Algemeene Tijdingen, 1 het gouvernement de lyst afkondige van al de konfrater invullen, laten wy hier het ministerieel besluit volgenwelks origineel berustende is in de archieven van het ministerie van binnenlandsche zaken Wy, Karel RI ,by de gratie der Logien en van het LiberaleKongres, alleenheerscher in België, Hebben besloten en besluiten Artikel 1. Ingezien de heer Woets (A.), ge neesheer te Dixrnude, arrondissement Veurne, provincie Westvlaenderen, niet een beetje gediend is geweest met de medalie, welke Wy hem, by koninghk besluit van 21 july jongstledentoege kend hebben voor zyne bewezene diensten, als doktoor, tydens het woeden van den typhus en den cholera, te Dixrnude; by zoo verre dat het liberale bladje dier stad van gemelde belooning geen de minste melding heeft mogen maken Ingeziende heer Woets (A,) geen man is om zich te laten paeijen met eene medalie gelyk de boeren der landbouw-maetschappy, van welke hy de Voor zitter is; Ingezien Wy den 21 july 11. geene eerekruisen meer ter onzer beschikking hadden, om reden de provintie Luik, vaderland van liberalismus Frère-Orban, er elf voor zich alleen eischte op de zeven-en-twinlig welke Z. M. de Koning ter onzer beschikking gesteld had Ingezien de uitmuntende diénsten door den heer Woets (A.) aen de stad Dixrnude, belangloos bewezen, en zynde, onder ander, de volgende Dat die heer, in 1856 edelmoediglyk afstand gedaen heeft van zyne plaets van lid des gemeente- raeds ten voordeele van zynen zwager, welken hy zeer behendiglyk en krachtens onze liberale grond regel Ote-toi de ld, que je m'y melte, tot den zetel van burgemeester heeft weten te brengen Dat gemelde heer Woets (A.), na langen tyd, (onwettiglyk, wel is waer, maer dat doet er niets toe) de plaets van lid des bestuers van de burgerlyke godshuizen der stad Dixrnude bekleed te hebben, terwyl hy terzelfder tyd gepensionneerde geneesheer dier godshuizen was, edelmoediglyk en tegen zynen dank, dien post wel heelt willen en moeten verlaten; Dat diezelfde heer Woets (A.) zich zelve tot Voorzitter des landbouwAundige genootscbaps der stad Dixrnude, benoemd heeft, en dat wel eenige weken voor dat die benoeming van Ons afhing; Ingezien hoezeer de menscfilievendheid van den heer Woets (A.) uitgeschenen heeft in het voorstaen van de weduwen en weezen; Ingezien de diensten door de hospitaelzusters bewezen aen de arme cholerieken, welke de heer Woets (A.) naer het hospitael zond Ingezien den langdurigen slryddoor hem onder- staen tegen het klerikael in de kiezingen En vooral ingezien het aenhoudend lastig vallen zyner vrienden, mouwvagers, dupen en achter- loopers van Dixrnude en omstreeks; Artikel 2. De heer Woets (A.) is benoemd tot ridder der Koninglyke Orde van Leopold. Want zulks is onze wille, en de klubs hebben er niets tegen. Gegeven te Brusselenz. ambtenaren die in bediening zyn. Dit is juist; de ambtenaers zyn de dienaers van het land en het land mag wel de dienaers kennen. Een 83-jarige grysaerd iseergisteren getroffen onzen broeder in geworden door het dwarsyzer der lokomotief van het konvooi, welk van Brussel naer Quiévrain afsloomde. Dit ongeluk gebeurde digt by Jurbise; de ongelukkige ouderling is op eenen afstand van 20 meters geworpen. De dood was oogenblikkelyk. Die man was doof, en zyne dochter, die zich langs den anderen kant der spoorbaen bevond, had hem te vergeefs teekens gedaen, opdat hy stil geslaen zou hebben. Men zou niet te veel de jagers kunnen aen- bevelen, dat zy by het openen der jagt de nauw gezetste voorzorgen zouden nemen. Eene daedzaek welke te Lamain fby Doornyk) heeft plaets gehad, zal die aenbeveling regtveerdigen. Vrydag laetst- leden heeft pachter Lelebvredoor eene onvoor- zigtigbeid, byna eene geheele familie in den rouw gedompeld. De yverige jager vervolgde eene vlugt patryzen; op het oogenblik dathyopdezelve schoot, kwetste hy eene arme moederdie zich maer eeni ge passen van hem bevond. Zeker ware zy gedood geweest, zonder den dikken strooijen hoed, wel ken zy op het hoofd droegen die de hagelkorrels afkaetste of ten minste belette door te dringen. De linker arm wierd door een aental korrels gekwetst; de spoedig toegebragte zorg doet hopen, dat het geval geene verderè gevolgen zal