r Algemeene Tijdingen. hande knevelaryen opzichlens de katholyken schuldig gemaekt, is door het nieuw liberaej be- stuer afgestelden zal voor de regtbanken over zyn gedragteantwoordenhebben.be katholyken van den Jura hebben deze regtvergunning met kanongedonder en vreugdevuren gevierd. - De provincie-raed van Braband heeft de vraeg van M. Rogier, om borzen door de provincie toe YZERENWEG. Van den 15 july tot 15 september, het konvooi vertrekkende uit Korttyk ten 5 uren ’s morgens zal maer om 5 uren 50 minuten vertrekken, na het aenkomen van bet eerste konvooi van Parys en Rysselzoodat de reizigers ten 7 ure 35 minuten ’s morgens te Oostende zullen aenkomen. Dit konvooi zal maer te Ingelmunster, Iseghem, Rousselaere, Gits, Lichtervelde en Thourout stilhouden. Hoemen naergoedvinden hanen of hinnen wint. liet geheele geheim in die voortbrenging van hanen of hinnenbestaet in bet nazien of de doijer mans of wyvig is. Zoohaest men dit kent, is het gemakkelyk de eijeren uit te kiezen, die hanen of hinnen moeten voortbrengen. Ziehier hoe men dit kan kennen. Men steekt in eene duistere plaets eene kaers aenmen houdt eeu ei tegen het licht, zoodanig dat men het licht niet ziet. Alsdan doet men het ei zachtjes tusschen de vingeren rond- draeijen om eene kleine bruinachtige vlek waer te nemen, die men altoos by het voorzichtig open breken der eijerschael ontdekt. Indien deze vlek juist aen het uiterste van dedt'AAeeinde is geplaetst dan geeft zy de aenwezigheid vdn een haentje te kennenstaet zy integendeel op de zyde of een weinig nevens het dikke eind, dan is hel stellig een hinneken. Dit zeer eenvoudig middel, voor het welk echter eenige ervarenis vereischt wordt, kan op de pachthoeven van zeer voordeeligetoepassing worden. Men kan er de proef van nemen. (Bulletin Agricole.) te staen ten voordeele der landbouwscholen, ver worpen. De provincie Westvlaenderenintegendeel, heeft eene somme van 4000 Ir. voor die scholen gestemd. De koster der kerk, te Elsene, die de exer citie der garde civiek verwaerloosd hadomdat hy in de kerk en Op bet exercitie-pleinop dezelve uer niet kon zyn, en nog twee andere inwooners van die gemeente, zyn door de gendarmen aenge- houden. Deze brutale aenhoudingen voor zulke geringe misdryvenhebben geheel het dorp in rep en roer gebragten veel gebabbel en nog meer gemor doen ontstaen, Het kollegie van St-Louis te Meenen is voor nemens, zegt men, de toelage van 4000 fr. welke de stad vergunt, te weigeren, ten einde zich aen de gevolgen der wet op het middenbaer onderwys te onttrekken. TeGeeraerdsbergenis men er rond door gegaen. De gemeenleraed heeft beslist dat het kollegie aldaer niet aen de schikkingen der laetst gestemde wet op middenbaer onderwys zal onderworpen worden. Woensdag heeft het gebrand in de kerk van Tieghem. Eenige voorwerpen, ter weerde van 450 fr. zyn vernield. In een half uer tyds is het vuer gebluscht geworden. De minister van financiën is van Engeland te Brussel toegekomen. In de Vereenigde-Slaten van Noord-Amerika heeft men nu een nieuw middel uitgedacht om boter te fabrikeeren. Men maekt een gat in de vochtige aerde van 25 of 30 centimeters diepte in een linnen doekniet al te vast gewevendoet men zekere hoeveelheid roomen men legt dit in het gatwelk men weder met aerde overdekt. Na 48 of 24 uren neemt men den doek terug, en men heeft fyne en lekkere boter, die voor alle gebruik geschikt is. De heer Semenel, te Caen, in Frankryk, heeft in de zitting der hndbouw-maetschadpy aldaer onlangs verklaerddat hy de proef daervan had genomen en zulks met goeden uitslag. Nu is hy bezig te beproeven of men aldus ook geen kaes zou kunnen maken. Verscheidene leden der hoogere geestelyk- heid van Frankryk, die sedert eenige dagen te Parys waren, hebben zich naer Rouanbegeven waer morgen de opening van een concilie moet plaets hebben. In den avond van 10july, is in eene kool- myn té Farciennes de touw gebroken, die aen de kuip vast was waermede 12 werklieden opgehaeld wierden. De kuip is naer beneden geploft en de twaelf