Algemeene Tijdingen. (Wordt vervolgd.) afwerpen om er een paviljoen in de plaets te stel len. 1846 1848 Je zoe nu fransche liedjes doen maken tegen den doktoor V. D. B.dezelve te Brussel laten drukken, en er een pak doen afzenden door uwen zwager voor de Dixmudenaers, mits eenen halven frank het stuk. wezen tydens den cholera en den typhus; je zoe gy zeggen Dat Rogier naer de weerlicht ga met zyne medalie Daje gy zekeren jongen heer waert, die overal verteld had dat nonkel eerstdaegs met het Order van Leopold ging vereerd zynen daje gy nu zage dat hy maer eene simpele medalie en gaet hebben, je zoo gy zeggen Verduiveld! hoe kan dat zyn? ’t moe zyn dat nonkel ievers wal te veel geklapt heeft wanneer de Ministers met den Gouverneur hier zyn komen de knol-expositie openen. En daje gy vroege wat den President der 1847. Nu zoe je zeggen tegen uwe politieke tegenstre vers past op van nooit uit te komen met eenen vreemdeling voor de kiezingen der Kamers; Dixmude is veel te eendrachtig (dit is te zeggen, in andere woorden wy kennen al veel te wel de kunst om de burgers te doen de kastanjen uit het vuer halen ten onzen profyte). En je zoe nu ook eenen cynsbrief, die over veertig jaren, voor 99 jaer verleend Was,.....; en je zoe dies ten gevolge een andermans huis doen de douanen ondergaen hebben, te Veurne plaets had. Peist het Boterkuipje niet, dat de Veurnaers daermede niet vele kunnen lagchen? Voor my, ik denk neen, want ik geloof dat zy beginnen gewaer te worden dat ze zomwylen geschoren zyn geweest zonder zeep. zullen dit later uiteen doen. Daje gy een correspondent van ’t Weekblad waértje zoe gy zeker door ’t sleutelgat der kamer deur van den pastoor van C. niet meer gaen kyken, óm kwalyk te ziene. En dat er joe iemand moeste zeggen dat hy door ’t sleutelgat van die kamerdeur is gaen kyken je zoe gy ongetwyfeld zeggen horkers zyn dieven, en vezelaers zyn tooveraers. Dat gy van verrekwaemt, en te Zarren, voor den eerste keer van uw leven, het Boterkuipje laze, op uw eeuwig gemak; je zoe gy zeker zeggen dat kuiptje is goed. Daje gy meer dan een artikel in uw blad had laten zetten over de domheid der priestersje zoe gy zeggen ’k ben ik nog de grootste domkop van al, dewyl ik uit de studie heb moeten scheiden by gebrek aen verstand. Daje gy contributie-ontvanger waert, en lid van de regentie, je zoe zy uwe aenslagbiljetten te Rousselaere doen driikken, uit genegenheid voor uwe medeburgers, met wiens geld gy de groote man maekt. Daje gy herbergier waert, je zoe gy eene ex positie van kneukels openen, en de regentie invi teren om te komen exposeren. 4 1848. Nu zoeje, van regtswege, verzocht worden te zeggen watje kiest, of administraleui der bospicien te blyven, ol gesaliëerde beambte.; pladsen welke schappy gy beide sedert ellelyke jaren te zamen bediende; Dixmude; en je zoe gy dat van beiden kiezen waer er eenen stuiver mede te winnen is. Je zoe nu ook zeer gestoord zyn over de vasten avond vertooning van zommige werklieden inuzie- 1 Zande, kanten, die maskeren met de werktuigen van hun ambacht op den rug, en je zoe, om die reden, eenen slaetsbediende denonceren by zyne chefs. Je zoe nu ook vuer en vlam spuwen tegen den Casino, en moord en brand roepen legen het Boterkuipje. calholyken waren vry te stemmen voor Romen of voor Geneve; maer zy hebben gestemd voor Ro men, en daerom hebben ze wy uit het land ge- kü ischt. En wilt gy weten waerom Abel vermoord is geweest door zynen broeder Gain? Omdat hy een klerikael was, vyand der gelykheid; want waer om waren zyne offeranden aengenamer aen God dan degenen van zynen broeder? Daje gy den doktoor W.... waert, en dat er eene van uwe achterloopers u kwam feliciteren met koom?.... Enfin,’tisgelyk.neemlmyn tót in de beenderén bet eeremetael dal u geschonken is door het gou vernement, in vergelding der diensten door n be- over hunne diensten bewezen tydens de verwoes tingen van den Cholera, bemerken wy onzen stads genoot den heer Augustynus Woets, geneesheer alhier, lid van de medicale Kommissie der provincie WestvlacnderenVoorzitter der laridbouw-maet- van het administratief arrondissement Hoofdman van het handboog-gild, Guillaume-Tell; vice-hoofdman