Burgerstand der stad Dixmude Overledenen. Algemeene Tydingen, I I By gebrek aen plaets moeten wy eenige artikels verschuiven tot ons aenstaende nummer. weten wat uitvinden om het publiek te ameseien, alle zondagen een pleisiertreinnaei Oostende zonde, die stad zoude welhaest tot den hoogsten trap van voorspoed gestegen zynen de schippers zouden de overledene industrie der nationale viscbschery ver vangen doorliet verhuren van hunne oudebroeken. eteit van Rhetonca te Nieuport voor het dekken der onkosten van eenen kampstryd, dien zy voor- ting lyk kollegie dezer stad, onder het regiem der nieuwe wet, zyne hoedanigheid van gemeentelyk kollegie, gesubsidieerd door den Staet, zal behouden, en aklus gerangschikt zyn onder de gestichtenver noemd by het art. 28 der gezeide wet. Indien men een dagblad van Frankfort ge- Pruisen en Belgie, voor de vernieuwing van het traktaet, ’t welk den 51 december aenstaende ver valt, door wederzydsche toegevingen eenen zoo gunstigen keer genomen hebben, dat men de zaek als vereffend mag aenzien. M. Boulay (de la Meurlhe), ondervoorzitter der Republiek, zal Parys gedurende de afwezigheid van den voorzitter geen oogenblik verlaten. Hy zal, zegt mengeroepen worden om den raed der ministers voor te zitten, en zich des noods met de kommissie van opschorting in betrekking stellen. Verleden maendag stond de meijer van Valencyn op het stadhuis te wachten, om een paer te trouwen, wanneer men tot verbazing van al de aenwezigen zeggen kwam, dat de bruid niet komen kon. De reden waerom zy zeide niet te kunnen komen was, dat zy met het schoon weder haren oogst wilde indoenen slechts trouwen als het regende, ten einde niets te verletten. Gelukkig heeft de bruidegom niet lange moeten wachten, want daegs nadien stroomde het water uit de lucht Deze zal voorzeker eene huishoudelyke vrouw zyn. Men schryft ons uit Zedelghem onze nieuwe Kerk komt versierd te worden van twee allerschoon- ste biechtstoelen en twee hangende kassen, die DE PLEIZIER-TREINÊÏÏ. Men schryft uit Oostende Tot gisteren was Oostende kalm gebleven. Er waren wel eenige vreemdelingen, doch zy warenin zoo kleen getal en zoo gerust, dal men ze zoude aenzien hebben voor oude zondaers die in retraite zyn by de Trappisten. Maer gisteren is het tooneel veranderd onze straten geleeken aen biekorven. Het pleizierlrein had ons eene menigte vreemde lingen aengebragt, welke allen te gelyk naerdezee liepen. Men zou gezeid hebben dat het een gebroed eendekiekens was, gebroeid onder eene hen, die, nauwelyks uit het ei gekropen, allen te zamen in het vloeibare element willen zwemmen. Op het strand gekomenbereiden onze reizigers zich om de zoetigheid te smaken van het zoutwater, en beginnen hun modekleed van 1850 te verwis selen tegen de kostuem die Adam droeg in’t aerdsch paradys. Hola! de politie van Oostende is geen sans-culotteen zy verbied dat iemand in zee zal gaen die niet zedig gekleed zy. Wat gedaen? de burgers van Anderlecht, Halle, Brussel en St-Josse- ten-Noode hadden hunne nachtroben’t huis gelaten. Doch, de schippers en pakdragers van de haven, het geval ziende, halen hunne werkbroeken en bieden ze de liefhebbers aen. En nu was hel waer- Jyk pleizierig om er naerte kyken. Gy hadt moeten die heertjes zien hunne knien steken in de wyde broekbillen der mosselvangers, welke reeds ver scheidene jaren actieven dienst tellen, doordronken zyn van gedroogde-visch-reuk, en sedert den mei- schen dauw niet meer gewasschen waren geweest.