N? 191. Dixmide, 1 Augusly- 1850. Vierde Jeer. DIXMUDE. Een Donderdaqblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. Hun lof dat men ze noemegodbedriegers stinkt heer zou zeker ievers in eene buize gekropen zyn geweest, en er in hebben zitten te blazen de klerikalen moeten doo, doe, dood; flssssssl! Een veurnambachtsche boer. - HUN LOF STINKT. Over acht dagen vonden wy een artikel in het Weekblad, voor tytel hebbende: De lof der priesters. Wy doorliepen hetzelveen zagen dat het hierop uitkwam De mannen van het Weekblad zwaeijen geern lof toe aen de priesters, zeggen ze, die het wezenlyk verdienen, door zich te schikken naer de leering van Christus, enz. Wy dachtten hierop na en zegden in ons eigen maer, laten wyzien, welke de priesters zyn die het Weekblad ooit geprezen heeft.... Wy moesten al niet lang peizen om ons den abt Gioberti te herinnerendie verrader van Kerk en Paus, die over een paer jaer, van het Weekblad eenen zoo grooten lof ontving. Een tweede goede priester, ook door de party van het Weekblad geprezen, kwam ons te binnen; die brave man woonde, over twintig jaren, hier ter slede, en om dathy waerschynlyk zyn leven schikte naer de leering van Christus, ontving hy de eer aenveerd te worden, als werkende lid, in de Cham- bre littéraire alhier, pen^mjer u-are priester, te Brugge, ontvangt voor zyn Smeerblad al de vuilig heden welke de redakteurs van het Weekblad, uit eene ingeboren eerlyke schaemte, nog in hunne eigen gazet niet durven zetten.... En ziedaer welke de priesters zyn die het Weekblad pryst En deze tartuö'ery, van wegens onzen konfrater, brengt ons de liberale en franc-ma?onniesche ge- regtigheid van MM. Rogier en Frère te binnen iegens eenen anderen priester naer den zin onzer liberalen, van welken ik, in korte woorden, de historie zal verhalen. De heer Vanmoorsel, desservant te Xhavée, in het bisdomLuik, wordt overeenige jaren afgesteld doorzynen bisschop. Die deugdzame herder, dat model der liberale priesters, dryft den spot met zynen bisschojj, weigert de kerk en pastory der parochie te ontruimen. Door zyne ongehoor- zaemheid vervalt hy in den kerkèlyken ban. Dit doet er niets aen hy blyft in de pastory en doet eenen heiligschendenden dienst in de kerk. Hy be roept zich by den aertsbisschop, en verliest zyn proceshy versteekt het naer Romenen verliest nog. Het godvruchtige liberalismus zal zich zeker nu vervoegen met den bisschopmet den aerts bisschop en met paus om den wederspannigen des- servitor te veroordeelen? Geenzins! hy beroept zich op deregtbanken van België, en M. Frère stelt zich voor zynen advokaet en verdediger hy verliest nog by de regtbanken. Intusschentyd wordt M. Frère minister. Al de gezagvoerders spreken gelyk, al de vonnissen zyn in regel het ministerie der Nieuwe-Politiek, die zoo regtzinnige vrienden van Onzen Heiligen Godsdienst, gaen nu zeker den in gedrongen schismatieken en in den kerkban ge slagen priester de pastory en de kerk doen ont ruimen! Nietmetal! Het ministerie zegt, door den mond van M. de Haussydat het in die zaek niets te zien heeft, dat bet zich met de Kerk niet be moeit En zy zouden nog durven zeggen, die huiche- laers.datzy den godsdienst eerbiedigen! Neen, neen; hun inzigt is de catholykc Kerk in den grond te helpenzy zyn met dezelfde gevoelens bezield als de fransche Montagnards, als de aenhangers van Robespierre, als de makers van de burgerlyke Constitutie der geestelykheid; zy verdienen dat men op hun voorhoofd het teeken der schande printe en KRONYK. Men zou zeggen dat niemand wil de plaets ver vangen van M. Chazal. Twee generaels zouden geweigerd hebben minister van oorlog te worden om dat men hun wil doen het leger verminderen niet alleenlyk, zeggen ze, kan het leger niet ver minderd wordenmaer men heeft alreeds de spaer- zaemheden te ver gebragt. M. De Haussy tracht zich te verregtveerdigen in den Monileur over de beschuldigingen der druk pers wegens de kwellingen, die hy de religieuzen aendoet. De fransche Kamer heeft den budjet van uit gaven, met 398 tegen 155 stemmen aenveerd. De oneenigbeidtusseben de Wetgevende Vergaderingen den voorzitter der republiek, brengt vele opspraek te wege, en de socialisten trachten den tweedragt ten voordeele hunner denkwyze te doen keeren. Te Romen is er een aenslag begaen op het leven van den kolonel Nardonibevelhebber der gendarmerie. De kolonel zelve heeft den pligtige aengehouden. Den 25 dezer zyn de Denen en de troepen van Schleswig-Holstein handgemeen geworden, en een groot gevecht heeft plaets gehad. De Denen hebben eerst moeten wyken; maer naderhand'zyd zy met versche troepen bygekomen, en het is hun gelukt het middenpunt van het legei vanSchleswig- Holstein door te breken. Van dan ai, was de zaek beslist de. Denen behaelden den zegeprael, en de Holsteiners moesten vlugten. Men zegt dat het getal dooden en gekwetsten van beide kanten van 7 tot 8000 beloopt: Men meldt uit Athenen, dat het grieksch gouvernement liet door Frankryk voorgedragen traktaet