arbeiders hebben oogenblikkelyk het leven verloren. Onder de slachtoffers bevinden zich drie vrouwen. Men leest in den Courrier de Louvain Wy vernemen dat verscheidene persoonendie aen de wanorders van den 26 juny te Leuven deel geno men hebben, den 15 dezer aengehonden en vast gezét geworden. Deze persoonen zyn C. Robyns, beambte op het stadhuis; J. Wets, klerk; I\. Mom- maelsvleeschhouwersgast. Men herinnert zich nog dat, zes maenden geleden, op het bevel van het radikael Gouverne ment van Bern (Zwitserland) de Zusters van Liefde uit? het land van Porrentruy gedreven wierden. Thans schynt het uer der regtveerdigheid reeds geslagen te hebben, want M. Braichet, prefekt van Perrentruy, die dezen willekeurigen maet- regel ten uitvoer deed brengen en zich aen aller- stembriefjes gaen halen, welke zy in de bus moeten stekenEn het speeltje ware gespeeld. Daje gy ’t Weekblad hoorde klappen van menschlievendheid en van den zedelyken invloed op den werkman, je zoe gy zeggen ’k en versta m’er in ‘t geheele niet aen, hoe dat een bladje, dat alles in ’t werk legt om de religie uit het hert van de menschen te rukken, nog durft spreken van zeden; er zyn toch geene zeden zonder godsdienst, gelyk er geene huizen zyn zonder fondamenten. Daje gy zekere mannen van de regentie van Dixmude waert, je zoe gy wenschen dat hel Boter- kuipje zwege, om dat het niet zoude uitkomen dat de burgers, voor proces-kosten en het opmaken der kaeijing aen den achterkoer van jufv. Ghyselen, by de tien duizend franks hebben moeten betalen. Daje gy de Burgers van Dixmude waert, je zoe gy zeggen waerom hebben ze al die franks niet doen betalen door degenen aen wiens onwetend heid die kosten te wyten zyn M. Deruysscher, dien groolen sabreur in administratieve zaken,is immers ryk genoeg. Daje gy Popp, van Brugge waert, die voor het maken eener kaert der provincie Westvlaende ren alreeds acht duizend franks beeft getrokken, je zoe gy zeggen ’k en kan van de jare nog niet gedaen hebben, de Provincie moet er nog twee duizend franks byleggenen alsdan zal elke pro vincie-raed een afdruksel gratis bekomen. Daje gy gezien hadde in de Dixmudsche ver tellingen van een Brugsch Smeerbladdat zeker wachtmeester en zeker welbekende* doktoor van Dixmude aengeklaegd zyn zonder dat zy weten waerom; je zoe gy het Weekblad verzoeken een woordje uitleggingen hier over te willen geven. Daje gy den reprèsentaftt van Oostende waert en by een groote man aen tafel zate, eb dat die groote man moeste spreken van de wet op ’t mid denbaer onderwys, waer gy voren gestemd hebt, je zoe gy niet anders welen te antwoorden al« comment oui non. En daje gy op hét leste u wilde verdedigen met te zeggen Bah! de priesters hebben hunne volle vryheid in het onderwys, en daje gy voor antwoorde krege ja,'gelyk een Voerman de volle vryheid heeft zyne peerden alzoo zeer te doen loopen als een convooi op den yzerwegen dat al de voor name liedendie aen tafel zitten, moesten beginnen hunne handen te kletsen en met u te lagchen, je zoe gy niet een beetje op uw gemak zyn. Daje gy de programme van Dixmude-kermis gelezen had, je zoe gy zeggen jongens! wat zullen wy leute hebben. De groote klokke gaet zoo hard luiden als ze maer en kanen de beijaerd gaet den air spelen Op! Marjanneken,... en ze gaen het kanon schieten om te laten weten dat het kermis is.... en je meagt u geheel den nacht dronke drinken.... en de politieklok én gaet niet luiden.... en ’t muziek gaet in den hof spelenen je mengt gaen orkengratis voor niet, zonder dat het u eene centiem zal kosten.... en ze gaen bal houden in het Stadhuis, tenprofyte van den armen; hetgeen veel pleizier aen het volk zal doenwant het zal zich heel goed amezerenals het zal zien dat er op het Stadhuis gedanst wordt.... en daer gaet een be roemde violonist van Ypere komenen een concert geven in de Rhetoric».... en daerop nog een groot bal.... en ze gaen den ring steken in de Nieuwe- Wandeling.... en ze gaen mogen dansen in den plaisanten hof.... en nog iels da’k vergeten hadde, ’t vendel