van eene moedige poogingen ten voordeele en in het belang van landbouw, nyverheid en koophandel. Men weet dat H. M. de Koningin der Belgen by eigenhandig testamentgroote sommen geeft aen I bescherming genomen had. Nu, die sommen, volgens het testament van LOÜISÈ-MARIE, moeten in handen gesteld wor den van geestelykèn en andere persoonendie door de leeringender Nieuwe-Politiek onbekwaem verklaerd zyn om het goed van den armen te kun nen bestieren. Wat zal M. Tesch, opvolger en voortzetter der leeringen van M. de Haussy nu doen? Zal hy bet voorwaerden van hetzelve goedkeuren? Indien hy de vermetelheid heeft het testament te breken van Haer, die beweend wordt door eene gansche natie om hare godvruchtigheid en chris- telyke liefde, och! alsdan zal er een geroep van te stellen. Van de eerste stemopneming wierd M. Desmai sières met eene grooTe meerdei liefdadige gestichten welke zy onder hare zyrié medeambtenaren gekozen om schap te bekleeden. Iedereen Weet dathy de ivèrken dezer kommissie met eene zoo onpartydige en uit stekende wyze bestuurde, dat de drukpers, ‘die zich meest tegen dit onderzoek stelde, er zelfs den grootsten lof van deed. wyzen van fabriekatie verbeterden eene menigte nieuwe iiyverhedeuzoo als borduurwerk, kant verbeteringen enz., enz. wierden in Vlaenderen overgebragt. De handwerk-kant, welke men verloren en ver nietigd geloofde te zyn door den mekatiiek-kaut of tui, kwam weder teenemael op, onderden voort gang welke de hand werkschoten aen die kostelyke fabriekatie deden maken, en reeds in 1843, toen de krisis van deduerte der eet waren zoo hevig druA- ten op onze werAeiide bevolking, waren er in elAe Vlaendersche provinlie 43 a 16000 jonge dochters, die eertydsspinsters met de hand zouden geworden zyn en waervan mén geluAt had kantwerksters te vormen, eenen dagloon winnende, ten minste gelyk aen dengenen welke de spinsters wonnen, ly lens den voorspoed der oude lynen-nyverheid. En om dezen krisis van duerte der levensmidde len te doortrekken, van welk nut zyn de talryke nyverheidskomiteiten niet geweest, gevormd door de permanente deputatie der provintiale raden van beide Vlaenderen in navolging dergene van het genootschap gesticht door M. Desmaisières? Dit is in volle Kamer door de meeste tegenkanters dezer instelling herkend geweest. Men moet ook niet vergeten dat dit genootschap buiten de navofschingen welk hetzelfs in Frankryk en Duitschlandgedaen heeft, nog door zyne poogingen, de instelling eener Gouvernements- kommissie beioepen en verkregen heeft, welkers merkwaerdig en volmaekt werk in 1841is ver kondigd geweest en die gelast geweest, is een by- zonder onderzoek te doen op de lynen-nvyerheid, niet alleenlyk van het land, maer nog van E igeland Ierland, Frankryk en Duitschland. Ook heeft men dit genootschap altyd op loer gezien voor de ver anderingen ontworpen of bygebragt door de vreemde besturen aenhunnelol-tariefs, enaenstonds de aendachl van ons ministerie gaende makende op degene dezer veranderingen die aen onze vlaen dersche werklieden konden schadelyk wezen. In 1846, de ramspoedige uitwerksels van de duerte der levensmiddelen, hadden elks oogen geopend. De bezorgdheid was in het land algemeen gewordenten voordeele der neerslige vlaendersche werklieden. Twee groote middelen eigen om hen gansch uit hunnen droevigen toestand te trekken, waren nog niet gebruikt geweest. M. Desmaisières, als Volksvertegenwoordiger en Gouverneur van Ooslvlaenderen, dreef uit al zyne krachten het Staetsbestuer aen, om de zelve in het werkte stellen. Hy vond het bezield met de levendigste be geerte en den vasten wil om op de krachtdadigste wyze de ongelukkige Vlaenderen ter hulp te komen. Een wetsontwerp wierd den 24 december de Wetgeving voorgedragen om eene maetschappy van lynen-uitvoer aen te stellen, waervan M. Desmai sières van in 1854. de