Algemeene Tydingen, LLJ re- ;en hadt, lepolter, Pden 28 july 1850. Mynheer den opsteller van het Boterkuipje. De alomvermaerde dixmudsche boter, en wel byzouderlyk degene die gemengd is met een groentje zout, dewelke gy weeklyks in uw kuipje voorstek, heeft ons door haren aengenamen smaek aengelokt, en wy wenschën er van te mogen profiteren; d i om ben ik ue verzoekende er ook een donder- daegs en zondaegs potje te willen van toezenden alhier in ons gemeente-huis, Aenveerdt, enz. Een nieuw geabonneerde J.. B LIBERALER YTJES, Of een eogslag geworpen door de scheuren eener gescheurde gordyn. Daje gy, zoo als het Weekblad, het Boterkuipje uitgaefl voor een oproermaker, je zoe gy zeggen ’kan er ik van spreken met kennis van zakenwant myne mannen hebben den 11 juny hunne preuven gedaen. Dajegy vanM.Depotter in uwen nek gescheept waert en niet wiste wal antwoorden, je zoe gy zeggen 'k heb alleenlyk den brief van den heer Depotter geweigerd om dat hy in het fransclt geschreven wasen dat er aen het hoofd van rnyn blad gedrukt staet dat hetzelve maer vlaemsche stukken aenveerdt. - En tot teeken dat gy wezenlyk den kop ver loren hebt, je zoe gyop dezelfde bladzyde, eenen franschen brief inlyven wegens bet concert en de merkweerdige muziektalenten dei leden van Sinte Cecilia, alhoewel de opsteller van dat gewrocht geen do uit nri bémol kan onderscheiden. Indien al hetgeen uwe patroonen doen, enkelyk op oogenverbïiuding en kwakzalvery steun de, je zoe gy stoutelyk zeggen dat uwe redaktie (uwe gekende redaktie, passe) nooit met M. Depotter in briefwisseling gestaen heelt; maer al gelyk je zoe gy niet durven zeggen dat uwe theologant niet naer M. Depotter geschreven heeft om hem te komplimenteren over zyn regtzinnig antwoord, aen eene deputatie van dompersen dat het antwoord van M. Depotter aen dien baron niet dezelfde brief s, dien gy den 7 july onder de oogen hadt, en welks in houd gy wetens en willens verminkt hebt. Indien gy waerlyk den'vertigo gekregi je zoe gy zeggen, in uw artikel tegen M. Di dat gy woelgeesten noemt, de republikanen, die sedert zestig jaren alle slach van geweldenarijen plegen om hun leerstelsel op de puinhoopen van het verbryzeld altaer en troon te bouwen, en hierin zoudel gy gelyk hebben, ware het niet dat gy drie kolonnen booger de omwentelaers van february tot in den hemel verheft, en het fransche gouverne ment en kamer voor onderdrukkers uitgegeven hadt. Daje gy den spot wilde houden met uwe lezersje zoe gy zeggen dat de party van het kuipje hare vlerken afgeknot is geweest den 11 juny, en dat de liberalen eene grrrroote victorie behaeld hebben. Daje gy hoordeftm hdt Weekblad het aenge- narne werkwoord ik lieg, gy liegt voort blyft ver voegen je zoe gy zeggen dat het bladje op eene zonderlinge wyze declineert. Volgens besluit van den heer gouverneur van Weslvlaenderenin date 17 july laelstleden. wordt sieur David Degraer benoemd tot de plaets van brigadier en veldwachter der gemeente Clercken, in vervanging van zynen vader, demissionnaris. Wy hebben vernomen dat het gouvernement besloten heeft eene spaerkas daer te stellenten einde een pensioen te kunnen geven aen de weduwen en weezen der veldwachters, door het jaerlyks storten in de spaerkas van 1 of 2 ten honderd, gelyk zulk ook plaets heeft voor de gemeente- sekretarissen. Dit is een zeer goed gedacht, en de uitvoering van hetzelve zal een spoorslag zyn voor de veldwachters om hunnen dienst met nog meer iever te vervullen. (Medegedeeld). In het hotel de Belle-Vue te Brussel, is de Koning van Beyeren, komende van Aken, afgestapt; hy is maendag vertrokken. Een bevel, onderteekend door M. Rogier, geeft den majoor Alvin de stadlluytot verblyfplaets. Nog nooit hebben de hotellen van Brussel met zooveel reizigers ais thans opgepropt geweest. Het grootste deel komt van Engeland en Frankryk en begeeft zich naer Oostende of naer Spa. De provintie-raed van Antwerpen heeftzynen zittyd door een merkweerdig besluit geëindigd. Na eene rype beraedslaging, heeft hy zyne bestendige deputatie gelast aen ’t gouvernement ten voordeele van den landbouw eene krachtdadiger