De gemeenteraed van Mechelen heeft beslist dat het kollegie, genoemd Pitzembourg, door de stad gepatroneerd zal zyn en onder het bestuer blyven van Z. E. denKardinael-Aertsbisschop. Te Leuven, integendeel, heeft de gemeentel aed het kollegie, genoemd Scherpenheuvel, en hetwelk onder het bestuer der catholyke Universiteit was, afgeschaft. Te Diest heelt de liberale klik insgelykshet kollegie gedoodigdom het te laten vervangen door eene school van het gouvernement. Te Dendermonde hebben ze een kollegie van M. Rogier geweigerd. Volgens eene officiële opgaef, beloopt de bevol king, in België, tot 4 millioen 400 duizend in- woonersvan welke er slechts één millioen huis vaders zyn. Het getal eigenaers beloopt tot 738 duizend, dat is 75 ten 100. Op dat getal, zyn er 517,492, welker kadastrael inkomen beneden de 100 franks is; 195,475 be zitten een inkomen van 100 tot 1,000 franks; 22,207 een inkomen van 1,000 tot 5,000 franks; 2,104 hebben van 5,000 tot 10,000 franks; 978 genieten van 10,000 tot 25,000 franksen slechts 270, hebben een jaerlyks inkomen van 25,000 franks. PRYSKAMP VAN VEE, TE VEURNE. 1 Klas. Voor de Ossen van ouden, ten min sten vier jaren oud; 1 prys aen d’heer De Grave, burgmeester te Stuyvekenskerke; 2 prys aen d’heer Philippe Vereecke, Slagter te Dixmude. 2 Klas. Voor de Ossen, meer dan 4 jaren oud 1 prys aen d’heer Philippe Vereecke, voor- noemd2 prys aen d’heer De Grave voornoemd. VEERSEN, van 4jaren ten hoogste; 1 prys aen d’heer Philippe Vereecke, voornoemd; 2 prys aen d’heer \ereecke, te Rousselaere. KOEIJEN, van welkdanigen ouderdom. Prysaen d’heer Louis Vereecke, Slagter te Dixmude. JAERLING OSSEN, prys J. Syoen, Merckem. JAERLING VEERSEN, prys L. Vereecke, voornoemd. SCHAPEN, van drie jaren ten hoogste 1 prys Demeester, Veurne; 2 prys J. Moens, Brugge. Katholyke Universiteit van Leuven. Van de 173 ingeschreven leerlingenzyn er 128 aengenomen, 31 verdaegd, 8 afgewezig voor ziekte en 6 hebben zich terug getrokken. Op de 28 aengenomenen zyn er 56 die eenen rang bekomen hebbente weten 5 met de aller grootste distinctie; 10 met groote distinctie; 5 met distinctie en eervolle melding, en 10 met eervolle melding. Zulk resultaet beteekent meer dan al wat men schryven of zeggen kan, en men heeft goed alles in te spannen om deze Universiteit te benadeeligen, men zal er toch niet in gelukken. Eenieder moet met ons bekennen dat deze Universiteit met regt de glorie van Belgenland mag genoemd worden. gever der gazet le Corsaire, die er 4 stuivers voor belaelt; dus 0,20 Zoo, na my eenen geheelen dag verzet te hebben gelyk een prins, of den president der Republiek, vinde ik eene winst van 47 Iranks 50 ceulitnen. 17,50 Hetgeen, alle dagen vernieuwd, juist een jaer lyks inkomen geeft van 6,300 fr. Wat dat slim zyn doet Het Journal d’Anvers kondigt aen dat het gou vernement het gymnastiek aen de jonge dieven in de gevangenhuizen doetleeren. De dieven zyn nog niet rap genoeg, en de maetschappy wordt nog te weinig bestolenmen moet nu nog aen de dieven loeren klimmen langs muren, daken, masten en koorden. Het is een progres het welk wy an- dermael aen bet nieuw politiek verschuldigd zyn. Dat men nu nog zegge dat de burgery geene nieuwe uitvindingen aen de vooruitloopers te danken beeft. Hel Ministerie heeft de koorts. M. Rogier heeft de gele koorts. M. Tesch, de kwaedaerdige koorts. M. Frère, de heete koorts. M. d’Hoffschmidt, de rotte koorts. M. Vanhoorebeke heeft de sluipkoorls en de gene- rael Brialmont, de galkoorts. Dat men nog zegge dat het nieuw Ministerie niet in goeden staet van gezondheid verkeert, en dat de Ministers elkander niet goed verstaen Te Eecloo, is M. Vanhoorebeke, die geenen konkurrent had, tot representant herkozen. M. Tesch, insgelyks, te Arlon, en te Charleroi is M. de Dorlodot-Houyoux, senateur gekozen in vervanging van M. de Haussy. NOG EENE INJUSTICIE. Volgens de Tribune van Luik, zou er een officier der artillery, in garnizoen eene somme van 800 franks bekomen hebben op het crediet ten voordeele van den landbouw