N? IlfcL Vierde Jaer. 8 Augusly 1850. DIXMUDE. Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. Dixmüde, weten dat er, op eenen gestelden dag, openbare O Nooit, ik mag bet zeggen, zag men een boek- ONTKLEEDT U NIET VOOR T SLAPEN GAEN. Montemolin, zoon van don Carlos getrouwd is met Koning Ferdinand’s zuster, is geheel voorby, en ze zyn nu de beste vrienden van de wereld. De President der fransche Republiek gaet een reisje doen in de depat tementen van het Westenzoo haest de laweitmakers der wetgevende Vergadering op vacantie zyn. De Indépendance zegt dat de granen schrik- kelyk opslaen in België; eene klare preuf, zegt ze, dat de landbouw geene andere bescherming noodig heeft als linten en strekken. M. Guizot heeft eenen brief geschreven, om te laten weten dat hv geen deel wil maken van den opperraed by het openbaer onderwys. Hy kiest de niet beleden wegens al de constitutionnele vraeg- punten. In 1839 schreef M. Depotter in zyne Souvenirs houdt zich niet te vrede met a) de kloostergoederen i personnels, wegens een boekwerkje dat hy, vóór verbeurd te hebben. Het heeft nu overal doen j 1830, uitgegeven had over hel Verbond der catho- weten daler, op eenen gestelden dag, openbare lyken en liberalen, het volgende verkooping zal zyn van kerksieraden, Christus- I i werk eenen volkomener, spoediger en vleijender uitslag hebben dan dat boekj Het gebeurde, gelyk het altyd gebeurt, wanne r men de gevoelens ontmoet van iedereen; men keurde, met eenparige stemmen, myn schrift goed. Ik wierd overladen met lof, en hemelhoog verlieven door de liberale en de catholyke dagbladen, van welke het meestendeel nog den dag van heden bestaen. De Vereeniging was voortaen wezenlyk, volmaekt, grondig; en daer ik dezelve regtzinniglyk, openhertiglyk en zonder eenige achterhouding beleed, enz. In 1840 hebben de doclrinairen Devaux, Lebeau en Rogier, gevrocht om die Vereeniging te ver beuren ten profyte van hunnen personelen hoog moed zy hebben aen dezelve verzaektom dat zy eene gemeenzaemheid eischte van voordeelen en lasten. Zy hebben een verbond acngegaen met de uiterste partyen, welke zy zelve, van 1828 tot 1840 verstooten had Jen. T was in 1840, dat Grooten van ons stadje, welke zich verborgen, gelyk konynen in hun holmaer die zich alligt wederom aen hel roer hebben weten te plaetsen zoo haest het gevaer voorby was. Er waren liberalen-republikeins, aenhangers van de ver eeniging metFrankryk, enz. Al die liberalen waren anli-nationaelen alle overeenkomst tusschen hen en de vereenigde Belgen was onmogelyk. De minderheid,in het nationael kongres,bestond uit die vyandlyke liberalenen zy verzetteden zich tegen het meestendeel der vryheden onzer Consti tutie, gelyk zy zich verzet hadden tegen de onaf- hankelykheid van het land, en gelyk zy zich nu nog verzetten in de Kamers, tegen de vryheid voor de katholyken. ’T is aen M. Depotter, dien het Weekblad van Dixmude nu uitgeeft voor een dier republikeins, welke sedert zestig jaer alle slacb van geweldena rijen plegen om bun leerstelsel op de puinhoopen van het verbryzeld allaer en troon te bouwendat België grootendeels die vereeniging te danken heeft. Hy byzonderlyk kan ons zeggen, of calholyken en j liberalen alsdan de gelyke voordeelen der vryheid KRONYK. Geen staetkundig nieuws dat van belang is. De tyd der tempeesten is voorby. De gouvernementen komen allengskens op den weg weder welken zy, in 1848 verlaten hadden. Sedert eene maeuddat M. Chazal het minis terie van oorlog verlaten heeft, hebben nog nie mand gevonden die hem wil vervangen. De Indépendance zegt, dat M. Rogier de geestelyken zal uitnood gen om bet godsdienstig onderwys in de middenbare