Zaek van den graef en de gra vin de Boearmé. Algenieene Tijdingen. Het Weekblad zegt zeer verheugd te zyn om dat zyne twee konfratersDe Bolerkooper en De Post hoorn, de kandidaleur van M. Debreyne aenbe- velen, en liet voegt by Eendracht maekt magt, wy zullen en moeten zegepralen! Het Weekblad zoude regtzinniger gehandeld hebben iegens zyne twee konfraters, hadde bet gezegd met den fa bulist Amis, qui vow savait ld? hetgeen 778,360 f'. s jaers uitbrengt, dat de liberalen meer noodig hebben dan de katholyker. Gelyk men ziet, indien de ministerien gdyken Men verzekert dat al degenenwelke zich meer ofmin verpligt vinden te stemmen voorMDebreyne, eene half uer, of een uer vóór den aenvang der stemming, zich ten huize van dien heer, en van anderen, zullen moeten begeven; dat men hun aldaer een groot stembriefje zal behandigenhet welk zy, zienlyk, in de hand zullen moeten houden, en dal men ze alzoo, gelyk eene kudde schapen, zal geleiden naer de kieszael. Niettegenstaende de Proklamatie van M. den burgemeester aen zyne medeburgers, om hen te verzoeken dat zy zich tegen alle aenstokingen van VREEMDEN zouden verzetten, stellen zekere inboor lingen, operateurs van de party der goede orde, zoo als Mynheer de gouverneur van Brugge de oproer makers noemt, hunne loyale voorbereidingen tegen de kiezing van morgen voort. Zondag avond heeft een goed gekende tribun, nog eens den estaminet de Casino in rep en roer gesteld en de treffelykste lieden gedwongen het gezelschap te verlaten, wilden zy zich aen geene mishandelingen bloot stellen. Ten zelfden lyde hebben andere mannen, door de revolutionnairen zeer waersclrynlyk ook opgehitst, de ruiten van den Casino wederom met toe aen een onderzoek ovcrleverdcnom de oorzaek der dood van den heer Guslaef Fougnies op te sporen. Men zegt dat er voor hel geregt zeer ge- wigtigemaer tevens zeer treurige ontdekkingen gedaen zyn; dat er beschuldigende stukken aenge- slagen zyn dat de lykopening de ware oorzaek der dood heeft doen bijlen. Iels wat zeker is, is dat de graef en de gravin aengehouden en in de gevangenis van Dooenyk opgesloten zyn geworden. Men scbryft uitDoornyk,breedvoerige tydmgen: De zaek van den graef en de gravin de Boearmé wordt yverig voortgezet. De twee betigten en een hunner dienstboden zitten in het geheim. Op dit oogenblik is men bezig met de ondervragingen der kasteelbewooners van Bury. Het scbynt dat de ongelukkige Fougnies zeer verlegen was, om by zynen schoonbroeder zyn huwelyk te gaen aenzeggen. Hy ging er nogtbans, hoewel men hel hem alraedde. Hy wierd er op het dischmael genoodigd, waerna men zyne dood aen- kondigde. Men onderstelt, dat er in de’kamer, waer de schrikkelyke vergiftiging gebeurd iseene worste ling heeft plaets gehadwant de graef de Boearmé draegt op zyne handen de blyken dat hy geweldig gebeten is gewordeneen der krukken van het slagtoffer scbynt gebroken geworden te zynen de stukken zyn niet terug gevonden, men denkt dat zyeven als zyn halsdoekdie met bloed bevlekt is geweest, verbrand zyn. Het hemd van den onge- lukkigen was gewasschen geworden eer de justicie te Bury kwam. Het lyk draegt de sporen van'vitrioolwaer- mede de moord zou begaen zynde tong en de binnendeelen der keel zyn verbrandde lippen zyn zwart, en de ingewanden zyn naer Brussel ge zonden, waer de heer Slas, onderzoeken zal of er voor de vitriool geen ander^ vergif gebruikt is geworden. Men heeft in de eetzael bloedvlekken op den houten vloer£bemerktwelke reeds gedeeltelyk uitgewasschen waren. De justicie heeft de plank doen wegnemen. De beer de Boearmé hield zich inderdaed bezig met scheikundige verrigtingen sedert de gebeur tenis is gansch zyn laboratorium verdwenen, tot zelfs de tabbaert dien hy gedurende zyne werk- zaemheden droeg. Men doet thans yverige op sporingen, om de flesch te vinden, waer den vitriool is in geweest. De verledene week heeft de lykdienst van het slagtoffer te Peruwelz plaets gehad. Weinig volk woonde deze treurige plegtigheid by. Du'zeide geruchten zyn over deze schrikke lyke zaek in omloop, doch