INSCHRYVING ter oprigting van een YATïOSiAEL IIOAL'IIEAT ter nagedachtenis van de Koningin Louise. I EERSTE KONINGIN DER DELGEN, gehouden den 21 October 1850, in de tegenwoordigheid der groote staetskorpsenin de kerk dér IIII. Michael Weetje waerom de Nieuwe-Politiek zoo zeer ge negen is voor den landbouw, en dat ze al die ex- positien, kruiskens, medalien en beddekens, ten voordeele der landslieden uitgevonden heeft ’T is, ten eersten, om de stoffelyke belangen der landbouwers te bevoordeeligen, en dan om de goede zeden onder het volk te verspreiden En gy, zegt ze, die de landbouwers van al deze dingen af- keerig tracht te maken, beoogt gyook den welstand en de zedelykheid van het volk? Of is het niet dat de partyzucht u zoo zeer beheerst, dat gy de welvaert van eene gansche natie aen die hatelyke en onedele drift zoudl slagtofleren? Zachtjens, broeders, de Belgische landbouwers zyn zoo onzedelyk niet meer als de bewoners van Thessalië het waren ten tyde van Apolloen ten zyn de vreemde gelukzoekers en predikers uit Gasconje niet, welke meestal de dagbladen van de Nieuwe-Politiek opstellen, die ons uit de bosschen getrokken en hebben leeren op ons achterste voelen gaenneen, ’t is wel het contrarie. Die zooge noemde leeraers van goede zedenzyn meestal be dervers van de zedelykheid. ’T is onder andere door hunne tooneelstukken datzy de zeden in den grond helpen. Getuige hiervan, Siegfried van Ho- henwart, hetwelk zondag laetsl, door een bladje dezer stad, eender zedelykste vlaemsche stukken genoemd wierd. Nu, in dat stuk wordt, onder anderen, het H. Sacrament der biecht belagchelyk gemaekt, als zynde eene instelling, by middel van welke de godvruchtigen het regt van zondigen kunnen bekomenDe zonde, staet er in ge schreven, is een ydel klank.een kinderspel de consciëntie is maer een woord!.... In dat zelfde stuk stuert een der persoonaedjen aen zyne min nares, in de tegenwoordigheid van het publiek, alles wat de drift kan ingeven om haer tot den val te brengen En die mannen noemen zich de apostels, de predikers der zedelykheid! ’Twas zeker ook inden naem derzedelykebevolkingendat .M. Verhaeghen, de Venerabele der francs-matjons-logie te Brussel, en Voorzitter van de liberale Kamer der Volksver tegenwoordigers, uit naem der goede christenen, eene medalie ging opolferen aen den eerloozen Eugeen Sue, schryver van den Juif-Erranïl De catholyken van België hebben de zedelyke lessen van de Nieuwe-Politiek niet noodig; bet Evangelie, de leering van Christus, door de Heilige Kerk voorgehouden, is allezins toereikend om hen op bel pad der deugd en der ware zedelykheid te houden. Dat deaenpredikers derNieuwe-Politiek voor zich-zelven zorgen; hunne zending is niet om ons naer den Hemel te geleiden, en wy kunnen zeer gemakkelyk hunne medalien, hunne tooneel stukken, hunne bals ten voordeele van den armen, en hunne setinoentjes missen. .Maer, zegt het artikel dat wy bcóogen, indien gy betere middels weet dan M. Rogier om den stollëlyken toestand van den landbouw op te beuren, waerom toont gy dezelve niet aen? Kritikéren is gemakkelyk maer men moet kunnen beter doen dan degenen wiens handelwyze men laekt. Dit is juist; doch waerom houdt de liberale klik geene rekening van de middels welke, vooz- de aenkomst der Nieuwe-Politiek, gebruikt wierden, en van dezendie de debatten der Kamers duidelyk aen gewezen hebben? M. Rogier heeft, in 1847, de wel afgeschaftby welke de granen, in tyden van schaerschheid of duerte, vryelyk mogten inkomen en welker invoer verboden was in tyden van over vloed en lage pryzen. Eene