I Vierde Jaer. DiXHLDE, 14 November 1850. 206 DIXMUDE. Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tijdverdrijf en algemeene Belangen. Pruisische troepen, Hetzelfde dat hunne voorgangers gedacn hadden wachten. hunne voorgangers aengegaenen wat hebben zy traktaet met het Duitsch Verbond laten opzeggen. De werkliedenzich betrouwende op de beloften der Nieuwe Kwakzalvery, ik wil zeggen derNieuwe Politiek, hadden gemeend te kunnen op hunne renten leven en geene kontributie meer te moeten De nyverheid en de werklieden hebben ook de I onzer van M. Frère. Ten tyde dat zy oppositie was, de Nieuwe Politiek hield niet op uil le vallen tegen den ge- kunst van de Nieuwe. M. Frère ging de keijen in goud veranderen gelyk M. Rogier de steenen in brood had veranderd. En wat heeft hy gedaen Hy heeft den ontvang verminderd en de uitgaef vergroot; hy heeft het zegelregt op de dagbladen I tingen, de Staet en zyne onafhankelykheidde bedienden en hunne vryheid, de weerdigheid van het land en de constitutionele waerborgen dit alles was in gevaer, dit alles zal gered worden. Wat hebben onze ministers gedaen voor de KRONYK. Maendag heeft de Fransche Kamer hare wer kingen hernomen, en dingsdag is de zillyd onzer Wetgevende Kamers ook geopend geweest te Brussel. Te Parys bestond een genootschap genoemd Société du 10 Décembre, en hetwelk zegde opgerigt betalen. En boe heeft M. Frère aen die vooruit- zigten beantwoord? Hy heeft een slach van tontine, ofspaerkas opgerigt, voordeelig aen de welstel- lenden en ryke liedenmaer ontoegarikelyk voor de Aerkmenschen. M. Rogier heeft, rond Brussel, huizen laten bouwen voor de werklieden, die er het hooge huergeld niet van kunnen betalenen welke slechts de eigenaers verrekt hebben, omdat zy dezelve hebben gebouwd met het geld van den Staet, ’t is te zeggen van het volk. Het leger en deszelfs budget waren bedreigd door de oppositiedoor het algemeen gevoelenzegde men. De Nieuwe Politiek komt voor de pinne, en de eerste schichten van hare vrienden worden gerigt tegen den budget van oorlog; hel leger wordt hel eerst bedreigdomdat de omwentelaers van het leger niet houden. De financiën en belastingen waren de zwakke zyde van de Bewarende Politiek, en de groote beden van Europa en mei Holland had opgelost. I Wanneer de Nieuwe Politiek te voorschyn kwam riep zy uit nu is alles gered; Vlaenderen en de armoede, de nyverheid en de werklieden, het afgeschaft; het vervoergeld op de brieven, op zom- mige vaerten en op de yzerwegen verminderd. *Hy heeft de jaerwedde van kleine bedienden ingekort, en degene der grooten vermeerderd. Tydens de aenkomst der Nieuwe Politiek, was 1 de tekortschieting in ’s Staets schatkist negen mil ten ware zy twee over- ^oen> en nu beloopt dezelve tot een honderd en vyf - - millioen. En de kontribuabelen mogen zich verwachten aen nieuwe belastingen en aen een successie-rcgt op de goederen, welke de kinders erven van hunne ouders. Is dat niet eene doorslaende finanliële uitkomst? Voegt daerby de ontmunting van bet hollandsch goudengeld, welke meer dan zeven honderd duizend franks gekost heeft aen de kontribuabelen zonder helpen. Hoe het zy, een twintigtal leden hadden besloten den generael Ch ingarnier en M. Dupin, voorzitter der wetgevende Vergadering te ver moorden om te beter hun oogwit te kunnen berei ken. Deze ontdekking heeft eene algemeene ver- ontweerdiging te weeg gebragt, en M. Louis Bonaparte heeft de Société du 10 Décembre ont bonden. De tydingen uit Duitschland zyn hoogst be- langryk. De Beijersche en Pruisische troepen, welke in Hesse-Cassel gerukt zyn, hadden nog j geene vyandlykheden tegen elkander gepleegd, maer men vreesde dat zy eerlang handgemeen I zouden worden. Pruisen heeft al zyne krygsmagt byeen geroepen en de burgerwacht (landwehr) ge- i wapend. In Oostenryk ook maekt men ontzaggelyke Vlaenderen voorbereidsels voor den oorlog. Men kan niet F zeggen wat er hier uit zal spruiten, maer zeker is noch min noch meer; hel, dal de oplossing zich niet lang meer zal laten vloedige oogsten gegeven hebben, terwyl de be- wachten. In Engeland geven de protestanten nog altyd hadden en den brand op de granen doen vallen, bewyzen van den liaet en de onverdraegzaemheid i P L -- - die de ketters ten allen tyde voor den catholyken i uitwerksels gevoeld van de behendigheid ministers. Toen zy aen het roer van den Staet kwamen, vonden zy drie koophandeltraktaten door hunne voorgangers aengegaenen wat hebben zy i er by gevoegd? Niets. Daerenboven, zy hebben het eenen duit in de schatkist te storten, en dit door de zorgloosheid of onbegrypelyke onbekwaemheid Wanneer men het program van 12 augusty1847 en deszelfs heerlyke beloften, herleest; wanneer men zich al de grootspraken herinnert der Nieuwe Politiek van ten tyde dat zy nog maer oppositie in de Kamers was, en dat men’ziet hoe bloediglyk de woorden gelogenstraft worden door de werken men zoude alligt genegen zyn om vreugde te scheppen in de