Algemeene Tijdingen. medeburgers, van zekere Grooten der stad Zondag heeft een industriële, te Brugge, de gouden horlogie en ketting van de borst van den PRYSKAMP VAN VETVEE, TE BRUGGE. Zondag laetst zyn, te Brugge, de volgende pryzen toegekeud geworden Ossen van 3 jaer oud lste prys, d’heer Ph. Ver- eecke, te Dixmude, verguld eermetael en 150 fr.; prys, d’heer/.-B. Degrave, leStuyvekenskerke, zilveren eermetael en 400 franks. Ossen van meer dan 3 jaer lste prys, d’heer Ver- eecke, voornoemd; verguld eeremetael en 140 fr. 2dc prys, -d’heer Degrave, voornoemd; zilveren eeremetael en 80 fr. Veerseni-4st' prys.de heeren Vanhille, frères, te Dixmude; verguld eeremetael en 150 fr.; 2d* prys, d’heer Vereecke, voornoemd; zilveren eere metael en 80 fr. Koeijen 1“' prys, d’heer Louis Vereeckete Dix mude; verguld eeremetael en 400 fr.; prys, d’heer Degravevoornoemdzilveren eeremetael en 75 fr. Boter l’,ft prys, d’heer P. Vanhouttete Oost- kerke by Dixmude; 2de prys, d’heer P. Devos, te Schoore; 3de, d’heer J.-B. Cavereel, te Oudeca- pelle. Aerdappelen l“‘prys, d’heer A. Biebuyck, van Rousselaere. M. Vandromme-Dasonville, lid der bestendige deputatie van Westvlaenderen, is tot ridder der Leopolds-Orde benoemd. Ziedaer een eerbewys, hetwelk door iedereen goedgekeurd zal worden, omdat het gegeven isaen de ware verdienste, en niet aen de partyschap. Doktoof Herreboudtvan Brugge, beeft ook het kruis van Leopold ontvangen. M. Debie, burgemeester van Oostcamp, is ins- gelyks tot ridder der Leopolds-Orde benoemd. waer T hem schort. Hel groote argument van onzen tegenstrever is en blyfl nog altyd, dat ons blad maer dient om twist-en tweedragt te zaeijen; al zyne poogingen strekken om te doen blyven voort gelooven dat zyne mannen uitsluitelyk de beschermers zyn der burgeryterwyl zy niets anders zyn dan de dwin gelanden derzelve. En inderdaed Gy wilt den nek niet buigen voor hunnen hoog- moedigen wil; gy durftgeloovenzoolang destads- rekeningen en begroetingen niet zullen gedrukt 1 worden, gelyk de wet zulks vereischt, dat een batelyk slot misschien maer eene enkele oogenver- blinding is, en zonder wezenlykheidgy zyt twist- makers en weetnietenGy gevoelt geene de minste geneigdheid om uwe stem te geven aen commet- tanten, die reglslreeks en partydiglyk tegen uwe gevoelens handelen en stemmen in de Kamers; die door hunne jaknikkery bet schenden onzer vry- lieden, door de Constitutie van 1831 gewaerborgd en door al de daerop volgende Kamersgeëerbiëdigd zoo als het den orangist-liberael Verhaeghen voorzitter van de Kamer der Representanten, woensdag zelve uitgeroepen heeft op de Kongres- plaets te Brusseldie geen een woord vinden om de schandige geldverkwistingen van de Ministers af te keuren; Ach! gy zyt twistmakers, en zonder u bleve alles in ruste en vrede! Gy durft de baet- en heerschzucht van zommige Grooten aen den dag brengen, en uwe medeburgers voorkomen tegen de voortduring derzelve; Ach! gy zyt las- teraers en twistzaeijers Het Weekblad versta eens voor goed, dat zyne mannen alleen wargeesten en twistmakers zyn, die alle middels goed vinden om hunne tyranny te doen voortduren. Zy hebben zich welen te plaetsen aen het hoofd des bestuers, der administration, genootschappen, enz.; en van daer werken zy om te kant te helpen alles wat onder hunne vleugels niet schuilt, alle Maetschappyen die niet aen hun gezag en bevelen onderworpen zyn. En ’lis om hunne kuiperyen voor het publiek verborgen te houden, dat zy den mond van iedereen zouden willen sluiten, met de bnrgery den schrik aen te jagen door bedreigingen, blikken buizen, eerschen- rlxxrvon in linn IUpp/.’