toegestaenen besehikt om aen de boeren, die verpligt zyn hunne peerden of koeijen te delveneene schadeloosstelling te geven. De Tribune doet bemerken dat dit eene dobbele injusticie is. Ten eerste, het is van den landbouw geld afnemen ten voordeele van eenen beambten die reeds wel betaeld is. Ten tweede, 800 franks schadeloosstelling voor een peerd, is geheelde weerde van dit peerd vergoeden. Wel nu, hel gouvernement staet nooit meer dan het vierde van de weerde aen de boeren toe. Maer, de officier is eenen vremdeling. Dit legt alles uit. Hoe men zich een inkomen van 6,300 franks kan verschaffen. Een Parysche wandelaer heeft een onfeilbaer middel uitgevonden om zich een jaerlyks inkomen van 6,300 fianks te verschaffen zonder werken. Ziehier hoe hy het aenlegt Ik sla op ten 10 ure. Ik kleede my aen, en ga uit om te ontbyten. In het koffyhuis kost het ontbytlS stuivers. Ik ga hel koffyhuis voorby en koop een pistoleetje, van 5 cent, winst fr. 0,70 Na myn ontbyt doe ik een wandelingsje op de boulevards, en weigere eene aktie van 10 franks opCalifornië, welke men my aenbiedt; item gewonnen 10,00 Vandaer begeef ik my naer den Planten-T uin om den rhinoceros en de andere beesten te zien. De omnibus, voorwegen weer gaen, kost 12 st. Ik ga te voet, dus eene winst van 42 stuivers 0,60 Het wandelen geeft eetlust. Het is noen. In het hotel kost een middagmael ten minste 6 frik ga het hotel voorbyen trek in by eenen myner vrienden die zich juist op dat oogenblik aen tafel zet. Hykan myne medewerking niet weigeren, en ik win 6,00 Na het noenmael ga ik nog de boulevards bezoeken. Al wandelen valt er my eene gees tige gedachte in; ik loop er mede by den uit- die veel grooter en plegliger en tevens de laetste zal zyn. Dat al de kunsten en wetenschappen vergaen liever dan dat wy nog langer beroofd zouden blyven van de wezenlyke gelykheid Ja, herhaeldeSaint-J«st, degelykheid! Maer vooral de hervorming der zeden. Indien er zeden waren, zoude alles wel gaen. De ongevoeligheid (stoïcismus), die de deugd is van de ziel en van het ligchaemis alleen bekwaem de bederfenis der Republiek te voorkomen. Een republie- keinsch bestuer heeft voor grondslag de deugd, öfden schrik. De burgeres Théroigne de Mérieourt stond op in het midden der diepste stilzwygendheid herhaelde in ’t kort de byzonderste leerregels van het sehandelykste materia- lismus. Zy wakkerde de menschen der natuer aen om hunne neigingen te volgen, en riep hel voorbeeld in der wilden welke men zoo even ontdekt had iu de zuidzee. Examens. E>e volksvertegenwoordiger Peers en de beer De Grave. Dc groote ridder Peers, volksvertegenwoordiger van Brugge, lid van de landbouwers-vereening te Oostcqpip, lid der kommissie, deed dit jaer, op de beurs der natie, een uitstapje naer Engeland, om er engelsche stiers en veerzen te koopen voor rekeoing van het gouvernement, Dit groot Jantje Peersdeze onbaelzuchtige en regtveerdige neef en vriend der ontroofde erfgenamen van Isabella Claesman, ligt nu in twist met d’heer De Grave, wegens het koopen van eenige stieren van durhamsch rasom in de statie te stellen voor rekening van de provincie. M. De Grave die ryk, maer ook onbaelzuchtig is, besteedt veel geld om aen zyn land nieuwe boere verbeteringen te doen en andere beesten in te spannen. Deze verdienstelyke landbouwer was een van de eersten die, in 1840, voor eigene rekening, drie stieren en vyf veerzen van durhamsch ras aenkochtvoor groote sommen. Uit deze beesten heeft hy altyd voortgekweekttot zoo verre dal hy nu zes slieren van zuivere ras te missen heeft. Ily boodt ze aen de provincie te koop, om in de statie te stellen. Ridder Peers en d’heer Van de Wallyne, veearts te Brugge, wierden galast de stieren te onderzoeken en aen te koopenals zy die goed vonden. Na onderzoek hebben zy vier stieren goed gekeurd waer voor M. De Grave 400 frs. iederof 1600 voor de vier vroeg. M. De Grave peisde dat hy geheel genadig was, aengezien dat Jantje Peers van 700 tot 1000 franks voor ieder beest in Engeland gegeven heeft. Beesten