hetgeen hierboven staet is uit goede bron geputmeer is er op dit oogen blik niet te weten. Het geschil ontstaen tusschen onzen correspon dent den Vrylaet en oenen Regeerder der watering van Vladsloo-Ambachtheeft, ons dunkens', al lang genoeg geduerd om meer dan eenen lezer te vervelen. Wy stellen dus een einde aen hetzelve, met de lezers te doen opmerken dat het water voort blyft staen op de landen over welke de heeren der wateringen het toezigt hebben. Daerenboven indiende petitie, tot den gouverneur gestuerd, opgesteld is geweest in de vergadering der Maet- schappy van landbouw, den 2 dezer zoo als hei Weekblad zulks verzekert; het is niet min zeker dat dezelve, op dienzelfden 2 dezer, alreeds opgezon den was naer Bi’ugge. De waerheid is,, dat die petitie haren oorsprong heeftgenomen te Schoore; zyis geschreven geweest ten huize van den heer Kesteloot-Deman, te Nieu- port; ’t is de schepen, doende de fonclie van bur gemeester, te Schoore, die den kruisband heeft onderteekend, om dezelve alzoo vrachtvry, naer de andere gemeenten, ter onderteekening’te kun nen toezenden en met verzoek die, zoohaesl zy geteekend was, terug te sturen, ten einde dezelve ten spoedigste de provinciale overheid te kunnen doen geworden. En om het Weekblad te overtuigen dat onze correspondent, de Vrylaet, niet de heer Lampe, pastoor te Cortemarcq is, (hetgeen nogtbans niets ter zaek zoude doen, want het raekt hier geene personen, maer daedzaken), wy verklaren dat de originele correspondentie by ons ter inzage ligt voor den uitgever van het Weekblad, of zynen Regeerder der watering van Vladsloo-Ambacht. Indien hy weigert dezelve te komen nazien, wy zullen hem niet meer uitgeven voor lasteraerzoo als wy het over eenige maenden deden(die man heeft dat speeltje door)maer wy zullen zoggen, dat hy de waerheid niet wil kennen, om zyne dwalingen niet te moeten herroepen. steenen ingesmeten. Maendag heeft men een spot lied rond verspreid, hetwelk schynt te komen uit de drukkery van het Weekblad, ter eere van MM. Desmaisières en Lampe. Den zelfden dag zyn de ramen voor eene SPOTPRINT MONSTRE, welke zal verbeelden, langs den eenen kant M. Desmaisières en langs den anderen, M. den se- nateur Cassiers, naer Ypere vervoerd geweest, voor rekening van de bazin eener kroeg uit het konynenstraetje, om aldaer opgeschilderd te worden; de schilders van Dixmude te eerlyk zynde om zulke werken te aenveerden. De Dixroudsche korrespondentie van den hnpartial van Brugge zegt, in dat blad van maendag, dat de klerikalen lasteraers en zelve de uitdagers zynwanneer zy zeggen dat zekere liberalen van Dixmude zich niet alzoo stil houden als muizen. Die koirespondent belooft den Impartial een spolliedekcn op den heer doktoor Vandenbussche, enz.Wat al rustmin- nende lieden vindt men toch in de party der liberale goede orde! Ziehier eenige inlichtingen over de geheimzin nige gebeurtenis, die opeen kasteel,in de nabyheid van Peruwelz is voorgevallen De heer Guslaef Fougnies, oud 27 a 28 jaren, grondeigenacr tePeruwelz, bad slechts ééne zuster, die sinds vyf of zes jaren getrouwd was met den graef Hipolyle Visard de Boearmé, grondeigenaer, woonende op een kasteel inde gemeente Bury, eene half uer van Peruwelz af. De heer Fougnies, hoewel hy een houten been had, stond niettemin op het punt in den echt ie treden en het kasteel van Grandmelz, dat hy gekocht had, te gaen be wonen. Hy zag zeer weinig zynen schoonbroeder ofzynezuster, wier vermogen, alhoewel zeerschoon in de oogen van veel lieden, te gering was, om de eenvoudige rede; dat zy zich te veel noodwendig heden hadden geschapen. Ook zegt men, dat zy met veel misnoegen het huwelyk zagen van den heer Gustaef, van wien de gravin, vrouw van ver nuft en verspilling, de eenige erfgename was; het schynt zelfs dat zy alles gedaen hadden om den jongeling van zyn voornemen te doen afzien maer deze wilde er niet van hoeren. Het konlrakt zou den 23 gemaekt en den 24 zouden de geboden uitgeroepen worden. De heerGustaefging nogthans van tyd tot tyd naer het kasteel van