/j/nti «n? GpJnkkiglvk dat er onderons nog mannen zyn, die de knie niet ge bogen hebben, en durven zeggen hetgeen zy peizen. notaris Holvoet, van Beerstin zynen zak geësca- moteerd. Men zegt niet in welken Café, of Voetje, de brave man alzoo gedupeerd is geweest. (Medegedeeld). De noodlottige gewoonte van in de gevechten bet mes te trekken heeft andermaeleen slagtoffer te Bovekerke een persoon heeft in zyne buik eene steek bekomen die zyn leven in gevaer stelt. Geweldigeorkanenvergezelddooroverstroo- mingen, hebben gewoed te Philadelphia, by het meer Erié, en te Hensacola. De gazketels staen te Philadelphia onder water, en men is builen staet de stad te verlichten. Veel lieden hebben bet leven verlooren. De veroorzaekte schade wordt op 5,500,000 fr- berekend. De achbare pastoor van Dickelvcnne heeft den 24 laetst zynen jubilé van 25 jaren pastoor op die parochie geweest te zyn, gevierd. Denzelfden dag heeft M. Ch Van Kerckhovenneef van den pastoor, aldaer zyne eerste mis gelezenen de ouders van den jongen priester vierden den zelfden dag hunne jubilé van 25 jaren getrouwd te zyn. Dit feest is met allen luister gevierd geworden. Met de laetste overstrooming te Brusselzyn er zoo het schynt, menschen geweest die van die kalamiteit gebruik gemaekt hebben, om aen eenen armen zieken mensch zyne koei, zyueenig bestaen, te ontfutselen. Deze zaek die eene groote veront- weerdiging veroorzaekt heeft, is vrydag te Brussel opdecorrectionneie regtbank onderzocht geworden. Te rekenen van 27 October aenstaende, zullen <lo nodei-Jamtsshe stukken van 10 en 5 cents in 1846 gemunt, in Nederland niet meer gangbaer zyn. De uitwisseling zal zooveel mogelyk tegen nieuwe 10 en 5 centstukken plaets hebben. Men verneemt, dat de Amerikanen van plan zyneene brug over den waterval van de Niagara te leggen, tusschen Lewiston op de amerikaensche en Queenstown op de kanadasche zyde. Die brug zal de langste der wereld zyn, in eene boog; want de ruimte tusschen de steunpilaren zal 1042 voet be dragen; zy zal 75 voet hoog en 19 breed worden en een gewigt van 802 ton kunnen dragen. Een dagblad maekt melding van de ontdek king van een versteend lyk, dat dezer dagen te Gagny, in de plaestermyn van den heer Desmet, naby den yzeren weg van Straetsburg zou ontdekt zyn. Een fabrickant in cigaren, in de Bath-straet, te Bristolheeft nu eene cigaer gemaekt van 5 voeten lang en 24 duimen in den omvtmg, welke 35 pond weegt en bestemd is voorde grt o e nyver- heids-expositie te Londen. Wie zal deze tooken? aen die treffelijke mannen van ’t Weekblad, die van Maer bet zal er zich van wachten, het voelt te wel ieder' een voor deugdzaeni, verstandig en bekwaem gekend warenen die als burger en christen alle pligten eerlijk vervulden, en nu in haet en nyd van 't volk gebragt zyn en besmeerd met laffe logens; hoe aengenaem, zeg ik, moet het hun niet zyn, van door zulke kundige en verlichte mannen te mogen geprezen en verdedigd worden. Een veurnambachtsche boer. - -- Zoo het blatlje van de Vischmarkt niet gansch den kop verliest, wy verstaen ons in T geheele aen de wereld niet meer. Zondag beschuldigde het