Een Burger. ZAMENSPRAKEN (idem) EEN RAEDSEL. Kent ge wel een man van grooten staet Die g’lyk is aen een automaet Die om zyn zorg voor’t vaderland Nu ligt met zynen broek op’t zand? Hy zit nu g’lyk nen huil te loeren Om dat hy lachte met de boeren. Men zegt dat de Koning, den uitval der laetste kiezingen in acht nemende, den heer Osy als mi nister van binnenlandsch, en M. Debrouckere, minister van buitenlandsche zaken zal benoemen. Z. M. zou hier toe aengedreven zyn om de volgende redenen De heeren Debrouckere en Osy hebben de stemmen bekomen van de liberalen en katholyken, daer M. Rogier alleenlyk door liberalen gekozen is. Dus, die beide heeren aen het gouvernement ge steld zynde, zouden aen catholyken en liberalen aengenaetn zyn en beide partyen kunnen bevredigen. Van den anderen kantingezien de wet op het middenbaer onderwys zoo vele miljoenen aen het land moet kosten, en dat ze de catholyken mishaegt en vele liberalen niet aenstaet, getuige hiervan de stemming der Brusselsche en Antwerpsche repre sentanten, die heeren, welketegen de welgestemd hebbenzoudentot welzyn van Kerk en Staet en tot groote vreugde van de inwoners, dezelve naer Japonic zenden. Wy weten dat de ministers van dal superstitieus land groote bewonder aers zyn van de Om 8 t/s ure ’s morgens kondigden de klokken en - anderen zullen er komen met taslelyke en geweldige mid- bet losbianden van het kanon de aenkomst van den Kerkvoogd aen. Van het gehucht het Smesken tot aen de kerk waren de straten beplant met sparre- boomtjes; een tiental zegenbogen, in ’t wit en rood versierden voorzien van jaerschriften en verzen bevonden zich op den doortogt. Aen al de huizen zag men wimpels en vlaggende straten waren doorzaeid met bloemen en parterren dewelke de wapens van den Bisschopherders en lammeren verbeelden. Al de Bixschotenaers hebben gewe- dyverd om, in deze omstandigheid, openbaerlyk te betuigende liefde die zy hunne geestelyke overheden toedragen, en het geheugen van dezen schoonen dag zal lang in hunne memorie blyven.God beware dus vele jaren den moedigen en y vervollen bisschop, en zegene hem en zyne diocesanen Eene spreuk op de boereschool te Thourout. Het is geheel Thourout bekend dat de leerlingen der Boereschool, die daer is opgeregt, ’s zondags om hun pintjen gaen waerhet hun lust en belieft. Men kan wel oordeelen ofjonge gasten van 18 of 20 jarenvan zulk eene vryheid gebruik maken of niet, ofzy wel eenen baerloop te kortzyn, wel een kansken missen. Nu, een boerken van Ichteghem, getuige van het breed en geestig leven dat die boereheefkens daer leiden, zeid daerop geheel rondborstig aen zyn wyf Vrouwe, ze moeten daer in de schoole zeereleeren boeren, wantziel, die jonge gastjes, zoeken reeds om eene boerin te vinden. Is dit niet wel gezeid? En ’t boerken zei nog al waer. (N. G. van Thielt). Kleine zamenspraek tusschen twee boeren.Eh -7 bvovhüllljlllg die het gouvernement geeft aen den landbouw? dat begint ai wel te gaenhe? Ja, ik zeg gelyk den man die van den toren vielwanneer hy half beneden was, trooste hy zich zclven met deze woorden ’T gaet redelyk wel tot nu toe, als het maer niet en verergt wanneer ik om leege koorn. Men sehryft ons uit Bixschote. dat Mgr. de Bis schop vrydag laetst aldaer het H. Sakrament des vormsels is gaen bedienen. Zyne Hoogweerdigheid is er op eene zeerluisterlyke wyze onlhaeld geweest. uitvindingen der splinternieuwe Politiek, over drie jaren door Rogier-Frère alhier uitgevonden. Amen. Dixmude, 15 July 1850. M. den opsteller van het Boterkuipje. Wat zullen de Burgers van Dixmude nu zeggen Zy weten al hetgeen gebeurd is, of moest gebeuren op 11 juny; zy kennen al die eerlyke lieden, welke in de kiezingen groote sommen gelds bezorgd hebben om stemmen te koopen en het volk op te hitsen, om zich altyd en overal verre boven al andere te houdenzy weten wie er, achter de kerk, het werkvolk byeen riep, geld gaf en hetzelve opstookte om burgers van stad, landslieden en gees-» telyken te mishandelenom hen met keijen en met str... besmeurde blikken-buizen na te loopen en te verjagen; zy herkennen die mannen, de eenen aen hun onbesproken leven, de anderen aen hunnen onverzadelyken hoogmoed, vraek- en baetzucht,en anderen aen hunne vlei- en jaknikkery; al die lieden zyn gekend om hunne daden, alhoewel