gaet uitsteken op den toren!.... ’k en kan nie peizen waer ’t de regentie al uitvindt om ons alzoo 't amezeren. Daje gy een onpartydige liefhebber van muziek waert, je zoe gy Zeggen hoe is ’t Gods mogelyk, dat de heeren van de regentie ons nu beroepen om de muzikale talenten van den be roemden violonist Schmit, van Yperen, te gaen bewonderen, in de Rhetorica; terwyl diezelve mannen, over twee jarennietgeweeidigden eenen voet te verzetten om in het concert van den Casino dienzelfden heer te hooren op de viool spelen? En daje gy ’t Boterkuipje gelezen haddeje zoe gy zeker zeggen ’k zyn curieus wat het den naeste keer zal uiteen doen. Een onzer inteekenaers verzoekt ons te laten weten hoe het komt dat d&graenpryzen van Dixmude-markt in ons nummer van donderdag laetst niet stonden. Om aen deze vraeg te voldoen, moeten wy laten weten dat nu tweemalen naeen, de deur van de sekretaris-kamer op het Stadhuisvoor ons gesloten is. Wy kennen er de oorzaek niet vanmaer 't is te peizen, dat de vrypostigheid van ons Blad, in het verdedigen der vryheid en regten van (dien, hiertoe aenleiding zal gegeven hebben. Hoe het zy, wy wisten het van overlang Die mannen zyn zeer groot Ze zeggen staeg Denk zoo als ik, Of ’k sla al ras u dood! Degenen onzer lezers, die met de graenpryzen van Dixmude-markt gediend zyn, kunnen het ons met gelegenheid laten wetenhet is ons allergemakkelykst dezelve te kennen zonder de tusschenkomst der heeren van het Stadhuis die, in’t voorbygaen gezegdin 1 den beginne, zelve ons uitgenoodigd hadden om ze naer het Stadhuis te gaen halen. Wy zyn kurieus te weten of wy ook geene stads- regten, garde-civieksgeldpatent, grondlasten en persooneel meer zullen moeten betalen Luchtreis van den Heer Le Poitevin. Hel stormachtig weder, dat zondag namiddag te Parys heerschte, heeft byna de luchtreis van den heer Le Poitevin belet. Men weet dat die heer te peerd moest opwaerls stygen. De opstyging was voor 5 ure aengekondigdtot dan toe heerschte er een stormwederdat de palen aen welke den luchtbal vast was, heen en weer zweepte., zoo dat men by oogenblikken vreesde dat zy zouden uitgeroeid worden. De rüanne i. die gebruikt wierdeji om bet bootje vast te maken, wierden soms geheel omgeslagen. De onderneming van den heer Poitevin, scheen dus meer dan mensehelyke vermetelheid. Doch hy scheen zich hierom niet te bekreunen; hy zorgde intusschen dat alles bereid zou zyn voor de reis, noch deu Bordeauxwyn, noch het brood vergetende. De menigte geloofde niet meer aen de luchtreis. Onder de mannen die voor het gevaer beducht waren en alle poogingen aenwendden om hetzelve te vermyden telde men verscheidene leden der wetgevende Vergadering. Ongeveer ten 6 ure wierd een schoon wit peerd aengebragt. Toen hetzelve by middel van eene hangmat onder aen den luchlbal vast gemaekt was, is déze statig opgestegen. Toen dezelve opging was het peerd gedurig; doch nauwelyks was het van dén grond of hel bleef beweegloos hangen. Wat den heet Le Poitevin aengaethy groette de acnwezigen met zyne klak en het zweepje, dat hy ih de hand hield. In weinige oogenblikken waren de luchtbal, manen peerd in de wolken verdwenen, kwamen nog te voor- schyn en verdwenen weêr. De wind dreef hen naer het noordoosten. Den heer Peltier, den eigenaar van het peerd en den geassocieerden van den heer Poitevin voor die onderneming, i» onmiddelyk na de opstyging van den luchtbal te peerd uitgereden in de rigting welke den ballon genomen had, ten einde by de nederdaling aenwezig te zyn. Dit schouwspel nog geheel onbekend in Frankrykheeft, naer men stellig verzekert, eene ontvangst vin 10 a 12,000 fr. opgeïeverd. M. Le Poitevin was £000 meters boven de aerde toen den luchtbal nog altyd hooger en hooger klom. Hy is Ongehinderd met zyn peerd beneden gekomen het kwart voor 8 ure in het dorpje Grisy in het dopattement der Seine en Marne, waer het juist kermis wasen waer hymet zyn peerd ter feest genoodigdden nacht heeft doorgebragt. - reg- - -~~r~-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3