ons, voor de honderdste maelschandige middelen en geweldenaryen gebruikt te hebben in de kiezingen. En toen wy, na den 11 juny, meermalen be wyzen van die gezegden gevraegd hadden, ant woordde het eindelyk Zulke middelen zyn door u allen en overal gebruikt geweest. Een dier- gelyk antwoord is geen antwoord. Waerom deed onze tegenstrever niet gelyk wy, die deintriguen. dreigementen, beloften en geweldenaryen zyner mannen, met handen en vingers aenwezen, en klaerlyk aenduidden wie ze waren die blikken bui zen, met st.... gevuld, hadden doen maken om ze op het hoofd te stellen der geestelykendie het Weekblad zegt zoo zeer te eerbiedigen? Wy hebben de eerlyke lieden aengetoond, die gelden te drinken gegeven hadden om geweldenaryen te plegen tegen de onzen; en het Weekblad sprak er geen woord op, het bleef stom gelyk een visch, en drentelde voort in zyn oude spoor van scheldwoorden. En tot den dag van heden to’e heeft het nog hel eerste woord te zeggen ter ontkenning dier schandelyk- heden. Dat het hiermede beginne, en alsdan zal er mogelykheid zyn te redeneren en te doen zien langs welken kant de heersch- en hebzucht zich bevindt; dat het weêrlegge het geen wy gezeid hebben we gens de belangloosheid en genegenheid voor hunne aller maetschappyen; zy hébben voor oogwit de gespaer- medeblirgerS-, van zekere Grooten der Stadzaembeid, order, voorzorg, voor uitslag hel behouden en Ike levensverzekeringen. De onderlinge verbintenissen op het leven zyn in alle landen alwaer die gekend zyn aenzien als de volmaekste vergrooten der fortuinen, alzoo de Minerva. De levensver zekeringen zyn by ons nog jong om er de voordeclen van te kennen in Engelandalwaer de zelve van boven eene eeuw in stand zyn, hebben zy oenen groolen invloed op elks gemoed en weinige zyn nalatig zich te doen inschryven. Nu daer de zelve alle waerborg opleveren aen deszelfs inschry vers, konnen dezelve niet genoeg aen allen worden aenbevolen. Ziehier achter inde bekendmakingen hek aenbelangend berigt. Medegedeeld. Men meldt dat het hessisch Gouvernement zich tot den Duitschen Ryksdag heeft gewenddie beslist heeft dat de keurvorst als voorheen de belastingen moet heffen en een einde stellen aen den tegenstand der bevolking door alle grondwettelyke middelen. Ingeval bet Gouvernement den tegenstand niet kan over winnen, zal Hanover en Wurtemberg 10,000 man ter be schikking van den keurvorst stellenom er den staet van beleg op eene krachtdadige manier te handhaven. Menschryft uit Weenen, den 21 september De veldtuigmeester Haynau is gisteren door den Keizer ontvangen. De gemeenteraed van Weenen zal hem dezer dagen het diploma van eereburger aenbieden, met een adres, waerin hy zyne verontweerdiging uitdrukt over de baldadighedenwaervan de generael te Londen hel voor werp is geweest. Door de hovelingen en door de officieren van het leger wordt de generael Haynau met allerhande kuldebewyzen overladen. Hy heeft een banket bygewoonddat eenige voorname burgers van Weenen ter zyner eere gavenen onder andere toasten wierd er een voorgesteld die verge zeld was van de woorden Oostenryk aenschouwt de vry- heid van Frankryk en van Engeland slechts met verachting.» Deze woorden zyn driftig toegejuicht geworden door een gezelschapwaerin zich vier ministers van hel grondwet- telyk Oostenryk-bevonden. Nieuport, 50 september 1850. Mynheer den uitgevir van hel