I 204. Dixuude, 51 October 1850. Vierde Jaer. DIXMUD E X.° Een Donder dagblad voor Aenkondigingen, Tijdverdrijf en algemeene Belangen. 25 7, op de eerste sloffe zouden leveren. buitenlandsch vertier te vergemakkelvkenin er nieuw op te zoeken, in de middels van fabtikatie even als de kooplieden-kantlabriekantenals Be- sluerders van fabriekatie aen te stellen, aen de weveisen spinsters de eerste stoffen, de modellen, getouwen en beter gemaekte werktuigen te ver- i hadden, ten einde tariefswyzigingen te bekomen die wederzyds gunstig waren. Van 1835 af, eed koninglyk besluit, stond aen kunnen vermeerderen; mende regten gevraegd en gestemd hebben voor i regten j van garens met de hand gesponnen? Zou hy, in de De tarief voorgesteld in het verslag van M. Des- maisières, voor den invoer der lynwaden en andere vlasgeweefsels, is slechts in wet verkeerd geweest op den 51 july 1854, milseenige wyzigingen die denzelven nog nader den Franschen tarief deden komen. De wet van 51 july 1854, heeft de beste uitwerk sels te weeg gebragt, en men mag zeggen dat zy den schrikkelyken krisis, die de werkende volksklas in Vlaenderens landelyke gemeenten is komen bevangen, veel verlraegd heelt. De voortbrengselen det Engelsche en Duitsche vlasnyverheden hebben welhaest ten grooten deele opgehouden van op onze markten verkocht te worden, terwyl voor dien, deze verkoop gedurig aengroeide. De in Frankryk bedriegelyke insluiking der Engelsche en Duitsche lynwaden is er moeijelyker door gewordenen het F ranselt Bestuer aldus zyne grenspalen beter bevryd ziende tegen die insluiking, heeft zich gemakkelyker getoond in de onderhattde- derlyk Frankryk, Spanje en de vrygemaekte volk plantingen van dit laetste land aenais de beste kansen van goeden uitslag, onder die betrekking aenbiedende; by wilde dal het Bestuer de maet- schappy van vlas uitvoer, onder zyne magtige en waekzame bescherming nemen zou. In wat de onderhandelingen met Frankryk be trof, hy beval aen het Bestuer deze daed ten nutte te maken, welke door nieuwe ondervindingen, door hetMinisteriegedaen,gedurende het onderzoek der wet van 51 july 1854, bekrachtigd wierd; dat de Belgiesche lynwaden, ten gevolge hunner by- zondere zamenweving die dezelve doordeFransche slyters deden verkiezen, by hunnen intrede in Frankryk verhevener regten betaelden dan degene door de Duitsche en Engelsche lynwaden betaeld, hoewel zy allen aen denzelven tarief onderworpen waren. Hy trok er deze gevolgtrekking uit dat de Fransche zoo als de Belgische belangens geboden op de Fransche markten differentiële regten toe te staeu die aen de Belgische lynwaden gunstig waren. Dit is verkregen geweest door de overeenkomsten van 1842 en 1845 welker laetste nog in voegen is. Hy beval ook een beter stelsel ter beteugeling van den sluikhandel, en men heelt voorgaendelyk ge zien dat het aen hem is dat de wet, te dien einde in 1843 verkondigd, verschuldigd is. Men heeft somtyds, onder staetknndige inzigten M. Desmaisières beschuldigd van zich te hebben willen tegenkanten voorde invoering der mekanieke vlasnyverheid in België. Ver van daer; in zvn ver slag, als ook sedert het tydstip dat hy bet gedaen België alle slach van lynwaden moest maken die wetten in dit land, den 2 en 5 july 184Gvastgesteld, stonden er nog grootere toe en wel namenlyk in hetgeen dit slach van lynwaden betrof, welke wy gewoon waren in Frankryk in te voeren. Ook zag men in weinig tyds hel cyfl'er onzer in Frankryk ingevoerde lynwaden, zich verheffen lol 50,000,000 I franks, in plaels van 