19 September 1850. Vierde Jaer. N.- 198. DIXMUDE. Een Donder dagblad voor Aenkondigingen, Tgdverdryf en algemeene Belangen. £7* Degenen onzer inschrijvers, welker inschryving op een postkantoor genomen eindigtworden ver zocht hetzelve te vernieuwen, indien zy ons blad willen blyven ontvangen. IFy verzoeken de anderen het beloop van hun abonnement te willen voldoen ten onzen huizeom zoo veel mogelyk de onkosten van den post te vermyden. D1X.HU DE, Onze konfrater van de vischmarkl heeft het dit mael op zyne krachl tegen de klerikale nieuws bladeren. Ziet hier ter welker gelegenheid. Erbeslaet, te Par^s, een catbolyk dagblad ge noemd l’Univers religieux. Dat blad, een derkun- digste en onvermoevelykste kampvechters van gansch Europa voor de belangen van den gods dienst en de reglender catholykenhad het ongelyk gehad, tydens de beraedslaging der wet op het on derwys in Frankryk, de belangryke toegevingen, welke de Staet toestoud aen de vryheid van onder- wys, te verstouten. L’Univers wilde van geene toe- gevingen hoorenen eischte de herstelling van at i de grieven en de volstrekte vryheid van hel onder wys, zoo als dezelve geschreven staet in de Consti tutie van België en voor ons eene waerheid geweest is tol den 1 juuy II. Dal blad was daer volstrekt de meester van, haddehet zich uielstylboofdiglyk ver zet tegen het gevoelen der bisschoppen van Fran kryk, welke voorziglig oordeelden dal de toege vingen van den Staet konden en mogten aenveerd worden, en dat het gevaerlyk zoudezyn, voor het oogenblik, meer te eischen in een land waer het onderwys, sedert zestig jareu, geheel en al wercld- lyk was geweest, en in banden van de tilosof'en. De handelwys van den Uniters had dus geen het minste betrek met de petitiën der catholyke Belgen tegen de wet op het middcnbaer onderwys. Wy, Belgenverdedigden onze regtenin de Grondwet geschreven, tegen degenen die er ons wilden van beroovenwy wilden den Staet beletten naer het grond helpen. Maer dat zy hunne vreugde matigen de herders weten goeddat tnsschen hen en hunne kudde, de belangen dezelfde zyn; en dat, gclyk zy maer eenen en denzelfden Godeen en hetzelfde geloof en dezelfde vyanden hebbenzy ook maer een en hetzelfde hert, eene en dezelfde ziel hebben; dat zy een en hetzelfde leger uitmaken, altyd in slagorde geschaerd, en te zamen dezelfde stryden uitstaende, dezelfde beproevingen lydende, en dezelfde zegepralen behalende want, de Kerk bestaet niet alleen uit de geestelykheid, maer uit de geestelykheid met de geloovigen vereenigd door de banden van het geloof en van de kerkelyke regeltucht. Ditmael denk ik niet noodig te zyn ’t Dixmudsch Weekblad iets voor zyne gezondheid te moeten geven;’t is bezig met voor zich zelve eene excel lente boterpil te maken, veel beter dan de gene die ik maken kan. God gave dat z’hem wel beviele. Het bladje hetwelk zich gedurig met zaken die priesters en godsdienst rakenbemoeit, geeft in zyne kolonnen het merkweerdig mandement van den aertsbisschop van Parys, voor doel hebbende deze schriften te beteugelenwelke schryveu in den zin van 't Weekblad. De goede man begint zyne voorrede juist gelyk een oud vvyf, welke geene tanden meer in haren mond hebbende, al snerzen hare woorden uitbrengt, en geeft klaer te kennen, dal er geene zalve aen hem te stryken is. Een veurnambachtsche boer. KRONYK. Er is geen ander merkweerdig nieuws in ons land als dat de Koningin nog al zwaerlyk ziek is te Oostende. Men zegt dat zy eene leering heeft. De laelsle tydingen varen geruststellend, de hoest was veel verminderd en men vond geene teekens van borstziekte. De huisdoktoors van de familieOrleans, Chomel en Moreau waren door den Kouing ont boden geweest, doch zyn nu naer Parys terug gekeerd. Het schynt dat de koninglyke familie, op het einde dezer week, naer Brussel terug zal keeren. Onze Ministers houden zich sterk bezig met de inrigting van de aenstaende septemberfeesten te Brussel, en vooral met de gedenkzuil welke aldaer zal ingehuld worden ter gedachtenis van het Nationael Kongres hetwelk d«t Constitutie gemaekt heelt. De Nieuwe Politiek heeft die Constitutie zoo wel tot eene doode letter gebragt, dal ze wel eene kermis mag oprigten by hare begraving. In Spanje hebben ze byna geene liberalen voor de Cortes, of Kamers gekozen. De keurvorst van Hessen-Cassel is naer Hanover gevlngt met zyue-mttHSlers. Hessen-Cassel is een onafbankelyke Staet in Duilschlaiid, hebbende eene bevolking van ruim een half millioen zielen. Dè prins, of keurvorst, had er twee malen de Kamers ontbonden. Dezen verbitterd, hebben het ligten der belastingen geweigerdDe moeijelyk heden hebben alzoo elkander opgevolgden het Gouver nement heeft eindelyk de vlugt genomen en alles in den brand gelaten. Een bloedige slag is nog eens geleverd ge worden tusseben de Deensche iroepen en het leger van Schleswig-Holstein. De stryd heeft twee dagen geduerd, en de zegeprael is gebleven aen het leger van den Koning van Denemerl en. De troepen der Hertogdommen zyn in hunne eerste legerplaetsen terug gekeerd. In Frankryk komen de politieke dagbladen nu uit, op de aerdigste wyze van de wereld, ge