VERKOOPING BY REGTSVERMOGEN. Algemeene Tydingen. INSTEL, ure, zyn VERKENSvan 2 jaren ten hoogste1 prys Demeester, Veurne, voornoemd; 2 prys Cornille. -- Pensionnaet voor Knechtjes, te Dixmude. Deze kostschoolonder het bestuer van den eer- weerden heer Baert, priester, beveelt zich vooral aen voor het gegronde onderwys en de bezorgde opvoeding welke er de jongelingen ontvangen. De bekwaemheiddiede leerlingen, uit dezelve gekomen, aen den dag leggen in verscheide kollegien, en onder ander in dat van Rousselaere, zyii een door- slaende bewys van de zorgen welke de leermeesters van dit pensionnaet voor de hun toevertrouwde leerlingen nemen. Onder het betrek van gezond heid, ruime schoolplaetsen en slaepkamers, laten de gebouwen niets te wenschcn over. Het kostgeld is 350 franks ’s jaers voor de leer- Het program van de viering der septemberfeesten te Brussel, is in het lichtgekomen. Het merkweer- digste dat wy er in vinden is, dat zeden eersten steen gaen leggen van eene gedenkzuil ter eere van het Nalionael Kongres van 1850. Al de leden, die van hetzelve deel maektenals ook degenen die sedert in de wetgevende Kamers gezeteld hebben, worden uitgenoodigd op een banket, dat door Z. M. den Koning, in het paleis der Natie, aengc- boden worden. Op ZONDAG, den 15 SEPTEMBER 1850, om 9 ure ’s morgens, zal er, binnen de gemeente Clercken, ten huize van Albertus Crevits, landsman, aldaer, overgegaen worden tot de openbare verkoo- ping, met den gereeden gelde en zonder verhoog, van allerhande slach van meubels, huiskatheelen en andere voorwerpen, zoo als koper-, tin- blik-, yzer-, gleis-, glas-, steen-en aerdewerk, tafels, stoelen, toog, kasse, koffer, mans- en vrouwklee- deren, keern,kuipen, standen, seulenkruiwagen, ploeg, egge, spaden, houwen, rakels, vorken, greepen, schroopeerd, weversgetouw, bakken, doozen, balancen met schalen en gewigten, een gouden kruis, een paer gouden oorslingers, eene geite, twee jonge verkens, 225 boonschooven en eene partie comeine-zaed. Voorts de vruchten op stam, staende te Clercken, by het huis en op de landen, gebruikt door gezeiden Crevits, be- staende in een are butteboonen, 50 aren hutte- boonen, aerdappels, kooien, raeploof, beetence- lerie, salade en parei; 40 aren sucrioen klaver en raeploof. Al deze goederen zyn in beslag genomen geweest, namens denbeer Engelbertus Baeckerootnegotiant teDixmude, op,tegenen ten laste van voornoemden Crevits, by proces-verbael van LODEWÏK-FRAN- CIS COPPENS, Deurwaerder te Dixmude, van den 21 Oogst 1830, behoorlyk geregistreerden zullen verkocht worden ten voormelden huize van den gesaisierden Crevits, ter uitzondering der vruchten, die ter plaets, waerzy zyn staende, zullen geveild worden. Den 10 dezer maend moesten al de milicianen van de laetst ingekomene klassemet tydelyk ver lof, naer hunne liaerdsteden terug keeren. De laetste tydingen van de brugsche reizigers naer Californië ontvangen, melden dat zy zich nog altyd tot Valparaiso bevinden. Zy namen toebereid selen om naer Californië te vertrekken; hun eerst komende brief zal dus uit dit goudland gedag- teekend zyn. Donderdag namiddag, om zes ure, zyn HH. MM. de koning en de koningin met een buiten gewoon konvooi te Oostende aengekomen, alwaer zy eene maend zullen verblyven. Het is stellig, dat de weduwe van viylen den ex- koning Louis-Philips, die er ook verwacht wordt, gedurende al dien tyd by H. M. de koningin der Belgenhare dochter, te Oostende zal verblyven. Vier valsche munters zyn aengebouden te Ettelghem. Zy fabrikeerden aldaer fransche munt stukken van een frank en van 50 cl., en zulks van tin met een weinig zilver overblazen. Men heeft al de werktuigen in beslag genomen, waeronder een balancier, die een meesterstuk van mekaniek is. Maendag 2 dezer, heeft in de kerk te Laeken, de plegtige lykdienst plaetsgehad, welke H. M. de koningin heeft doen celebreren, ter nagedachtenis van wylen den ex-koning der franschen. Geheel de kerk was met zwarte en witte drappe- rijen behangen. De katafalk, in het midden opge- rigt, was zeer eenvoudig, door waskeerssen omringd en met verschillige kenteekenen versierd. De koning, de koningin en de twee prinsen woonden die droevige plegtigheden by. Z. M. was in uniform van luitenant-generael, hy droeg een zwart floers om den arm. De koningin en de twee prinsen waren in vollen rouw even als al de dames van het gevolg. Studie van den Notaris FLOOR, te Wouineu. Op MAENDAG 16 September 1850, ten 2 ure na