I Algemeene Tijdingen. Presentatie van .Vat iahebbende Zusters en Leer- van de Koningin bare kapel versierd op de schitterendste wyze. --J waren - die kapel bood hel gezigt aen van de luister- 111011 kan zien. laetste bezoek willen doen aen het graf van hare zeer beminde Louise. Maendag om 8 ureis de eerweerdige en door luchtige weduwe van Lodewyk-Philip in de paro- chie-kerk van Laeken gekotpen, met de princes Clementine en den hertog van Nemours. Zy waren er niet verwacht en er was maer een kleen getal persoonen in de kerk. M. de ondeipastoor Van den Heuvel heeft eene mis gelezen. Na het H. Sacrificie, heeft M. de pastoor de Ko ninginnen prinsen de princes by het graf van hunne welbeminde dochter en zuster gebragt, al waer zy hunnen laetsten vaerwel w.lden zeggen. Na den De Profundis gelezen te hebbenop welken de koninghke familie zelven antwoordde, heeft de pastoor het gewydwater aen de Koningin aenge- boden, en zy, alsook de prins en de princes, heb ben er het graf mede besproeid. Deze treurige plegtigheid beeft al de omslaenders tranen doen storten; zy bewonderden de godvruchtigheid en de kloekmoedigheid dezer overgelykbare moeder. Na het eindigen dezer plegtigheid, heeft M. de pastoor Torfs en zyne onderpastoois de Koningin Marie Amelie, den hertog van Nemours en de prin ces Clementine tot aen de kerkdeur geleid. M. de pastoor heeft op eene zeer beweeglyke wyze van de koninglyke familie afscheid genomen. Kwart na 11 ure, heeft de Koning met zyn huis gezin, de Koningin Marie-Amelie, de princes Cle mentine, den hertog van Nemours en den prins de JoinviUe, tol aen den yzeren weg vergezeld, fn het uitstappen van het rvluig, omhelsde de Koning zyne schoon-moeder verscheidene mael; H. M. itas zeer bedroefd; de Koningin heeft den hertog van Brabandden graef van Vlaenderen en de princes Charlotte omhelst. Dit afscheid heeft de volksme nigte, die toegeloopen was om deze doorluchtige familie te zien vertrekkenzeer beweegd. De pleglige lykdienst tot lafenis der ziel van II. M. de Koningin Louise-Marie heeft gisteren al hier, om 10 ure, plaets gehad inde parochiale kerk. De leden van al de administratien en genoot- schappen der stad, in rouw, de leerlingen der op- voedings- en onderwysgestichten en eene ontelbare menigte geloovigen woonden den dienst met de grootste ingekeerdheid by. Gansch de plegtigheid was statig en godsdienstig. De koor was in ’t zwart behangen en leverde slechts rouwversierselen op. In het midden verhief zich het eergraf omringd met waskeersen, zilveren lam pen en kandelaers en met de zinnebeelden der dood gemengd met de gene van het koningdom en de nationale vaendels in rouw. Vier maegdekens bedekt met een rouwfloers, zaten aen eiken hoek van het praelgraf te weenen. Niets is beweeglyker dan het eenvoudig kerkgezang hetwelk, by deze lykplegligheid onze vurige gebeden en dealgemeene droefheid ten Hemel stuerde. Wat beteekent toch die algemeene droefheid die diepe rouw, geheel België door? Een enkel woord zegt alles de Koningin was bemimjzy was bemind van gansch de Natie, om dat zy, op den Troon,het voorbeeld was van al de christdlyke deugden, van de godsvrucht, van de zoetaerdig- heid en onnilpultelyke milddadigheid voor den armen. De Belgen zyn nog altyd dezelfden. De dankbaerheid en liefile, welke zy bewezen aen Albertus en Isabella, aen de Keizerin. Maria- Theresia, grootmoeder onzer overledene Louise- Marie, zullen zy blyven bewyzen aen al hunne Vorsten, die het pad der deugd en geregtigheid zullen bewandelen. Het doel van gemeld artikel is vooral eenen brief te doen kennen uit den zoogenoemden Volks vriend van Yperen, welken de landbouwer Dehee- gher, van Watou, dat blad zou toegezonden hebben, om ons gezegde van 12 september laetst te logenstraffente weten dat genoemde landman, in twee expositie» den eersten prys van het graen bekomen hebbende, zyn proprielaris, die een Franschman is, te vreden omdat hy zulke goede landen bezit, den pachtprys merkelyk verhoogd had. Wy hebben» onzen korrespondent kennis van dien brief gegevenen hy heeft ons geantwoord, dat er inderdaed, niet eene valschheid, maer een miss ag in zyne opgave begaen is. Ten is de eigenaer