HOFSTEDEKEN en LANDEN, TE MERCKEM. OPENBARE VERKOOPING van een schoon Burgerstand der stad Dixmude Iluwelykcn. yyerpen verkoopen; zy vergeten dat zy, volgens het art. 75 der wet van 19 brutnaire jaer VI slechts mogen koopen van persoonen dit gekend zyn of ver- antwoorders hebben. Indien hy deze verpligting verzuimtzal hy de eerste mael tot eene boet van 200 fr. de tweede mael tot 500 Ir. en de derde mael tot 1000 fr. en de verbieding van het goud- smids-bedryf uit te oefenen, veroordeeld zyn. Volgens een brief uit Londen meldt, zou de plegtigheid van,van de eerste communie van den graef van Paryszulken diepen indruk op de hertogin van Orleans gemaekt hebben dat zy thans geneigd zou zyn de protestantsche religie te verlaten, om de katholyke te omhelzen. Het schynt dat de zaek der geheime maet- schappy Némésis gewigtiger wordt dan men in den beginne gedacht had. Behalve de ISaengehoudene heeft men er nog 23 in hechtenis genomen. Men heeft wapens, krygsvoorraed en documenten in bezit, welke aen die sociëteit behoorden. Volgens die stukken, moesten de goederen der 17 burg graven, van de ministers van Louis-N'apoleon en Louis-Philippe, van de leden der meerderheid verbeurd verklaerd en als nationnalen eigendom beschouwd worden. Men zou hun 2 fr. 50 daegs geven om in hun noodig onderhoud te voorzien. Men spreekt er nog in, van de teruggaef der 45 cent. van het miliard der emigranten; de fransche bank veranderd in nationael kantoor, en leenende tegen 1 t/2 p. de kostelooze uitgaef van den Moniteur du Peuple. De dagbladschryvers die achteruitkrui pers waren, moesten gefusilleerd worden. De dagbladen van Londen meklen dat doctor Wiseman tot het kardinaelschap zal verheven worden. Hy zal de aenstaende maend naer Romen vertrekkenwaer zich ook zal begeven den eerw George Talbot, ten gevolge eener dringende uit- noodiging van den Paus, die, zégt menhem by zynen persoon een hooge bediening wil toever trouwen. Men schryft uit Konstanlinopel-, den 9 jnly M. de Lamartine is den 6 dezer door deh Sultan in gehoor ontvangen in de tegenwoordigheid van Reschid-Pacha, Ahmet-Fethi-Pacha en Mehemel Ali-Pacha. M. de Lamartine was vergezéld door M. Dauprat, drogman of vertaler van het fransch gezantschap. M. de Lamartine en zyne reisgezellen, MM. de Champeaux en Chamborant zyn, door den Grooten-Turk zeer wel ontvangen en door hem uitgenoodigd geworden om daegs na dien het exaem in de krygsschool, dat in zyne tegenwoor digheid zou plaets grypenby te woonen. Waeraf de Verkooping zal gebeuren (in eene enkele zitting) DINGSDAG 20 AUGUSTY 1850, om 3 ure na middag, in d’herberg LAN’GEWADE, te Merckem. GEMEENTE MERCKEM. Een behuisd en betimmerd HOFSTEDEKEN, en 55 aren, 93 centiaren, onder grond van GebouwenHof, Boomgaerd en Zaeilandge- staen en gelegen ter gemeente van Merckem, palende van oostpn aen den volgenden koop, van zuiden het zaeiland van Pieter Stroom, van westen de Uitdreve op den hoogen Yper- weg, nog west de weduwe Pieter Denys, en van noorden mynheer den ridder Deconinck de Merckem, bekend by plan kadastrael, sectie C, nummers 661a, 662 en 663. Gebruikt by den medelicitant Louis De Roo, met pachtregt tot 1 October 1859, ten jaer- lykschen pachtpryze van 50 franks, boven de contributien. Pryzie Boom Catheil 150 franks. Een stuk ZAEILAND, groot 81 aren, ge legen te Merckem, palende van oosten sieurs Jan Warlop en Louis Covemaker, van zuiden dito Covemaker, van westen het vooigaende, en van noorden voornoemden sieur Warlop. Gebruikt by den verkooper voornoemden sieur De Roo, die zich pacht behoud voor 9 jaren, in te gaen 1 October 1850, ten jaerlykschen pryze van 55 franks, boven de contributien. De Verkooping van koop een, uit hoofde van minderjarigen, geschied ten overstaen van Mynheer Robert Verwilglien, vrederegter van het