middag, binnen de gemeente Clercken, ter herberg genaemd St. Jacob, bewoond door sieur Louis Jacques, op de dorpplaets. Van een schoon en welbetimmerd HOFSTEDE KEN met H. 1—5140 C. Gras en Land daer medegaende, gestaen en gelegen tot’tzelve Clercken, wyk Peerkens-hoekgebruikt door de weduwe Pieter Beauprez. Om door den kooper in gebruik te treden te weten van de landen met 1 October en van d’edifi- tien met 1 mei naest. Door het ambt van den Fotaris FLOOR, te Woumen, ten overstaen van den heer Vrederegter van ’t kanton Dixmude, beide hiertoe in regte gecommitteerd. lingen van 12 jaren en daer boven, en 280 voor degenen die jonger zjn. De vacantieu eindigen den maendag 7 October. KUIPERYTJES. Onze konfrater van de vischmarkt heeft zondag laetst tegen de zwarte marmite niet geschupt. Het bladje verlangt zeer, zegt het, naer de uitvoering der wet op het middenbaer onderwys, en het spreekt een beetje van de klerikale nieuwsbladeren, en daer mede is ’t al. Wy hebben met voldoening bemerkt, dal hctditmael bemagtigd is geweest om de benoe ming aen te kondigen van den heer doktoor Woets tot ridder der Leopolds-Orde, in belooning van de diensten door dien heer bewezen in zyne hoedanig heid van oud lid des gemeenteraeds en der kommissie van de burgerlijke godshuizen te Dixmude, voor zitter van het vierde landbouwkundig distrikt der provincie Westvlaenderenenz.; iets dat ’t bladje waerschynlyk niet mogte doenwanneer diezelfde heer doktoor, den 21 july 11., slechts eene medalie verkreeg voor bewezene diensten tydens de be- smettelyke ziekten. En nogthans, die medalie had hy zeker verdiend; daer, integendeel niemand kan zeggen welke diensten M. Woets ooit bewezen heeft in den gemeenteraed en in het bestuer der godshuizen, om gedekoreerd te worden. Men zegt dat zekere zwynebeer van alhier, eene vieze kwael gekregen hebbende, er eene consultatie over gehouden is geworden door de heeren voorzitter en geheimschryver der landbouw- maetschappy, en den eigenaer van het beest, en dat die drie geneeskundigen voorgeschreven hebben plaesters van het Weekbladje te applikeren op den croupion van den patiënt. ’T zal pleizier doen aen den veurnamhachtschen boer, onze korres- pondent, zulks te hooren; want ’t is aen hem dat de belgiesche vee-fokkery dat nieuwe geneesmiddel voor de verkens verschuldigd is. Men zegthadden ze de boeren van ’t distrikt Veurne niet met slokken naer de expositie gejaegd, dat er meer pryzèn dan tentoongestelde voorwerpen zouden geweest zyn. Men zegt, dat M. de distriktskommissaris van Veurne, de gepasseerde week op jagt zynde, te Houthem in ’t water gevallen isen er door eenen boerewerkman uitgetrokken is geweest. Mynheer de Gouverneur zal zeker van die gerolde paling, op het banket van zondag, een goed stukje binnen gespeeld hebben. Men zegt dat boer Deheegber, van Watou, in twee expositienden eersten prys van het graen bekomen hebbende, zyn proprietaris,' die een Franschman is, zich zoo gelukkig acht de beste hofstede van de streek te bezitten, dat hy boer Deheegher vyf honderd franks meer van pacht heeft doen betalen, wilde hy niet moeten verhuizen. Advies aen de belgiesche proprietarissen van hofsteden, Men zegt dat zeker Voller, alias foulon, de faiseur van Veurnambachtde schryver is van den brief, over veertien dagen, door dat blad tegen de Boterkuip gerigt, Het zyzoo! M. Rogier verleene hem een plaetsje in het eene of andere kollegie. Men zegt, dat ze ten naesten jare, te Brussel, een zeer groot monument gaen oprigten ter eere van het Liberael Kongres, hetwelk plaets had te Brussel in 1847. Men zoude er een reuzenachtig uitvoerder der wetten door dat Kongres afgekon- digd, en uitvinder der landbouw-expositien. Die monsieur Rogier zoude in de eene hand hebben eenen monsterachtigen wortel, en in de andere eenen ruiker. Op zyn hoofd zoud hy eenen navet- hébride-monstre dragen omgeven met eene pluim van Preyloof. Aen den hals moet er een riddersnoer van pompoenen hangen, en aerdappelloof, hetwelk de plaeg niet heeft, zal zes voet hoog rond zyn lyf opgroeijen. Het standbeeld zal voor opschrift hebben Au grand Rogier, les cornichons recon- naissants! Die leeft zal zien. standbeeld op plaetsen verbeeldende M. Rogier, de Lamperuisse, den 1 September 1850. Aen Mynheer den Opsteller van ’l Boterkuipje. ’I Was zondag laelst dat de vermaerde knol-expositie in de stad van Veurne heeft plaets gehaden volgens t geen ik gehoord heb, de gouverneur van Brugge heeft er ook