van het rederyk gild Nu, Morgen niet, enz. De vrouw van d’heer Ilendrycks, koster te heeft vrydag baer acliltiensle kind ter wereld gebragt, zonder twéé noch drielingen gehad te hebben. Zy is op luier 59slc jaer. In den nacht tusschen zondag en macndag laets is eene scheur gebrand, te Couckelaere, in welke men daegs te voren de vruchten ingeoogst had, niet alleenjyk van den eigenaer der scheur, maer ook van verscheide kleine gebruikers, die geene scheur aen hun eigen hebben. Men wyl dit dit ongeluk toe aen de kwaedwilligheid. Eergisteren zyn eenige aen elkander houdende kleine huizen afgebrand op de gemeente Vladsloo. Men zegt dat de brand eerst ontslaen is in kool- zaed palien. Wy hebben alreedsdenbrandaengekondigddie den 18 july, in de stad Krakow (Polen) 179 huizen paleizen en kerken, met al water in was, vernield heeft, en alzoo acht honderd huisgezinnen in de uiterste armoede heeft gedompeld. In eenen brief, toegestuerd aen den Journal de Bruxelles, lezen wy het volgende In hel getal der straten, welke geheel afgebrand zynis er maer een huis blyven staen te weten dat van den koopman Wenteldie zich Onder de geneesmeesters, welke door het gouvernement medclien toegewezen zyn KUIPER YTJES. Daje gy ’t Weekblad waert, jezoe gy zeggen ’t is om dat de calholyken misbruik maken van de vry - heid van onderwys, dat wy voorde wet gestemd hebben die de priesters aen de deur zet; En bet Boterkuipje zoude antwoorden zoudet gy ons wel willen zeggen waerloe eene vryheid dient, van welke men geen gebruik mag maken dan voor zoo vele, het in den gevel valt der liberalen? Daje gy een geesligaerd waert, je zoe gy zeggen ’s Weekblad’s vryheid gelykt veel aen ze kere Hamans, die bonbons geven aen hare kinders, op conditie dat zy dezelve niet en mogen opeleo. Daje gy een liberale tartuffe der vryheid en onder de bescherming van de Heilige-Maegd had gelykheid waert, je zoe gy zeggen De zwitsersche gestelddat huis was altyd genoemd geweestHuis .i„„ n „r j het beeld van Maria. Geen een ongeloovige betwist dit mirakel. Inschryvingen worden in alle landen geopend om de ongelukkige inwoners van Krakow ter hulp te komen. Wy lezen in den Belg van Leuven De studenten onzer Hoogeschool, overtnigd van de volkomene valscheid der beschuldigingen welke men tegen den achtbaren heer Professor Thonissen had uitgespouwenhebben zyne aenge- vallen eer op eene schitterende wyze willen wre ken. Zy hebben dan zaterdag laetslleden aen den j geleerde man eene goude pen aengebodenalsook een prachtig ingebonden exeriplaer van zyn werk tegen het socialismus. By liet overhandigen dezer gillen heelt M. Emile Debecker eene diepgevoelde redevoering uitgesproken, waerop de ontroerde leeraer eene welgepaste en weerdige antwoord i gedai n heeft. De raedsheer van ins'ructie, benoemd door het hof van Appel, voor hel nieuw onderzoek over de bedrevene wanorders van den 26juny te Leuven is M. Vanhooghten. De twee valsche liberale schandbladen onzer stad het Loven sch-Sieuirs en de Waerheid houden Dixirii^sdie^andbouw-maetschappy zóo’waïal ge- I °P al!lie.r te 'e^hvnen de IFuerJeid heeft zooveel zeid heeft tegen de ministers, heiBoterkuipje zonde .1 waerl)«;<len verteld dat zy er in gebleven is antwoorden Vriendje, een weinig geduld; wy cn baerdscheerderop de parochie van zullen dit later uiteen doen. St.-Andnes te Antwerpen woonende, had, in zynen winkel, het ongeluk zyn mes te laten vallen; toen hy bezig was met een persoon te scheeren. De man, welke deze werking onderging had de band plat en vast op de knie liggen; het ongeluk wilde dat het mes met zyne volle scherpte op de hand viel, en verscheidene pezen doorsneed. Men vreest dal de gekwetste zyne hand niet meer zal kunnen gebruiken. Het is een vader des huisgezins met vyf kinderen Reeds is een gedeelte van den onderzeeschen elektrieken telegrael, die de depeches van Parys naer Londen moet overbrengengedeeltelyk gemaekt; eene proefneming die op het voleindigde deel gedaen is het den besten uitslag bekroond geworden. Alles doet denken dat die groote en moeijelyke onderneming binnen korten tyd zal voltrokken zyn. Dezer dagen hebben er te Ninove, waer de kermis