De raed van volmaking voor het middenbaer on- en Devaux, representanten; Stas, raedsheerby het hof van cassatie; Weiler, lieutenant-kolonel, te Wy vernemen, uit echte bron, dal Z. M.de Koning beslist had, dat elke provincie drie dekora- tien zoude bekomen om uitgereikt te worden aen degenen die zich het meest onderscheiden hadden, gedurende de besmettelyke ziekten. Luik vraegde er zeven voor zich alleen. En dat was nog weinig, oorlog. Op dit punt deelt hy ingezien de pretentien van die provincie, te weten men ziet er nietmetalle meer van. Alsdan maken de republiekeins en het ministerie eene en dezelve party uit, zy noemen zich allen liberalen. Buiten den tyd der kiezingen is het anders gesteldde republiekeins en socialisten komen weder te berde zy hernemen hunnen naem, en het ministerie en zyne gazetten noemen ze by dien naem. Maer by de volgende kiezingen, trekt aen het touwje, en gy zult een ander tooneel ziener zyn geene repu bliekeins meer! allen te zamen maken, volgens de Indépendance en hare kinders, eene wonderbare vereeniging uit van al de schakeringen van Kei libe- ralismus. Zyn er republiekeins en socialisten in België? ’T is volgens het weder! soortige voortbrengsels aen denzellden prys staen? en is de Fransche tarwe al zoo goed als de onze? Onze liberaliste bladjes zegepralenom dat de tarwe in België fr. 16,38 geldt. Wat zoude het dan zyn hadden er regten beslaen om de 24 millioen en half hectoliters vreemde granen, die gedurende de vyf eerste maenden van dit jaer ingevoerd zyn geweest, uit het land te houden? Eerlang zal het land het stelsel der Nieuwe- Politiek plegliglyk veroordeelen. Maer intusschen de landbouw lydt, en de landbouwfeesten en te paeijen, zullen aenzien worden als een bewys van de diepe verachting met welke die Politiek de rykste bron van het land behandelt. Vraeg. Zyn er republiekeins en socialisten in België? Antwoord. Ja en neen wanneer het tydstip dei kiezingen aenkoomt, het ministerie verbergt ze, zy zyn er onder verstaenen men hoort noch Heeft dat bladje u, sedert dat gy bestaet, wel ooit anders behandeld als met zyden handschoenen? Heeft het tegen de mannendie in uwe gevoelens deelen, wel ooit anders gestreden als met ver stompte wapens en ongeladene geweren? En weet gy niet dat zyne polemiek ten allen tyde regtzinnig en gematigd is geweest, zonder ooit, wie het zy, onheuschelyk te behandelen? Hebt gy vergeten hoe delicaet hetover een paer jaer, met dezen omging welke het voor uwe opstellers aenzag? En kunlgy zeggen dat het, voor en na den It juny II., wel iemand van zyne tegenstrevers beschuldigd heeft met iels dat zoude kunnen de broederlyke liefde krenken of de achting van zyne medeburgers doen verliezen Onschuldig, jadriemael onschuldig zyn, ten dien opzigte, de mannen van het Weekblad, gelyk hun meester M. Rogier driemael regtzinnig is. Maer laet my liever toe te vragen wat gy, tot dus verre, geëerbiedigd hebt? Te beginnen met den godsdienst en deszelfs ceremoniën en gebruiken, welke gy bespot en verlaegd hebt; met den Paus, waermede gy in uwe jongste nummers openlyk den spot dryft; met de bisschoppen, welker omzend brieven gy aen het openbaer gevoelen aengeklaegd hebt, zeggende legen de geloovigen gelooft uwen bisschop niet, hy bedriegt u, hy spreekt politiek en geen godsdienst, ik ontsla u van zyne voor schriften na te komen; met de priesters, die gy voor heerschzuchtige, wellustige en onbekwame mannen uitgegeven hebt; met de achtbaerste per sonen, die in onze staetkundige gevoelens deelen, welke gy uitgegeven hebt voor twistmakers, echt- schenders, francs-maponsniets is voor uwe lage aenrandingen vry gebleven, en, zoo men u ge loofde zoude de geringste van uwe tegenstrevers ten minste de galge verdiend hebben. En baddet gy u nog te vrede gehouden met het openbare leven onzer vrienden te beleedigenmaer neen, gy tradt in hun byzonder en huislyk leven, en steldet de achtbaerste lieden op den schandpael der eerloosheid. Met tegenstrevers gelyk de mannen van het Weekblad, was er wel toe te zien welke van uwe vrienden gy in uw huis ontvingt, over welke zaken gy spraekt en naer welke plaetsen