4 Een veurnambachtsche boer. J. Raesemaenc. kalbolyke nieuwsbladeren. Wy laten hier den bad kunnen kennen, nestelde er sedert eenige vangen, het ons aenslonds te laten weten, brieven onye/ranlieerd, mits inenop het adres schrvve: rekla- malie voor hel Bolerkuipje. Ziet hier den brief Eh wel! wat zegje nu van ’t Weekblad, zeide op feeste-maendageen gezouten apothekervan Dixmude aen eene dame die op de markt stond te klappen geven, is’l niewaer? Welja, eenen zeergroolen klop, ernam spoedig de dame; blyl’t hel sukke- zoo hard voort kloppen’t zal welhaest gemeen zynen dat zy zoo wel het deel zyn der catholyken, der priesters, als van de liberalen en francs-raayons; en daerom noemen de mannen van bel Weekblad hem een woelzieke, een republikein I ’t heeft gisteren ’t Kuipje eenen grooten klop ge dien ongelukkige, die over eenige jaten zynen dienstknecht was geweest, ter herberg op het Hooge doen vervoeren, en des anderendaegs te Adinkerke, op eene zeer eerbare wvze doen be graven. Sedert eenige dagen ismen, digt by de Adinkerke brugge, aen bet werk om eene plaets te bereiden tot hel lossen der schepen, die de douanen-visiele moeten passeren; iets dat vóór de verandering die Werckenden 5 augusty 1850. Mynheer den opsteller van het Bolerkuipje Te Z....D eene gemeente niet ver van hier ge legen was er een molen die afgebroken wierd een eigcnaerdige en doove vogelwelke men aen zynen vreemden zang, voor 11 juny niet al te wel M. Devaux de Vereeniging der catholyken met de liberalen opzegde, en dat er een ministerie aen liet roerkwam waerdecatholykenopzettelyk uitgesloten waren. Maer, gelyk de uiterste partyen ook niet verstaen M. Rogier te ondersteunen zonder voor- I deelen voor zich zelve te bekomen, hierom is het, dal dit onzedelyk eedgespan van de doclrinairen met de republikeins-gezinden op zyn Fransch, met de liberalen naer den zin van degenen die in Zwitserland en in Piëmont heerschenonmogelyk in stand kan blyvenen daerom is het ook dat de catholyken van België te verwachten hebben, van wegens die liberalen, al de vervolgingen en onregt- veerdighedenwelke hunne mede-catholyken in die landen te verdragen hebben. Het eenige middel om dit te voorkomen ware, dat de gematigde liberalen de Vereeniging met de catholyken wederom aen- sloten om te zamen den vyand van altaer en troon te bestryden. Maer hier op is niet te rekenen; M. Rogier en zyne party zullen alle dagen eenen stap naderen van de vyanden onzer constitutionele vryheden, lot dat zy eindelyk hel land op den boord van zyn verderf zullen gebragt hebben. ’T is dus een heilige pligt, een pligt van behoud voorde catholyken hunne rangen te sluiten en den vyand van hunne regten moediglyk tebestryden. >r~ - Mynheer Depotter heeft de achting verloren der patroonen van het Weekblad. Zydie tot 11 juny laetst, zoo veel van dien heer hielden, maken hem nu uit voor eenen republikein, van dezelfde klas dergenen die, sints zestig jaren, alle slach van geweldenarijen plegen om hun leerstelsel op de puinlioopcn van het verbryzeld altaer en troon te vestigen. Wy beklagen ons daer over niet het minste, verre van daer, en M. Depotter nog min, wy zyn dat zeker; want de beschuldigde wordt bier een onlzaggëlyke beschuldiger, en wann r hy zich vernedert lot zich zelve te willen verdedigen, brengt hy de mannen van