Algemeene Tijdingen. I*1 bliksem rold zich dwers door den gang langs de agterdeur uil, zonder de minste schade te veroor- drie dagen zal verblyven. Hy zal van daer nacr het eiland Wight varen, alwaer hy eene onderhandeling laetsten zyn met den schrik vrygekomcn. Het to rentje van het huis is verwoest. Kokaert, bakker te Krabeke, sloeg op 25 fe- bruary deerlyk zyn wyfen met het liedeken zou men kunnen zingen al met de heete paele zoo deer lyk op haer lyf. Woensdag kwam Kokaert voor zyne euveldaed op het korrectionneel banksken en zyne vrouw op den stoel der getuigen. Deze doel, zoo als zulks gewoonlyk geschied, hare verklaringen op eene zeer verzachtende wyze, en ofschoon den doktoor bevonden heeft dat hacr iigchaem vol blauwe plekken was, zegt zy dat zy maer eene en kele oorveeg ontvangen heelt. Zie hier hoe Kokaert zyne verdediging aenbiedt Mynheer, myne vrouwis hier op hare plaets niet. (Zyne vrouw by den arm trekkende). Zie Trinette, zet gy u hier, en ik op uwe plaets.... De Voorzitter Allons blyft eens zitten en laet uwe vrouw gerust. KokaertHeur gerust laten; wel bliksems dat ze my gerust laet; luistert ik vraeg het divorce en de separatie, tout suite, a la minute, en als ge my niet en wilt divorceren, zet my dan maer vasthoe langer hoe liever; ’k ben nog liever in het vagevier als met heur te leven die hier, die daer! De regtbank, ziende dat de vrouw byna zooveel ongelyk heeft als den manverwyst Kokaert tot eene enkele boet van 25 fianks. Kokaert. En geen prison mynheer? zoedaje my niet wilt divorceren, ’t is wel ’t is welmaer voor een amende, wat kan ik daerinede uitrigten zonder ik had dan nog veel liever geene strafte het geld dat de kamers allejaren stemmen ten titel van subsidiên voor de fraeije kunsten, letterkunde, landbouwkunde, en zoo voorts. En die kuip zou er misschien nog byvoegen konfraler, het papier, de inkt en arbeid van het Weekblad behoort u toe; maer niet het geen erin staet; want, die ryk is van geld is wel soms arm van geest. een beetje beterkoop zouden mogen warmen. M. Rogier heeft beslist dal, in de gepatroneerde 800 fr. aen Herseaux; 4000 aen Alveringbem; 500 aen Steene; 700 aen Waereghein. Bv koninglyk besluit van dezelfde date worden er medalieu toegestaen aen de volgende teeken- sc hooien Te Kortryk negen; te Veurne vyf; te Iseghem twee; te Meenen vyf; te Nieuport drie en te Yper negen. PRYSDEELING. Het fransch pensionnaet van Dixmude is van overlang gekend in onze omstrekenen de leer lingen, uit hetzelve gekomen, hebben zich, alle jaren, en vooral dit jaer. by de prysdeelingen in verscheidene kollegien, en byzonderlyk te Rous- selaere, onderscheiden. De plegtige prysdeeling heeft alhier plaets gehad maendag 26 dezer. Verscheidene letterkundige en muziekale oefe ningen zyn met eene wonderhare juistheid en kun digheid uitgeoefend geweest. Het looneelsttikje, les I poissens d'avril, heeft vooral de goedkeuring i der menigvuldige aenschouwers weggedragen. De leerlingen die zich het meest onderscheiden hehben zvn In de eerste sektie, Depauw, J., Devos, J., VermeeschB., Coppens, L., Viaene, J., De- cuyper, H., en Holvoet Louis. Inde tweede E.van Dixmude; Decal C.van Elverdinghe; SpruytteC., van Eessen; Vermeesch II., van Dix- mudè; Holvoet E., van Oostende; Vani’enberghe C., van Westvleteren en Vandenbussche D., van Wercken. De eerekroonvóórhel grootste getal pryzen is toegekend geweest aen den zeer verdien- stelyken jongeling Stroom A., van Stuyvekenskerke. De vacanlieri eindigen den 7 October. Voor alle inlichtingen, zich te bevragen by M. Baerl, priester, hesteerder van het pensionnaet St-Louis, ie Dixmude. KLTPERYTJES. Daje gy de drukker van het Weekblad waert, je zoe gv zeggen ’k en ontvang ik tan niemand eene subsidie, en het bladje is ’t myne alleen. Eu de Boterkuip zou antwoorden goedde bulte van Verbodene spys smaekt best, zegt het Weekblad Proudhon zou niet beter kunnen spre ken. Daje gy een jonge jager van Dixmude waert, je zoe gy de buiten-baziimetjes hal Weekblad vragen om dit op uw gemak te spellen terwyl het regent; en je zoe gy, by foute van wild(om daje ’t niet en kunt krygen) uwen wildzak vullen met klaglen voor hel