hebben. Dit zy in alle geval eene les voor de jagers! Het legioen der burgerwacht van Brugge heeft beslist, ter gelegenheid der groote feesten in de hoofdstad van West-Vlaenderen, een festival te vieren, waertoe de muzieU-korpsen der burger wachten van Belgenland ui gei oodigd zullen zyn, hierby zullen er twee schyfschietingen plaets heb ben. Hetfestival is bepaeld op zondag 29 september elk muziekkorps zal eene herinnerings-medalje ontvangen. Den 50 september en2 October zalmen schyfschieten. Men zegt dat Louis-Napoleon de vraeg ver nieuwd heeft, om de asch van den hertog van Reichstadt, zoon van Keizer Napoleon, naer Parys over te voeren. Het Oostenryksche kabinet schynt nu meer genegen om hierin toe te stemmen. De Universileit van Leuven, welker kollegie de stad tot zich getrokken heeft, zal voor het oo genblik, geen ander kollegie oprigten. Men zal zien of de liberale gemeente raed zoo wel zal doen voor de jongheid van Leuven als de Hoogeschool het deed. Te Diest, waer de gemeenteraed met zes stemmen tegen vyf, bet kollegie tot zich getrokken heeft, zal eronmiddelyk een mieuw kollegie opge- regt wordenom in concurentie te treden met dat van den gemeenteraed. Het piemonteesch ministerie maekt zich be reid om zyne ontwerpen tegen de kloosters ten uitvoer te brengen. De intendenten hebben op ministerieel bevel de syndicussen eenen omzendbrief tocgestuerd, be- trekkelyk de geestelyke genootschappenen waer men onder andere zaken vraegt 1° Hoeveel kloos ters in ieder distriktzyn; 2° hoeveel persoonen in ieder kloosier .wonen5° hoe hoog de inkomsten beloopen.enwatweerdy de roerendeen onroerende goederen hebben; 4° welke politieke denkwyze de kloosterlingen belydenof zy voor of tegen de liberale instellingen gezind zyn; 5° welke bedienin gen zy voornamentlyk uitoefenen, enz; enz Het doel van dezen omzendbrief is klaerblykend. Of men wilt dal Romen naer den zin van het kabinet Siccardi handelt, of men zal de kloorters afscliaffen en derzelver goederen verbeurd verklaren. Het hof van beroep heeft een vonnis bekrach tigd, uitgesproken door de regtbank van eersten aenleg te Dinant, waerby verklaerd wordt dat een pastoor, die enkel door mensehlievendheid een gedeelte medecynen afstaet, gekendonder-naem medecine-Leroyniet beschouwd kan worden als verkooper van geneesmiddels in den zin door de strafwet bepaeld. Die geneeskundige hulp van den pastoor, die door zyne parochianen geraedpleegd wordt by zieken, is beschouwd als de vervulling van eenen pligt, hem voorgeschreven door zyne geestelyke bediening, en geenzins als eene overtreding der wetten op de geneeskunst. By koninglyk besluit, in dagteekening van den 7 september, zyn benoemd Tot verificateur der maten en gewigten te Doornyk, in vervanging van M. Ayon. overleden, M. C. Bodenbach, thans verificateur te Yperen; Tot verificateur der maten en gewigten te Yperen M. F. Van Hollebeke. in vervanging van M. Bo denbach, voornoemd. Men schryft uitOostende, in dagteekening van donderdag De Koningin, die gisteren tamelyk ontsteld was, is thans veel beter, onder den invloed van het goede weder, ’t welk wy genieten. H. M. wordt verzorgd door M. den doktoor Carswel; daeren- boven zyn de heeren Chomel en Moreaugenees- heeren van de familie d’Orleansdezen morgend te Oostende toegekomen, zeer waerschynlyk afge zonden, door de teeder bezorgde Koningin Marie- Amelie. Men veronderstelt dat zy enkel den gewoo- nen geneesheer den onderstand hunner verlichting brengen, dewyl, dank zy den Hemel, den staet onzer Koningin hunne bestendige tegenwoordigheid niet vereiseht. De Koning is van Brussel terug gekomen. Onder de persoonendie voor hunne ver kleefdheid tydens de cholera medalien ontvangen hebben, is er een heer Van den Bossche, onderpas toor te Brugge. Een dagblad van Brugge meldt dat er geen enkelen opderpastoor in die stad is, die Van den Bossche heet. Wie komt dan deze medalie toe? Een groot aental dagbladeren eischen dat De Messager de Gand, en na hem het orangist- sche bladje van Dixrnude. had gezegd dat van 51 leerlingen der kollegien, bestuerd door priesters welke zich voor den jury te Gent aengeboden had den tot het bekomen van den tytel van Universi- teits-leerlinger maer 10 aenveerd waren