kanton Dixmude, bygestaen van den heer Pieter Delaey, zynen grefïier, krachtens vonnis verleend door de regtbank van eersten aenleg, te Veurne, den £9 jnny 1850, door het ambt van den Notaris SCHOTTEY, te Dixmude. De conditiën en tytelen van eigendomberusten ten kantoore van den Notaris SCHOTTEY, te Dixmude. I over niets. Maer hoe oud zyt gy, goede het Vi. aen zal zoo zal ik my zoo geef ze naer zynen toch niet recht, dat wy den ouden dief tot het uiter ste bragten en hem alle middels tot betering, hoe laet en gedwonge zy ook ware, ontnamen. aen de góden 17. AdetEduardos Franciscosjongmantimmerman, oud 25 jaren, geboren en wonende te Dixmude, met Vandenabeele, Amelia Sophia, jonge dochter, oud 25 jaren geboren te Steen kerke. 20. Debruyne Petrus Cornells, wcduwaer met kind van Maria Vanschelverghemwerkman, oud 72 jaren, ge boren en woonende te Dixmudemet VandammeColeta werkster, ongehuwd óud 54 jaren, geboren te Nieuport en woonende te Dixmude. 20. Feys, Joannes Franciscos, rondleurder, oud29ja ren, geboren te Rousselaere en woonende te Dixmude, met Bouckellioen, Anna Theresia, weduwe met kind van Fredericus Ilouvenaeghel, winkelierege, óud 50 jaren, geboren te Lombartzyde en woonende te Dixmude. Overledenen. 6. VandenbergheIgnatius Joannes, byzonderling, oud 76 jarengeboren te Pöpermghe en wonende te Dixmude, zoon van wylen Ignatius en van wylen Josepbina Debreyne, wednwaer met kinderen van Catharina Theresia Petyt, WoumenstraetN. 4. 10.Deroo, Carolina Francisca, grondeigenares, oud 61 jaren, geboren te Beerst en wonende te Dixmude, dochter van wylen Ludovicus Carolus en van wylen Victoria Genoveva Carpentier, weduwe met kind van Petrus Vandro.mme, Noordstraet, N. 37. 1®. Ghynnebeire, Rosalia Clara, huishoudster, oud 35 jaren, geboren te Nieucappelleen wonende te Dixmude, dochter van wylen Petrus en van de nog levende Isabella Verhaege, echtgenoote zonder kind van Carolus Tant, WeststraetN. 57. 18. Degraeve, Maria Cecilia, gewezen overste in Sint Jans hospitael binnen deze stad, oud 85 jaren, geboren en wonende te Dixmude, ongehuwde dochter van wylen Michiel Ignatius en van wylen Maria Cecilia Deschepper, in Sint Jans hospitael, N.26. De geschiedenis van den ouden Wolf. DIT HET DUITSCH, VAN LESSING. I. De boooze wolf was tot jaren gekomen en nam schynheilig besluit, met de schaepkens op eenen vrien- delyken voet te leven. Hy stond dan op en begaf zich tol den schaper, wiens kudde het dichtste by zyn hol waren. Schaper, sprak hy, ge noemt my eenen bloed- dorstigen dief, en dit ben ik waerlyk niet. Het is waerik moet uwe schapen aenvallenals ik honger heb, want honger doet zeer. Beschut my slechts tegen den honger; geeft my maer genoeg te eten, en ge zult heel wel met my te vrede zyn; want ik ben waerlyk het tamste, zoetaerdigste dier, als ik verza digd ben. Als gy verzadigd zyt, dit kan wel zyn, ant woordde de schaper; maer wanneer zyt gy dan verza digd? Gy en de gierigheid zult het nooit wezen. Ga ‘uwen weg. EERSTE KOOP. TWEEDEN KOOP. r- Ware ik niet zoo oud, knersde de wolf. Maer ik moet my, och arme, naer den tyd schikken. En zoo kwam hy tot den vyfden schaper. Kent gy my, schaper? vroeg de wolf. Uws gelyken ken ik ten minste, antwoordde de schaper. Myns gelykenDaeraen twyfel ik zeer. Ik ben een zonderlinge wolf, dat ik uwer vrieuschap wel weerd ben. En hoe zonderbaer zyt gy dan? Ik zou geen levend schaep kunnen verworgen en vreten, al moest het myn leven jkosten. Ik voed my met niets dan doode schapen. Is dit niet loffelyk? Sla my toe, dat ik nu en dan eens by u kome vragen, of er soms niet Spaer uwe woordenzeide de schaper. Gy zoudt in het geheel geene schapen moeten vreten, ook geene doode, als ik uw vriend moest wezen. Een dier dat ai doode schapen vreet, leert ligt zieke schapen voor dood, en gezonde