In uitgaven II. Openbare zitting van den 20 September. Da rekening voor het dienstjaer 1849 wordt ge sloten te weten In ontvangsten der som van fr. 56,898-28 cent. 26,508-34 GUTTA PERCHA. van van burgmeester en schepenen de noodige mae*- i maekte regels te nemen om eerstdaegs tot de benoeming van zynen plaetsvervanger te kunnen overgaen. (Weekblad). Onze belofte van zekeren état de service te geven moet op bet hert van den baes der blikken buizen nog al hard gewogen hebben, dewyl hy, by gevalle te Namen zynde en by gevalle eenen zyner oude makkers ontmoetende, by gevalle geïnformeerd heeft wie dien étatdeservice by de militaire overheid gevraegd had. ’T zal ook by gevalle zyn, dat het Weekblad eenen tamelyk trotschen brief aen eenen achtbaren ambtenaer gestuerd en geteekend Henri Debreyne, zyne lezers mededeelt; als stonde het niet iedereen vry diergelyke stuks by de bevoegde overheid te vragen en er gebruik van te maken naer goeddunken. Wy twyfelen nietof de schryver van dien brief, die belooft het origineel te toonen ten zynen huize, hetzelve ook wel zal laten in het Weekblad plaetsen en alzoo meer moed toonen dan de generael Bozen die, over eenige jaren, zich door den kop schoot, om zynen élat de service niet te moeten zien in het licht komen. Met zulks te doenware er een einde gesteld aen hetgeen de TWAELF HONDERD franks om M. Rogier af te schilderen als de Washington van België, is niet te veel; T en is geen stuiver per logen! Dus batelyk slot10,289-94 cent. 2° De bestaende tarief en het reglement op de plaetselyke octrooilastenworden voor den tyd van twee jarenzonder tegenzeggoedgekeurd en aen- genomen. 3° De beraedslaging, by welke het bestuer der godshuizen een parceelken land langs de West- straet, in cyns voor99 jaren, aen sieur Ch. De Bal verleent, wordt goedgekeurd. ■4’ Eene tweede beraedslaging van hetzelfde be stuer, rakende een parceelken land aen sieur Ch. Vincke, in cyns voor 99 jaren gegeven, wordt insgelyks goedgekeurd. 5° De vraeg van sieur Coudenys, strekkende om 1 meen zyn, ingezien de groote hoeveelheid gom welke men eene blauwverwery te stichten in een huis gelegen er uit nekt en belgoedkoop derzelve. Om de gomtebc- in de Woumenstraet en laetst bewoond door wylen Ignaiius Vandenberghe, wordt toegestaen, op voorwaerde van het vuil water op eene behoorlyke wyze’af te leiden. 6° Het verzoekschrift door sieur David Vervaeke ingedieud, ten einde eene jaerwedde te bekomen over eene reeks jaren gedane diensten als beambte J (1819-1831} 3^4 Nu schuift ’l ede! meisje den stoel harer moeder Tot digt aen bet vuer, langs den kant van de hut Alwaer eene bedstede alleen voor den regen Maer geenszins voor koude of voor wind staet beschut. Zy Jegt ze aen de baerdstede, en rukt uit het stroodak Een handvol met stoppels verouderd en droog En steekt, onder ’t hout, er hel lampjen eens tegen, En krakend en hel stygt de vuervlam omhoog.' Zy vliet aen de knien van haer moeder zich neder, En wyst op het haerdvuer als eind van den druk En daer zy de rilling een poos voelt verzachten Wy dachten hy had aen ons wee zich onttrokken. Een dag ging vootby in vertwyflenden nood Des anderdaegs kwamen gewapende mannen Gemeealeraed der stad Dixmude. Men noemt aldus eene gom. of melkachtig sap, hetwelk styft in de luchten over weinige jaren uit Asia alhier in- gebragt is geweest. Men noemt ze, naer de Malesche tael, gutla perch percha of perk. De boom, welke deze gom voortbrengt, vindt men hy- zonderlyk in de onmeetbare bosschen van hel schiereiland Malacca, op het eiland Sumatra, enz. Deze boom groeit zeer hoog, bekomt eene wonderbare dikte, en draegt eene vrucht uit welke de inwoners eene dikaehlige olie trekken welke zy mengelen met hunne spyzen. Deszelfs hout is zachtvezelachtig, ligt, spon sachtig met langwerpige hólligheden vol sap. Hetzelve moet zeer ge- zoogezeide Plat-Luis, langs waer men na welvoegelykheid versch water uit den Yservaert zou kunnen trekken, en voor onze weiden behouden? De landhoeve die.wy sints jaren bewoonden, En die wy bebouwden met paerd en met koe, Verschafte ons een eerclyk brood en wat ovrigs, Want akker en hoeve behoorden ons toe. Wy hadderrliem tweemael door andren vervangen, Daerloe eerst den oogst en