zulkdanige wet was zekerlyk billyk en regt voor landbouwers en bur gers hel graen laten vry inkomen als er schaers- heid is, en het invoeren verbieden in jarén van overvloed. De liberale politiek verstaet het anders; zy beschermt, met zware invoerregtenen zélfs metpremien, al de industryen der steden dé sui- kerrafynaderyende katoen- en vlasnyverheid de yzersmelteryen de koolmynders, en hónderd andere neringen worden door den Staet beschermd; de landbouwvoórtbrengselen alleen mogen ten allen tyde en in alle omstandigheden vry en vrank in komen en uitgaen, en den landbouwer paeit men met linten en strikken! Is dit den stoflëlyken en zedeli/ken welstand van den landbouw ter herte nemenof heet zulks niet den spot dryven met de landbouwers en hunne nyverheid? En, om de voorstaenders der Nieuwe-Polttiek voortaen de moeite te besparen te vragen wat wy willen voor den landbouw, antwoorden wy eens voot al Wy willen dat de landbouw de zelfde be scherming geniete als al de andere neringen en nyverheidstakken van het land; dat erexpositien van landbouwvoortbrengselen plaets hebbendit is noch goed noch kwaed in zyn eigenmaer dat men den landbouw uilslnitelyk daermede wil doen bloeijen, is eene spotterny, eene oogenverblinding, weerdig van de kwakzalvers die uitdrukkelyk be loofd hadden Vlaenderen te redden In alle steden en dorpen van België worden inschryvingen geopend tot het oprigten van een MONUMENT ter eeuwige gedachtenis van de 15t'Koningin der Belgen. Z. M. de Koning gaet, op eigene kosten, eene kerk doen bouwen te Laekeu op de grafstede van zyne heilige echtge note. Dat alle Belgen het hunne bydtagen tot het versieren van deze koninglyke begraefplaets, ten blyke van het deel dat zy nemen in de droefheid van hunnen Koning. Maer, naer het voorbeeld van al de echt vlaem sche dagbladenzouden wy willen dat het grootste deel van het beloop der inschryvingen in Vlaen deren, gebruikt wierde tot het oprigten eener KERK TE OOSTENDEop de plaetszel ve alwaer Hare Majesteit gestorven is. Sints achtien jaren hebben de Vlamingen alle jaren hunne Koningin het gewoel der hoofdstad zien verlaten om de ruste en eenzaemheid te komen zoeken op hunne kusten; daer heeft Zy tnenigmalen hare edele kinderende hoop des vaderlands, op de oevers der zee hy de hand geleid, en ’t is daer ook dat Vlaenderen een gedenkteeken wil opregten in overeenkomst met de godsdienstige gevoelens van zyne bevolkingen; dit gedenkteeken zal eene kerk zyn onder de aen- roeping van den H. Lodewyk en opgerigt ter ge dachtenis van den Beschermengel van Troon en Vaderland; daer ook zullen Z. M. de Koning, de erfprins, de graef van Vlaenderen en de geliefde prinses Charlotte alle jaren hunne herinneringen komen ververschen op het zien van den tempel door de Vlamingen opgerigt ter geheugenis van de deugdzaemste der Koninginnen en van de teederste der Moeders. Mechelen geassisteerd zulk een vertoog, alle lykiede is zeer zwak by degene welke uitgesproken wordt door geheel eene natie in die verhevene stilte welke de droefheid overal maekt souda, styfsel, zeep, lymaluin, zout, gënever, I poeijer; duivennest, guanovuilnis van allen aerd, stads- modder; vetgrond van allen aerd, heigrond, sehoorgrond slyk en modder van vyvers rivieren en kanalen droessem j van druiven en andere vruchten graszoden mergel- of keiaerde; koolasschen loogassehen torfasschen en ander, ter uitzondering van hollandsche zecassehen en niet ge loogde houtasschen; met (schouwzwartsel); looisel, zaeg- meel; onlacrd klipzout; de overblyfsels uit de fabrieken van s suiker, gaz en