geweest om naer a) die schoone boereleule te kyken. lloe dat spel is afgeloopen’k weet er nog niet vele vanten zy dat de geene die vyf franks geld te veel haddens ach- ternoens ten vyf ure hel middagmael hebben mogen nemen met apetyt, en dat ze hertelyk hebben mogen hunnen buik vullen, en 'k geloove dat waerlyk dat deze maeltyd't by- zonderste van gebed d’historie is geweest. Maer apro pos ’k moet u vertellen hoe het dyssendag laetst te Pervyse is gegaen. ’K moeste niet ver van daer passeren, en ’k heb eenen kleinen omweg gedaen. ’K hadde gehoord dat de Gouverneur aldaergiug voorbygaen, en ’k peisde by me zelven wacht, ik zal ook eens gaen kyken hoe het daer al zal gaenen ’k kwam percies van passe om alles te zien. De gouverneur kwam aen op eene chiezevergezeld van den kommissaris van Veurne en twee of drie ander heeren die ik niet en kende. ’T. was alreeds naer den noenen z’en hebben niet willen blyven om te eten. Ze gingen nog naer Eessen gaen, zeide men waerom weet ik niet; ze waren misschien een beetje vies gezind om reden dat de menschen niet al te veel gepint hadden Pourtant ze waren altemaelnogal straf vermaend geweest van den garde champetter, die in ieder huis zeide dat ze motsten pareren, juist gelykals het zou de groote processie geweest hebben. Maer wacht een beetje, ’t was er op veel naer zoo schoon niet; in plaetse van overal gepareerde sparte-persen met bloemen te plantener stond op geheel de plaetse bykans niet anders als boonpersen met levende ranken daeraendie eene halve uer vroeger nog stonden in den hof te groeijen. De suikerbonnen hingen er nog aen; misschien dat de mensehen dat gedaen hadden op hope van, gelyk te Veurneer eenen prys voor te kunnen krygenen hadden ze dit niet gepeist, er zou misschien in ’t algemeen niet metalle gestaen hebben. Toch er stonden nog twee of drie poorten gemaektvan baelkatoen veelkaelder dan Tgeen ik verkoop. Maer algelyk, ’t was wel genoeg, voor die groote venten’k en zou er nog zoo veel voor niet gedaen hebben. Voor dat ik de parochie verliet,’k vraegde aen eenen persoon die daer voor zyne deure stond te klappen en die gepint hadde dat hy er by zweettewaerom hy al die pareringe had willen doen. Och zeide hymen moet al veel doen om den duivel een keersje te lichten ’t is goed voor nen keer, maer dat die kalanten hier dikwils moesten passeren, ’k zou er alligt mynen broek aen vagen. En daer mee, 'k vertrok naer myn oud logement, en ze zeiden my langst den weg, dat het wat anders geweest had in d’ instel- lalie van hunnen burgemeester, en dal die man dat ver diende. Een pakkedrager. Sluyvekenskerke, den 10 September 1850. Mynheer den uitgever, In eenen brief opgenomen in uw blad van 5 dezeren waervan gy de geheele verantwoordelykheid aen den in zender laet, wordeikindenzelven aengewezen als hebbende aenleiding gegeven tot het verslechten van den waterloop de Vliet genaemden dit wel in myn eigen voordeel. Het zal genoeg zyngeloof ik Mynheer, met den onkekenden landbouwer te laten welen en hem te herinnerendat de werken en veranderingen toegebragt aen gemelden water loop, alsmede hel leggen van den zandweg en van eenen dam door de Beverdyk-vaertzyn gedaen met kennis en goedkeuring der belanghebbende eigenaren en gebruikeren en uitgevoerd door het bestuer der lokale wateringen en waterstaet, en dat alle deze werken vooraf zyn gegaen geweest met inroeping, volgens de wel, van commodo en incommodoen dat geyolgentlykindien er te reklameren viel,dezebelanghebbenden en adminislratien dit wel in aen- dacht zouden genomenhebben,daerhet te veronderstellen is, dat zy beter de zaken kennen en hunne belangen weten dan den onbekendendie ikom zyne weinige kennissen in het vakin het geheel geen landbouwer zou gelooven. P 1 of behoorlyk bedelf, aenleg, denk ik niet verplicht ie zyn aen den welberuchten landbouwer schryver, of aen iemand rekening daervan te moeten geven. Dus, ik hadde my hierop mogen onthouden, zoo wel als op al het voorgaende; want al de inwooners en naburen van de in den brief genaeinde gemeenten, welen wel dat de schryvergeheel bezyden de waerheid isdoch daer UEd. blad verder gaet dan deze plaetsen, oordeele ik wel te doen methetbovengehaelde te schryvenmy onthoudende van daer op noch weder te keeren. Aenveerdmynheer, de verzekering myner hoogachting. J.-B. DEGRAVE. Namens den Koning, de Wel en hel liegt. Hoe ik overigens myne vel-weiden zonder waterputten

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3