schapen voor ziek aenzien. Maek dus op myne vriendschap geenen slaet en ga. O’ VI. Ik moet er nu myn beste aen wagenom tpt niyn doel te geraken, dacht dc wolf, en hy kwam tot den zesden schaper. Schaper, hoe bevalt Uw pels? zegde de schaper. Laet zien! Hy js schoon; de honden moeten u niet dikwyls onder den tand gehad hebben. Wel, hoor dan, schaper ik ben oud en het niet lang meer trekken. Voed my tot myne dood, en ik vermaek u mynen pels. Eizie tochzei de schaper. Zyt gy ook ach ter die trekken der oude gierigaerden gekomen Neen, neen, uwe huid zoude my op het einde zevenmael meer kostendan zy weerd is. Maer als het uw ernst is, er my een geschenk mede te maken, my nu. Hiermede greep den schaper knods, en de wolf nam de vlugt. VII. O! die onbarmartigenschreeuwde de wolf en geraekte iu de uiterste woede. Zoo wil ik ook als vyand sterven, eer my de honger doodt; want zy willen het niet beter. Hy liepbrak in de wooningen der schapers binnen, rukte hunne kinderen neder en wierd, niet zonder groote moeite, door de schapers verslagen. Toen sprak de wysle van hun Wy handelden II. De weggejaegde wolf kwam tot eenen tweeden scha per. Gy weetsehaperbegon hy te sprekendat ik u, het jaer door, menige schapen verworgen konde. Maer wilt gy my, het eene jaer door ’t ander, zes schapen geven, dan hen ik te vrede. Dan kunt gy gerust slapen en de honden zonder aerzelen afschaffen. Zes schapen? zei de schaper. Dat is eene heele kudde. Welnudaer gy het zoo wilt met vyf vergenoegenzegde de wolf. Ge lacht er mee; vyf schapen! Meer dan vyf schapen offer ik in een heel jaer niet op. Ook niet vier? vroeg de wolf verder, en de schaper schudde spottend het hoofd. Drie?.... Twee?.... Niet een enkelwas eindelyk het bescheid want het zou gek zyn, my tolpliglig te stellen aen u myn pels? vroeg de wolf. IV. De wolf was getroost, maer hy bedaerde weder en ging ook tot den vrienden schaper. Dezen was even zyn getrouwe hond gestorven, en de wolf nam die omstandigheid te baet. Schaper, sprak hy, ik heb my met myne broe ders in het woud oneenig gemaekt, en zoo sterk, dat ik my met hun in de eeuwigheid niet meer verzoenen kan. Gy weet, hoeveel gy van my te vreezen hebt. Maer als gy my, in plaets van uwen overleden hond, in dienst nemen wilt, zoo sta ik er voor in, dat zy uwe schapen zelfs niet scheel zullen durven bezien. Gy wilt ze dus, antwoordde de schaper, tegen uwe broeders in het woud beschermen? Wat anders? zei de wolf. Dat ware niet slecht. Maerfals ik u nu in myne kudde nam, zeg my toch, wie zoude alsdan myne arme schapen tegen u beschermen? Een dief in huis nemen, om tegen de dieven buiten ’s huis zeker te zyn, dit houden wy menschen voor..... Ik hoor het alzei dc wolf, ge begint te mo- raliseeren. - V. ik niet zoo oud, och armenaer en aller schapers mynen vyand, tegen wien ik my door myne waek- zaemheid beveiligen kan. III. Alle goede dingen bestaen in drie, dacht de wolf en hy kwam by eenen derden herder. Het doel my waerlyk pynsprak hydat ik by ulieden schapers als het gruwzaemste, gewetenlooste dier berucht sta. Nu wil ik u bewyzen, hoe onbillyk men jegens my is. Geef my jaerlyks een schaepdan zal uwe kudde, in gindsche woud dat niemand onveilig maekt dan ik, vry en onbeschadigd kunnen. Een schaep! welke kleinigheid? Kan ik grootmoediger en onbaetzuch- tiger handelen?... Gy lacht, schaper? Waerover lacht gy dan? Och, vriend? sprak de schaper. Wat gaet u myn ouderdom aen? Ik ben altyd nog jong genoegom uwe lammeren te verworgen. Wordt niet boos, oude pelgrim. Het doet my spyt, dat gy met uw voorstel eenige jaren te*”laet komt. Uwe uitgebetene tanden verraden u. Gy speelt den onbaetzuchtigenalleenlyk om u des te gemak- kelyker en met des te mindef gevaer te kunnen voe den.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3