- Nog pleizieriger hier zaegt gy een dier elegante mannetjes, zoo wat kleiner dan Tom-Pouce, ver dolen in het gewaed van eenen zeemanzoo groot als Goliath, en met moeite uitkyken over de opha lende brug van de roode broek; ginter een fabri kant van slaepmutsen, gevoed met Lambiek, en tond gelyk eene bierton, al zyne krachten te werk leggende om in de broek van eenen scheepsjongen te dringen, en welke na vele geweld en pogingen, maer tot boven zyne knien kwam, enz. Men zag er zelve die zoo dik waren, dat men ze moest neêrlaten in eenen hoppezak die men van ondervoor deze omstandigheid, onlnaeid had. Op andere tyden zouden al die lieden dit kwalyk genomen hebbenmaer wanneer men met een plei- ziertrein reist, moet men van alles een pleizier maken ’t is ook ’t geen de pleiziergasten deden ter groote voldoening der matroozenwiens oude broeks eene goede dagheui gewonnen hebben. I pelbloemdie in October werkzaem zal zyn, en 500 zakken aerdappels per dag zal vermalen. M. Claes, van Lembecq, beeft tegen de zweerende longtering van bet hoornvee met goeden uitslag gebruik gemaekt van waterdamp, waerin stokholmsch teer was gekookt, en dat men de dieren doet inademen. De ziekte is geheel en al uit zyne stallen geweken. De regtbank van Brussel heeft verleden week een merkweerdig en zeer gewigtig vonnis uitge nomens is met de aenstaende feesten te openen. De zoon van den generael Carrera, voorzitter der republiek van Guatemala, is teAntwerpen aen- gekomen. Deze jongelingdie 15 of 14 jaren oud is, komt in een kollegie van Belgie zyne studiën van zwaer gewigt genomen, ter gelegenheid der volledigen. weigering van de kerkelyke regten aen den minister gemeenteraed van Ath heeft in zyne z’t- Santa-Rosa. Men meldt dat Mgr. Fransoni gevangen ting van den 5 dezer maend beslist dat het koning- is gezet, als ook al de monikken van belServilten- klooster. Een rytuig, door karabiniers en soldaten om ringd heeft den aertsbisschop van zyne villa Pia- nezza afgehaeld en hem naer de vesting van Fre- nestrelle gevoerd. De regterlyke overheid heeft ganseh het klooster looyen mag,gouden de onderhaudelingen tusschen der Servitten afgezocht en eene opneming van de bezittingen der monikken gedaen. Onder de aenge- slagene stukken is een brief van Mgr. Franzoni, waerin hy verbiedt den minister Santa-Rosa de kerkelyke regten toe te dienenbyaldien hy zyne medewerking aen de Sicardiwetten niet introk. Na dat de monikken tegen dit alles eene protes- tatie hadden opgesteld, heeft men hen in twee rytuigen doen stappen, en omringd van eenige soldaten zyn zy, ten getalle van vyftien, naer Alexandrie en Saluces gevoerd. Toen zy te St.-Salvario toekwamen, zyn de kloosterlingen door het volk met beleedigiugen overladen geworden. gemaekt zyn in eiken hout (wagenschot) door den heer De Meulenaere meubelmaker te Coolskamp in zyn vak zeer ervaren. Hy is tevens belast, met het maken van een nieuwe tombe voot den hoogen altaer. Wy vernemen ter zel.ver tyd dat het dien zelven Heer De Meulenaere, is die belast was met het maeken der schoone meubels van de groote Expositie te Clerckenals mede van den schoonen sekretaire in mahonyhout en palissander, gejond door de heeren geestelyke, kerkmeesters en eenige begoede persoonen in het gasthuis van Clercken als ook van de groote spondetafel voor dertig persoonen (table a Coulisses) gejond door verscheide liefdadige persoonen van Brugge. Het gerucht schynt zich verspreid te hebben, dal al de maetregelen