coak; soda-droessembedorvene plaester; kalk van ammoniakafval van viscb; bloed en afval van dieren uil de slagjerijen of vleeschwinkelskalkbrokken, van afgebrekene gebouwenhel vet van de wolongezuiverd beenzwartde mengeling van twee of meer der boven aengehaelde stollen; zeeplanten; piszuerzóutvilrioolasch; afval van dierenvellen, van zeembereiders of hoedenmakers, schuim of afkooksel uil de suikerfabriekenmeslingbrood en all? groene meststoffen. Tweede klas Zand en kleiaerde; piet geloogde houtaschhollandsche asschen; plaester, kalk, gezuiverd beenzwart, gemalen of ongemalen beenderenafval en afschrabsel van hoornen; paerdshair en andere dergelyke, zoo als wol, vlas, katoen en papier; koeken; gestampte steenen; soda-salpeler zwavelzuer en ander ammoniak-zoutpotascb en soda-zout; zuiver of onzuiver zwaveizuer van yzer, solfer en andere diergelyke zuerstoffen. Art. 2. De schippers zullen genieten 1Vrystelling van reglen, zoo wel voor het bevrachtte als ledig gedeelte van hunne schepen, indien zy ten minste de helft geladen zyn. 2. ’ Vrystelling van het ladings-regtwelke ook de vracht zy. Wanneer zy in terugvaerl zullen zyn met eene lading mest, zullen zy het regt dér ledige moeten betalen dat het byvoegsel is van het regt tot opvarenten ware zy ver- klaerden terug te komen, hetzy ledig, helzy met eenedading mest. Art. 5. Voor de stoffen der eerste klas, zullen de schip pers op hel eerste bureau der vaert. waer zy zullen aen- komeneene mondelingsche verklaring doen van hunne ladingen er zal hun, kostelooseene toelating tot varen gegeven wordenwelke zy aen elk bureau van ontvangst en op elke aenvraeg der beambten die met bewftking en de ontvangst der vaert belast zyn, zullen moeten .loonei). Dezelfde formaliteiten zullen vervuld moeten worden voor al de stoffen der tweede kl is en de schipper zal daer- enbóvën eene verklaring moeten doen; aenwyzende l.° Zynen naemen voornaem ;2.°den naem van het schip; 5.” de 'stof ol de stoffen der lading; i.” hel cyfer der tonnen vracht en der ledige; 5.“ de ladmgplaets; 6.° den naem, voornamen en woonplaets van den landbouwer of land bouwers, voor wie de vracht bestemd is; 7." de lossings- plaets; 8.“ de gemeente of gemeenten, waer de landen gelegen zyn voor welke de lading bestemd is. Die verklaring zal teruggezonden worden naer het bureau waer de toelating van scheepvaert verleend isna voorzien te zyn van eene goedkeuring van den burgemeester of schepen van de gemeente of de gemeentendie aengeduid zyn als de bestcmmingsplaets, en in welke bestatigd wordt dal de lading die het voorwerp.der verklaring is. gebruikt is ter bebouwing van de eigendommen door de deslinata- rissen aengewezen, By gebrek aen hët voldoen dezer schikkingen binnen de drie maenden te rekenen van den dag der toelating van varen, zal het regt, dat men zou moeten betalen voor de vervoerde stoffen, eischbaer zyn ten laste van den schipper, zonder nadeel van de straffendie men verdiend heeft voor valsche verklaring. Art. 4. De vrystelling voor barreelregtenaen de mest stoffen verleend door art. 7 van 18 inaerl 1855, wordt uitgestrekt op alle stoffen in art. 1 van het tegenwoordig besluit vermeld, De maet der lading door 8 van gemeld art. 7 op a/3 he- paeldwordt op de helft gebragt. De voorwaerden en formaliteiten door §§11 en 12 van hetzelfde art. voorgeschreven, blyyen dezelfde; m l het vèrscliil, dat de formaliteiten door 12 voorzien, slechts toepasselyk zyn op de stoffen in de tweede dér hierboven aengehaelde klassen begrepen. De schikkingen van het tegenwoordige besluit zullen slechts op I January 1855 