dan de akkers verkocht Maer nu wierd hy zelfs tot de slagtbank geroepen, En ’t was ons als of men zyn doodvonnis brogt! Daer wierd hein één’ dag tot bereiding gelaten, <r Een dag van verscheurend en doodend verdriet Des ochtends daerna ging ik vroeg aen zyn bedstee Om nog hem te omhelzen, maer'k vond er hem niet. bragt den den zoogezeiden Vlietkan ik met nalaten van u en hel publiek byzonderlyk deswegens de echte waerheid te laten kennen. Ik zal u vooraf zeggen, Mynheer, dat de weiden en hooilanden in de gemeente Caeskerke gelegen en die het meestaen overstroom!ng onderhevig zyn, door my worden gebruikt, en by gevolg het wel deze moeten wezen, die door de tegengehoudene waters, meest zouden moeten geleden hebben. De Sluis, waervan de korrespondent handelt, gemaekt aen het uitgaen van de Vliet en zich werpende in de Bever- dyk-vaert, is voor ons, bovenlanders, eene ware weldaed, welke wy aen M. Degraveof't is gelyk aen wie het zyte danken hebben; en ’k zal u aenstonds zeggen waerom De Sluys die 95 centimeters wyder is als de wydste brugge of piete die zich op de geheele uitgestrektheid van de Vliet bevindt, kan dus het water niet tegenhouden; integendeel hebben wy niet alle jarenals het water wat leege kwam in de Vliet en hy gevolg de grachten rond onze weiden zien bederven door gemengeld zeewater die by de versassingen te Nieuport doorspoelde? Zal men nu, in derge'yke gevallen het kwaed niet konnen tegengaen en gezond water behouden met gezegde Sluis te sluiten? Zouden al de bedoelde bovenlanders ook niet hoogst te vrede zyn indien er nog eene Sluis gemaekt wierde aen de Df.l T ..So L.nor man na ii'.il vnarralvLl. ai O j dat hel in dondervlagen zeer onvoorzigtig is ouder eenen I hoogen boom te schuilen, welke afgezonderd staet, ’t is te Ofschoon de korrespondent zich landbouwer noemt en als *eo8en 4ie op de uitgestrektheid eener hectare verre, j - dat het zeer heilzaem is zich te houden achter een naöurigen troukofboom, welke in evenredigheid zeer kort is. Maer mits men er niet altyd in gelukt die gelegenheid te vinden hy raedt voor behoediugsmiddel aen van omtrent zoo verre van den hoogopgaenden boom te blyven als dal hy van den grond tol den top lang is. Daerenbove.it, verzekert hy dat het veel min gevaerlyk is in dondervlagen zich in dusdanige gesteltenis te bevinden dan op eene vlakke heide of ruimen akker, alwaer men niets verheven omtrent zich heeft. In de verledene Oogstmaend, bevond zich deze natuer- kundige in het Henegouwsen alwaer hy eene hofstede zag branden. Een onversaegde had reeds, met groot gevaer zyn leven, het geluk gehad de beesten te ontbinden, vruchteloos spande hy al zyue krachten ia om de men er schoeisels van, welke zeer gezocht wierden. I Men zuiverde ze door verscheide bewerkingen aengeduid door M. Hancock; men zocht zelfs om ze te vermengen met den caoutchouc (gomme elasliquc) en het geel operment, om er de zelfstandigheid en buigzaembeid van te verande ren en het gebruik daer van te vermenigvuldigen. In de inaend july 1846, hóeft men in Frankryk deze gom eene reeks bewerkingen doen ondergaen en ze gezuiverd op eene zeer eenvoudige wyzeten einde de nyverheid er gebruik van zou kunnen maken, en nu is dezelve gebruikt tot het maken van alle slach van voorwerpen. -r r m rilKfe^jr -- Hoeveel de glorie van lï. Itogier kost. Te Brussel ziet men voor de vensters der byTon- dersle boekenwinkels eene zeer groote scbildery verbeeldende de koninglyke familie op den achter grond, in gezelschap van heften hebbende zeer behoorlyk tien hoed op het hoofd, en geplaetsl op i den vollen grond. Aen hunne linker kant slaet een groote heer met gekruld hair en aengeklecd gelyk een koopman in pomade. Nu, die zoowel uitgedosclite heer, welke door zyne trotschen en meeslerachtigen blik de zedige houding van den honing en der koninglyke familie verduistert, is niemand anders als M. Rogier, de Redder van Vlaenderen en de St.