Het successie-regt. Men leest in het Thouroutsch blad De minister Rogier, gewoon in alles blinde slaven te vindenschaemt zich niet’van op eene onwettige manier zich tot de kiezers van het arron dissement Dixmude te wenden en hun toe te roepen: ik wil dat gy mynen versheiden heer Debreyne kiezet voor uwen vertegenwoordiger KIEZERS, ’t is op u dat het geheele land de oogen gevestigd houdt; gy zult den '42/lecember Joekomende doen zien, dat gy, even als uwe voor ouders, geene slaven, macr vryen zyn wilt! wordt door dien zelfden minister voorgedragen; geheel hel land, de bisschoppen, ja de Paus zelve verzeilen er zich op bet hevigste tegen; maer Rogier zegt ik wil! Eti de verslaefde meerderheid durft, uit nae.nvan hel land, antwoorden ja, ’l is wel!.. De denkwyze van hel ministerie wordt door Let volk teenemael afgekeurd in de stemmingen d;e helst plaets gehad hebben ter vernieuwing der helft van de Kamers; Rogier bemerkt dat, en niet- tegensiaende, by roept thans, met meerdere kragt dan ooit, aen zyne verslaefde meerderheid Ik wil datgy het gevoelen en de klachten derverachtelyke Vlamingen van kant stelle Eu die meerderheid dutII slechts antwoorden 7 is wel! gy hebt gelyk! wy zullen bet doen! Rogier, op de getrouwheid zyner slaven steunende, vreest niet den Paus zelve te beknibbelen en te versmaden! hy zegt ik wil, dat gy de handelwyze van den Paus kwaedkeuret! en de zoo gezegde liberale meerderheid verstout zich te antwoorden, in den naem der Roomsch katholyke Belgen en Vlamingen 't is wel! gy'kent beier den godsdienst dan de Paus van Romen! Rogier ziet dat de Vlamingen M. Desmaisières, die zyne valsche denkwyze niet involgt, voor hunnen vertegenwoordiger verkozen hebben; zyne kiezing is ten allen opzigte wettig en regt; maer hy zegt ik wil dat gy hem verwerpetEn die mannendie zich teenemael met lyf en ziel aen het ministerie overgegeven hebben, zeggen: 't is wel! gy hebt gelyk! de Vlamingen hebben kwalyk gestemd wy keuren hem af! Vlamingenoordeelt nu of de oude vrybeid der Belgen nog bestoet! DE KIEZING VAN DIXMUDE. Dixmude is in rep en roer om nieuwe kiezing te doenen geheel bet land heeft d’oog in het zeil om te zien of die kiezers herte en vaderlandsliefde hebben. Hunnen eersten keus van M. Desmaisières was wettig en goed, doch niet aengenaem aen het kliekske dat teBiussel is. Niet zeggen is zwygen, en nievers gaen is t’huis blyven, zegt het spreek woord en voorders van de reste niemand genoemd is niemand geblameeadEvenwel het is gegaen in de Kamer met de kiezing van Dixmude, gelyk het dikwyls gaet met de proressen en geschillen De liberale politiek, ter uitzondering van hier en daer een regtschapen man; beslist dat Dixmude moet herkiezenen Dixmude gaet herkiezen den 12 dezer. Men vat wel dat ik oordeel dat in die Kamers, waer onze liberale deputes in meerderheid zyn regt en reden niet altyd plaets grypen gelyk voor- tyds; en als de kiezers nu iets zeggen dat die liberalen niet wel aenstaetdat zy moeten beginnen met het tweemael te zeggen eer zy geloofd worden. Wy vernemen dat alles voorspelt dat de kiezers van Dixmude inderdaed tweemael en nog meer, is het noodig, zullen zeggen dat zy M. Desmaisières gekozen hebben. Zy hebben gelyk; want een eerlyk man heeft maer een wo»rd. Daerenboven M. Des maisières, oud-minister van finantien, zal kunnen M. Frèrc-Orban, leeren beter de penningen van het land bededen, en daer zal zeker niet veel kwaed by zyn. Hy zal kunnen de ministers wat heler doen verslaen wat er noodig is in België om de vette beesten en het graen aen eenen eerlvken p.ys te brengen, om de boeren op straet niet te helpen gelyk men bezig is met doen; want het is juist tegen M. Desmaisières en zyne confraters van het ministerie dat de Nieuwe Politiek met alle geweld wilde de Hollandsche beesten vry en vrank doen invoeren in België, en dat zy de vreemde granen zonder eenige regteu in het land wilden laten komen. Wat meer isons volk is voorslaender van de goede trouw. Voortyds een akkoord of eene schuld behoefde niet geschreven te zyn; niet een Vlaming was in staet van zy te doen met eenen trouwloozen zyne trouw tê loochenen. Hadden zyne ontwerpen in hetgeen