Weekblad, en gaen zeggen, dat men in vele her bergen dal bladje wegsteekt, weigert of verbrandt. Dajegy den opsteller waeit van Veurnambacht, je zoe gy zeggen ’l is jammer dat ik mynen hekel op hel rokeboordlje heb moeten leggenanders ik zoe nu wal doen’ken zoe de Boterkuip niet sparen, we-je! En de Boterkuip zou antwoorden broeder, indien ik u een adviesje le geven badbel ware dat gy u zoudet gerust Louden, indien gy niet beg:ert uwe o re ie kwetsen tegen de duigen van de Dixmudsche Boterkuip. Amen. Dajegy de burgers waertjezoegy vragen dat de Nieuwe Politieke de scheepsreglen zoude af schaften voor de schepen die met kolen geladen zyn, en jezoe gy zeggen :dewyl de ryke lieden voor half geld, en dit wel een beetje ten koste der con- tribuahelenop de pleizierlreiuen voyageren, ware hel niet reglveerdigdal de arme menschen ook Hadden de liberale Ministers bet onderwys niet willen wereldlyk maken, enerdenalleenhandel van hebben; hadden ze de liefdadige gestichten niet willen regulariserendal is hun rekening doen geven van het geld dat zy bezitten en der almoesen die zy ontvangen (tegen rekening doen van hunne geamortiseerde of afgeleide goederen verzet zich niemand); hadden zy de giften der liefdadige katholyken geëerbiedigd, zoo veel niet beloofd en wat min geld verkwist, en hadden ze het land bestuerd ten profyle van al België’s kinderen, in plaets van het te besturen ten voordeele van eene party alleenzy zouden nu gezegend zyn van allen, en hel land ware in rust en vrede. Hadden de liberale dagbladen wat min gesloft op hunnen eerbied voor deu godsdienst, en den- zelven wat beier in ’t werk gelegdde katholyken zouden hun nu geen guerre a mort moeten aendoen, en hel Weekblad zoude zyn vogue niet moeten doen steunen op eene eerloosheiden zeggen verboi e >e spy ze smaekt best, verbodene schriften zyn het meest gelezen; want MEN SCHEPT NIET ONGESTRAFT TEGEN DE ZWARTE MARMITE! - ------- In zyne schuppen tegen de zwarte marmite zegt het Weekblad ter goeder trouw gesproken heeft er wel ooit iemand in ons bladéénen volzin, éénen uitdrukking, zelfs één enkel woord kunnen aentretfen, welk strydl tegen godsdienst of goede zeden En het ventje ziet niet dat geheel zyn artikel ,,van ’t beginsel lot ’t einde, eene nogier neen nesiisi u.u uc gepau unrerue godloosheid is, want of wel hy loochent de waek- kollegien, bet toezigt van den Staet zich niet uit- i prison? I gehad Een dagblad van Turyn kondigt twee briefjes af, waeruit blykt dat de moordentydens de romeinsche republiek, in hel geheim gepleegd, op hoog hevel volvoerd wierden. In het ëerste biljet vraegt Joseph Mazzini, een der diktalors van de republiek, aen zekeren sluip- moordenaer, Zambianchi, een twintigtal soldeniers om eenige gewigtige operalien te doen. In het tweede wordtdenzelvenZambianchi, door G.Capana bestuerder der openbare veiligheid, uitgenoodigd, vyf oude sluipmoordenaers, die in het gevang zitten, uit den weg te ruimen. Toen deze Zambianchi later aengehouden en ondervraegd wierd, verklaerde hy, dat de woorden, j gewigtige operatien, niets anders wilden zeggen Bv koninglyk besluit van dezelfde date eene sub- j dan hel afmaken van persoonenwier dood gede- kreteerd was, omdat zy de republiek niet toegene gen waren. Hy voegde er by, dat de lieden die i men uit den Tiber opgevischt heeft op booger bevel't welk hy bewyzen kon vermoord wierden. i Zambianchi bragt zyne slagtoffers gewoonlyk in j een huis, op den oever van den Tiber, waer hy dezelve of met den dolk ot met de pistool, door zyne betaelde moordenaers, deed ombrengen. Men schyfl uit Riminiden 14 augnsly De aertshertogin, moeder van Leopold van Toskanen en hare zuster zyn eergisteren le Florenlie toegekomen, om hel heilig beeld te vereeren. Zy hebben twee diamanten armbanden en verscheidene goudstukken opgeofferd. Het proces-verbael van de huiszoeking gedaen bv de paters der Oblala, meldt dat het nauwkeurigste onderzoek in al de kamers en op al de persoonen van het huis niets heeftdoen ontdekken, ’t welk - de minste overtreding daerstelde. Het dagblad Arinonia zegt dat het piemonleesch Gou vernement, indien het met Je minste liefde voor hel regt bezield