scholen te geven, wan neer al de andere deelen der inrigting zullen afgedaen zyn. Dit is zekerlyk klaer genoeg gezegd legen de bisschoppen wy laten er ons weinig aen gelegen wat gy doen zult of niet; gy telt by ons niet meer mede,- uwe medewerking in het opvoeden der jong heid is van zoo klein belang dat wy er geene de minste waerde aen vast hechten. De Moniteur zegt dat er morgen, 9 augusty, een pleisiertrein uit Brusselnaer Parysgaet vertrek ken, om maendag avond terug te zyn. De prys is 20 franks voor gaen en keeren. De Koningin van Spanje heeft haren kerk gang gedaen. Sedert den 28 mei 1849, dat de Wetgevende Vergadering te Parys zetelt, hebben derzelver leden 8,446 meters redevoeringen uitgesproken. Een parysche snaek heeft het in de gazetten ge meten. Dezelfde Vergadering heeft ook, volgens het verslag van den graef De Montalembert 228 wetten gestemd. Zaterdag gaet zenaer huis. De misnoegdheid van de Koningin van Spanje tegen den Konii g van Napels, om dat graef de beelden, gewyde vaten, enz.!Advies aen dejoden. -- Het is nu twee-en-twintig jaren geleden, dat de groote daedzaek der vereeniging van de catholyken met de liberalen plaets bad. Iedereen weet nog dat het aen die vereeniging is dat België zyne onaf- hankelykheid en vryheden le danken heeft. En dit verbond wierd aengegaen regtzinniglyk en voor altyd, door beide partyen, om dat die partyen bet volstrekt eens waren op alle constitutionele vraeg- stukken,en dezelfde politieke grondregels beleden, te weten Vryheid voor allen en in alles. Zekerlyk was dit verbond niet gemaekt met alle slach van liberalen; zulks waie onmogelykgeweest. Er waren liberalen orangistenzoo als Verhacgen Debonne, Tornaco, en, om ons beter te doen verstaen, zoo als het meestendeel der toenmalige nieuwe wet op het onderwys in Frankryk af, om dat, zegt hy, die wet de tegenstreving tusschen de Universiteit en de geestelykheid niet zal doen op houden. M. Guizot verkiest de vryheid voor beide kanten. M. de Kératry heeft een antwoord op dien brief geschreven, in welk hy bewyst aen zynen mede-liberael, dat de geestelykheid noodzakelyk moet tusschen komen in den keus der leeringen welke men de jongheid onderwyst; zonder dat, zegt hy, is de zedeleer in gevaer. Te Brussel hebben ze, in het Museum der nyverheidde proef gedaen om boter te keernen met den nieuwen amerikaenschen keern. In plaets van boter le krygen in eenige minuten, duerde het meer dan een half uer, en de boter was dan nog maer goed om de wagens te smouten. Naby Berne, in Zwitserland, heeft men tarwe gezaeidwelke gevonden was geweest in de graf stede van eene momie der pvramiden van Egypten. Dit graenalhoewel twee duizend jaren oudis opgeschoten man hoogte en'zoo dik als de schacht eener schryfpen. Een enkel graen geeft 40 halmen i van 100 granen in elk koornaer. Zoude dil geen I bewys zyn dat de graensoorten ook vele van hunne niet wilden voor allen, en of zy dezelfde gevoelens krachten verloren hebben sedert de tyden der oude Egyptenaers Het gouvernement van Thurgovië (Zwitserland) HET BOTERKUIFJE Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaelst. Brieven en geld vrachlvry toe te zenden. PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stad. fr. 500 Buiten stad vrachlvry 600 ANNONCEN. 