De Nieuwe Politiek en de Kalkvette. Zommige kalkbranders en kooplieden in kolen, van het arrondissement Ypere, begaven zich over eenige dagen bj M. Carton, distrikt-kommissaris en voorzitter der Landbouwmaetschappy, ten einde zyne bescherming in te roepen over hunnen han del. M. de kommissaris, in zyne bezorgdheid voor de boeren, antwoordde hun dat hy geenzins ge negen is voor helvetten met kalk, alhoewel het zelve zeer voordeelig is aen de kleene pachters ■want, voegde hy er by, het is wenschelyk dat er geen kleine pachters meer zyn; de eigenaers van landen zyn veel beter betaeld door groote dan door kleine pachters!.. En dit heeten wy den landbouw beschermen ten nadeele der pachters en ten profyte der grondeigenaers. In Engeland zyn er ook geen kleene gebruikers, en dewyl men zoo veel kas maekt van den engelschen landbouw, is het niet te peizen dat men hier in België werkt om dat er ook maer twee soorten van menschen meer zouden zyn, arme en ryke? Een man alleen kan het mekaniek, 't welk aen eenen kortewagen gelykt, besturen. Dit mekaniek - Een Polakdie te Brussel woontheeft een werktuig uitgevonden om het graen te maeijen. getal dier giftendie ingehouden of ingetrokken worden. Eene liefdadige juffer van Brugge. Mej. D’Herbe, eenevandie parochiën wilde eene som van 21,686 fr. besteden voor het opbouwen eener leer- en werkschool voor arme kinderen, op den wyk Bentille, St-Jan in Eremo (distrikt Eecloo)ouder voorwaerde dat deze gilt bestuerd wierde door eene kommissie van welke de heer deken van 't distrikt en de heer pastor der parochie moesten deel maken. Uit haet jegens de geestelykheid, beeft M. De Haussy geweigerd deze gilt te activeerden; en aldus blyven de arme der gemeente van St-Jan in Eremo beroofd van gemelde weldaed. Mej. D'Herbe is nogthans bereid om de gift te doen wanneer men bare eenige voor waerde zal willen aenveerden. Vlaming.) FRANSCHE KLUITEN. Men leest in den Echo de la Frontière De speculatie trekt haer voordeel uit hel besluit van den Honing der Belgen by welk de Iransche kluiten in België afgeroepen worden. Het schynt dat de spekulateurs dezelve aldaer opkoopen onder de waerde en ze naer Frankryk overbrengenwant er komen bier dagelyks op den yzerweg wagons toe geladen met dikkestuivers. Êene reden te meer welke de noodzakelykheid doet zien van het her- slaen onzer kopermunt. Wy gelooven niet dat het belgisch gouvernement de fransche kluiten afgeroepen heeft; het heeft alleenlyk de burgers doen herinneren dat die munt in Belgie geenen wettigen koers heelt, en dat het gouvernement in Frankryk, sedert twee jaren, bemagtigd is om dezelve in te trekken. Het ongelukkigste hierin is, dat de neringdryvende persoonen en arme werk lieden hier door nog eens verliezen zonder dat het gouvernement er ooit op gedacht heeft om hen schadeloos te stellen. Toen het Hollandsch gouden- geld, hetwelk eenen wettigen koers had, alhier wierd afgeroepen, de ministers-gazelten zeiden dat er geene schadeloosstelling noodig was, om dal de bezitters van goud ryke lieden waren. Nu dat het arme menschen zyn die op de kluiten moeten verlie zen, zegt de Nieuwe-Politiek Bah! ze moesten ze maer niet aenveerden! Wat zyn die mannen regtzinnig! doet het werk van 15 menschen. Terwyl men het graen maeit, wordt het zelve ook door het meka niek regt gezet. De buitenwerkman is nog niet ongelukkig genoeg sedert dat de wevery niet meer bloeit, men gaet hem nog eens onderkruipen. Volgens het geen men zegt, zouden er van de 15 maeijers maer een noodig zyn. Laten wy verhopen, in hel belang van den werkman, dat de nieuwe uitvinding eene prul is, want, regt uit gezeid wy geven er geen het minste geloof aenalhoewel de ministeriele gazet ten er groot laweit van maken. Verscheidene daedzaken schynen aen te duiden dat M. Tesch, voor wal de weldadigheid aengaet, den weg zal volgen welken M. De. Haussy gebaend heelt. De arme zullen aldus beroofd blyven van Mynheer Ik oordeele met regt te moeten voldoen aen de begeerte der inwoonders van ons gemeente, met ruglbaerbeid te De guano wordt zeer voordeelig gebruikt voor klaver, gras en koolzaed; hel loof wordt ook geern met guano ge vet, maer de rapen worden hier door welhaest voos. De aerdappels met guano gevet, zullen eene voldoende hoe veelheid geven, maer zy zullen walerachtig zyn. Hel vlas dal alleen hiermee gevel wordt, zal eene voldoende lengte bekomen, maer zal niet sterk van bast syn. Indien men voor de tarweroggehaver en boekweit te veel guano gebruikt zonder hulp van andere vettemen zal