zy nu door alle slach van logens, eeden en verhuring van duizende en duizende franks, overal beweren dat zy ten onregte beschuldigd zynhe weldie mannen, met al hunne zeden, liefde en bermhertig- heid voor den armen, met al hunne bedienstigheid om hunne medeburgers nuttig te zynhebben nu eene Maetschappy der spaerzaemheden opgerigt, tot het aenkoopen van levensmiddelen voor de werk lieden in den winter. Hier over wi n wy niets zeggen, voor het oogenblik. Maer het zonderlinge van die zaek is, dal het meestendeel uit die troebel- makers of handlangers der kiezing isdat het be- stuer van die Maetschappy is zamengesteld. De eene is president, de andere gekend om zyne geheime, doch reeds ontdekte daden op 11 juny, is geheim- schryver; dan vindt gy eenen goeden bloed of twee, tl iz oo' f* zeg zee r regtzinniglyk de groote agitateur en alleen opregter dier kommissie, al de partyen te representeren Zal iedereen nu niet moeten bekennen dat die mannen het vertrouwen der burgers ten hoogste verdienen, en dat zy zeer geschikt zyn om hunne almoezen uit te deelen? Hola! lieden die be- kwaem zyn om diezelfde arme mcnschen op te hitsendronke te maken en geleend geld in de vuist te steken, verdienen ons vertrouwen niet in zaken van alüioezen; hetgeen zy gisteren gedaen hebben zouden zy morgen nog eens kunnen doen tegen ons en dat misschien met onze eigen diïiten. Daeren- bovenwy houden ons aen de christelyke liefde eene der drie goddelyke deugdenen geenzins aen de filanthropie, of filosofiesche liefde, welke de schismatieke bisschop Fauchet zelve, in 1789, in de Fransche Kamer, de VOORZIENIGHEID VAN DE HEL noemde. Wat zou die apostaet nu zeggen, indien hy zage dat die VOORZIENIGHEID haer paleis houdt, in België, in het ministerie van justicie, dat M. Dehaussy haren opperpriester is, en dat de mannen van de Nieuwe-Politiek hare priesters zyn? DERDE ZAMENSPRAEK. KUIPERYTJES. Daje gy M. Rogier waert, je zoe gy, in de aenstaende expositie te Brugge, de hoornen det ossen doen verguldenwant dit heet de pil ver gulden waermê men de boeren purgeert. Daje gy het Weekblad waertje zoè gy zeer wyzelyk doen met van den wyngaerd van Naboth niet meer te spreken, en dat potje gedekt te laten, om reden dat het veel te veel stinkt. Daje gy zage dat de burgers beginnen hunne oogen open te doen, en de intriguen te zien van mannen wiens eenige verdienste meestal bestaet in eene edele onwetendheid, je zoe gy het bladje omkeeren en zeggen Meent gy dan dat de Dixmudenaers zich als schooljongens zullen laten geleiden En de Dixmudenaers zouden antwoorden neen, wy willen ons door niemand laten geleiden, en nog min door u, die zeidet onze voogden te zyn, en die ons behandeld hebt als stiefvaders; wy zyn ons zelfs. Hoe komt het, vroeg onlangs iemanddat onze heeren geld geven aen slecht befaemde lieden om troebels te maken? Dit is zeer eenvoudig, was het antwoord wanneer men wilt troebels maken, pakt men al wat men krygl; want indien men maer staet maekle op eerlyke lieden, er zouden nooit geene troebel^ zyn. Daje gy u wilde doen aenzien voor de voor- staenders der werkende klas, je zoe gy de burgers byeen roepen om eene kommissie te kiezen voor het aenkoopen van eetwaren ten voordeele der werklieden, in den winter. En wanneer die goede burgers ten dezen fyne byeen zouden zyn, je zo® gy, doktoor, de lyste uit uwen zak halin van de leden dier kommissie, welke gy reeds te voren in pettoopgemaekt hadt; een uwer kruipers zou in eene andere kamer, die lyst uitschryvenen vele der aenwezige kiezers zouden uit zyne handen de tnsschen eenen catholyk, die stemt VOOR het ministerieen cenen catholyk die stemt TEGET het ministerie. DE MINISTERIELE CATUOLTK. Ik zie wel, dat de katholyke godsdienst waerlyk bloot gesteld is aen al de aenvallen van het liberalismusmaer ik heb moeite te gelooven dat bet liberalismus de zaken tot het uiterste wil brengen. DE ANTi-HIMSTERIF.l.E. Er zyn er onder de liberalen (dewyi gy u liberael noemt), die de uitroeijing van den godsdienst niet willen maer indien dezen minder pligtig zynzy zyn zoo veel te dwazer. Zekerlyk waren er, in de Algemeene-Staten van Frankryk in ’t jaer 1789, velen die niet wilden komen tot Robespierre, tot 1795. Maer die liberalen baenden den weg voor de anderen zy vergemakkelykten hunne