gy u begaett. Voor al die dingen vielt gy in de handen van dat blad. Het ging aen de geheele wereld vertellen dat gy gisteren hier of daer waertdat gy dit of dat gedaen of gezegd hadt. En daer het in den aerd is der vreedzame lieden de openbaerheid te vreezen zelfs voor de schuldeloosste en onbeduidendste dingen, zeggen wy ronduit dat eene diergelyke handelwys, van wegens onze liberalen, eene ware schrikregering was. Is dit waer, of geen waer? Antwoordt, Weekblad. By koninglyke besluiten van 12 augusty, zyn benoemd d’heer Tesch (Victor), representanttot minister van justicie, in vervanging van d’heer de Haussy, die gouverneur wordt van de nationale bank, een postje van 30,000 franks D’heer Vanhoorebeke (Emile), representant, tot minister van openbare werken, in vervanging van d’heer Rolinontslaggever. D’heer lieutenant-generael Brialmont, tot minis ter van oorlog, in vervanging van d’heer Chazal, ontslaggever. Men zal bemerken, dat het juist drie jaren is, dag op dagdat het ministerie Rogier-Chazal aen het roer van den Staet kwam. De nieuwe minislei van oorlog is een man van ondervinding en talenten; hy heeft zyne eerste wapens gedragen onder het vaendel van Napoleon, en men zegt dal de eer en belangen van hel leger in goede handen zyn. Rogier om den akker- niemand iets bekomen, alhoewel de geneesbeeren ,u*dier streek zekerlyk hun brood niet in ledigheid hebben geëten. Ook is men daer zeer ontevreden. Maer weten de liberalen van Vlaenderen niet da^ de vlaemscbe provinciën, in het jaer van genade1 1830, aenzien en behandeld wordenals wingewesten door de Waelsche provinciën, gelyk wy, Vlamingen met de Walen te zamen. zulks waren voor 1850 door de bewoners van overMoerdyk? De orangisten en liberalen van dien tyd zyn nu Walenen Franskil- lons geworden, om de Vlamingen te onderkruipen en uit te eten. Waerover dan beklagen onze libe ralen zich? Zy slryden in het veld van die Walen en Franskillons. Dat zy zich verheugen; want, alhoewel Vlamingen, hebben zy al gelyk eenige medaliender dupery bekomen. M. Vanhoorebeke is representant van het distrikt Eecloo, en oud redacteur van den Journal des Flandres, en van den Observateur.'T is de eenige Minister die Vlaming is; de anderen zyn van Luik, Luxemburg en Frankryk. M. Tesch is representant van Arlon, en hy heeft in den tydzich verklaerd voor de vermindering van den budget van in het gevoelen van M. Frère; maer van eenen daï haer alles toekomt. Integendeel vraegde zy anderen kant heeft hy zich verzet tegen de regten maer elf medalien; en dit is de reden waerom er op de regtstreeksche erfenissen, tegen de tegen- nog eenige geneesheeren in Westvlaenderen den eerepenaing toegekend zyn geweest. Te Thielt en Rousselaere, waer de besmettelyke ziekten en de hongersnood het meest gewoed hebben, heeft woordige bescherming van den landbouw, en tegen de voorregten die de nyverheid der steden geniet. Hy heelt weinig vertrouwen getoond in het opriglen der boerescholen van M. T bouw te onderwyzen aen de landbouwers. Of het oude systeem zal voortgezet worden, of men eenen nieuwen weg zal inslaen zal de tyd leeren. Al de liberale dagbladeren keuren de nieuwe Ministers goed. --- De mannen, van de Nieuwe-Politiek zyn toch regtzinnige liedenZy zeggen dat ze den vryen invoer der levensmiddelen willen om dat het brood zoude goedkoop zyn, en dat de genen die regten vragen uithongeraers zyn van het volk. Zeer wel; maer nu roepen ze victorie, om dat de tarwe in België 2 fr, 48 c. hooger staet dan in Frankryk, waer hooge beschermregten zynen ze besluiten hier uit, dal de free-trade alleen in staet is het gvTuuL d°en °PSlaen! Bi“dl "at aen elkaDder’ Z°° derïv>’s is ^mengesteld als volgt MM. Dequesne Het is zeer te verwonderen, dewyl de vrye han- del de pryzen der goederen moet doen opslaen,dat - T Drofessoï bv de Umversiteit te onze free-traders ook de invoerregten niet afschalfen, rasenster’ prolessor Dy (ie unneisiiei e I,U.. Op de eoertbeeU» de «jverteid En'no"’ zvn er wel twee landen waer de gelyk- I rhetoncaby het atheneum te Brussel; Wezel profl. s’_ io van wiskunde, by het atheneum te Antwerpen. tentoonstellingen