VLOERSTEENEN BEKENDMAKINGEN. VERKOOPING VAN BLAUWE SCHORREN, ENZ., voortsLonietide van den uitgenomen vloer in de kerk te Lanipernesse. Algemeene Tijdingen, I met deze edelmoedigheid bezield zyn. Dingsdag avond, kooplieden in schoenen van Poperinghe, naer de Veurne-markt komende:, hebben eenen hoekzak gevonden langs deYpersche kalsyde, naby den ingang dergene loopende naer Wulveringhem waerin eene somme van 600 franks en eenige andere objekten zich bevonden. De ver- 1 liezer was een reiziger van Brussel, heid der zondagscholen leert kennen, maer ook den godsdienstigen inborst der Vlamingen, die voor geene edelmoedige opofferingen terug wyken. Dank aen de geestelykheid onzer stad, die in 1854 de zondagschool oprigtte voor meiskens, en in 1858 voor knechtjes, en dank zy den iever 'an eenige joafvrouwen, welke hunnen tyd en milde giften ten dezen einde wel willen besteden; dank zy ook Dontjerdag laetst heeft alhier, in de parochiale kerkde plegtige uitdeeling van pryzen plaets ge had aen de leerlingen der zondagschool. Na eene welgepaste en levendige aenspraek van den eerw. heer Morel, professor van wysbegeerte in het klein Seminarie te Roussel iere, begon de prysdeeling, voorgezeten door den zeer eerw. heer Pastoor-Deken dezer stad, en verheerlykt aaor de tegenwoordig heid van een groot getal aenzienlyke persoenen. De pryzen bestonden uil kledingsstukken voorde be hoeftige» en eenige boeken voor de anderen. Het getal der leerlingen beloopt tot 200 meiskens en 100 knechtjes. Het is in het bywonen van diergelyke plegtig- hedendat menniet alleen de overgroote nutt g- Geen byzonder nieuws in ons land. In Frankryk is de vraeg nog altyd Hoe zal het alloopen? Ep niemand weet er op te antwoorden. Te Lyon hebben ze een slach van zamenzwering ontdekt en verscheide persoonen aengehouden. Uil Italië is ook niets bvzonders te melden. De zake van Hesse- eenige jongelingen, welke zich belasten met het j onderwys der knechtjes. Hierdoor wordt by ons Kassei duert nog altyd voort. Wy lezen zomwylen dat er regtveerdige en het arme kind beter onderwezen in de pligten die onbaetzuchtige lieden wedergeven hetgeen zy elkeen te vervollen heeft ten opzichte van God en vinden die hun niettoebeboorl; hewel,hel volgende ilen evennaesten. Allen die in de zondagschool geval doet zien dat de helgische westerlingen ook medewerkendragen dé achting weg van alwie eenig gevoelen van zedelykheid en godsvrucht bezit. j Uit Arlon schryft men dat de provincie I Luxemburg niet geleden heeft van de aerdappel- ziekte. De pataters zyn er zoo overvloedig, dat men ze kan koopen tegen 2 fr. 50 a 5 fr. per zak van 100 kilog. den lykdiens*aen die des anderendaégs moest geschieden Men schryft ons uit Zande Vrydag 23 dezer maend heeft alhier een plegtige lykdienst op eene maend bd van betaling. ELK ZEG HÉT VOORT. OF de kerk voor hetzelve inzigt, ten einde den geringen mensch de gelegenheid te verschaffen om ook het zyne te kunnen bydragen in het oprigten van een monument ter eeuwige gedachtenis van de beste der Koninginnen en de chrislelykste der vrouwen. De tweede is voor onsen wy zien ze niet als door onze tranen heen. Eene edele sprant onthecht zich het «erst van den stam boom I Zy is zachtjes gevallen in de armen des Kouings, en noglhans" is de schok welken dat groot hart er door be proeft, zoo sterk, zyne en onze droefheid zoo diep, zyne uitdrukking zoo eenvoudig, zoo bitter, zoo onvergelykelyk, dat dg overmael onzer bedruktheid ons troost, en dat de gemeenschap onzer smart eene nieuwe proeve wordt van de eendragt welke onze magtuilmaekt, van den