in voege komen op hel lydstip der verpachting van de barreeleh. - LYKREDE VAN Louiza-Maria-Theresia van Orleans, en Guduldte Brussel DOOR DEN EERW. P. DECHAMPS, VAN DE CONGREGATIE DES AlLERHÈILIGSTÉN VERLOSSERS gedurende den solemnebm Dienst gecelebreerd door Z. den kardinael-AertsbiSschop van door de belgische Bisschoppen. Dominus dedit, Dominus abstulit. God heeft ze ons gegevenGod heeft ze ons ontnomen. Lid. Jor 1. Mvnheeren liet is dan te vergeefs dat onze oogen nog naer haer zoeken zullen die zoele Majesteit welke wy zoo dikwyls hier gezien hebben nederig vermengd onder de vergade ring van allen. Hare plaels staet er open! Oh 1 indien ooit de menschelyke lael gevoeld heeft dat zy onvermogend wasdan is hel om de klagt onzer gemoe deren uit te drukken. Hoe onuitgedrukt die innige, diepe en gelatene smart van twee koninglyke familicu, die bedruktheid van geheel een volk hetwelk in snikken uit barst en in tranen smilt; t en die kinderlyke liefdé welke de van alle kanten des lands toegesneldaen degene bare Koningin, hare Moedoren hare Voorzie nigheid hier op aerde was Alle stem is onvermogend by zulk een verloog, alle lykiede is zeer zwak by degene welke uitgesproken wordt door geheel eene natie in die verhevene I 1 I i MaerGod die ze ons gegeven had, en die ze ons wederom komt te ontnemenvraegt hy van ons niets dan de droef heid? Wil hy ook de erkenlelykheid niet, en ons misschien beter doen gevoelenmet ze ons te ontnemen, de grootheid der gave welke hy ons gegeven had? Wacht hy van ons niet een getrouw aendenken? Wanneer wy uil het hooge van den kansel, onder de een voudige geloovigen vei mengd, beschouwden de Koningin vrywillig van haren troon afgekomen, bleef de loftuiging op onze lippen hangen, en wy zwegen, overwonnen door de magt der christelyke nederigheid. Doch nu nu om haer te vinden, onze oogen zich omhoog slagen naer dien anderen troon van waer men niet meer afkomt, nu zullen wy een lang wederhouden woord laten onsnappen en ver spreiden, en wy zullen zeggen welkdanig die gave was, welke God ons geschonken had in haer die voor België en voor Europa een engel van vrede was Voor den Koning, voor de haren, voor de lydcnden een engel van vertroosting. Voor allen een krachtig voorbeeld. God wilde ongetwyfeld dat de loftuiging ten volle ware en dat dezelve bevatte het leven en de do >d van Louisa-Maria Theresia-Charlolte-Isabella van Orleans, eerste Koningin der Belgen. Zy wierd geboren te Palermo, den 5 april 4812. - 17 3 C -U-i—-- De nieuwe Politiek en de Zedelykheid. AEeslsloSen. Vrystelling van vaert- en barreelregten. De Monileur kondigt een koninglyk besluit af, gedag- teekend uit Oostende 6 October, afgekondigd ter uitvoering van de wet van 25 mei laelstleden, belrekkelyk de vry- stelling van de scheepvaert- en barreelregten voor de meststoffen. Dit besluit luidt als volgt Art. 1. De sloffen, op welke de vrystelling van de scheep- vaertregten loegeslaen is door art. 1 van de wel van 25mei 1850zyn in twee klassen verdeeld te welen Eerste klas Stalmest en ander, pis, menschelyke meststoffen, drek- dien algemeéncn rouw j menigte toedraegtdie hare Koningin, Beloop van de vorige lyst fr. 125,00. MM. E. Baeckeroot, 5 fr.F. Vanbiervlictheelmeester, 5 fr.Mme Vanhille-Cadock, 10Ir.Juff. E. Vanhille, 5 fr.; een onbekende, 50 cent een idem 50 cent.J. Ghyselen, zeepzieder, 10fr.; M1”0 Vandermeerscheigenares, 10 fr. L. Geldof, brouwer10 fr.Marie Demcyere50 cent.; F. Geldof, grondeigenaer, 10 frs.Marie Degrave, fr. 1,50; Vion, Aloïse50 cent.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2