die nog de plage in de stallen van de boeren gebragt hebben, volgens dat een lid van de landbpuwmaetschappy van Dixmude zegt. (Welk een kundig en ervaen Jantje Peers! die zieke beesten voor gezonde in de vuist laet steken. Zegt landbouwers, is de keus van meester Rogier niet goed? Verdiend Jantje Peers den titel niet van ervaren landbouwkundigen zoo als hy zich zelven toeêigend? Och 1 arm Jantje Het troetelkind van Rogier was van dit gevoelen niet; hy wilde maer 300 franks voor ieder beest geven of 1200 voor de vier, en M. De Grave die ze daer voor niet wilt latenklaegt met reden aen de deputatie van de provincie welke den koop met hem gesloten heeftvoor zynen stel. Jantje, het ridderken, is gestoord en razende, om dat M. De Grave geklaegd heeft|en hy verwyt M. De Grave dat hy een domkop is, die met de beesten der provincie moost, dat zy geene weerde meer hebbenJantje, dit kundig Jantje, in het koopen van beesten zegt nog, dat de aen- gebodene stieren maer brokken zyn die geen 200 franks weerd zyn, en dat men voor 250 a 300 franks in Engeland de durhamsche stieren kan koopen (ofschoon Jantje er van 700 tot 1000 per kop heeft gegeven voor rekening van het gouvernementmaer dit is nu een kleintje en laet Jantje maer geworden.) Hebt gy zulks wel verstaen, lezers, M. De Grave is een domkop!... het is Jantje Peers die het zegt!.,, dus en twyfelt er niet meer aenwant al wat dit kundig Jantje vertelt, tatert en babbelt, is zoo waer als dat juist is, dat vyf en drie negen maken. Zoo dan inwoners van Veurne-Ambacht! landbouwers van allen rang, gy allen die in M. De Grave den kundigen en ervaren landbouwer herkent van de omstreken, gy zyt misM. De Grave is eenen niet weeteen domkop Jantje, het ridderken Peers, zegt heten er is niet aen te twyfelen, of het is evangelie getrokken uit hcl boekje van Jantje met zyn fluitje. En gy, heer minister Rogier, voorstaender van nyverheid en landbonwzoo als gy zegt en beweerd te zyngy die M. De Grave waerdig geoordeeld hebt van met het eerleeken van Leopolds-Order te pronkengy Rogierdie wel hebt willen met uwen collega Rollin, M. De Grave met een bezoek vereeren, wanneer gy u inVeurne-Ambacht bevond, en wanneer gy zoo als gy zelfs gezeid hebt, de landbouwery van M. De Grave bewonderde en dezelve als een exempel van landbouw beschouwde, gy zyt mis, M. De Grave en verdiende deze eerbewyzing niet; want volgens u\y troetel kind Jantje, het ridderken Peers, is M. De Grave een domkop (Artevelde.) De sans-culotten der fransche Republiekvoegde de Théroigne by, herkennen dat al hunne regten uit de natuer voorlvloeijenen dat geene wetten die de natuer tegen werken, verpljgtend zyn. Hunne regten bestaen in de onbepaelde vryheid van zich voort te zettenzich te kleeden en te spyzen; in het vruchtgebruik van de goederen der aerde, onzer aller moeder; in den tegenstand tegen de onderdrukking; in het onveranderlyk besluit van maer af te hangen van de natuer en van het Opper-wezen! Na deze levendig toegejuichte woorden, wierden de vol gende tosten gedronken Burger-Robespierre dronk op de gezondheid van al de stedendie gelyken aen het eerlooze Lyon Burger Carrier Aen de noyadendeze wonderlyke uit vinding diein half zoo vele tydhet dubbele aristocraten naer de andere wereld zendt Burger Fouquier-Tinville Aen de revolutionnaire von- nissenzonder bewyzenzonder beraedslagingf-n on zonder getuigen 1 Burger Merlin van Douai Aen de wet der suspec- ten Burger Lebon Aen de natuerlyke filosofy Aen de ver nieling van den dommen godsdienst. Aen de uitroeijing der priesters Burger Collot. d’Herbois Aen de mitrailliaden Burger Gracchus baboeuf Aen de uitroeijing van het ongediertedat men noemt de rykdom Burger Saint-Just Aen het menschenbloed! aen dien weldoenden drank waer mede wy ons alle dagen verzadi gen! Burger Samsonbeul Aen den burger Robespierre, die my een goed daghuer doet winnen! Burgerin Théroigne de Mérieourt Aen de voldoening der zinnen(Wy durven de resle niet zeggen)

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2