waeimede men denzelven tracht tuigenis van M. Guizpt mag gevoegd zyn by degene _..n— --van het Opperhoofd der Kerk en van M. de Monla- lembert, die ook de wet op het middenbaer onder wys veroordeeld hebben. Wy lezenin eenbladje dezerstad* Alledebroeka- giën door eenen woedenden waterstroom zyn overvallen geweest, en welke aen eene zee-ge- daente schynt aenvang genomen te hebben. Ware het hier het geval niet te zeggen tegen dien beul van moedertael en gezonde rede Soyez plutót ma^on si c’est votre métier? SS myn voorbeeld nagevolgd hadden, Maer peist hoe verwon derd, hoe verschrikt ik was wanneer ik opstond al de jonge dochters waren verdwenen. Verdwenen! riepen met verwondering al de aenhoor- dcrs uit. Ach! jamyn God. verdwenenen dat met zoo weinig gerucht, dat ik zoude geloofd hébben dat dit alles een droom was, ware het niet dat ikin eenen royner zakken, de muts vond die men my gegeven had. ’T is ongelooflykzeide.eene stem. En noglbaas waerop myn woordantwoordde de jongeling. Hel waren dan looverheksen vroeg iemand. Gy zult gaen zien, ging de verteller voortten is nog nietmetalle, gy moet het einde hooren. (Hel einde kiern»). by bet maengeschyn. Dat scheen my voor eerst zonderling, op die tier van den nachten nog meer om dat bet Aller zielendag was. Maer peizende dat het misschien een gebruik was in dat land, bleef ik staen en die jonge doch ters bezien, die er allen zéér bevallig en schoon uit zagen. Zy waren zoo vrolyk en dansten met zoo vele gemak dat ik my verheugde van daer te zynen byzonderlyk loen eene derzelve my by de hand kwam nemen en in de ronde deed gaen. Ik liet my geleiden en danste met haer. Zy schenen er zoo zeer over te vredendat degene die my was komen halenmy vele vleijende woorden toestuerde en my hare muts gaf voor gedenkenis. Bewaert zo tot dat gy zult we- derkeeren van het leger zeidezy, en zy zal van gedaenle veranderd zyn voor gy ons zult wedervinden. Zy gaf eenen zonderlingen nadruk aen deze laetste woorden. Doch ik hechtte ervoor het oogenblikweinig - De bclooningeti voor de geneesbeeren. belang aen. Ten is maer later dal ze my in de gedachte kwamen. Ik nam al lachen die muts, welke van eene uitnemende witheid was. Én'dan wy dansten voort in de ronde. Alles ging wel tot daer. Maer,-gelyk mei» zegt, het vermaek heeft maer eetien tyd, Hier zweeg de jottgsc.Gontran stildronk een glas op de gezondheid van' zyne aenhoorders, en voer dus op de vol gende wyze voort Wy peisden dangelyk ik gezeid heballeenlyk om ons te verlustigen, toen eensklaps een priester, die het Jioogweerdig Sakrament naer eenen zieken ging dragen, uit de kerk kwam. Zoo hacsl ik hem zag, verliet ik den dans om neder te knielen. Ik boog godvruchtiglyk het hoofden maekte het teeken des II. kruis, zonder te zien wat er rond my gebeurde, niet beter meenende als dat de dansters --I-- L._4ÜJ «-"2 -- I IIM^- liet nieuw ministerie. Nog de vrye graenhamlel. --TT----- Tydens de beraedslaging op de wet van het mid denbaer onderwys, sprak M. Guizot, tegen eenen zyner belgische vrienden, deze merkweerdige woorden Er zyn twee dingen welke gyin Bel- gië, nauwkeuriglyk moet bewaren, te welen, bet godsdienstige gevoelen van het volk en de ge- meente vryheden; de wet op het middenbaer onderwys zal noodz ikelyk deze twee grondslagen uv .«uuuvuTT .jUl, V.. uv uvuv.. uwer nationaliteit ondermynen. Deze ge- - -rrga> iT~ II - -t-a Hoe rap de boeren zyn om hunne vruchten naer de expositie te zenden. BulscampZwaentje, 10 augusty 1850. Aen het Boterkuipjete Dixmude. Gy weet, vriend, dat ik een koopman ben die nu en dan op reis is naer de builen wiukelsom myn goed aen te bevelenrekeningen te vereffenen gelyk hel de gewoonte is onder kooplieden en neringdoeners. Eb welhier in dit gewest, vinde ik schier op lalle straten en plaetsen eene snelryder.de birouchette, in welke eenen dikken heer zeer digt geklast zit lusschen hooi en strooi. Boven op het rytuig bemerkt men manden en bondels waer uit eenige wortels, bladeren, knollen en groen loof uithangen. ’K en kan u niet zeggen wat al aerdige gedachten ik hadde

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2