toekomst. Nuwat doen onze ministers? Wat doen onze ministeriële representanten? Zy hebben hetgoddelyk gezag van de Kerk, in materie van katholyke leerstukken en zedeleer, geloochend, evenals Luther, Calvin, Voltaire en Proiidhoir In de wet op het middenbaer onderwys hebben zy zich regclregt in oppositie gesteld met de katholyke Kerk, met de bisschoppen van het land, met de beslissingen van den Opper-Priesiermet de zendbrieven van Pius IX aon de -TT - -.Q-Q-fi <ggrrs- --i. - bisschoppen van Italië, van Ierland, aen verscheide bisschoppen van Frankryk, en niet de aenspraek door dezelfde Pausin de consistorieaen de katholyke wereld. Van waer koomt dat gedrag van het ministerie en des- zelfs slaefsche representantenten zy van hunne vyandlyk- beid tegen deu catholyken godsdienst En wanneer men de catholyke Kerk geloochend heeft wat doet het er aen welke middels men gebruike om tot derzelver geheele afschaffing te geraken? De eenenzoo als onze ministers en ministeriële representanten, zullen dit doelwit bereiken door de huichelary en de tartufleryde dels; maer allen zullen op denzelfden weg uitkomen. Ten andere, om er nog te kunnen aen twyfalën zouden er geene reeks enwederleggelyke daedzaken moeten bestaen zoo als ër het ministerie daergesteld heeften welke de ministeriële afgeveerdigden goedkeuren. Dus, geen katholyke Kerk meer in het middenbaer on derwys dewyi de Kerk er niet kan noch mag in tusschen komen dan in hare hoedanigheid van Kerken anders niet. Geene christelyke liefdadigheid meer, geplaetst onder de patroonschap van de Kërk, welke alleen die goddelyke deugd ingeeft. Geene vryheid meer om het goede te doen onder de be scherming van den godsdienst. Een uitgebreid stelsel om de catholyke priesters te ver armen om ze buiten staet te stellen de armen te kunnen helpen. Een stelsel van knevelarijen, van fiskaliteit, van inkwi- sitie in zaken van administratie der kerkfabriekenen het bestuer der kerkgoederen. Zelfde systeem ten opzigte der seminarien. Systeem om de studerende jongheid tot zich te trekken teneinde de catholyke Universileil van Leuven, opgeregt door den catholyken godsdienstte doen vallen. Voegt daer by de eerloosheden van ons ministerieia het voordragen van onderhandelingen met Romen om het bisdom van Brugge af te schaffenom de tusschenkomst van het gouvernement te bekomen in de zameuslelling van het kapittel der kathedralen en in het werelklyji bestuer der seminarien, de onafstelbaerheid der desscrvitqrsde regtstreeksohe tusschenkomst in het benoemen der bis schoppen, niettegenstaende de Constitutie dit uildrukkelyk verbiedt, enz. DE MINISTERIELE. 't is waeren maer ai te waer. DE ANTI-M1NISTERIELE. En nogthans, onze ministers, en hunne aenhangers zeggen dat zy beter katholyk zyn dan wy, beter kathoiyk dan de bisschoppen en dan de Paus zelve. Is dat niet eene eerlooze beschimpingeene eerlooze hypokriesy DE MINISTERIELE. Moet het ministerie dan omver gesmeten worden DE ANTI-MIN1STERIELE. Wy vragen dat nietwy vragen dat het ministerie tot eene gematigder en regtveerdiger handelwyze zoude terug keeren, dat het zoude een einde stellen aen zyne vyand- <1.,„ katholyken godsdienst. En om hel minis terie lot daer te brengenmoeten wy uit de Kamers fhm- men al de representanten die de vyauden zyn van den gods dienst, en welke de ministers aengemoedigd hebben om dien weg in te slaen, of die hen op die baen toejuichén. DE MINISTERIELE. 'T is juist. Dus boude ik op ministerieel te zyn en ik zal myn gedrag schikken als naer rade. (zie nummer 188) DE ANTI-MINISTERIELE CATHOLYK. Gy bekent dan nu dat ik geen ongelyk had met te zeggen en herzeggen, dat cr, in onzen politieken twist, geene constitutionnele en vooruitgaende kwestie op het spel is;maer eene godsdienstige. Ten is geene politieke party die men in het oog heeft met de katholyken aen te randen,’t is den godsdienst, ’t is tegen de katholyke religie dat het liberalis mus den oorlog verklaerd heeft. De geest van het liberalismus is dezelfde geest v»n het protestantismus de afschaffing van de katholyke Kerk. Of wel de geest van de fransche omwenteling de ■wereldmakingen by gevolge de afschaffing van den kat holyken godsdienst. Luther voor de gedachteen Robespierre voor de uit werking.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2