-Joris die ons van zyn leven, het geluk gehad de beesten te ontbinden, verlost heelt van den klerikalen draek. maer vruchteloos spande hy al zyue krachten iu om de Deze litogiafiegemaekt naei den smack van zelve uil den stal te krygen; hei is de groote klaerte degene van Jan ^^et is doodden wandelende die iu deze omstandigheid de beesten met schrik bevangt. Wat gedaen? Er bleef geen oogenblik te verliezen; alles Beleen, zucht Blandine, gy zyt my een enge), Gy dierbare rest van myn vorig genot! Uw vader en broeder? wel zyt gy hun waerdig, Maer hoede u den hemelmyn kind voor hun lot Maer ach't was de tyd van bederf en verdelging Een tyd voor de moeders zoo angstig en naer! De wereldgebieder vroeg nog eens haer zonen En pas wierd uw broeder, helaes! achlienjaer. je- kunsten, ten pryzevan TWAÊLF HONDERD franks! Caeskerkenaer zou willen doorgaenkan ik my in ’t geheel J)0VKn de anderen in de lucht uitsteekt; integendeel niet inbeeldenen durve alhier verklaren dat zyne aen- halingen geheel en bezyden de waerheid zyn. Als bewoner dezer streek kan ik met juiste kennis van de zaek getuigen, dat ik niemand kendie tot aen zyne knoezelszelfs tot aen de zolen zyner schoen, heeft moeten in 't water staen om zyne vruchten te pekken; daerentegen ik gebruik eene voordezen steenbakkery (nu maeigras) het leegste van den omtrek; alwaer ik vlas gespreid had twee dagen voor den watervloed, en ik mag u verzekeren dat, zoo als voorheen twee dagen nadien daer geen water meer te zien wasen het vlas ongehinderd is gebleven. Gy zult my verpligten, Mynheer, met aen deze regelen eene plaets in uw blad te willen verleenente meer daer men misschien, my als den auteur van de voorgaendelyk aengehaelde artikelen zou willen aenzien, en dat ik bemerkte dat den korrespondent de wezenlyke kennis van zaken zoo als zy in waerheid bestaen, niet bezit Wat my betreft, Mynheer, ik moet u rondborstig zeggen dat ik al dezen prietpraet aenzie, als eene volstrekte aenleiding tot parlydigheid of wel eene personele dwersdryvery. Louis VnnkcmmelbeLe, Landbouwer te Caeskerke. Voorzorgen tegen den donder. Een geprezen natuerkundige die met de Volta-schyveu en de elektriciteit speelt, gelyk de kat met de muis, die by gevolge zich aen den bliksem verstaet en over deszelfs i werking en vermogen veel kennis moet bezitten, verzekert eene andere zitting. 7° Eindelyk, neemt de raed het ontslag aen van den heer Palricies Vanduyfhuis, in hoedanigheid I heden in, communalenonderwyzer. en belast het koïlegie nyverheid bragt ze te baet. Te Havana, op het eiland Cuba, komen kapt men den boom af en men lael er hel sap uit- loopen, hetwelk styft in de lucht. Een middelmatige boom geeft twintig tot dertig liters gom. Hel was in 1822 dat die gom de aendachl van eenen engelschen heelmeester op zich trok. De inboorlingen ver zamelden er groote hoeveelheden van welke zy gingen verknopen op de markten van Singapore, waer zy sterk der Stèdelyke octrooiregtenwordt verzonden tot j gezocht was als zynde eene zeer goede brandstof, gevende I eenen witten rook en eenen harsachtigen reuk die niet I onaengenaem is. Welhaest vond men er andere hoedanig- en men verzond ze naer Amerika en Europa. De Jood, Pyramus en Thisbé, kunstgewrochten welke men op al de berookte muren der tapis-francs ging door de vlammen verslonden worden. Hy deed aen- vindt, door den eenen of anderen mtgehongerden stonds al de beesten met zakken en doeken verblin en en I Irancskillon ter meerder eere en glorie van Mócieur steeds volgden de koeijen zeer gewillig de geleiders. Men j Rogier is betaeld geweest op denjmdget de^ tr^ gebruikte vruchteloos alle moeite om op dezelfde wvs de verblinde peerden te reddenmaer deze persoon die den aerd der peerden ook zeer wel kenthad er welhaest mèe gedaen hy zelf sprong in den stal en had het» in eenen wenk buiten met het achterste vooren. De pachter toonde aen dezen weldoener alle mogelyke daukbaerheidzeggende, ter zyner eer, daler ouder het tegenwoordige ministerie velen eene medalie of belooiting bekomen hebben welke maer kunnen dieuen voor brevet van onkunde en werkloosheid of om er zyne makelaers van temaken. S. ff ff Maer deudzaem en iiefdryk en zacht van gemoed Dreef reeds met de paerden den ploeg door dc velden, En maekte de taek van uw’ vader zoo zoet. Welaen, myne moeder, het leed nu vergeten! Dus nokt ze denkt thans aen die wanhoop niet meer, Maer spreekt my nog eenmael van vader en broeder, Dic later wy saêm zullen zfen. by den 'Heer t ’o.'

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2