het Weekblad slagen toe onder welke zy zullen blyven liggen. Niettemin, dit strekke ons tot eene nieuwe les, en wy zien er eenmael te meer in, op welke voor- waerden men de achting der voltairiaensche libe ralen kan genieten. Die party is de hardnekkigste der tyrannen; zy wilt slaven hebben, en geen vryê aenhangers; haer laetste woord is slaverny, slaverny van de zielvan den geestvan de waerheid en van de gevoelens. Gy zyt regtzinniglyk 1 iberaelgy hebt de grond slagen van het ware liberalismus helpen vestigen, gy aenveerdt er al de gevolgen van voor u en voor allen. Maer zoo haesl de grrrroole liberale school de meerderheid wordt in de Kamers, wacht u van nóg een woord te spreken; zy kent u niet meer, zy verloochent uzy overlaedt u i..„-- zy u daegs te voren met vivats begroet had. Is M. Depotter heden minder liberael dan hy het gisteren was Heeft hy eene enkele zyner liberale grondregels van over twee-en-twintig jaren verloochend? Geenzins; maer de liberale M. Depotter gelooft niet dat het liberalismus bestaet in te schreeuwen tegen de priesters; hy gelooft dat alle vryheden Men schryftons uit Veurne, 4 augusty Eergisteren vrydag, in den namiddag, is het lyk van den ongelukkigen Chaerel, lusschen de Panne en de fransche grenzen, op strand geworpen. Myn heer de distrikl-kommissarisdie naer de Panne I een uitstapje was gaen doenheeft hel lyk van jaren in. Omtrent een paer maenden geleden vloog deze vogel naer den kerktoren, alwaer hy, om zich aengenaem te kunnen maken, uit eigen bewe ging zynen bek opende en een nieuw liedje begon te schuifelen. Twee dagen nadien, een ongeweerte - - i dreigde de lucht, de vogel spant zyne verbloemde abonneerden, die op zynen lyd ons blad niet ont- J vleugels open, vliegt langs de kanten van Dixmude heenen na aldaer een bedorven windei gelegd te hebben, komt hy zonder kakelen terug naer zyne oude woning, alwaer hy thans al weer bezig is met een nieuw nest, wat hooger dan zyn ander, aen een te plakken. Iels dal zeer zonderling schynt is dal deze vogel, wel van naby beschouwdniet anders is dan een wilgemaekle eeiiid der uilen- socieleit van Dixmude. slaen zonder het Kuipje te hinderen. Dien zelfden heer, over deze korlbondige ant woord niet al te zeer geflatteerdmeende een beter compliment t’onlvangen vau-eene andere dame, die daer van pas kwam toegegaen. Dit zwynsblad, I zeide zy met hevigheid, wilt van den predikant spelenmaer ’t zou veel beter doen van nog eenige jaren naer school te gaen om er met de kleine kin ders zynen catechismus te leeren; T is zoodanig slim, dat in geval hel moeste met de ezels in con cours lieden, er voor hem veel kans zou zyn van den eersten prys met groole distinctie te behalen. Daermêe mynheer aen apotheker was voldaen, hy nam zynen zakneusdoek, vaegde zich de mond alen trok henen. Eene boerin die er hy stond, heeft my dit ver- haeld. van 95, een krankzinnige! Het zy dus voor goed geweten, men is geen liberael meer zoo haest men eene vrije constitutie wil; zoo haesl men de gelykheid van regten wil laerlje - voor allen. eindigen met zvnen slechten hamer in stukken te Neen, gy zyt nielmetal meer, indien gy geen prieslerbaler zyt, geen uitroeijer der jesuitengeen verwoede tegen de kloosters, en indien gy niet alle dagen den vuist toont aen den Paus en de Bis schoppen. Nog meer, zyt