spikkeld met alle slach van namen; want volgens de wet moet elke schryver zynennaem zetten onder elk artikel dal hy geschreven heeft. Indien ze die wet willen stiptelyk uitvoerenzal het uitgeven van dagbladeren onmogelyk worden. In Piëmont dreigt het Gouvernement al de klooster- en kerkgoederen aen te slaen. Zulks is een groote slap tol de invoering van hel socialis- mus; want indien het loegelalen is de goederen der geestelyken te nemenwy zien niet waerom het ook niet loegelalen zoude zyn de goederen van andere lieden te stelen de eigendom is een regt voor allen, of het is geen regt voor iemand. M. Louis-Napoleon is donderdag te Parys terug gekomen van zyne reis. Deze terugkomst is door eene menigte geweldenaryen van wegens de - - voorstanders van het Keizerryk gekenmerkt gewor- gevoelen over de wyze op welke zytot den dag den. Niet alleenlyk wierd er geroepen Leve de Keizer! maer men dwong de voorbygangers ook geërbiedigd en de openbare zedeleer aerigepredikt dezelvekretentedoenhooren. Verscheidepersoonen hebben? Zy gelooven nu zeker ook dat de bis- zyn mishandeld geweest. i schoppen mogen en moeten mandementen uitgeven ÓC twyfeld aen de bisschoppelyke vermaningen deswege stiptelyk onderwerpen? Wy gelooven er niets vanwant Wie zyn ze die zich verergeren over den iever der wereldlyke verdedigers van den catholyken godsdienst? ’T zyn dezelfden dienog over weinige dagen in de wet op het middenbaer onderwys, slout- moediglyk het goddelyke gezagderKerk loochenden in zaken van geloofspunten en van zedeleer. 'T zyn dezelfden die zich boven en in de plaets van de Kerk gesteld hebben, met te doen in de wet schryveu dat zy bet regt hebben den catholyken godsdienst te onderwyzen in de scholen zonder de Kerk, in weerwil van de Kerk en tegen de Kerk! En bemerkt, als ’t u belieft, dat die wereldlyken, welke zich een regt toekennen, dat Christus uit- sluitelyk aen zyne Kerk gegeven heeft, meestal harde Irancs-mayons zyngekende aenhangers van Voltaire, of onwetenden die zich laten by den neus leiden. Van waer komt dan die schielyke aenval van god vruchtigheidvan eerbied voor de Kerk en voorde regten der bisschoppen? Hoort Zy hopen dat het mandement van Mgr. Sibour eenige verdeeldheid onder de catholyken zal te weeg brengen. (Het Weekblad van Dixmudc, in zyne godvruchtige opgetogenheid, zegt zelfs, dat (lit mandement toepasselyk is op al de catholyke gazetten van België!) Zy hopen dat de kudde zich zal afscheiden van bate herders, en dat zy alzoo I veel gemakkelyker de herders zullen kunnen in den monopolium terug te deinzen, terwyl in Frankryk, een gedeelte der catholykenmet alles ten eenen- male te vragenhet Gouvernement in de onmoge- lykheid stelden iets te vergunnen.Ook heeft M. de Monlalembert onze poogitigen toegejuichl, terwyl 1 hy krachtiglyk den misstap van den Uniters ver oordeelde. De Uniters had nog een ander ongelyk, te weten dat van, volgens zyn eigen oordeel, te beslissen over vraegstukken welker oplossing van den Ileili- gen-Sloel alleen afhangt, zoo als het wonder van het Onze-Lieve-Vrouwe-beeld van Rimini. ’T is tfsr dezer gelegenheiden om de gevolgen van diergelyke misbruiken te voorkomen, dat Mgr. Sibour, aertsbisschop Van Parys, een man dement uitgeveerdigd heeft legen het dagblad l’Univers en tegen al andere catholyke schryvers van zyn bisdom, welke hunne eigene gevoelens zonden willen doen gelden boven het gezag der Kerk en van de bisschoppen. Onze driemael regt- zinnige liberalen, in ’t voorbygaen gezegd hebben •ongelyk hiervan te spreken, dewyl de Univers, om den catholyken godsdienst te verdedigen, slechts gebruik gemaekt heeft van hunne eigene wapens de vryheid van onderzoek en van de rede. Al de liberale dagbladen van Frankryk en België, in hunne godvruchtigheid, vallen op hunne knien voor het mandement van Mgr. Sibour; en zy, die den roemi uchtigen Gregorius XVI en de Belgiesche Bisschoppen door het slyk sleepten, wanneer dezen de euveldaden, godloosheden en onzedigheden der liberale drukpers veroordeelden, spreken nu met den grootsten eerbied over de beslissing van den aertsbisschop van Parys. Die dagbladen zullen zeker ook eenige scrupule jvan heden, den godsdienst gediend, de geestelyken geërbiedigd j S( hoppen mogen en moeten mandementen uitgeven >1 HE' o PRYS DER INSCHRYYING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stad. fr. 5—00 Buiten stad vraehlvry 6-00 ANNÖNCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen, welke tevens in betzondags SUPPLEMENT moeten geplaetst worden, genieten eene tnerkelyke prysvermindering. MET EEN GRAENTJE ZOUT. Dl Landbouw. Wtyniyfame den 12 september 1850. Ik en myn kozyn van Thouront, sprekende over eenige dagen van de veile van het landen byzonderlyk van den guano en het kalk"merkten met spyt dat hel kalk al stil- lekens achterblyft en ten meerderen deele vervangen wordt door den guanodie eene voordeelige vette is indien men Alle aflichenby den uitgever van dit blad gedrukt worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. IWog een voorbeeld van Liberale Godvruchtigheid. 3.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1