was, dezezaek zou doen kennen, opdat de dagbladen de Paters niet langer lasteren zouden. In het onthael van Lodewyk-Napoleon in de departementen teekenen zich duidelyk drie ver schillende denkwyzen af: hel onthael van de velde lingen, dat in de straten der steden en dat der btirgery. In landelyke gemeenten wordt de voorzit ter gulhertig ontvangen, op de straten zou het onthael eerbiedig maer voorbehoudend zyn, zonder de ingerigte hatelyke beloogingen der socialisten; by de btirgery’ is het onthael zeer welwillend, om dat zy in den voorzitter den persoon ziet, die aen het hoofd der ordeparty staet. Degenen die Leve den Keizer t roepen zyn in eene blykbare minder heid, en zeker is’t dat zy door deze kreet het ge roep van Leve de Voorzitter! hebben doen verimn- i derenen het dikwyls door Leve de Republiek', doen vervangen. bliksem geslagen op liet pensionnaet der zusters van j De president der republiek is den 25 te Nancy aengekomen. Men verzekert dat hy den i 13 september te Cherbourg zal aenkomen en er sidie van 10,000 fr. wordt toegestaen aen de pro- i vincie van Weslvlaenderen ten voordeele van de leerwerkhuizen in dezelfde provincie opgeregt. By koninglyk besluit van 24 augusly wordt de jagt geopend in de provincie Weslvlaenderen den 51 augusty. De bliksem is namelyk gevallen op I el speel goed van M. Dubois, langs de Rumbeek-straet, te Rousselaere, alwaer hy geene schade heelt ver- oorzaekt. De agterdeur van den gang stond open, en den hond van M. Dubois schrabde, uil be nauwdheid, aen de voordeur om binnen gelaten te zyn. Nauwelyks had M. Dubois de deur geopend en zich tusschen dezelve en den muer houdende, of de donder viel op de zulle, door welken val menige sparken vuer zich rond verspreidenen de massa I sektie, Stroom A., van Stuyvekenskerke; Woels E.van Dixmude; Decal C., van Elverdinghe; zaken. Al wat hy naer zich beeft nagelaten is eenen veilen stinkenden rook van solfer, en het merk- teeken in den steen waer hy gevallen is en hetwelk nog zigtbaer is. (Landbouwer). De koninglyke Akademie van België heeft het verslag aenveerdbepalende dat aen geen der ingezondene memorien over de aerdappeiplaeg den prys van 1000 fr. dient vergund le worden, maer dat twee derzelve de opgave van proefnemingen behelzen, welke verdienen voortgezet te worden. Wy gelooven het nuttig aen de belanghebbende te herinneren dat de helste uitsteldoor de wet verleend tot de uitwisseling der récépissés van de gedwongen leenrngen des jaers 1848, bepaeld is op den 31 dezer loopende maend augusly. De brugsche Patrie meldt dal M. DeJaegher, gouverneur van Ooslvlaenderen, eene klagl wegens lastering heeft ingediend legen M. Ch. Van Lede, Veurne ontvangt ook geene subsidie, I die in een zyner brieven beweerd heeft dat M. De maer M. Rogier betaelt 100abonnementenmet Jaegher,toen hy zaekgetasligde in Brazilië was, het geld dat de kamers allejaren stemmen ten titel een diplomatiek stuk vervalscht zou hebben. Te Nederbrakel is, laetstleden woensdag, de zaemheid van de Voorzienigheid Gods, over de Kerk van Christus, alhoewel al hetgeen hy aen- haelt een klaer bewys is, dat al wie zich tegen de leering van die Kerk ooit verzet heeft, er kwalyk is van afgekomen, en dit heet eene godloosheid; wys hehben willen laïcaliserenzoo als Jozef II strekt op hel godsdienstig onderwys, en dat die kollegien niet verpligt zyn deel te nemen in de konkoersen. By koninglyke besluiten van 26 augusly de volgende subsidiên zyn toegestaen tot het vei beteren ofwel hy herkend dat al degenen die het onder- van (je binnenwegen met zyn seminarie-generael, en Willem I, metzyne collegium philosophicumer nooit in gelukt hebben; en dit is niet alleenlyk eene godloosheidmaer daeienboven eene groote domheid. Men schupt niet onge traft tegen de zwarte marmite! het hert van Maria. Het hemelsvuer is gekomen in eenezael, waer de kostmeisjes vereenigd waren, j voor de repetitie van een looneelstukje, welke twee dagen later hy de prysdeeling moest vertoond worden. Eene der zusters is ligtelyk gekwetst; de met de Koningin van Engeland zal tmhben. -~»i—- - h.u.lu, vitudpii mnirpii uürmpn

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3