niet van de hofstede, welke pachter Deheegher ge bruikt, die een franschman s en eenen hoogeren pachtprys geëischl heeft, maer 't is de eigenaer van de buitenlanden, welke Deheegher gebruikt, die een fianschman is en den pachtprys derzelve zeer merkelyk verhoogd heeft, omdat de granen die zy vóórtbrengen zoo uitmuntende zyn, dat de ge bruiker er overal den eersten prys mede behaell. Wy dagen al de Volksvrienden en Veurnambachten uit, zoo wel als den landbouwer Deheegher, deze zaek te loochenen indien zy kunnen. -- ~a Ga» oeeaffl c~- De verledene week schreef men ons uil het kan ton Thourout, om te weten uit welke oorzaek ons blad van den 10 dezer maer den zaterdag door den post besteld was geweest aen al de geabon- neerden van buiten? Wy wisten niet waer aen die vertraging van eenen dag toe* te schryven; maer na onderzoek deswege gedaen te hebben, hebben wy vernomen dat de ondernemer van het vervoeren der depechen van Dixmude naer Thou- rout dezelve vergeten had mede te voeren., en dat ze 24 uren ten zynen huizen waren blyven berusten. Men verzekerde zelfsdat zulks tweernael in zes dagen gebeurd was! Eene diergelyke vergetenheid kan zekerlyk niet vele schade te weeg^brengen aen een nieuwsblad; maer wat moet er geworden van wisselbrievenvan brieven die spoedig moeten besteld o( beantwoord worden? Een gruwelyk schelmstuk is zondag tusschen 10 en 11 ure ’s voormiddags bedreven geweest in de gemeenteZuyenkerke, in cenehofstedebewoond ('oor Louis Pitte. De man, te huis komende met zyne dienstboden van de hoogmis, heeft zyne vrouw^en zyn kind vermooid gevonden. Op het oogenblik van het schelmstuk was de vrouw, die 28 jaer oud is, in de keuken bezig met kouwels bereid te maken; haren hals was afge sneden met eene zeisen en zy was zeer gekwetst op hel aenzigl. Het hoofd van het kind, hetwelk slechts 10 maenden oud is, eu waerschynelyk op den schoot zyner moeder zal, was afgehouwen. De daders zyn nog niet ontdekt; maer het is waerschynelyk dat zy het inwendige van het huis kendenwant de voordeur was gesloten, zy hebben moeten het peerdenstal openen hetwelk eene deur heeft in den keuken, en ’t is langs daerdat zy binnengegaen zyn. Zy hebben al het geldgestolen en, waerschynelyk om niet ontdekt te worden hebben zy het goudwerk laten liggen op dezelfde plaets waer zy het geld genomen hebben. Om het brandig worden van het koorn te be- stryden beveelt men in het bereiden van het zaei- koorn de handelwyze van Dombasle aen Voor eenen hectoliter zaeigraen neemt men twee kilogrammen kalk in klompen en 640 grammen sodazout. Dit laetste zout laet men smelten jn 8 a 9 liters warm water. Van eenen anderen kant gaet men tot het blusschen van den kalk over. Wanneer men het graen wil kalken, pl letst men het in eenen grooten bak en giet er het soda-zout op, terwyl men hel koorn met eene schup ondereen mengt. Vervolgens, terwyl men voort roert, wordt er de kalkpoeder op gestrooid. Het graen, aldus gekalkt, kan verscheide dagen liggen, zonder dat het eenig bederf ondergaet. Wy lezen in den Monileur De inwendige versieringen van de S.-Gudulakerkvoor de solem- afgeloopen. nele uitvaerl die in deze kerk voor de nagedachte- nis van H.M.de Koningin dpr Belgen, op 22 dezer van zeer belangryke werkzaemhedendie op dien dag niet konden voltrokken zynÓitgekteld en tot donderdag 24 dezerten' 11 ure 's morgens, verschoven ge worden. Het romeinsche gouvernement heeft er in toegestemd yzeren wegen iu de Kerkelyke Staten - „w.vu, neen v- te laten leggen. Prins Torlönia is reeds aen het Amelie, vergezeld van de frausche prinsen een hoofd van eene groote kompaguie voor hel Jeggeu Vóór het kasteel van Laeken te verlaten om naer Claremont terug te keerenheeft II. M. Marie- van eenen weg. Fransche ingenieurs zullen ten dien einde geroepen en met de 'uitvoering dor werken belast worden. Men zegtdat het collier van het gulden Vlies, dat onlangs de Koningin van Spanje aen den President der Republiek heeft gezonden, hetzelfde is, dat wylen Koning Lodewyk-Philips gedragen heeft. Zoo als’men weet, wordt deze orde by het overlyden des dragers teruggezonden aen de Koningin van Spanje, en daer voor het oogenblik de