20,000,000 dat het voordien was. Frankryk hechtte zoo veel prys aen de versterking van onzen toltarief voor den invoer der lynwaden dat, in het koophandel verdrag van 1842, vernieuwd in 1845, het de vervanging geëischt heeft van den veel verheveneren tarief, welken dit land kwam vast te stellen, aen onzen tarief van 1836, op al onze grenspalen, die van Frankryk uitgenomen. Ten einde het vertier der inwendige markten te onze uitwendige leveringen I te kunnen uitbreiden en ei nieuwe te kunnen ver- I krygen, wekte M. Desmaisières in zyn verslag met de levendigste aendringingen de lynwaed-han- voor één jaer gesteld,om zich door de ondervinding delaers, allen bezitters van kapitalen op om zich, te kunnen verzekeren, of zy geene schade aen de belangen des landbou ws konden toebrengen, welken i men pogen moest niet te benadeelen. Zy wierden i onzer mekaniek garens Hy heeft, in der waerheid, altyd staende ge houden, dat het werk door de mekanieke vlas ny verheid verschaft, niet kon genoeg wezen om de Vlaendereu te redden. Qm hier van overtuigd te zyn, is het genoeg eeist in aenmerking te nemen, dat om de hoeveelheid garens met de hand, eertyds voortgebragt door onze 2 a 500,(100 Vlaendersciie spinsters, men met de mekaniek spindery maer 15,000 werklieden (mannen, vrouwen en kinderen) te gebruiken heelt; en vervolgens dal onze werk huizen van mekaniek spindelyin hun welverslaende Hy maekte het Bestuer tot eer.cn pligl van onder- belang, zich gevestigd hebben in (lesleden van handelingen te openen en byzondere zaekvoerders i1*' ibarssel en Mechelen en geenszins in by de vreemde Besturen te zenden, ten einde de landelyke gemeenten der Vlaenderen. gunstige voorwaerden te verkrvgen voor onzen uitvoer van lynwaden en garens; hy wees byzon- i in weinig tyds hel cyfl'er onzer in Frankryk 1 I beeft, heeft hy altyd houden staen dat men in België alle slach van lynwaden moest maken die door de slyters gevraegd wierden. Wie weet, heeft hy gelegd in zyn verslag hetwelk de stemming der wet van 51 july 1854, medegebragt beeft, of wy, die de eerste fabriekanten der wereld geworden zyn voor de lynwaden in handgaren gemaekt, dezelve ook niet zouden worden voor de Ivnwaden der mëkaniek-nyverheid; het is eene proef die weerdig is, door onze nyverzuchligen gepoogd te worden. Hy heeft ook altyd gemeend dat zoo lang de lynwaden met de hand gesponnen slyters vonden, men deze byzondere labriekatie niet verlaten mo"t. Maer indien hy de invoering der fabriekatie van mekaniek garens, door de rnaetscliappyen van kapitalisten in dit oogwit gevormd, had willen be letten, zou hy in 1854 zoo als nadien, bescher mende regten gevraegd en gestemd hebben den invoer van vlassen gaiens, daer deze r:, gansch nutteloos waren voor eene fabriekatie j schaffen, en de aenwyziug der hoedanigheids- I - voorwaerden, gewigt, maet en inpakking aen I 2rnnl^n 0,1jS i'dl*i frankryk, zeer hunne voorihrmJon ie reveilhm eindepr do l ëroote 'oordeelen beroepen hebben voorden uilvoer beste en talrykste plaetsing alsdan op het onderzoek niet gesteld. Deze op den uitvoer der vlassen is nooit in onderzoek gekomen doch over eenige jaren, het bestuer en de wet geving, op de eenparige vraeg van al de belang hebbenden en zelfs van het meestendeel der legen- kanters van 1854, hebben een regt van den uitvoer der stoppe daergesteld. De vrije uitvoer der garens is ook maer over eenige jaren vastgesteld geweest. Het is door een koninglyk besluit van den 17 july 1841 genomen onder het tweede Ministerie, waervan M. Des maisières