betrekkelyk de reispassen in België gingen afgeschaft worden, en dat men hier voortaen zou worden toegelaten te reizen, oo_ zonder eenig bewysschrift te moeien leveren. Dit Indien de Nieuwe-Politiekdie schynt niet meer te j is eene dwaling, tegen welker gevolgen het publiek -- op zvne hoe(je moet worden gesteld. De byzondere dienst van het nazien der reispassen aen de grenzen is voorloopig afgeschaftdat is te zeggendat by de komst der treinen in de grensstatien, al de reizigers niet kunnen gehouden zyn hunne reis passen te vertoonen. Maer uit den genomen maet- regel volgt geenzins, dat men vryelyk in het land mag komen en daer reizen zonder voorzien te zyn van regelmatige papierendoor het belgische gezantschap geviseerd, het vertoon dezer papieren moetende blyven plaets hebben, by de eerste vraeg der bevoegde overheden, hel zy binnen ’s lands het zy aen de grenzen. (Moniteur.) De bekende fransche maerschalk Marmont, hertog van Ragusa, die in july 1850 het leger van Karel X tegen de Paryzenaers aenveerde, is te benevens eene menigte andere vreemdelingen van hoogen rang. Te Tbienen worden nu groote gebouwen opgerigt, bestemd voor eene fabriek van aerdap- Men schryft ons uit Bixschote D’heer Peene, schepen alhier, heeft eene koei, die acht jaer oud is, en nu kan wegen rond de 700 pond. Maer dit is niets buitengewoons; het merk- Brussel aengekomen, weerdigste van al is, dal die heeste sedert vier ja- i ren verwe is, en alzoo vele melk geelt als eene ge- wone koei die alle jaren kalft. In zeven dagen geeft ze zes stukken boter, winters zomers. By ministerieel besluit is de jury voor het exaem der leerlingen-onderwyzeressenter aen- veerdingin de normale leergangen voor 1850-1851 voor Westvlaenderen zamengesteld als volgt Voorzitter M. Vrambout, lid van de bestendige deputatie; leden, M. de burggraefde Cioeser de Berges, proviuliale inspecteur van het lager on- derwys; M. Blondel, studie-prelëkt in het athe neum van Gent. Een kouinglyk besluit van den 9 augusty, sproken, waerby uitgewezen is geworden dat de vergunt e,;De hulpsomme van 200 Ir. aen de Soci- administratie van het enregis rement kon doen betalen op de weerde van de n oerende goederen die zelfs in openbare verkoopingen verkocht wordenals het schynt dat hel goed onder zyne wezentlyke of venale weerde verkocht is. Men sehryfl uit Turyn, den 7 augusty Het ministerie heeft verscheidene maetregelen 4. Deschodt Virginia Juliana, bakkerin oud 42 jaren gebooren en woonende te Dixmude, dochter van wylen Joannes en van Theresia Vanhoveeehtgenoote met kind van Joannes Franciscos DecomnckEessenstraet N. 7 5. Steenmaere, Fraucisca kantwerkster, oud 60 jaren. gebooren en woonende te Dixmiideongehuwde dochter van wylen Petrus en van wylen Isabel la Clara Dekeyser, in Sint-Jans hospitael, V< oumcnstraet N. 26. Vier Geboorten. - >ar;g- - wanneer ik dat in ’t eerst zag een zoo dikken heer, peisde ik, zitten lussclien hooi en strooi als het zoo inagtig heet is, en dat in eene birouchette, van hoven geladen met manden en boedels, en daerby zyn peerd lol schuimen doen loopen, wal mag dat beleekenen Te Wulveringheiu in eenen winkel zynde, vroeg ik de bazin wie dien heer was, die daer zoo even voorby reed met zyn geladen rytuig? Bah! antwoordde zy, T is Mous- tasse van Veurne, die hier geheele dagen rond ryd om de tiende, t’halen voor d’expositie. Daerop antwoordde ik al niet veel, om dat ik gevoelde dat die vrouw veel meer kennis had van suiker en koily als