vernedering van al die ydele en i trolsche stadsmannen, ware bet niet dat het land te zyn om de liefdadigheid en broederlykheid uit le I er deerlyk door lydt en dat de boer het al moet oefenen. Het schynl nogthans dat de leden van ge- I betalen. meld genootschap geen ander inzigt hadden als I Men is het nog indachtig; wanneer de Nieuwe Louis Bonapaite op den troon van Frankryk te j Politiek aen hel roer van den Staet kwam, zegde zy dat alles verkwist en verloren was, en dit nog wel door de eigen schuld der Bewarende Politiek, van die Politiek welke de onafhankelykheid van het land te weeg gebragt hadde Constitutie gemaekt, de moeijelyksle vraegpunlen met degroote Mogend- warende ministers de aerdappelplaeg veroorzaekt bewyzen van den liaet en de onverdraegzaemheid ptu ,1,. l/in ..II.... .Iao zi.l 11. IL r» godsdienst gehad hebben Om zich te vreken over den Paus, die catholyke bisschoppen benoemd heeft in Engeland, hebben ze te Londen en te Exeter de afbeeldsels van Pius IX en van den kardinael Wiseman op ezels geplaetst, al spottende door de straten gevoerd en naderhand in brande gestoken tei groote vreugde van geheele benden dolzinnige aenschouwers. De meeste dagbladen van Engeland keuren die beestachtigheden goed HET BOTERKUIPJE MORT l>E LA RE1AE RES BELGEN. MET EEN GRAENTJE ZOUT. Chants du honheur, silence! Au sein de ces ténèbres Il faut des sons plaintifs et des notes funèbres. PleurezBeigesprenez vos vêtemenls de deuil Pleurez, car le malheur a louché votre seuil; Celle dom les bienfails endormaieni vos souflrances, Celle dont le regard channait vos jouissances, Celle dont la bonté captivait tous les coeurs, Pour un scjour plus doux quitta ce val de pleurs. PRYS DER INSCHRYVING, bctaelbaer voorop Voor een jaer, in stad. fr. 500 Buiten stad vrachtvry 600 Ailleurs, j’entends les cris du vieillard de la femme, Du petit orphelin quo le besoin affame; Joignantleurs faibles mains, ils tombent a gencux, Et disent en pleurant Seigneur rendez-la -nous Sur son triste grabat, en proie la misère, L’infirme a dit tout bas: Plus d'espoir sur la terref» O France, quels remords doit te trapper au effur 1 Pourquoi nons léguas-tu cel atige de douéeur? Nous gardions notre Reine avec sainte tcndresse, Et toi, tu lui versas lant de Cel, de tris^es^e?.... Nous lui jetions des fleurs,Itj Ia faisais gcmir; Le Beige l’adorait,toi, tu la fis mönrir.... Oh viens, pleure avec nous sur la sa it) te victim? De la tombe et du Cièl le pardon est stfblimè..'... Avec l’Europe entière incline ici ton front,' Pleurant de voir son Roi pleurer sur un tombeau Le Beige puur ce Roi sent un amour nouveau Eperdus, sanglottant sur le sein de leur père, Les orpheiins royaux onl crié Plus de mère!... Enfants beiges, voyezle baiser maternel Pour vos princes n’est plus qu'un souvenir cruel Une mère, ils en ont.... car c'est au son du glas Que la patrie en pleurs les presse dans ses bras... Du ciel les portes d’orles portes éternelles S’ouvraient en dévoilant des splendours immortelles. Un jour pur, émanant du Tróne et de l’Agneau, Jetait ses doux rayons sur un tróne nouveau Quisur lesmontsducieliormé par des mains d’anges, S’élevail au milieu de suaves louanges. Un signc y fut marqué.... Belgique, ql'landre au lion, Voici brillet'au ciet ton royal écusson! La couroune apparail, la main du Dieu suprème Se léveah pourqucl front ce nouveau diadéme?.... ariuueue, ue nyvcrueiu eu ue wei Kiieuennet j leger en deszelfs budget, de finantien en de belas- I Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaelst. Brieven en geld vrachtvry toe le zenden. Mais qu’entends-je? écoutezsur le globe la-bas, C’est ('horloge du temps qui tinte le trépas. Orun cri déchirant s’élève de la terre Non, jamais la douleur n’eut de voix plus amère Le sol beige a tremblésonscecri de malheur, Car ce cripeople beigeil sortait de ton coeur C’en est fait, plus d’espoir. Beiges, la Reine est [morte!!!... Mot lugubre! le vent sur son aile 1’emporte, II brise tons lescceurs, il vibre jusqu’aux cieux, Une larme ineffable échappe aux bienheureux Oh! que) suprème adieu voyez les coeurs qu’i] brise A cólé de sa Ülle une mère agonise...' Le ciel était sombreet les vents de la plage Murmuraient a la nuit un sinistre langage Ou croyait écouter dans les soupirs des flots Des voix qui se mouraienl au milieu des sanglols. Le sommeil avait fuit sur le duvet, la dure, On écoutait gémir «t pleurer la nature.... De noirs pressent) men ts oppressaient tous les coeurs; La Piété veillaita genouxdans les pleurs, Mesurantles instants, craignant de voir l’aurore, Car il est de ces jours que nul soleil ne dore Dans l’angoisse du coeur je priaisquand soudain Mou Ante s’endormit dans un rêve divin ANNONCEN. 15 cenlimen den drukregel. Degenen, welke tevensin het zondags SUPPLEMENT moeten geplaetst wordengenieten eene merkelyke prysverminderiug. 1- Wat het Ministerie al verrigt heeft.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1