instelling gevraegd had, en een algemeen reglement vastgestekl door den Mi nister van hel Inwendig, graef Detheux, regelde de bezigheid der bestaende komiteitenhandwerk scholen en leerwerkhuizen, terwyl er geboden wierd andere te vormen in de plaetselykheden waer zy nuttig zouden geoordeeld worden. De laetste belangryke akt van M. Desmaisières, in hoedanigheid van Volksvertegenwoordiger, is het wys, redekundig en verlichte verslag geweest, dat hy op dit wetsontwerp gemaekt heeft, hetwelk eene maetschappy van uitvoer daerstelde. Zyne laetste poogingen waren dan ten voordeele der vlaemsche belangensgelyk het zyne eerste geweest waien Ongelukkiglyk tot heden, en hoewel het overzeesch vertier voor de zoo gezegde russiasche zitting vin den provintialen Raed van deren, en nog onlanger de tentoonstelling van Brugge hebben eene terugkomst van voorspoed onderdo werkende klassen der Vlaenderen, be wezen. Welnu, wat men er ook moge van zéggen, deze goede uitslag is verschuldigd aen de Nyver- heids-Komiteiten, handwerkscliólen en leerwerk huizen. Hoeveel grooter zou deze verbetering niet geweest zyn indien men gevolg gegeven had aen het wetsontwerp dat eene maetschappv van uitvoer instelde. Dus, gelyk wy het gezegd hebben toen wyde reeks onzer artikelen begonnen en verkondigd hebben in het oogwit om den goeden keus te be- wyzen welke de kiezers, in het belang van ons dis- trikt, even als in hetgeen der Vlaenderen en van het gansche land, gedaen hebben met M. Desmai sières Volksvertegenwoordiger te kiezen, zonden wyeen groot^ boekdeel vol te schryven hebben, indien wy gansch de parlementaire en besturende levensbeschryving konden doen van M. Desmai sières, welkers wys, weldadig en verlichte bestuer in geheel Oostvlaenderen de schoonste nagedach tenis gelaten heeft, en er hel levendigste leedwezen opwekt. Wy zullen dan niet verder gaen; doch, Rogier, en ’l zal om deze reden zyn dat hy zoo vele nuttige om te eindigen, moeten wy melding maken van --- -- - d’edele beloonihg door de Kamer zelve aen M. Des- lynwaden welke de Kommissie van het gevang Van testament van de Koningin brekenof zal hy de St-Bernard aen het land bezorgd heeftklaei blykelyk heeft geloond van welk groot nul deze Maetschappy wezen zou, is het wetsontwerp die dezelve inslelt, nog in wel niet verkeerd geweest. De gcntsche tentoonstelling, de redevoering uit gesproken door M. De Vrière, by het openen der verontweerdiging ontstaen onder al de klassen der Westvlaen- i bevolking; alsdan zal de hatelyke handelwys van het liberalismus algemeen vervloekt worden, en derzelver naem zal het voorwerp zyn éeuwige, verfoeijing. Néén het ministerie-zal niet durven! En indien het niet durft, hoe zal het de Consti tutie uitleggen, die verklaert dat al de Belgen gelyk zyn voor de wet? Beweenlyke keus! weerdige belooning van de hktelyke handelwys eener bende oproermakers en vreemdelingen iegens de christelyke gevoelens van het belgiesche volk, de edelmoedigste natie der wereld icoere iiEtiEitkni; Het testament van de KtHTSGlX en de Nienwe Politiek. I tien aen de boeren jont, en waervoor men al die landbouw- komiezen opregt? Anders niet dan dat de Nieuwe Politiek bezig is met té doen éVen als de kwakzalvers, die met hunne rare toeren ea kunsten, met hun recommanderen en explikeren, eenen algenezenden pak slechte kruiden aen d’eenvoudige menschen weten te verknopen, en die daerna met hunne kluiten een goed smullingje doen Op de gezond heid van degenen die zy bedrogen hebben. Met al die libe rale poetsen wilt men de boeren doen verstaen dat men die men moet ddoden is een Koning. Philippe-le-Beldie het orden der Tempeliers vernietigd heeft. Op hel oogenblik dat de ingewyde uit het hol komt, het hoofd van dezen Ko ning dragende, roept hy uit Nekom, ik heb hem gedood. Men neemt zynen eed af en men maekl hem kenbaer dat de