bescherming te vragendie in alle geval zou gelyk zyn aen de gene welke de andere nyverheden genieten. Dit is een nieuw bewys van den af keer, die het ministerieel landbouw-stelsel overal ontmoet. .Men schryft uit Brugge, 25 july De groote jaerlyksche peerde-merkt heeft heden te Brugge plaets gehad. Nooit zyn er meer peerden ter merkt gekomen; ook zyn de pryzen zeer leeg. De groote werkpeerden worden gemakkelyk ver kocht aen vreemde kooplieden onder de welke men meest engelschen bespeurt. Voor de anderen was er veel min vraeg. Weinig peerden van pracht zyn ter merkt gekomen. By koninglyk besluit van den 29 july, is de lieutenant-generael Chazal lot bevelhebber van de tweede krygsafdeeling en tot krygsgouverneur der hoofdstad benoemd, in vervanging van den lieute- nanl-generael Prisse, dietot eeneandere bediening geroepen is. De gemeenferaed van Dinant heeft beslist dat hy zyne bescherming zal geven aen het kollegie in die stad onder het bestuer van den bisschop van Namen geslicht. De bescherming bestaet in het vergunnen van de lokalen en eene hulpsomme van 2,000 fr. 's jaers. Het kollegie zal aen de nieuwe wet onderworpen worden voor wat het studieprogram en het bur- gerlyk opzicht aengaet. M. Cuvelier, professor in het kollegie van Vperen, is tot onderpastoor te Woumen benoemd. M. Renier is lot coadjutor benoemd te Deerlyk. M. De Bevere, gewezen coadjutor van den overleden pastoor van Oudecappelle, is tot onder pastoor benoemd te Moere. Men leest in den Nouvelliste de Gand Men verzekert dat M. Huet van het ministerie zyn brevet van uitgediende hoogleeraer heeft ont vangen. Deze titel geeft regt op een pensioen, ’t welk somtyds zoo hoog loopt als ’t geen men voortyds aen de ministers, die twee jaren dienst hadden, vergunde, namelyk 6000 fr. Men verzekert dat er in sommige sleden spraek is geweest eene petitie op te stellenom aen den koning te vragen dat er een einde zou gesteld worden aen deinrukking van vreemdelingen in al de administration van Belgiën. Inderdaed, het getal der vreemdelingen die, ten nadeele van Belgiën, ambten en bedieningen uitoefiënenis te groot, en het zou tyd worden dat er een einde aen worde gesteld, te meer, daer het dikwyls de beste en meest opbrengende plaetsen zynwelke door de vreemdelingen, boven al door Franschmans, worden vervuld, als of er geene Belgen waren die de bekwaemheid bezitten om die plaetsen te be dienen. Het vlas stygt nog altyd in prys. Men vindt partyen vlas die reeds drie mael verkocht zyn en eiken keer met goede winst. Talryke Kortrysanen hebben gebruik ge- maekt van den plezier-treinwelken voor eenen zeer geringen prys de reizigers zaterdag van Ryssel naer Parys voerde. Maendag zyn die vrolyke rei zigers terug gekomen, en allen toonen zich hoogst te vreden over hunne reis. Sedert maendag hoort men te Korlryk van niets anders dan van Parys meer spreeken. Men weet nu vóór vast en zeker dat de ko ning met zyne familie den 29 september te Brugge zal aenkomen om de feesten by te woonen, en den dag van den 50 september nog te Brugge over brengen zal. Generael Cleerens, Belg van geboorte is onlangs als gouverneur van Amboina (Hollandsché bezittingen) overleden. Men weet dat deze dapperë generael in 1850 den degen niet wilde keeren tegen koning Willem, en den vorst, welken hy trouw gezworen had, bleef dienen. Het hof van appel heeft gisteren besloten dat de zaek der onlusten te Leuven tydens de kiezingen, de mishandelingen gepleegd op den redacteur van den Courrier de Louvain, zouden on derzocht worden. Een onderzoekende regler is genoemd. By koninglyk besluit van den 19 dezer, is M. A. L. De Cock, kandidaet notaris te Avelghem, tot notaris op die commune benoemd, in vervan ging van zynen vader die zyn ontslag gegeven heeft. Vrydag avond is er eenen hevigen brand ont- staen in de groote en vermaerde fabriek van rytui- gen van M. Jones, in de Laeken-straet te Brussel; waer een overgroot getal prachtige rytuigen en zeer veel vernis aenwezig was; de schade is on- schatbaer zegt men. Het hof van beroep van Gent (correctionnele Kamer,) heeft den heer W..., goudsmid te Brugge verwezen tot eene boet van 200 fr. en de onkosten omdat hy een gouden voorwerp gekocht had van eenen persoon, die hy niet kende en zonder eenen veranlwoorder teeischen. De correctionnele regt- bank van Bruggede goede trouw van den goud- smit in aenmerking nemende, had hem vryge- sproken. Het hof van beroep heeft dezeverschooning niet aenveerd. Het grootste deel kooplieden en fabriekanten in goud en zilver denken aen de wet voldaen te hebben, wanneer zy op hunnen boek de namen schryven van de persoenendie de voor- Tweede Tydstip. 