X? 193. Di.YMLWE, 15 Au gusty 1850. Vierde /act*. DIXMUDE. Een Donderclagblad voor Aenkondigingen, Tijdverdrijf en algemeene Belangen. DE DANS DER DOODEN. I Eustache Gonella, aertsbisschop vanNeo-Cesareën, zyn opvolger, den 28 July voor Brussel vertrokken. In Engeland is de Koningin op reis, M.r en M.me Vandeweyer hebben Londen verlaten om de baden te gaen nemen naer Tunbridge. Het is dus overal kermis, en de stêeliên Runnen niet gelooven dat de aerdappels de plaeg hebben. T was geheel met hout beslegeneenegroote plank’ was boven de smalle deur vast genagelden daer stond op die plank, in groote lelters geschreven HIER LEEST MEN DE GAZETTEN. Ofschoon ik noch dorst noch honger had, al gelyk om myne kurieusheidte voldoen, ik gingin d’herberg.’kdeed er eene pinte bier komen, en ’k vraegde aen den baes de teden van dit zonderling enseigne. De baes, die reeds myne nieuwsgierigheid bemerkt hadzeide al schaterlagchen Wel hoe, myn vriend, weet gy dat nog niet? Waerlyk neen, baes, zei ik, ’k en weet er nie metalle van. Eh wel, ernam hy, ’T Boterkuipjezegt ’t Dixmuds preekheertje, in zyn sermoen van zondag laefst, lastert al wie van zyn boord niet is. Lasterendit is niet al te schoon voor ’t kuipje; maer toch zoo haestig niet. Neemt eerst een weinig uwen catechismus, en dan I zegt my wat gy door lastering verslaetDaerna zal ik u ook een.beetje vragen, ofgy mogelyks niet bezig waert met droomen als g’in nw zelfde arti keltje zeide gy klerikalen,uy namen u schyn- heiligen, huichelaers en verleiders. Zeggen wy, ja, gy waert aen ’tronken; en iets’t geen nog zeer zeldzaem schynl, is datgyal slapen nog twee vliegen met nen lap kont slaen. Voor eerst, uwe woorden zyn ten uitersten flattant, en dan, ’t is heel wel ge raisonneerd. Dan gy zegt nog :’t Boterkuipje verschijnt onder En de boeren trekken z’u misschien nog niet genoeg hy uwe lange ooren? T kuipje zegt gy al weer, staet meestendeels vervuld met slimperyen. Wel te verslaen ten uwen dispositie; maer algelyk, gy moogt u niet gram maken; want ’t kuipje moet zien met welke mannen bette stryden heeft. Men neemt geene for- teres in met sneeuwballen. En nog gy zegt slimpe- ryen, zegt eerder bolerpillen. die uit compassie be schikt zyn voor uwe zieke maeg; zy walgt toch zulke vuile dingen Myn kind, zyt toch brave; fraei, kryst nie meer, ’k heb hier al weer een gezond pilletje voor u. EENE BOTERPIL goed voor meuschcn en beesten. Over eenige dagen een uitstapje doendeheb ik verscheide gemeenten doorloopen. Niet eene her berg, waerik binnen ging om iets te nemen, heb ik verlaten’t en zy na eerst gevraegd te hebben welk voor nieuwsbladeren men aldaer gewoon was te lezen. Nergens heb ik ’t Dixmuds liberaelsbladje gezien. Nogthans eenen enkelen keer alleen heb ik gehoord dat men ’t sukkelaertje met goe smake las in een zeer schoon en grrrroot hotel. Ziet hier het geval hoe ik dit vernam ik moest eene aenzienlyke herberg, van een groot gemeente passeren, nevens welkeer maer onlangs een groot stal, alleen dienstig voorzwynen en voor kalvers, was nieuw gemaekt. Er was maer eenen ingang, zonder vensters,in. Een veurnambachtsche boer. Dat is het klaeglied van het liberalismus in ’t algemeen, en hetwelk hel Weekblad, in ’t byzon- der, zondag laetst luid aengeheven heelt. Wy zullen niet spreken van al de gevallen in welke het onnoozele liberalismus te Ivden heeft gehad en nog heeft van wege degenen dïe hel zyne lasteraers, de