vryheid en gelykheid bestaen in geene overheid te herkennen op de aerde, zoo we. in het tydelyk als in het geeslelyk besluer. De hertog van Orleans, vader van Louis-Philippe 'onderging al de beproevingen van dozen graed. Dus, in dé graden van leerling en gezelde sekte begint met de woorden van vryheid en gelykheid op hel lapyl te brengen. Naderhand houdt zy hare nieuwelingen slechts bezig met kinderspelen en maponniesebe maeltydeu; maer reeds gewent zy hen met het ondoorgröndelykste geheim door eenen sclirikkelyken eed. In den graed van meester, vertelt zy hare fabelachtige historie van Adoniram welken men moet vrekenen de gene van het woord dat moet wedergevonden worden. In dengene van verkorene, gewent zy hare ingewyde» tot de vraek, zonder te zeggen op wien die vraek moet vallen. Zy herinnert hun de patriarchen, de tyden op welke, volgens haer, al de menschen geenen- apderen godsdienst hadden als dengenen van de naluer, waer allen gelykelyk priesters en olferaers waren; maer zy zegt pog ijiej dal mei» moet yerzaken aen allen godsdienst veropenbaerd Oudenburg geven, welke school thans zoo luisterlyk floreert. zou ik nog wel willen eerst de vryheid nemenin hoedanig- die kondigen liberale schryver en verdediger van ons het uitgevonden heeft ter verbetering van den landbouw en welke vooral bestaen in landbouwscholen en knol- expositien opgeregt te hebben. Slechts eene eenige vraeg grond neder, en by het flauwe licht van eene nachtlamp, wordt hy aen zich zelve overgelaten om te mediteren over zyne sftvcrny en om de wacrde der vryheid te leeren kennen. Een der broeders komt eindelyk by, en leidt hem in, de koorde in eene hand en een bloot zweerd in de andere, als om hem ermede te doorsteken indien hyeenigen wederstand zou bieden. Hy wordt slechts vry verklaerd na eene reeks ondervragingen ondersteen te hebben, eti vooral na gezworen te hebben op zyne ziele zaligheid van nooit de geheimen te ontdekken welke men hom gael doen kennen. De graed van Ridder des Roien-Kruis volgt daer op. De schotsche vrymetselaers zyn ook vry, ook priesters; maer hier moet men ontdekken door wie de eerediensl van het godistendom afgeschaft is geweest. *T ishy die ware moor- denaer is van Adoniram, de roovervan hel berugle woord, hetwelk Jehova was. De sekte verfoeide dienroover, en men moest denzelfden haet aen al de gewyden inboezemen. En ’t is ’l geen men doet by de inwyding van de Ridders des Rozen-Kruis. Nu, ’t is Onze Heer Jesus Christus dien zy aenzien als de vernietiger der eenheid van God. Hun wacht woord is JNKI. Inden graed van Kadoch, öfden herschapen mensch, wierd de gordyn gansch geopend. Hier zyn de be proevingen nog vreemder dan in de andere graden de meester, welken men te vreken heeft, is Hiram niet in *er, >1 is Malay, de grool-meester der Tempeliers en dengenen r 1ÏT ui x ii -l uiiKCLvvyiciu uci uicunyucu uijicjjucaciiiu iicuijvu aen vaucr - r~--T- - i Wilt gy weten waerom de boeren doof en onleerzaem blyven ten aenzien van al de schoone boere listen welke ons door de verlichte mannen van ’t nieuw politiek gegeven worden? Wilt gy weten waeraen het liegt dat al de goede middelen door deskundigen uitgevonden en hemelhoog ver heven zoo jammerlyk van de hand gewezen worden Hoor eens waeraen een welbekend liberael blad van Dixmude er van de ooizaek toepast ’t is zegt'de goede man toe te schryvenraed eens waer aen? Aen de onkunde der boeren! welja, daer ligt juist de kneep. De onkunde der boeren zal ongetwyfeld het medelyden ingeboezëmd hebben aen vader landbouwscholen gratis heeft gesticht. Eene zoo belangryke tyding zal noodzakelyk de boeren opwekken om ievers de maisières gegeven voorzvnc begaefdheden en edel- hherale kunde te gaen leeren. Zy zullen zich gezaméntlyk i,„. t naer de boerenscholen wenden om er de vereischte kennis mouh0e poogingen ten vootdecle en