4857—1845. Nu daje voor d’eere en ’t profyt, twee plaetsen bekleedt in weerwil van de wet, je zoe nu uwen mededinger Aff. eenen likuerwinkel doen opregten, waeraen hy zich moet ruineren. Enfoncé. 1858. Je zoe nu artikels doen stellen in den Observateur van Brussel tegen den representant Morel, om al zoo allengskens tot een ander oogwit te komen. 1840. Je zoe nu een einde stellen aen den oorlog welken gy sedert 1854 gevoerd had tegen uwe ko- zyns V.. Wwant, zoe je zeggen» zonder hen kunnen wy niet gelukken. 4841. En nu zoe je uwen zwager in de gazetten doen schiyven, dat hy geen representant wilt zyn, om alzoo de klerikalen en buitenkiezers, den dag der kiezing te doen te huis blyven. En als die looze trek niet gelukt, je zoe zeggen c’est partie remise, en je zoe voorts nog wat doen schryven tegen den representant en de klerikalen van ’t distrikt Dix- mude, in afwachting van ’t jaer 1845. Bravo! victorie! ’t is nu gelukt; frère B. is presentant! Ote-toi de ld, gue je m’y mette. KUIPERYTJES. Daje gy ’s Weekblad’s artikel getyteld Het priesteronderwys gelezen had, je zoe gy er com passie mede hebben, en vragen dal deszelfs schryver in de eene of andere bewaerschool mogte aenveerd worden om te leeren gezond verstand krygen. zouden kunnen vervangen; 3.*1 góede uitkomsten praktikael te bewyzen door proefnemingen onder de oogen der kom missie van het landbouw-congres voortgezel. De ingekomen verhandelingen zyn vry talryk; de besmetting wordt door de schryvers voornamelyk loegesehreven aen vier oorzaken 1“ aen de verbastering der plant 2e aen den dampkrings- invloëd en schielyke veranderingen van luchtgestellenis 3° aen den wind en de vochtigheid; en 4° aen de tot dusverre gevolgde wyze van bebouwing. Volgens de Ko- ninglyke Akademie van België, welke geroepen is geweest om de betrekkingen van denjury waer te nemen, is er geene nieuwe daedzaek aengevoerd tot staving van de eene of andere dezer meeningengeeneis behoorlyk onderzocht, noch ontwikkeld geworden zy zyn onbepaeld en onzeker geblevenen de keuze der behoen-of weringmiddelen heeft er moeten by fyden. Ook zeggen de kommissarissendat er mededingers zyn die omtrent de oorzaek der ziekte ver schillen, en dezelve of soortgelyke middelen aenpryzen. De jury is dus van oordeel geweestdat de prys aen geene der verhandelingen kon worden toe gekend en dat slechts twee, welke op vele waernemingen schynen te zyngegrond eene byzondere melding verdienen --rjxaaggQsg&cr i Middel om van pompwaterof van water vvaerin de zeep niet schuimtregen of vetaelitig water 1c maken. In de huishoudens en vooral in de droogten is men dikwyls verlegen met het regênwater; de waschvrouwen weten alsdan niet meer waer loopen of wat doen om re genwater te krvgen en het lynwaed blyft ongewassChen of duister en geel. Om het water te bereiden, hoe kalkachtig en mager het ook zyn mogedat men alleenlyk 500 grammen of omtrent 10 oneen carbonate deSoude in wal water smelte, en ver volgens mengelt men dat by 100 liters (eene tonne) water; het corbonate de Soude of Soude zout dat men by de zeep zieders vindt, kost niet meer dan 15 a 20 centiemen het pond (de 16 oneen.) Met deze hoeveelheid heeft men ge noeg voor 150 liters of omtrent eene tonne en half water. - i - -- Indien zy gelukken’t is alleenlyk door het vermogen hunner leeringen; ten zyn zy niet, die gebruik zouden maken van middels, welke door angstvallige zielen afgekeurd worden. Indien zy de nederlaeg hebben zy blyven ter zelfder tyd maegd en martelaer. (iemand) (Wordt vervolgd). - T -Et Ti --

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2