onlosbaren band die het volk aen zynen Rotting bindt. Dat zy dan groot blyve onze al te wettige droefheid, maer dal zy zonder ontsteltenis zy en nooit gelyk aen die overledene Koningin der Belgen. De plegtigheidwelke ’s avonds en ’s morgens te voren door het geluid der klok wierd aengekondigdnam aenvang ten acht ure. De kerk was op eene stichtende wyze versierd, eene eenvoudige graftombe waerop eene koninglyke kroon en rykstpf onder zwart vloers op eene treurige wyze doorblonk, maekte eenen diepen indruk op het volk en deed hun het pynelyk verlies onzer deugdzame, verdienst volle en alomgeachte Koningin op eene levendige wyze gevoelen. AI de leden van het gemeente bestuer, de kinderen der lagere school en al de inwooners der gemeente, die eenigzins hunne huizen konden verlaten benevens een groot getal vreemdelingen, woonden den dienst by, welken door den orgel is begeleid geworden. Na het Evangelie der voorname mis wierdcr eene zielroerenee lykrede uitgesproken dpor den wel eer- weerdigen heer Anseeuw, in welke hy de deugden en de dood onzer nooit volprezene Koningin en benevens het pynelyk verlies die België in haer komt te doen met zoo i levendige koleuren afschilderde, dat een ieder er tol tranen toe door bewogen was. Uit het icverig bywoonen dezes dienst heeft men kunnen zien dat JZandc ook ware Belgen onder zyne inwooners telt, die hulde aen deugd weten te doenwant de genegenheidde liefde en de hoogachting voor onze geliefde Koningin, zal in hun hert onuitwischbaer geprent blyven. Bixschote den 29 October 1850. Mynheer den Opsteller. Gisteren om Cure’s avonds, kondigde de doodsklokke - den lykdiens* aen die des anderendaegs moest geschieden i c ter gedachtenis van’onze Koningin Louise. Met den vroegen j morgen snelden de inwooners van het gemeente naer de kerk om hunne gebeden te mengen met die van hunnen herder,.Den.aulaer isgansch in het zwart, een hoog prael- graf bekleedt het midden der kerke, een groot getal lyk- keersen versierd met zinnebeelden worden ontstekenop eene vaene wordt den lykwagen verbeeld die het ligchaem van onze doorluchtige Koningin naer Laeken vervoerd heeft. Op het praelgraf is de Koninglyke kroon mer een zwart vloers overdekt. Om 8 ure neemt de lykdienst aen- vang; al de leden derregentie, in rouw, zyntegenwoordig en 2Ö0 lykgedachtenissen wórden aen de aenwezigen uitge deeld. Éene groote brooddeeling aen den afmen sluit den rouwdienst. De-inwooners van Bixschote zullen de door luchtige Koningin lang indachtig zyn, en bidden voor den Kónihg, de Prinsen en de Princes, op wie den bloei van onzen heiligen godsdienst en het welvaren van het vader land steunt. Een uwer geabonneerden. Op ZATERDAG 2 November 1850, zynde Aller zielendag, zal men, ten 10 ure voor middag, te Lampernisse, op het kerkhof, openbaerlyk verkoopen l.° 9700 zeer sclioone en goede Blauwe Schor ren van verschillende grootte, doch iedere soort op haer eigen; (verdeeld in koopen van 50). 9.° Eene hoeveelheid oude goede Bryken, dienstig plaets gehad lot Invents der ziel van Maria Louise d’Orléans wélke geene hoop meer heeft! Dat zy integendeeldoor het aendenken der Koningin, der dochter van den heiligen j Eüdbvicus, eene dubhéie hoop jn het tegenwoordige, eene hoop op hel toekomende leven. Vap het tegenwoordige leven ookwant indien de mogendheden aen ’t waggelen zyn, indien de band die er ons aen verbond, op zyne beurt schynt wat ontlost tezyn door deze onvoorzienige dood, indien God eindelyk ons schynt-te slagen na ons gedregén te hebben, moeten wy denken dat het minder is om ons ten onderen te brengen dan om ons te vermanen. ('T vervolg nadien.) voor alle slach van metselwerk S.