klerikalen noemt, en welke onop- houdelyk gevrocht hebben en nog werken om die brave liberalen de vlerken af te knotten en ze tot iloten, of politieke slaven te maken. Eerlooze klerikalen! Arme en ten onregte beschuldigde mannen van het Weekblad! Het Boterkuipje, zegt de konfrater, is meeslen- deel vervuld met slimperijen, welke men zich schamen zoude mondelings uit te spreken; het lastert eenieder, die in zyn politiek gevoelen ver schilt, en dat nog zonder aenzien van geslacht noch personen. Eerloos Kuipje! Waerom volgt gy hel goede voorbeeld niet na van het Weekblad? ’k zal u seffens de zaek uiteen gaen doen, ziet: men zend my alhier alle week gratis ’t Dixmudsch uilenbladje toe; zomwvlen ook zyn kozynden thielte- naer, en geene plaets ter wereld en heb ik beter kunnen vinden dan ze daer in myn nieuw hotel te leggen; de confraters ameseeren er zich heel goed te saemen ze worden aldaer met bliksems vele smaek gelezen van geheel de kompagnie Onder ons gezeid, ’k en konde my niet inliouden, ’k moeste zoodanig lagchendakker bykans hy krees; maer niet te min, om serieuste spreken, ’ken zou dezen baes wel geen ongelyk kunnen geven. Par naesten, ’ken zal nooit meer langst diestreke gaen, of’k zal er telkens met mvnenwagen stil staen, en er niet eene pinte maer eene kanne drinken; want 2ulk een baes is eenen goeden baesen’k verhoop dat hv veel geluk zal hebben, veel geluk in zyn huis en ook in zyn hotel. Advies aen de bazen. KRONYK. Na eene'maend zoekens hebben ze eindelyk het ministerie herplaesterltot den naesten winter. Alsdan zal het geheel in duigen vallen. M. Tesch, oud-regter te Arlon, is Minister van jnsticie M. Vanhoorebeke, advokaet, geboren te Gent, is Minister der openbare werken (de openbare werken vallen allyd in handen van advokalen die er niets van kennen), eu de lieutenant-generael Brialmont, Minister van oorlog. Den 8 dezer waren de vyandlykheden nog niet hernomen tusseben de Denen en de Sleswick- Holsteiners. In Turyn zyn er nog al ernstige onlusten ontstaen, ter gelegenheid des overlydens van den Minister Santa-Rosa. De geestelyke overheid hadde dien Minister de laetste geregten der Kerk ge weigerd, om dat hy weigerdezyne medewerking in het maken der wetten Siccardi te herroepen. Ten gevolge dezer weigering, heeft het ministerie den aertsbisschop van Turynals ook de monikkeu van hel Serviten-order doen vastzetten. -M.deHaussy is tot kommandeurderLeopolds- bescherming der geestelijkheid. Orde benoemd, in belooning, zegt het besluit, der dan? tellen ze achten met n diensten door dien heer bewezen aen het land, in zyne hoedanigheid van Senateur en van Minister j der juslicie. ’T is zeker om de belangen der armen, zieken en kloosterlingen onder de voelen j getreden te hebben De fransche wetgevende Vergadering is vrydag op vacantie gegaen tot den 12 november. De President is op speelreis. De veriedene week heeft de President der Republiek in zyn paleis hel Elysée, banketten gehouden voor de officieren en onderofficieren der republikeinsche wacht, gendarmery en het garni zoen van Parys. Op het einde der maeltyd hebben ze geroepen Leve de Keizer! Geleiden wy hem naer de Tuilerien! Zoo dat de Napoleonistsche, Henriquinkislsche.OrleanistscheenRepublikeinsche puppen alligt zullen aen ’t dansen gaen. Willem III, Koning der Neder anden heeft de Kamers ontbonden. De kiezing der leden voor de tweede Kamer der Algemeene-Staten is gesteld op