15 centimeu den drukregel. Degenen, welke levens in hetzondags SUPPLEMENT moeten geplaelst worden, genieten eene merkelyke prysvermiudering. MET EEN GRAENTJE ZOUT. Willem. Achvaderhoe goed zyl gy De vader. En gy, Karei, die getrouwd zyt met myne jongste dochter, aen u geef ik myn huis op hel dorp, met den schoonen wynkelder die gemaekt is in de rots, en dertig tonnen ouden wyn bevat, en daerenboven schenk ik u myne vier gemeten wyngaerd die by de uwe liggen en welke gy van over lang begeerdel. Zyl gy, myne kinderen, allen te vreden met uw lot? De vier schoonzonen. Ach! lieve vader! lieve vader! De vader. Ik willieve kinders, gelyk ik gezeid heb niels voor my behouden; al myne goederen geef ik en laet ze aen u over. Ik betrouw my op uwe kinderlyke liefde. Met hetgeen gy van u eigen hebthetgeen uwe vrouwen ingebragt hebben wanneer gy trouwdet. en met hetgeen ik u nu geef, zyt gy alle vier ryk. Gy zyl jong, werkzaem en verstandig. Gy zult doen, en gy doet alreeds uwe zaken wel. Ik. ben vermoeidafgevrocbt en worde oud. Het onderhoud van eenen grysaerdverdeeld onder u vier, zal voor elk van uzeer geinakkelyk zyn. Robert. Ach! myn vader! weet dat onze herkentenis zonder palen is. Mei welk vermaekmet welken eerbied zullen wy u in ons huis ontvangen en ti onderhoudenen dal op eene zulke wyzedat gy elkeen van onsgedurende drie maenden op een jaer, mei uwe tegenwoordigheid zuil kunnen verheugen en alzoo uwe schoonzonendochters en kleinkinders zuil gelukkig zien. Nikolaes Willem Kakel. Jajavader belooft het De vier Schoonzonen. Doet het niet vaderlieve vader! wy willen niet, wy zullen er nooit in toestemmen. De vader. En ikik zeg umyne lieve kinderen dat ik u al myne goederen wil afstaen in levende lyve, en dal van nu al. Ik worde allengskens van jareu en de ploeg wordl voor my le zwaer. Ik heb veel gezwoegd en geploegd om voor myne dochters een fortuintje le vergaderenen nu zyn ze, God zy ge dankt, alle vier gesteld. Gy weet, Robert, myn oudste schoonzoon, dal ik met myne eigene handen de grachten gedolven heb die het water afleiden van de zes gemeten weide. Hel gras was bitter en hard; nu is hel fynvoedzaem en overvloedig. Eh^vel! Robert, ik geef u die weide voor u deel, mei hel huis op de Kruisslraet. Robert. Ach vaderwat zyt gy goed De vader. En gy, Nicolaes, ik geef u myne twee peerden mei de twintig gemeten die, dank zy myn werk en vetten, hel eene jaer door het ander, vyiïieu hectoliters goede tarwe opbrengen. Nikolaes. Achvaderhoe goed zyt gy De vader. Voor u, Willem, houdeikmyne kudde van zestig schapenmyne vier ossen en myn hosch van vyftien gemeten, beplant met eiken en beukenvan den besten opbrengstlangs den steenwegdil is uw lol. ons. Och belooft het ons! en van onzen kant, wy belooven wy zweren De vader. ’T is wel, myne kinderen't is welik zal, in mynen ouden dag, liet geluk geniéten uwe werken en uwen voorspoed te zien toenemen. Maer ik wil volvirekt niet dal gy eenige verpligling met my aengael hy geschrifte wegens den afstand van myne goederen die ik u doe. De belofte, die Robert doel, in uwen naein en welke gy alle vier aenveerdtis genoegen uw goed hert is my eene waerborg, dal ik nooit niyne edelmoedigheid en myne weldaden zal moeten beklagen. Robert. ’T is by my, goede vader, dat gy eerst zult wonen. Ik ben de oudste uwer schoonzonenen ik moet de voorkeur hebben; koomt koomt, en gy zult by my geluk kig zyn. Nikolaes. v— En achter Robert, zal het myne beurt zyn, lieve vader. Willem. En ik achter Nikolaes! Karel. En alhoewel ik de iaetste ben goede vader gy zult er daerom niet miu beter gekomen en behandeld zyn, De vader. Hoe ben ik te vrede van al myne eigen dommen afgesiaen te hebbenmyne zaeilandenweiden bosschen huizen en wyngaerden, met een zoo volle be trouwen, en zondereenige uithouding, conditie noch waer borg! Ik moet nu op niels meer peizen; ik zal het overige myner dagen doorbrengen in het midden van myne kinderen De vereeniging der calholyken niet dc liberalen in IS’iS. Ml. Depotter.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1