Boterkuiioe. Gisteren las ik alhier, by geval, het Dixmudsch Week blad dat hier ook alle weken gratis gezonden wordt, en ik zag met geene kleine verwondering zynen uitval tegen de catholyken omdat zy, zegt het, eenen zoo vraekroependen keus gedaen hebben in hunnen kandidaet voor de Kamer der Volksvertegenwoordigers. Dat is toch te dom om er aen het publiek van te durven spreken; want daerraede maken de mannen van het liberale blad zich meer dan belag- chelyk. Indien die godsdienstige mannen denken, dat zy, met te spreken van preekstoel en biechten, van misse hooren en van een kruisken te maken met wywater, den vloek over de katholyken en priesters zullen roepen, zy bedriegen zich grootelyks die rimram is immers zoo oud als de straet. En wien willen zy hier aenduiden? is het misschien M. Depolter? Eh welzegt alle onpartydig man niet, dat dit een zeker teeken is dat de klerikalen niet zoeken na sacrystie-mantien om het land te verdedigen maer na mannen wie de grondwet alleen beoogen? Hebben zy het op M. Desmaisières gezien, welken zy valschelyk uit geven voor franc-macon? Wel nu indien er eene enkele liberael of vryheids-moorder in geheel Dixmude is, die kan bewyzen dal die heer deel maekt van eene vrymetselaers logie, ik geve hem honderd duizend millioen franks en een lintje aen zyn knopgal. Hoort, lezers, indien M. Desmaisières franc-moQon ware, de Dixmudsche liberaters, zouden hunnen broeder meer eerbiedigen want onder de fratx- maQtms schreeuwt men tegen zynen broeder niet; dit is hun verboden. Vraegt het eens aen den eenen of anderen Dixmudsche truweeldrageren hy zelve zal u moeten zeggen dat al die kiesvernietigingennaer bet hoofd van M. Desmaisières geworpen, een zeker teeken zyn, dat hy geen franc-ma?on is. Laet my nu eens toe te vragen of de inspirateurs van het Weekblad van Dixmude, zulke warme katholyken zyn als zy het anderen sch nen te wen- schen, en of zy dikwyls de koten van hunnen broek moeten vernieuwen van op den kerkvloer te kruipenen of zy vele centen voor stoelen betalen om de sermoenen te hooren en of zy dikwyls den weg der kwezels afzitten aen den biechtstoel, en of zy vele houden van liefde-werken in ’t algemeen; wat zouden zy antwoorden?...; Pst! zou men zeggenniet waer? Eh welziel eens, helzyn zulke leeraers geten hebben, welke het volk willen de lesse spellen! Hoort, ik wil u hierover maer ééne enkele farce vertellen. Over eenigen tyd kwam er hier in stad een welgekweekt Dixmudenaer met zyn zoontje, op een der magerste vrydagen van ’t jaer; die heer vraegde een proper noenmael in eene der byzondersle hotels (wy hebhen er niet veel) van stad men spoedde zich ten beste mogelyk om dien heer volgens rang te dienen. Onder al de vette schotelsdiende men eenen haes in plaets van brui. Père ontleedde dat beestje met veel kundeen hy legde er een braef stuk van op de' telloor van zynen zoon. Maer papaantwoordde het jong kind, wy mogen van dage geen vleesch eten!!! manneke, antwoordde papa, dat is geen vleesch, het is ■wild... Is dat immers niet den Catechismus goed uitgeleid van eenen Catholyken papa aen zynen zoon?en die voor de katholyken zoo zeer u»3aua§ is, dat hy M. Demasière verstoot als een franc-macon die na de Kerk niet gaet, en niet hoort preken en niet biegt, en daerenboven zyn kruis niet maekt? Amen. Een Nicupoorlsche bul.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2