gevierd w ierdzware wanonders plaets ge had. De menigte wilde de gendarmerie eenen perooon afnemen, die in een gevecht genomen was, en de agenten der openbare magt zyn gedwongen geweest van hnnnc wapens gebruik maken. Twee persoonen zyn gekwetst. De volkshoop groeide ondertusschen aen, en buiten de poort baelde men den gevangene uit de handen. In den nacht zyn er eenige soldaten van het garnizoen van Aelst en eene'versterking der gen darmerie te Ninove toegekomen, waer zich reeds de prokureur des Konings van Audenaerde en de LIBERALER YTJES, DERDE TYDST1P. Pleister op «Ie pleisiertreinen. Het Belgische gouvernement, willende aen liet algemeen verzoek van hel geëerde publiek voldoen, heeft naer het voorbeeld der Franschentrein-plei sieren, of pleisier treinen ingerigt op al de yzëren wegen van den Staet. Om onze lezers een gedacht te geven hoe pleisierig dat het is, met die pleisier treinen mede te ryden, zullen wy, naer een fransch dagbladeenige der pleisteren optellen, welke men geniet op den pleisier-trein van Parys naer Douveren. Het vertrek voor die wellustige uitstapjes heeft gewoonlyk plaets ’s zaterdags. Welzeer wel’S zaterdags dat gy moè zyl van de geheele week te werken, en geern vroeg te bed gaet, pakt men u op van uwe hoofdpeluwe en men werpt u in eenen wagon. Wat pleisier! ’S zondags morgens kooml gy aen te Cales. Gy zoudt u geern wat uitrusten. Neen, neen, regt naer de zee; het pleisier mag niet onderbroken zyn. Nu is het pleisier-trein op zee. In plaets van gerabraekt te zyn op den wagon wordt gy vermoord door de zeeziekte, en dit alles zonder tusschenpozing. Wacht een beetjehet pleisier is nog maer ten halve. Wanneer gy te Douveren zyt, gy moogt de martelïe, ik wil zeggen het pleisier, kiezen. Gy kunt van Douveren naer Cales wêerkeeren. Met ten Sure te vertrekken, zyl gy tegen den avond te Cales terug, om aenstohds in den pleisier- wagon te klimmenen ’s maendags vroeg ie Parys weer te zyn; of, van Douveren naer Londen gaen om, in dit geval, maer den dingsdag avond in Parys terug te komen, en alzoo eenige honderd duizende dozynen pleisieren meer genoten te hebben. Welk van beide pleisieren kiest gy? Kiest gy het eerste, gy zyt maer half dood daer gy, mei het tweede, levendig geraedbraekt zyt. Dit hangt af van de goeslën, over zulke dingen disputeert men niet. Maer, keeren wy weder naer Cales’S maendags, om acht ure ’s morgens, komt het pleisier-trein aen te Parys. De poortiere van den wagon gaet open Kamaraed, als ’l u belieft? Wat begeert gy, burger? Geeft my uwe band, om myn ontiend, geschokt en gekneusd pleisier van den wagon af te laten. Aen een’ andere Koetsier, hola, koetsier! Present, milord. Wie heeft er u gezeid dat ik vati het land der milords kwiu r^iiiiii (.13 t^cij 11 lier 111! lil J LI 11 verbryzeld pleisier in uwen omnibus op. Aen een andere Jongen, wilt gy eenen frank winnen? Met pleisiermynheer. ’T is om naer myne woning te gaen, rue Charlót. Ja, metpleisier, mynheer. Gy zult zeggen dat ze wollen doeken moeten heeten en een dozyn chaudauwen bereid maken. Met pleisiergenerael. Jongen, gy houdt den spot met my. Pleisier pleisier, altyd pleisierMaer weet gy dan niet dal ik er van ’t huis koomvan ’t p isier (aïe! myn hoofd). Weet gy dan niet dat ik twee honderd uren pleisier gekocht heb (aïe myne ribben). Weel gy dan niet dat ik eenen gehéelen hoop pleisieren gehad héb té lande en op zee, by zoo verre dat ik gelukkig zal zyn, indien men my, binnen de acht dagen, niet onder de aerde zendt, om het einde van het pleisier te gaen genieten.... Aïe! aïeik val van my zelven loopt zeer naer myne woning gy kunt nog loopen En al dal pleisier voor zestig of zeventig franks Gelukkig België, dal maer halve pleisier-treins zal hebben in vergeiyking met degenen van Fraukryk. Of een oogslag geworpen door de selicuren eener gescheurde gordyn. Indien zy "ehikken ’t is alleenlyk c!o r h?*t vertno«en hunner lerringcn, trn zyn zy niet, die gebruik zouden maken van middels, welke door angstvallige zieden afgekeurd worden. Indien zy de nederlaeg hebben zy blvven ter zelfder tyd inaegd en martelaar, (iemand)

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3