deel gemaekt heeft, dat een nieuwe en beschermende tarief, den invoer der vreemde garens is komen treffen. Het is ter gelegenheid dezes besluits, hetwelk den 25 february 1842 in wel is verkeerd geweest, dat de Ministers voor de eerste mael, sedert 1850, hebben durven gebruik maken van hel vermogen welk het art. 9 der wet van 26 augusty 1822, hun toeslael, van de nyverheids voorwerpen uil vreemde landen komen de, aen sterkere regten te onderwerpen. in den koophandel te doen onlstaen en in te riglen. Deze laetste ontbrak geheel; onze handeldryvers alleen maer enkele kommissionnarissen zynde, die de markten doorliepen om er op den laegst moge- lyken prys de voortbrengsels onzer wevers en spinsters te gaen koopen. Aengaende den vast te stellen beschermenden tarief, het verslag van M. Desmaisières stelde, voor den invoer der vreemde lynwadenregten in, die zeer naby den Franschen tarief kwamen het stelsel van ontvang by middel van draedtelling en gewigt van hetzelfde. Hy stelde gematigdere regten in voor den invoer der vreemde garens en den vrijen uitgang der inlandsche garens en lynwaden. Een nog gematigder regt (7 1/2 7„ ad valorem) was voorgesleld op den uitvoer der vlassen en een hooger regt (25 l’’0* den uitvoer der stoppe. Deze twee laetste regten waren maer op proeftytel, maet en i hunne voortbrengselen te geven, ten einde er de vau te verkrygen. Hy wekte ze ook op om eene maetschappy van vlas- uilvoer te vormen, hetwelk in zyne oogen de eenige middel was waeiby men het land met het koop- handel-element ion begiltigen, hetwelk aen het zelve byna gansch ontbrak en met het werk der alsdan ingerigte vlasnyverheid beslaende in kleine werkhuizen van werklieden-labriekanlen en eene nieuwe inrigting te veranderenhetwelk aen deze werklieden de tusscheukomst van kapitalisten, bestuerders van fabriekatie, zou verschaffen, welke Deze mededinging wierd dagelyks ernstiger. De Engelsche en Fransche kapitalisten kwamen aide vlassen van het land opkoopen; onze wevers en spinsters, zonder kapitalen en aen zich zelven overgelaten, kregen van onze landbouwers, zoo als voorbeen, de eerste stoffen niet meer te borgte, of om maer betaeld te worden na den verkoop der garens en geweefsels. Een zeer groot deel dei talryke landelyke bevol king der Vlaenderen was bedreigd aen werk te ont breken, en gevolgenlyk in ellende te vervallen, indien het bestuer en de wetgeving zich niet ver- haestten te zyner hulp te komen. De middels die eigen schenen om den krisis af lingen die wy sedert 1852 met hetzelve begonnen te weren, bestonden in de inwendige markt, voor de voortbrengsels dezer werklieden, door eenen beschermenden tarief te bewaren; in het bestaende verscheide Belgiesche voortbrengselen verzachtin- - _r---- gen toe in den tarief der Fransche tolgelden. De te verbeteren, in de produkten te veranderen, en j h<Bga (wordt vervolgd). ANNONCÉN. 15 cenlinien den drukregel. Degenen, welke levens in helzoiidags SUPPLEMENT moeten geplaelst worden, genieten eene merkelyke prysverinindering. PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stadi'r. 5—00 Buiten stad vrachtvry 600 MET EEN GRAENTJE ZOUT. Alle aftichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hel eerstkomende nummer geplael.-l. Brieven en geld vrachtvry toe te Zenden. HET BOTERKUIPJE. - - .j Waerom de kiezers van het dist rikt EPixmude wel gedaen hebben met M.r Ikesmaisières lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers te noemen. (5de VERVOLG).

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1