al wat gy wilt zyt republikein, orangist, absolutist, socialist; zoo haest gy voor de onderdrukking van de Kerk zyt, en voor de slaverny der priesterszoo haest gy den catholyken godsdienst wilt aen kluisters leggen; koomt by, gy zyt een regtzinnig en volmaekl liberael IS HET EENE LiBERALERY? - Maer dan eens hebben wy otis te beklagen gehad 1 over de ouachtzaembeid van zekere postbedienden in het doen bestellen van ons blad. Op onze klaglen deswege by heeren postonlvangers en by den Post directeur ingediend, is telkens regt gedaen ge weest. Doch het schynt dat zekere persoonen maer getrouw zyn aen hunnen pligt voor zoo vele men ze er toe dwingt, en dat de parlydigheid meer dan eens in de postkantoren sluipt, in weerwil van de wel en ten nadeele der schalpligligen uitgevers van brief volgen van eenen onzer iusclrryvers die, over vier maenden, ons ook dezelfde klagten toestuer- de, en welke wy a’sdau overmaeklen aen wie het behoort. Dilmael hebben wy hetzelfde gedaen, en verhoopen dal de onaengenaemheid van ons op hooger band te moeten beroepen vermeden zal kun nen worden. Hoe bet zy, wy verzoeken onze ge- Meuiebeke, den 29 july 1850. Twee kleene boterplHctJes. in overvloed en rust. Hoe wel heb ik gedaen van zoo voor zienig en werkzaem te leven en boe zeer moet ik er den Hemel over bedanken! Och! wat goede kinders heb ik! De vader. Ik moet u spreken. Robert. Eh wei, spreekt. De vader. Eh wel, ik zeg dat ik niet al te content ben van u. Het is nu twjje maenden, Robert, dat ik in uw huis ben, en er ontbreekt my warming, eten en byna slaping. Het schynt dat ik u een last ben. Ten is dit noglhans niet dat gy my beloofd had Robert. Bahhetgeen ik u beloofd had De vader. Ik heb meer gedaen dan beloovenikik heb u myne zes gemeten weide gegeven en myn hvis op de Krnisstraet, en ik heb nielmetal meer, en ik beklaeg het te laet, helaes! och ja. te laet! Ja, gy zyt een ondankbare en ik zal by rnynen tweeden schoonzoon gaenen hy zal niet doen gelyk gyzyne beloften vergelen Robert. Ga waer gy wilt. De vader, by iynen I weedenschoonioon zynde sedert eene maend spreekt hem aldus non Ik zou geernNicolaes, u een woord spreken. Nikolaes. Eh wel! wat is’t? De vader. Er is, dal ik u myne twee peerden gegeven heb met myne twintig gemeten land zonder konlrakt of conditie, en dat gy dit alreeds vergeten hebt. Nilolaes. Bah wie kan er alles onthouden? De vader. En dal gy my op het einde van de tafel doet zitten met uwe knechten en dat gy my op den zolder doet slapen op een slecht bed en ik zie wel dal gy my moe zyt! Ga, gy zyt een ondankbare gelyk de andereen ik zal aen- wynmagazyn vol wynvaten. Karel. En dan De vader. En dan! gy zeidet my Vader, koomt by my wonen, gy zult er gelyk ’t huis zyn. Gy zult warming, slaping en uw onderhoud genieten, metouze goede zorgen,' onzen eerbied, liefde eu leedecheid Kabel. En dan De vader.En dan! gy doet my slapen in de ovenplaets; gy geefl my spoelingwyn te drinkenalhoewel gy er goeden opdoel op de vier gemeten wyngaerd die ik u gegeven heb. Gy doel my uwe koeijen en verkens wachten. Zyn hel daer de zorgen, den eerbied, liefde en teederheid voor my tot welke gy u verpligt had Rare Verpligtwaer isden notarialen akt by welken ik my verpligt heb? De vader. Ja waerlyk’t is dit dat ik moeste doenen dal ik niet gedaen heb! Dwaze, dwaze