Bury, maer hy was gestalig door eene soort van argwaen gefolterd", zelfs zegt mendat hy verscheidene malen de vrees heeft te kennen gegeven dat hy daer het leven zou verliezen; hy wilde er nooit eten. In weerwil van dit somber voorgevoel, ging hy echter in den morgen van den 20 november by zyne zuster een bezoek afleggensommigen zegden dat hy uitge- noodigd was, anderen dat hy ’s morgens zyne komst had doen afkondigen; maer de waerheid is dat hy er in gezelschap van zynen schoonbroeder en zyne schoonzuster ligt middagmael nam. Het dischmael duerde voort tot in den avond, en bet schynt dat alles tot dit oogenblik kalm blééf; maer van den tegenwoordigen tyd op te tellen. Maer hetgeen ons van verwondering opgetogen maekt is van te zien met wat een vermaek de heeren Mi nisters en hunne slrydmakkers het geladen hebben op de zwarte rokken, om de vergadering en de clubs te doen lagchen met de ledigloopers van religieuzen die hun leven doorbrengen met de zieken op te passen, en welke M. Rogier van tvd tot tyd gedwongen is het een of ander eereteeken toe tèdeelen. Hetgeen ons nog van verwondering verrukt is dal het kabinet, zoo gezwind om zyne meening te zeggen over de moniken en de nonnen, dezelve zoo zorgvuldig verbergt belrekkclyk de handelszaken. Zal het de differentiële regten al- schaffen? Zal het eene haudelsmaelsehappyzal het kantoren oprigten? Zal het ons consulaire stelsel hervormen? Wy weten er niets van. Dal alles zyn maer beuzeliugenDe groote zaek is van luidop aen het land te verklaren, dal er in België zyn 622 kloosters vervuld met 9,000 en zoo veel ledigloo pers! M. de Perceval juicht daerop toe met M. Dequesne. Maer de Belgische natie, welker gezond oordeel tot een spreekwoord geworden is juicht die ook toe op zoo ellendige werkingen van den partygeest? (Journal du commerce d’Anvers.) om hulp roepende heer Gustaef had iets ge kregende heer Gustaef stierf, en -- deze schreeuwen lag de heer Gustaef dood op den vloer der kamer, waer het dischmael plaets had gehad. Het was eene schielyke geraektheid!.,. dit I was de eerste meenig van de lieden van het kasteel. Het gerucht dezer dood wierd met bliksem snelheid verspreid en wekte de openbare denkwyze tegen de bewoners van bet kasteel opeene gewel dige dood was het eenigste waeraen men gelooven wilde. Dit gerucht kwam ter oore van de geregterlyke overheid van Doornyk. Ook, in den morgen van den 22, begaf zich de heer regler van instructie Heughebaerlvergezeld door den heer Substituet de Ryckman en door de geneesheérennaer het oud kasteel van Bury, waer zy zich lol den avond 1 bedreef, KLERIKALEN! EN LIBERALEN. De volgende cyfers, door den Penseur borain opgegeven, zyn van groot belang. Zelve, in het verspillen van het geld der contribualen, behalen de Doctrinairen den eerepalm. Van 1842 lot 1850, hebben de uitgaven van den Staet beloopen tot de somme van 1,075,207,114 fr.; hetgeen eene jaerlyksche, middelmatig ge nomen, uitgaef maekt van 119,467,557 fr. Gedurende de zes eerste van jlie jarenwas de katholyke party alleen, of gemengd met liberalen aen het roer van den Staeten hare uitgaven hebben beloopen tol 119,208,004 fr. ’s jaers. In de drie laetste jaren, had de liberale party alleen de landszaken in handenen hare uitgaven hebben beloopen tot 119,986,364 fr. ’s jaers; toen het volop duister wierdhoorde men eensklaps nm huln rrtpnpn dp hppr Guc-topf had «o. ee? uer,n't aen de holleblokken, van welke de duerste de beste zyn, is een liberael ministerie veel beter dan een catholyk gemengd met liberalen, want bet kost 778,568 fr. ’s jaers meer. Te Nyvel is reene ysselyke misdaed gepleegd. Een bewooner van die stad beeft zyne vrouw en twee zyner kinderen gedoodwaerna hy zyn huis heeft in brand gesteken. De vrouw ademde nog; zy is naer het gasthuis gebragt. De vermoedelyke dader heet Bomal; bet is een vyftigjarige mau, beambte der accysen te Genappe. Voor dat hy het schelmstuk had hy met zyne familie --rTÜT^ - hpfapon 77R XGO fi ’e iaora iiithrancrt dat /In

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3