aengaet de ontwikke- eenen trouwloozen, dezen mogt daerna nergens meer zyn aengezigt toonen. Wel! volgens de redevoeringen der regtveerdigsle en verstandigste mannen van de Kamer, men mag zonder aerzelen houden staen dat de vernietiging der eerste kiezing van Dixmude eene trouwloosheid is. De dixmudsche kiezers zullen dus den aerd der Vlamingen niet laten verbasterenmaer die trouw loosheid ten einde jagen met M. Desmaisières andermael naerde Kamer te zenden. Wy zullen dan aen de ministers en hunne jaknikkers zeggen die zoekt, die vindt. ling van het nationael werk. M. Cumont kwam met bitterheid te verklaren, dat het kabinet naer zyn hert, zigtbaer verwaerloosde de vraegslukken van stoffelyk belang, en dat de heeren Ministers, te genstrevers der differentiële regten eindelyk toch eens moesten gaen denken aen het afschaffen der wet van 21 july 1844, om die door anderen te ver vangen. Daerop staet M. Coomans op en onder- vraegt het kabinet over deszelfs inzigten betrek- kelyk het in zwang zynde handels-systeem. Wat antwoordt M. d’Hofifschmidt, of M. Rogier, op dietael zoo klaer en zoe juist? M. d’Hoffschmidt antwoordt daer natuerlyk niets opaengezien hy geenen tyd gehad heeft om zyne wederantwoord voor de vuist geven. Mynheer Rogier antwoordt daer ook niets op, omdat hy niets te ant woorden heelt. Zoodat België daer nu niets meer van weet dan van te voren. De vryhandelaers steunen op de stilzwygendheid van het kabinet om te verzekeren dat het bewind van den free trade, of onbelasten in-en uitvoer, naby is, de bescher- mingsgezinden zyn ongeruster dan ooit, en, in het midden van die wreede onzekerheidvan die ruï nerende onbestendigheid, durven de schcepsree- ders, de kooplieden en de nyveraers hunne kapita len niet steken in zoo wat langdurige onderne mingen, en dat noemt men een driemael opregt politiek! Waerlykwy zouden liever hebben het politiek der zes Malous; met dal wist men toch waeraen zich te houden. Wy zyn voorzeker niet van degene die de dis cussion over de godsgeleerdheidgelyk die waer- medë de Kamer zich dezer dagen bezig gehouden heeft, bewonderen; wy vermeenen dat zy wat anders te doen heelt dan met M. Tesch de monik- ken en de nonnekens van de voorgaende eeuw e.i Indien het ministerie vele middelen weet te vinden om de Kamer in passie te stellen, en aen alles wat de regter vleugel van het parlement doet en zegt, eene klerikale kleur te geven; indien de jakknikkers, waerover het beschikt, het die rol vergemakkelyken, neemt bet daerentegen, eene droevige en ellendige houding aen in al de kwestiën van zaken, in al de omstandigheden waerin de wel begrepene belangen van ’t land op het spel zyn. Zaterdagby voorbeeldwas de gelegenheid nog eens daer om uitlegging te geven over zyn handels- systeem over zyne voornemens, zyne inzigten en twintigtal keereu dronke langs de grachten zoude viuden liggen; 2.° voor ernstige pligtverzuimenis in zaken van het gemeente bestuer. Zoo dal dit alles de vrybeid van te stemmen voor wie men wil, niet het minste aengaet, en klaerlyk bewyst, dat de kommissaris en de minister, by hunne dreigementen, wel verlegen zouden zyn, indien zy genoodzaekt wierden hun woord te houden. In zitting van 49 november 11. zegde M. de minister van binnenlandsche zakeneene dreigende houding nemende Wy dagen, wie het ook wezen moge, uit te bèwyzen dat het gouvernement regtslreeks\of zydelings, door beloften van eereamblen of plaetsen, ooit heeft getracht invloed op de kie- zingen uit te oefenenIndien er openbare ambtenaren, in zommige plaetsen, getracht heb- ben eenigen onwettigen dwang op de kiezingen uit te oefenen, het zy door beloften," of door bedreigingen; dat men ze aenwyze, en aenstonds zullen zy afgesteld worden. Deze belofte, van wegens M. Rogier, schynt ons zoo onvoorzichtig, dat indien die driedubbel regt- zinnige man zyn woord konde houden, hy misschien zich-zelve en al zyne ambtgenoten zoude moeten afstellen. Maer wat zal hy zeggen van de heeren B. Dautri- court en N. Feys, van Dixmude, welke, in hunne wederzydsehe hoedanigheid van voorzitters der burgerlyke godshuizen en van het bureel van wel dadigheid, zoo onbeschoftelyk den