die ik ben ik heb my ontbloot van al myne goederen ten uwen voordeele, zonder de minste waerborg te nemen legen uwe ondank- baerheidNu ben ik oud arm, krank en kan nauwelyks myne afgematte leden voorlslepenWaer elders zal ik de schuilplaels vinden die myne eigene kinders my weigeren Ongelukkige! ik heb de kracht niet om u te vervloeken, en met zulks te doen zoude ik ontbreken aen myne pligt van vader en van christen. Gy wilt my niet meer hebben. Ik heb te lang geleefden er blyft my niets anders over dan rnynen reisstok te nemen en ie gaen sterven in het hospi- tael Cormenin. Liberale dwingeland}’. - -- o O C- —r-- - —TT 11 i ,r - stonds by niynen derde schoonzoon gaen woonen hy zal my, met opene armen ontvangen, daer beo ik zeker van Nikolaes. Ga waer gy wilt. De vader die, sedert veertier, dajen, by sya derrie schoonzoon i», kan het nirt me*er uithotidcnen hem all ••en nemende, i Ten is niet schoon, Willem, naer al hel geen ik voor u gedaen heb, my alzoo te behandelen. Hebt gy dan alreeds myne kudde van zestig schapen vergelen en myn bosch en myne vyiïieti gemeten, welke ik in uwe handen gesteld heb zonder een enkel woord geschrift daer over te vragen Ongelukkige! gy loert uwe vrouw af en gy bekyft ze wan neer zy my, in ’t stil een glas te drinken geeft, en gy leert uwe kinders niet my te eerbiedigen. ’Ten is noglhans dat niet dat gy my gezeid hebt Willem. Bah men zegt al vele dingen De vader. Ik zie wel dal gy een ondankbare zyt gelyk de anderen. Maer, God zy gedankt, myn vierde sclioouzoon gelykt u niet, ik ga op staenden voet by hem eene schuil plaels gaen vragen. Willem. Gael waer gy wilt. De vadet. Hy ivaet by zynen vierden schoonzoo» en wordt er, in de eerste acht d;ij»en, zoo zeer verachtdat hy hem ze;t: Koom eens hier,ik moet n spreken. Karel. Gy zoudt my wel kunnen spreken van op uwe plaets, zonder dal ik daervoor moete opstaeu. De vader. Eh welmyn zoon Karsl. Eh welmyn vader De vader. Is hel niet waerKareld; t ik u myn huis in hel dorp gegeven hebgansch gemeuheleerdmet myn Mvkheer, Het is maer zeer zelden meer dat ik het geluk heb uw klein en geeslryk nieuwsblad te ontvangen alhoewel gy, zoo als naer gewoontehetzelve ongetwyiëld op zynen lyd toezendt. Zoude dit ook wel een draei zyn van de Politiek welke zich met zoo veel regt Nieuw noemt? Ik weel het niet. Noglhans, lieden die beier dan ik onderrigt zyn, ge- looven van ja. Ik sluer u deze regelen toeniet zoo zeer ein my te beklagen over deze onderbreking in het ontvangen van uw blad, vau welke ik u vooraf verotilscbuldigein gezien uwe welbekende regischapenheid, als wet om u eene takliek te doen kennen die alzoo ergerlyk als ouregt- tig is, en u zeer scbadelyk kan zyn. Vreest men dan het i licht? of wel is hel licht maer goed wanneer bel uil het met meer racca’s dan - !!b.e,ta^ “punt zvnen oorsprong neemt? Maer dat licht heeft ons alreeds zoo zeer oinstrengeld, dal wy er duizelig van geworden zyn. Gclukkiglyk, de wormstekige wagen van den liberalen Phebus draeil op zyne laetste wielen, en doel ons, in bet verschiet, eene zon ontwaren die minder scbadelyk is voor de gezondheid der oogen. Ik bemaglige uMynheer, dezen brief in uw blad te plaetsen, indien gy zulks geradig vindt, eu blyve met hoogachting, enz. Uw' geabonneerde.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2