Koningin Isabella slechts over het teruggezonden collier van Lodewyk-Philips kon beschikken, is de generael Narvaëz op het denkbeeld gekomen, dit aen den President der Fransche Republiek toe te zenden. Sedert eenige maenden reeds bemerkt men ongelukkiglyk dat de ontvreemdingen van bank biljetten, die sommige onvoorzigtige menschen in den post steken, zonder den brief te chargeeren, wederom merkelyk grooter in getal geworden zyn. Wy denken hier onze landgenoolen te moeten verwittigen, dal, betreurelyk en hoe walgelyk dergelyke ontvreemdingen ook zyn terwyl zy toch moeten gedaen worden door stadsambtenarener nogthans voor den post geene de minste verant- woordelykheid is als een bankbiljet, dat mtn in eenen enkelen brief steekt, verloren of gestolen wordt; het postbestuer is dan alleen verantwooide- lyk als men den brief belast of chargeerthetgeen, wel is waer, dobbel port kost, maer toch veel ze kerder is. In de inschryvir.gslyst te Brussel geopend voor het maken van een gedenkteeken aen de Koningin, heeft M. de baron d'Anethan, senateur voor 200 fr. geteekend, Mev. d’Anethan voor 100, en M. J. Malou, volksverlegenwoordigen, voor 200 fr. Eene inschryvingslyst voor het gedenkteeken der Koningin is te Laeken in omloop. De heer paotoor der parochie. M. Toris, heeft voor 2500 fr. ingeschreven, en de burgemeester, M. Herry voor 1000 fr. De lyding van het overlyden onzer Koningin in Pruisen een grooten indruk gemaekt. Al de duitsche dagbladen zyn dienswegen eenparig. De Bonaparlisten hadden te Ryssel als kandi- daet voor de Wetgevende Kamer toorgedragen M. de generael Boguet, adjudant van den voor zitter der Republiek. Heden kondigt men aen dat deze kandidatuer ingetrokken is voor degene van M. de Lahitte, minister van buitenlandsche zaken. De Koningin Amelie, prinses Clementine en de drie fransche prinsen naer Engeland terug gekeerd. De rouw’ van het leger is plegtig, akelig, stil. Eene circulaire van den minister van oorlog ver bied aen het krygsmuziek te spelen, de trommels te slaen de trompetten te blazenzelfs voor den taptoe en de semen mag men noch trommelen noch trompettenmaer men moet met luider stemme berigt geven. Men zou zich moeijelyk verbeelden, hoe stil hel in de kazerne is.' Men leest in den Dode van Nieuport. Tydingen zyn er in onze stad aengekomen, dat er een zestiental onzer landgenooten, die zoo van deze stad als omliggende gemeenten op 14 inaert jl. naer zuid-Amerika vertrokken waren, aldaer ten gevolge van de cholera gestorven zyn. Er zyn tegenwoordig eenige pruissische geldstukken in koers welke hel vyfde van een thaler, die 75 centiemen doen en sommige bedrei gers voor een frank trachten uit te geven. Gisteren is de heer Poitevin wederom opge stegen en ditmael op eene wyze, die door de nieuwheid en het zonderlinge de nieuwsgierigheid gaende maekle. Aen het schuitje, waerin de heer Poitevin gezeten was, hingen namelyk twee meisjes in een mytologirch kostuim en met vleugeltjes aen de schouders en bloemkransen in de handendie als in de lucht schenen te zwerven; een derde meisje hing in netwerk onder aen het schuitje. Men verneemt dat deze zonderlinge opstyging, die vele nieuwsgierigen had geloktzonder ongelukken is Volgens berigten uit Marokko, is eeB groot gedeelte des lauds in vollen opstanddoordieu de. Keizer een dekreet beeft uitgevaerdigdbepalende, dat alle huiden der geslagte dierenzelfs die van partikulieren, aen den Keizer loebehoorendie daerdoor niet alleen ontzaggelykc sommen winnen; 1 maer ook uit den huidenhandel een monopolie maken zoude. Deze maetregel heeft zooveel onte vredenheid verwekt, dal alle bewooners van het platte land de wapenen hebben opgevat. De Pacha van Fez is genoodzaekl geworden op de vlugt te In het opvoedings-geslicht van de Zusters der iii tnr r lingenter nagedachtenis bare kapei versierd op ue scmiierenusie wyze. 1I13 ViUJ Il in ue 0 Gisteren avond waren de waskeersen aensteken, ffiOest plaets hebben, is, ten gevolge CF] Künol hrtnsi hol non van na hticltn’- - i i ir c v. lykste lykversiering (chapelle ardenle) welke konden voltrokken zyntiilgekteld en tot donderdag worden.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3