heer Vanbiervliet bedreigd hebben met hem zyn ontslag te doen geven als geneesheer van het hospitael en der armen, indien hy niet beloofde te stemmen voor M. Debreyne? Zal hy die mannen nu ook afstellen, of ten minste zynen invloed gebruiken by de administratien der hospice- en armgoederen, om hen te doen afstellen? De waerheid is, dat niemand te vreezen heeft afgesteld te worden voor zyne stem gegeven of geweigerd te hebben aen den eenen of anderen kandidaet. En dit raektnog vooral de burgemeesters der buitengemeenten, op welke de arrondissements- kommissaris zoo zeer gewogen heelt om hun te doen stemmen voor M. Debreyne; die mannen hebben niets te vreezen van wegens den kommis saris, of den gouverneuien zy mogen gerustelyk stemmen volgens hunne consciëntie. Het art. 56 der gemeente wet zegtDe gouverneur mag..,., den burgemeester en schepenenvoor openbaer slecht gedrag of voor ernstige pligtverzuimenis in hunne bedieningensuspenderenof hen afzetten. Ziet daer de eenige gevallen voor welke een burge- dit is, wanneer men bcm, by voorbeeld, een I gemoederen tot de aenveerding van die nieuwe belasting te bereiden. De ambtenaren van hunnen kant moeten de estaminets, de koffy-huizen en de hotels doorloopen om overal van de nieuwe belas tingen te spreken en aen het volk een verkeerd denkbeeld over dezelve te doen opvatten. Hel eerste middel welk zy daertoe gebruikt hebben is van te zeggen dat het eene nieuwe en betere be lasting is. Deze eerste bewering is eene groote leugenen een dagblad komt zulks op eene alleiklaerste wyze aen te toonen. Deze belasting heeft van over ACHTTIEN EEUWENbestaenen zy is uitgevonden geweest door eenen wreeden dwingeland, Octavius keizer der Romeinen, die, gezamenlyk met Antonins, het volk onder bet bedwang hield zyner soldaten- De schatkist was uilgepul ten gevolge van de lekkere gastmalenwelke die twee dwingelanden aen hunne soldaten en aen hunne vrienden gaven, om des te gemakkelyker over hunne gewilligheid te kunnen beschikken. Hunne opvolgers Nerva en Trajan hebben die onmensehelyke belasting afgeschaft. Plinius, die een schryver van dien tyd is, valt geweldiglyk uit tegen die belastingen zegt dat men dezelve mag aenzienals eene ONREGTVEER- DIGHEID, een HOON en naby als eene GODDE LOOSHEID Inderdaed, deze belasting is bekwaem alle de banden van liefde te breken welke tusschen de ouders en de kinderen bestaen. Zouden de kinderen nog voor hunne ouders wiilen werkenwanneer zy weten datna de dood dezer laetsten een be diende van het gouvernement zal komen om een deel te nemen op het goed ’t welk zy kinderen zelf en met hunne eigene handen gewonnen heb ben? En nog, voor wat moet dit geld dienen? Om eene bende vreemde gelukzoekers te verryken Hou neen! Welkdanig de verslaefdheid van de meerderheid der Kamers zy, wy gelooven niet dat zy het voorbeeld zal navolgen van degenen, welke door de geschiedenis als de grootste en de bar- baerste dwingelanden der nieuwe en oude wereld beschouwd worden. (Demerbode.) Wy hebben reeds aen onze lezers aengekondigd dat het nieuw politiek voornemens is wederom aen de Kamer voor te dragen het ontwerp van wet waerby men een deel van het goed afsnoeit ’t welk de kinderen van hunne ouders erven. Het nieuw politiek heeft zoo veel geldverkwistingen gedaen het heeft zoo veel buikvullingskens gegevenhet heeft de hotels der ministers en die der gouverneurs zoo ryk behangen en versierd, dat de60millioenen opgeetenen verteerd zyn. Wel nu, de schalpligtigen moeten den intrestdezergeldverkwistingen opbren gen; het is aen hen de gebrokene potten te betalen. Alles ten uitersten belast zynde, kan het land niet eenige millioenen meer opbrengen zonder dat men nieuwe belastingen uitvinde. Het nieuw politiek heeft er eene verzinden aenstonds zyn al degene die aen het schotelke zittenvan blydscdap opge sprongen. Ten einde het land des te beter te kun nen bedriegen, zyn er aen de broodschryvers van meester afgesteld kan worden4.° voor.slechtgedrag, i het ministerie bevelen gegeven geweest van de I Hoe dat de tyranny van zonnnlge liberalen degene van M. Itogier verrc’overtreft.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2