van hetgeen ik wilde weten. Maer, in eene herberg, te Ghyverinchovealwaer ik vernachttehoorde ik de zake beter uiteen doenwant de boeren spraken er 's avonds byna van niets anders; ’t was die vermaerde tiendeheffer alhier, die lastige vent aldaer, dieschooijeralginter; en dat al voor die v»tv expositie van Veurne! VVaer voor dat hy dag en nacht alzoo ryd en rotst! Dat hy geen kommissaris waert, zeide er eenen, 'k zou hem al gauw van myn hof kyken. Dat ik niet vreesde door zulke luizen gebeten te worden, zeide een anderen, ik sloote hem myne deur voor den neus.En waer toe dient nu al dat apenspelriep eenen derdenten zy om de boeren eenen bril op hnnnen neus te zetten en ze blin- delinge te helpen ruineren? Myne twee gebeuren hadden over een jaer ook elk eene medalie en een santje voor hunnen schoof uitgezóchte tarwe, en nu hangen ze alle twee aen ’t rabat; niet dal het precies daeraen liegtmaer T is eene andere bescherming die de boeren noodig hebben en die men hun over drie jaer beloofde, en in drie jaer van hier zullen er nog vele springen van al die dwaze expositie- mannenen zegt dat Karei geen eerlyk man is zoo ik heg; ’k zou mor wel weten, van alzoo met myn goed te laten den zot houden. Ik gevoelde dat de resonnatie van langs om heviger wierd en daerom vraegde ik aen eenen dier boerendie by my zat, wat den heer kommissaris met al dat hooi en strooi en groensels ging doen, en waer hy dat alles kochle? Hoe, mynheer, gy zyt belgiek, en gy weet dat niet, zeide hy?Dit is niet te verwonderenantwoordde ik; ik ben koopmanen van daeg hier en morgen eldersen ik zie weinig lieden die van andere dingen spreken als van mynen artikel. Als’t alzoo is, hernam den boer, boor, ik zal u ’t nauwste zeggen In de maend september, die koomt, is er te Veurne eene expositie, of lenloonste ling van beesten, vruchten en groensels, gelyk er’t verleden jaer in verscheide andereplaetsen geweest is; en ’t is-om die schoone boere- leute te beter te doen gelukken dat den kommissaris in persoone gaet by een groot getal boeren om vruchten te vragen voor die expositie; en om die vruchten niet te missenneemt hy ze mede op zyne chieze. Hy laet schier niemand gerust. Myne vrouw heeft hem een bolerpotje moeten beloven; myn gebuer Janeene liitgelezene haver- schoofPieter, van Vinchemeenige uitgezóchte terwe- auwen; Fluppe, van alhier, eenige boonpeulenSeppen van Bulseamp, eene halve dozyn karoten, vier rapen, zes beeteneen pikolin pataters en een koppel roode kooien een brouwer^an Slavele heeft hem een uitnemende schoon hooibondeltje gegevenen een groot getal andere boeren der omstreken hebben dien heer eene kleine hoeveelheid van hunne schoonste en uitgekipte vruchten en groensels toegestaenmyn kozyn heeft zelfs eenen pompoen gegeven om gerust gelaten te zyn, en de kommissaris ziet er uit nemende kontenl uit over zyne tienden hy monkelt gelyk een muis in de bloemteele.De boeren, van den eenen kant, spotten met hemen van den anderen kant, zy morren, om dat ze wel weten dat het byzonderlyk zy zyn die al die leutjes betalen. En aen wie worden daerenboven meest altyd die medalien gegeven? Aen hunne achlerloopers, of aen degene die invloed hebben op de auderc boeren. Ochzeide ikals ze den landbouw daermede moeten beschermen we zynder wel mêde burgers en kooplieden en zullen er niet meer mede boiïen als de boeren. Het gezelschap scheide daerna uiteenen ik ging slapen. Een koopman.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3