geweest, terwyl van de 13 welke hunne studiën gedaen had den in het atheneum te Gent, er 10 aenveerd waren. De waerhei is, dat die nieuwsbladeren slechts hunne gal hebben willen uitspuwen tegen de gods* dienstige scholenwant ziel hier hoe de zaken zyn In plaets van 44 leerlingenwaren er 37 inge schreven, van welke35hunexamenafgelegd hebben. Zy worden verdeeld als volgt Atheneum van Gent 13, waervan 9 aenveerd, 4 verworpen. Vier priesterlyke gestichten 9 leerlingen, 6 aenveerd 3 verwoipen. Byzondere studiën in de provintie 5 leerlingen, 1 aenveerd 4 verworpen. Byzondere studiën buiten de provintie 8 leerlin gen, allen verworpen of uitgesteld. Het Weekblad, sprekende van de dekoratien, zegde zondag,datdepriesterparty alles wilt hebben’ en dat, volgens haer, de wereldlyke liefdadigen niets verdienen. Dit is slechts eene grootspraek van dat bladje gelyk aen de volgende, welke ook in zyn zelfde nummer te lezen staen, en gemakkelyk zich-zelven weerleggen De oude politiek, zoo als de kleri- kalen het willen, is gelegen in een onbepaeld ver- mogen aen de geestelykheid toe te kennenin het geestelyk gezag te doen strekken om alles te bemagtigen, en zelfs meesier te worden van al de liefdegiften der geloovigen, enz. Hierop valt niets te antwoordende logen is te grof. Het spyt grootelyks zommige lezers van hel IFcekWad, dal zy in hunne gazet niet het minste woordje vinden over de tytcls welke de heer doktoor Woets by te brengen had om het eerekruis te I bekomen, en meer dan een beeft ons deswege in lichtingen gevraegd. Willende aen hun verzoek voldoenen de gedwongene achterlating van onzen doen geven aen eene plegtigheid welke alhier plaets gehad heeft, plegtigheid die waerschyttelyk nooit alhier geschied is en nimmermeer zal geschieden. Den elfsten dezer maend september, weerdig in geheugen te worden gehouden, was voor al onze inwoonders, zoo wel behoeftige als begoede, jonge en oude, een dag van geestelyke en ligchamelyke vreugdter gelegenheid der driedubbele jubelfeest van Engel Claeys en Barbara Copillie; Gregorius Van Beveren en Regina Hennaert; van Joannes Calteeuw en Anne-Therese Dcbysere, welke jubila rissen allegader alhier geboren en over 50 jaren getrouwd, nu gezamentlyk uitmaken 179 jaren. Het feest wierd aenge- kondigd daegs te vooren door het geluid der klokken; ’tgeen den volgenden dag, van het opkomen des daegraeds, dikwyls herhaeld wierd. ’S morgens was het stichtende deze ouderlingen aen de H. Tafel te zien. Ten 9 1/2 nam de plegtigheid aenvang. Men is hun gaenafhalen uil hel hotel, daer zy te zamen de ontnuchtering genomen hadden met drie praelwagens van een geheel nieuw formaet, zeer versierd, en bespannen elk met vier jonge en vlugge peerden, dat is met vier daerloe uitgedoste kinderen; een fraei muziek aen T hoofd, vier engels, vier herders, en veertig maegdekens, allen gekleed in’twit, in rang en dienst doende by de jubilarissen tol het dragen der krukken en daerop volgende eene ontelbare menigte aenschouwers. Aen de kerkhof ban ieren is de clergé den stoet komen in halen onder het zingen van den Veni Creator en het gedommel van ’t geschot. Eene allersolemneelste mis is gecelebreerd en uitgevoerd geweest in groot muziek, waerna men ons geleid heeft lot een prachtig banket van 75 convivenniet medegerekend al de voornoemde kinde ren welke in eene andere plaets het middagmacl gehad hebben. Lofdichten, liedjes en toasten hebben weergalmd. Den namiddag is zonder eenigen twist of ander voorval doorgebragt geweestin de grootste vroeijelykheid voor het gemeente. Menige hebben zich bezig gehouden met kaert- en ander spelen de kinderen met het ballen voor echarpen en de jongelingen met den bal om handschoenen, koussen en doeken. Ook de hehoeftigen van den disch zyn niet vergelen geweest; men heeft hun in verscheide her- bergen voor zes geheel fraeije neusdoeken en veel ander menagiegoedom prys laten bollen, hun Inerte drinken en alle ander mogelyk verzet gegeven. Zoo dat dezen schoenen dag, gelyk hy begonst was, ook alzoo tot groote verlusting en tot voordeel der gemeentegeëindigd is. Een Pollinchovenaeh. --r-- Het Weekblad. Waerom M.r Woets liet kruis van eere gekregen heeft.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3