° Eene hoeveelheid groote en kleine Bots- steeuen, zeer dienstig voor het leggen van stal lingen en zware steenwegen; En Eene groote hoeveelheid oude Steen- brokken- Al Verdeeld in koopen telks gerief. De Verknoping zal geschieden met verhoog van den tienden penning, en op eene maend tyd van betaling. Hare moeder Amelia, princess© der Twee-Sicilién zuster van de keizerinne van Duilschlaiid van de Konin ginnen van Sardeniê en Napels, had eenen zoon van Frankryk gehuwd, die door de kracht der omwenteling gebannen was; maer als men van koninglyk bloed is is alles groot, het ballingschap zoo wel als deioem.ën de echtelingen waren elkandëren waardig. De bruidzy die de moeder onzer Koningin worden moest, was niet alleen de zuster der Keizers en Kónitigen, zy was ook nog de kleindochter van Maria-Theresiazoo duerbaer aen het hart der Belgen. Was dat een lieflyk spel van hët lotgeval? Er is geen lotgeval, myue broederstenzy vóór onze ónwétenheid, en indien er iets speelt met hét bestuer der menschelyke zakenis het de wysheid Gods. ‘LudénS Coram eo in orbe lerrarum. Men moet hooren hoe.éen'è der grootste stemmen van het Christianismüs medelvden heeft met degenen die de raedsbesluiten van den Allerhoogslen naer hunne eigene gedachten afmetende, hem sleehts houden voor dm aen- legger van een zeker algemeen orde waervau hel overige zich ontwikkelt gelyk het kan alsof hy naer onze manier van doen, algemeeiie en verwarde uilziglen had, en als of het opperste verstand kon in zyne inziglen niet begrypeu de byzondere dingen welke alleen in waerheid bestaen.. Twyfelen wy er niet aen, christenen, God heeft in de natiën gerangschikt de familiën waeruit zy zamengesleld zyn, maer voornamelyk degene die <|e natiën regeren moeten, en in het byzonder in de familiënde persoonen, door dewelke zy zich verheffen of zich staende houden of ten onderen gaeu moeten. Het is zoo dal Louiza-Maria van Orleans bestemd was om tol steun te dienen tot de verheffing van hel helgische volk en om de liefde te «vinnen welke hel Maria-Theresia toedroeg. Ook met wat al zorgen bereidde haer God voor ons niet? Kon hy haer beter eene opvoeding van Koningin of van móeder geven dan met haer te laten opwassen onder de oogen van Maria-Amelia, die sterke vrouw die haer ter wereld bragl in ballingschap zyndeen die.uit een nieuw ballingschap haer is kómen zien stervenInzamelende op het einde van het edel leven harer dochter de vrucht van die gewoonten van eenvoudigheidvan stérkte en van diepe godvruchtigheid welke zy haer had ingeho.ezemd. Maer indien God van verre eene Koningin voor het helgische volk vormde, van nog verder vormde hy een volk voor een stamhuis hetwelk voor hetzelve verlangde Karel V, hetwelk Isabella hoopte en hetwelk door eene andere Isabella, de gave der toekomst zyu moest. De wellen welke het beheer hebben over de instelling der maetschdppyengelyken aen die der natoer. Wanneer een boom diepe wortels schiet, belooft hy een groot gewas, en indien hy diep in de duisternis dringt, is het om met heer- lykheid omkleed te worden. De Voorzienigheid behandelt zoo ook de natiën. Zy doet haer wortel schieten in het duister van haren oorsprong, vormt ze allengskènp in den nederigen voortgang harer geschiedenis, igeként in haer karakter de eenheid af welke haer onderscheidt, geeft haer in haer geloof een sterk zap enwahneer de uer harer verheffing gekomen is, duidt zy zelve er de instrumenten en de steunen van aen. ik zeg dat zy zelve die steunen aendufdt, want niemand heeft de magt’, noch