aenveerd heeft, en dat de moeijelykheden met Engeland nu gansch vereffend zyn. Iemand vraeide over eenige dagen in een groot gezelschap de reden waerom ’t Dixmudsch Weekblad sederi den 11 juny, zoo smerig begon het Evangelie te prediken tegen de klerikalen. Zyne predikatiën moeten aen niemand de minste verwondering barenwas het antwoord 't is ter gelegenheid van eenen vyftigjarigen jubilé’t was immers ’t jaer een dat de uilen predikten en kermis hielden, en die nachtvogels, dit jaer nog eens willende hun lustig feestje vernieuwen, moesten eenen predikant heb ben en z’en hebben geenen beteren keus kunnen doen dan dit Smeerbladje te nemen voor hunnen prêekheer. Bravo! bravo! riep elk een die keus is waerachtig excellent. ’T was hier mê nog niet al, een andere vraegde hoeveel nachtconfraters er deel maekten van die gnlhertige sociëteit? Nu niet veel meer, was wêerom de antwoord; maer ’tgeen ik kan verzekeren isdat er zich op den 11 juny juist 353 aengeboden hebben, waeronder een tweeling, en meer dan de helft gedwongenen. De bravo’s verdubbelden onder het algemeen hand- geklak; iedereen wierd zoodanig te lagchen dat z’er hunnen buik hy moesten vasthouden. Slechts eenige dweepers hielden zich zoo kort als een muis in zyn hol. Deze waren den burgemeester van sloeber schuiffelaere vanD. trommelaere van Zen ’t Jeppen den zielverkooper van Zy hadden immers allen gewerkt en gestemd voor den liberale kandidaet vanJammer dat den achtbaren baron pype by ons niet wasdeze prêek- Volgens een brief uit Brussel geschrevenen volgens den Denderbodewelke wy beide onder de oogen hebbenzegt de Standaerd, zou het gerucht te Brussel verspreid zyn, dat het tegenwoordig mi nisterie voornemens was aen de kamer voor te stellen vau de wet op het lager ondencys te veran deren in den zin der wet op het middenbaer onder- wys, 'tiste zeggen, dat men den godsdienst uit dezelve zou hebben willen sluitenmaer dat de Koning er zich heeft tegen verzet; hun doende be merken, voegt de Denderbode er by Dat liy geene de minste klagten over ’t gedrag der gees- telykenin ’t ondërwyshad gehoord; integendeel, dat hy er met veel lof had hooren van spreken en dat de geestelyken invloed veel goed had te weeg gebragt; dat in plaets van ’t volk af te trekken van de grondleer van godsdienst en deugdhet den oogenblik was ’t zelve daeraen meer te doen verkleven; dat zy (de^liberalen) zich sterk zullen bedrogen vindenindien zy denken een land te besturen zonder godsdienst, zonder zedenen op eene liberale manier ’T is.voor de eerste mael dat de koning zoo vast beraden’t hoofd biedt aen dedwingclandsche ontwerpen van Rogier en Frère.... Met de_ope- ning der kamers zullen wy zien of ’t zoo geweest isen God gavedat het zoo geweest warewy 1 die mannen ons landeken weldra zoo verre zouden brengendat wy het yzeren bestuer van den koppigen hollander wel zouden gaen moeten beklagen DIXMUDE-KERMIS. Men leest in het Weekblad Weinige vreem delingen zyn naer onze kermis gekomen, hun getal, in anderejaren, zeer aenzienlyk, is dit jaer zeer klein geweest.... De Posthoorn blaaaast het volgende Menig Dixmudenaer voedde in zich de hoop niet van de feest door een zulkdanig aental vreem delingen bygewoond te zienmaer elk is in zyne hoop bedrogen, rvant 't getal buitenlieden die hunnen geestdrift met ons zyn komen verzadigen was tamelyk grooten zonder twyfel moeten wy dit toeeigenen aen ons stadsbesluers goedheid die gewilligd heeft alle middelen te gebruiken om deze dagen in onbepaelde vreugd te doen over brengen. Men leest in het BoterkuipjeEen heer uit de Noordstraet, om de spleen niet te krygen, zettede zich zondag na noen aen zyn venster, en telde, van ten een ure en half tot 4 ure, 4808 persoonen die in stad trokken langs de beerstbrugge. Indien het gevoelen des vierde van Dixmude ’s waerheidstolken ter onzer kennis komt, zullen wy niet mankieren onze lezers hetzelve over te maken. PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stadfr. 500 Buiten stad, vrachtvry 600 ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen welke tevens in het zondags SUPPLEMENT moeten geplaetst wordengenieten eene merkelyke prysvermiuderiug. Alle afiicben, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. -- Pryskamp over de aerdappelen-zfekle. Men zal zich herinneren dat liet landbouw-congres van Brussel éene kommissie had ipgestcld en gelast met hel bestuderen van de aerdappelen-ziekte, en dal het gouver nement tot aenmoedigii g van deztn atbeid, en oui aide bevoegde mani.cn te doen medeilii genetniu piys van 4000 Ir. uitleefde voor den sclnyver d< rbesle verband) ling over :deze geuigiige kwestir. Het prugratnrna vereisehle drie dingen; 1." eene vet handeling over de aerdappeltu- ziekte en over de middelen om dezelve te bt.sltyderi2.* de opgave der planten, welke de aerdappelen het beste ET BOTERKUIPJE U MET EEN GRAENTJE ZOUT. -t> o e -- Eene boterpil gemengd met peper. - m-- Het lager onderwys. -lïï"l-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1