den 26 dezer maend augusty, en degene voor de eerste Kamer, op 11 september aenstaende. In Spanje zyn de Cortés ook ontbondenen de nieuwe kiezingen moeten plaets hebben op 31 dezer. Men leest in het Journal van Romen Mgr. Alexander Asinari de Saint-Marsanaerts bisschop van Ephesenop het punt zynde terug te keeren van zyn nontiaet te Brusselis Mgr. Matteo HET BOTERKUIPJE de tyrnnnyke 2 novemberop allerzielendag. Op deze woordendie op de gansche vergadering het PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaw, in stadfr. 500 Buiten stad vrachtvry 600 MET EEN GRAENTJE ZOUT. Een verlellingje Met was op het einde van juny, op sinte-Pieters-dag een heilige die zeer geëerd wordt te Porte-Mort en in grooten eerbied is in de omliggende gemeenten. Een fyne en doorvallende regen, die sedert den morgen aenhoudend vielhad de kluchtspelers en koordedausers niet toegelaten zich, als naer gewoonte, te vestigen op de slraetmaer, integendeelde menigte was grootby Gontran den baes uit de Drie Heerlen; zyne herberg, klein in den schyn, vuil en berookt, en de eenige die zich op het dorp bovondwas veel te klein om de drinkers te kunnen plaetsen, die er zich op dien kermisdag bevonden. Maer Gontranals een zou kunnen bevryden hebbendan had hy er tafels in geplaetst rond welke bet grootste gedeelte der inwoners van Porte-Mort zich waren komen zetten om oud bier te drinken en de buitengewoone historiën te hooren vertellen met welke men er zich gewoonlyk onledig hield. Want men zoude naer de Drie Heerlen gegaen zynalleenlyk om uit den mond van Gontran ’s zoon eene dier lalryka en won derbare voorvallen te hooren vertellen. Men sprak veel van zekeren Benoitdie een voorwerp van medelyden geworden was voor geheel het dorpen iedereen legde volgens zyne gedachte uit, de herschimmen waermede de ongelukkige geduriglyk overvallen was. i Ah parbleuzeide de zoou van Gontrannaer zyn I glas geledigd te hebben om adem te krygen dit herinnert vooruitziende baeshad zyne maatregelen genomen. Van my eene historie welke my voorvielover drie jarenden* ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen welke levens in hetzondags SUPPLEMENT moeten geplaetst worden, genieten eene merkelyke prysvermindering. acht dagen te voren had hy, op zyueu koer, eenegroote tent opgeslagen welke een geheel leger tegen dén regen uitwerksel hadden van eenen allektrieken schokai de oogen vestigden zich op den jongen Gontran, al de glazen' 'vierden op de tafels neergezeten elkeen naderde, zoo veel mogelyk, tol hy den verteller, om niet een woord te verliezen van deze nieuwe historie. Iedereen van u is nog myn vertrek naer liet leger indachtig, zeide hy al trotselyk zyne knevels opstekende? Jajariep men van alle kanten, by -zoo verre dat uwe moeder er zoo vele verdriet in maekte dat zy nog dat jaer stierf. En hierop zwegen allen stil. Het was den 2 octoher, ging de jongeling voortdat ik my op weg begaf naer het fransebe leger in het Mila- neesche, en eene maend daerna, trok ik alleen omtrent den middernacht, dooi een klein dorp in de omstreken van Lyon. By de kerk van dat dorp komende, was ik niet weinig verwonderd er ren twaifud jonge dochters |e zien dansen Alle aflichcn, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaetst. Brieven en geld vachtvry toe te zenden. Elk zeg het voort. -- i ■aiitir-ii De onschuldige liberalen en klerikalen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1