veel strooi hebben maer weinig graen in den zak. Om al het mogeïyke voordeel uit den guano te trekken strooit hem niet dik op land dat bezaeid is met tarwe rogge of haver en waer er veel navette in zit. Wat het vlas aengaetbezigt hem niet op vei landmaer op mager land waer er navette in is. Nu iets over het kalk. Is kalk vette? Ja. Waerorn zyn er zoo vele tnenschen die zeggen dat kalk geen vette is? Omdat zy niet welen hoe hetzelve moet gebruikt worden. Het kalk wordt by vele menschen in de aerde gesleken en vier a vyf dagen nadien omgekeerd als hel alreeds versteend is en nimmer meer zal blusschenen aldus wordt het veertien dagen daerna op het land open gestrooid. Het is eene zeer voordeelige en langdurende vette; maer om deze hoedanigheden te hebbenmoet het van dage in aerde geslekenmorgen omgekeerden den anderen mor gen op het land gestrooid worden, terwyl het nog brandend heet heeft. Ik herhale hier nog eens, en dat uil loutere ondervinding, dat kalk een allervoordeeligste vette is, en alle die op de wyze welke ik kome aen te toonenhet zelve zullen gebezigd hebbenzullen welhaest hiervan ten vollen overtuigd zyn. Indien men aldus te werk gaetzal men niet meer het kalk koud en versteend op het land vinden liggen en vier a vyf jaer na dat het gestrooid ishet vlas zien vernieti gen. Men moet meer gebruik maken van het kalkzoo niet, zal het loof alle jare meer kwabbels krygen en de aerdappels zullen met pokken overdekt worden. Wat nu de kleine menschen betreftdie wat korte vette vergaren om hun gerief aerdappelen te konnen planten, deze zullen schoon gebluscht kalk in hunne vette vermen gden en ik durf hun verzekeren dal de aerdappelen hier mee gevetdoor de pokken niet zullen aengerand worden. Dezen artikel heb ik u toegezonden omdat'gy onderparlydig den groolen laslenbelalerdie meest alle boeremenschen zynte vooren staet zoo wel als de koopmans en negocian- ten en dat gy ook de groote gcldverkwistingen van die boerescholen te Thourout en elders niet kan opkrygen gelyk als ik mynen kozyn van Thourout hooren zeggen hebbehet komt toch ook al van de lasten die de boer- kens moeten uitzweeten. L. Landbouwer. (N. G. van Thielt.) Ypere, den 15 September 1850. Mynheer den Opiteller van 'l Boterkuipje. Ik bedank u voor de goedheid die gy gehad hebt van mynen brief de voorleden week in uw gazelje te willen drukken ’K was verlegen dat gy dit niet zoude willen doen hebbenom reden dat ik niet veel geleerd ben om brieven tesebryven; maer aengezien datgy dat gedaen hebt, 'k ga u nog eenS verzoeken van dezen brief te willen drukken want ’k en heb niet alleen te Pervyse geweest,maer ook op de andere parochiën waer den Gouverneur gewandeld heeft, als hy afkwam van de Veurensche boere-leute of knol expositiezoo gy T best verstaat. ’K had u vergeten te zeggen.dat ik cigenllyk te Yper woonachtig ben, en dat menigvuldige giften die het noodlottig stelsel van ’t ministerie van hun afkeert. Ongelooflyk' is het ik overal waer ik profylen zieer met myn pak naer toe ga om er te verkoopen en ook om mynen boutykel 't Yper te recommanderen. Den zaterdag voor dal ik te Pervyse was, •k bad by eenen burgemeester van ->ow -iw- "OS eene nieuwe uitvinding. geweest en er eenen kostclyken broek verkogten ter die gelegenheid zyne vrouw zeide my de reden waerorn haer man moeste dien nieuwen broek hebben hy hadde, zeide zyeem-n vetten brief van Mynheer den achtbaren com missaris van Veurne ontvangen dat den Gouverneur ging komen op de gemeenteen dat hy die groote en eerbied- weerdige personagie moeste trachten luisterlyk te onthalen, en dat hy verders al de mensch, n daer by nog moeste straf engageren om veel te pareren tegen zyne komste. Peisl keer, waer mèe dat toch die ootmoedige mannen gediend zynHebben ze misschien nog niet genoeg met de menschen den zot gehouden En als al die soorte van groote mannen nu bykans onze beuzen plat geleid hebben zou men dan nog moeten t’hunner eere pinten? ’K zou verduiveld wel welen van iets te doen voor al die groote uileters van ons landvoor die verdraeide liberalenmet hunne geitebaerden, en toen nog voor Mynheer den eerbiedweerdigen Gouver neur, die Tverledenjaer, inde wydingvan onzen Bisschep, niet eens zyn aenzichte heeft willen toonen en die kwan- zuis eene wandeling was gaen moeten doen. Dat hy loope waer hy wilt, ze zullen nooit kunnen zeggen dal Karei de pakkedrager iets voor zulke vogels zal gedaen hebben, en de menschen die van goê bedde zyn, zullen doen gelyk Karei't en ware zy half gedwongen warengelyk de bur gemeesters en andere menschenvoor een welzyn. 