de menigte noch hare vergaderingen, van daer te stellen de vorige daedzaken waeruit zy voortkomennoeh de waerde welke haer toebehoort. Hetgeen dé mensch kanis die herkennen die toejuichen en er zich naer gedragen. De Voorzienigheid willende dus bekroonen bet lange werk der helgische nationaliteit en tooneu wat zog er in het karakter en in de getrouwigheid van dat volk zat, verheeriykte hét eensklaps in het midden van drie groote natiën aen welke alle drie Zy belang gaf in deszelfs jóngen roemdoor den keus van het opperhoofd van deszelfs stamhuis en het huwelyk van den eersten Koning der Belgen met Louiza-Maria-TÜeresia van Frankryk. Die huwelyksvereeniging, ingezegend in dê kapel van Compiègne, veropenbaerdc aen de verbaesde natiën twee daedzaken van hel opperste orde het verbond van Frank ryk en Engeland gevormd met diezelfde gelegenheid, en vvelke alsdan de beveiligheid van den vrede der wereld was; de herkenning van de helgische onzydigheid welke op eene redematige en duerzame wyze vaststelde de zoo lang onzekere en betwistte grenzen der naburige natiën. Van dat tweevoudig oogpunt uitgaendewas de Koningin Louiza-Maria eene gave van vrede voor België en voor Europa. En God wilde dat de beschermengel yan ons vader land de dochter ware van den Koning, bevorderaer des algemeenen vredesomdat er nie,l eene waerdiger was dan de hand van! den bevredigenden vorst wiens troon den roem heeft de band van al de anderen te zyn. Dat groot werk der helgische onafhankelykheid was, in den aenvaag, stout, vermetel vóórgekomen aen de mo gendheden, die hetzelve slechts met twyfelen mistrouwen aennamen. Maer de Koning en de Koningin geloofden in ons. Zy zagen in hel gemoed der natie iets anders,dan hetgeen de omwentelingen maekt; zy zagen Uaerin hetgeen dezelve ten einde brengt, den geest van overlevering en van geloof, de liefde van godsdienst en orde. Zy vertrouw den aen België hun stamhuis, gelyk België hun toever trouwde de hoede harer nationaliteit, en zy wydden ons eene verknochtheid toe welke wy hun heden wederzyds bewyzen. De Koningin, verbonden aen onze bestemmingen, had de vreugde dezelve te zien grooter worden met de faem van wysheid van haren koniuglyken echtgenoot. Achlien jaren van verstandig en bezadigend bestuer en aenhoudende nationalizering‘ hadden de instellingen genoeg gestaefd en - de openbare zeden geholpen om België te laten beproefd worden De eerste beproeving was schrikkelykde tweede is drukkend De eerste dagteekent nauwclyks van over driejaren, wanneer een kreet van schrik overal uitging ouder het gedruis van den val des troous, welks afwezendheid nog hel princiep blyft zyn van eene aigeineeue waggcling, van eene gisting welke niet opgehouden heeft. Eergisteren heeft een plegtige lykdienst plaets gehad in de kerk te Eessen, ter nagedachtenis van onze welbeminde Koningin. Een allerschoonste lyktrooon, met de koninglyke kroon versierd, was in den choor geplaetst. M. Vandromme- Dasonville, lid der bestendige deputatie van Weslvlaenderen, de heeren Burgemeester en Leden des gemeenteraeds, der kerk-en armbesturen, des gilds St-Sebastiaen, allen in rouw, woonden don dienst by benevens eene groote menigte volks. Men bemerkte ook eenige der voornaemste vrouwen in vollen rouw. Na den dienst wierd er eene groote brooddeeling gedaen aen den armen. Eene lyst van inschryving, tot het opregten van een gedenkteekenvoorH. M. de Koningin, is geopend geweest j en telt reeds een groot getal inschryvers. Onder den dienst wierd er eene schale. rondgedragen in

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3