ip het belang te |iunneQ kiygén, en welligtdeu voorkeur aen degene van -j - - - Oudenburg geven, welke schoot thans zoo luisterlyk floreert. In hare zitting van 18 mei 1840, de Kamer der Doch voor aleer ik my naer een dusdapig geslicht begeef, zou ik nog wel willen eerst de vryheid nemenin hoedanig- I heid van onkundige boer, van eenige vragen voor te stellen j aen die kondigen liberale schryver en verdediger van ons schrander Staetsbestuer, nopens de goede middelen welke F» zit ii itrrzu-Anrbni lirwxft tzit> xrzii’lkcit zit’i i»«r vuri don I a n I It/in ur sedert de patriarchen. Dit laetste mysterie wordt verklaerd in de schotste gra den. De vrymetselaers worden er eindelyk vry verklaerd; het zoo lang gezochte woord is dat der godisteryT is de eerediensl van ichovazoo als de filosofen van de natuer denzelven herkend hebben. De ware vrymetselaer wordt de priester van Jehova; en dit is het groot geheim dat hen ver klaerd wordt als iri de duisternissen latende alwic met hel zelve niet bekend is. In den graed der Ridders Rozen-Kruisde gene die het woord weggenomen heeften den waren eeredienst van Jehova vernietigdis de insleller zelve van den christen godsdienst’t is over Jesus-Christus en zyn Evangelie dat men de broeders, de priesters van Jehova moet vreken. Eindelyk, in den graed Kadoschweidt de moordënaer van Adoniram de koning, dien men moet vermoorden om den groot-meester Molay en het order der vrymetselaers opvolgers der Tempeliers, te vreken. De godsdienst dien men moet vernietigen om het woord of de leering van de waerheid, te vernieuwenis de godsdienst van Christus, zyn eeredienst gevestigd op tie veropenbaring. Dit woord, in den vollen zin is de vryheid en gélykheid te herstellen door'de uitroeijing van al de koningen en door de afschaf fing van allen uilwendigén godsdienst, (Wordt Volksvertegenwoordigers ging over tot het kiezen eener kommissie gelast 1° met den uitwendigen toestand der koophandels te onderzoeken in betrek king met ’s lands nyverheid en landbouw; 2° met te onderzoeken of de bestaende wetgeving Ontoe reikend was5° in geval van ja, dé grondslagen v - van he. hoophaudel- en zeestelsd aen Ie Kalen welk men in s volks belangen, ion beltoeven daer jk heb eene panie meersch wélke noch labeur noch vette noodig heeft. Zal hel hooi dal’ik er van opdoe, eenen duim wierd M. Dèsmai- lan8er groeijen opdat ik van meeting ben er mede naer de meerderheid lid der kom- exP°silie te gaen? Zal myn land eenen halven hcktoliter t x 1 graen meer op brengenomdat ik voor eenige uiigekipte missie gekozen. Het was hy die het meeste getal hauwen jlen éérsten prys bekomen heb? Zal niyn os eene Stemmen bekwam en hy wierd vervolgens door kilö meer wegen? Zal myne koe» eenen dreupel melk meer hel voorzitter- geven? Zal myne veérs een strootje hooger groeijen? Zal i myn kalf een weinig beter termenom dieswil dat ik er in d’expositie den eersten prys medé gewonnen heb Koude ik myn arme kalf wys maken dat de zilvere medalie, welke met een groot zyden lint op myne borst hangt my gejond is geweest voor zyne welgemaekiheid en dat de eer welke ik er door geniet aen ’t beestje toekomt, dan zou ik beginnen verstaen dat de uitvindingen der Nieuwe Politiek ons zeer voordeelig zyn én dat <‘e kundige Verdedigers van ons libérael ministerieverlicl te mannen zyn. En nog, veron dersteld dat zy met al hun groot vernuft en liberale kunsten difdoél konden bereiken, en dat er een leerling der beste boerensphooi slim genoeg ware om myn kalf verstand en kennis in te blazen; zou het daer door wel eert hair te grpbter worden?.. T is nogthans dat ’tgéen men aen de onkundige boeren schynl te willen doen verstaen en met geweld in hun hoofd printen! Wilt gy weten wat ik denk van al die schoone eere ptyzekeus,, welke men in d’exposi-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2