'K en had woensdag morgen te Lampernisse maer mynen brief geschreven en met haeste itPde postbusse doen steken als ik myn logement verliet en my van daer naer Alve- ringhem, Loo, Pollinchove, enz. begaf en van daer terug naer myn huis kwaem en T was nog gister avond laet als ik arriveerde; ’k vond er reeds mynen broeder die vrydag avond naer huis gekomen was, hy had immers ook met zyn pak langst de kanten van Thourout en Dixmude geweest. 'K vroeg hem als hy geen nieuws had hooren vertellen ja zegt hy, en ging aen ’t zeggen. Onder ander hy begon te spreken van eenen brief die in het Boterkuipje van Dixmude gestaen hadmaer hy wiste nog niet dat het ik was die hem geschreven hadde, en hy zeide my dat al de goè menschen waer hy geweest had met de inwoonders van Pervyse ge boft haddenverre zy van met hunne boonpersen te lag- clien. Zy kunden in tegendeel die parochiën niet wel ver dragen waer ze zoodanig gepareerd hadden, maer't was juist het contrarie 't geen de liberalen klaptenwant die ge- ruchtemakers zyn duvels kwaed als men de mannendie van hunne klyke zyn, niet wel onthaelt. Eer ik mynen brief eindige, ’k moet nog spreken van een klein Compliment in verzen, ’twelk een burger die van nie mand dependeert op zyne voordeur geschreven had legen de komste van den Gouverneur. 'T is het volgende’k heb het zonder missen uitgeschrevenleest eens Mynheer den Gouverneur, ’K wil hiervoor myne deur In ’t minste niet pareren. Ze zeggen al te mael Dat gy zyt een lib’rael Die ’t land helpt ruineren; En ik ken veel te wel Al dat bedriegers spel 'K begin er by te beven 'K zou liever met myn wyf U vallen op het lyf En fraei veel klikkers geven.... Zou dezen burger geen gelyk hebben? Een Pakkedrager. Veurnambacht, 15 September 1850. M. den Uitgever van hel Boterkuipje. üit krachte dat het regt voor iedereen is, zoo wel voor de groote als voor de kleenedurve ik verhopen dat gy het volgende in uw nieuwsblad niet zult weigeren te stellen. In antwoord op mynen brief van den 51 augustus, in welken ik sprak van ailos van waters, van het maken van een sluis, van hel ophouden van waters, van het werpen van eenen dyk, werken gedaen door M. Degrave, en welke voor gevolg hebben een groot nadeel voor de aenliggende gebruikersantwoord dien heer met commodos en incom- modos en andere meubels die geexposeerd zouden geweest in het huis van commune telkens inzage voor dal die werken gjpgen beginnen. Ik weet wel dal wy nu de eeuwe der expositien beleven en hoe meer boeren er zullen uitgeschud zynhoe meer ex position wy zullen zien; maer wat komt dat hier te pas? Hetgeen ik zoude willen hooren, wareeene direkle ant woord op de volgende vragen Is hel waer ol geen waer dat, sedert het doen der gezeide werken en veranderingen aen de Vliet en het leggen van den zandweg en van eenen dam door de Beverdyk-vaert, er menigvuldige garzingen zyn die, sedert de laelste groote regens, nog hun water niet hebben kunnen lossen? Is het waer of geen waer datvoor het doenvan die ver anderingen, men het water zag vloeijen in de grachten gelyk in zoo vele betenen dattwee dagen na de grootste regens, de waters op hunnen gewooneu val gekomen waren Is het waer of geen waer dat, sedert het doen van die werken, het gras van menig melkweide zuerachling wordt, en dat andere weiden staen om te veranderen in een moe ras? Is het waer of geen waer dat, sedert het doen van die werken, pachters hunne granen hebben moeten pekken staeude tot aen de knoezels in het water? Is het waer of geen waer dat de Beverdyk-vaert van eene zoo groote plaetselyke aengelegenheid isdat de Waler- staet noodig oordeelde den zelven te verdiepen na de inun datie van 1829? Is het waer of geen waer dat, door de bovengemelde werken, M. Degrave zyne landen beveiligt tegen de water vloeden en dezelve van water voorziet in tyden van droogte? Is hel regt of onregtdat de bovenlanders van M. De grave, of wel overstroomd worden, ofwel uilgedroogd zynnaer het welgevallen en interesten van hem Indien dit waer is, en niettegenstaende al de commodos en incommodos'van geheel Veurnambachtzullen de bena- deeligde pachters niet nalaten zich te adresS ren by hunne respective proprielarissen, wiens belangen niet min ge krenkt zyn als de onze; want indien dit nogeenige jaren alzoo vóorlgaet .zommige weiden zullen meer aisde helft van hunne weerde verliezen. Een Landbouwer. - i - Pollinchove, den 15 september 1850, - n- --

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2