Het successie-regt. wordt door dien zelfden minister voorgedragen Men leest in het Thouroutsch blad De gouverneur mag..,.. afgesteld te worden voor zyne stem gegeven of geweigerd te hebben aen den eenen of anderen Vlamingen van kant stellet! En die meerderheid durft slechts antwoorden 7 is wel! gy hebt gelyk wy zullen hel doen! Rogier, op de getrouwheid zyner slaven steunende, vreest niet den Paus zelve te beknibbelen en te versmaden! hy zegt ik wil. dal gy de handelwyze van den Paus kwaedkeuret! en de zoo gezegde liberale meerderheid verstout zich ‘e antwoorden, in den naem der Roomsch katholyke Belgen en Vlamingen ’t is wel! gy^kcnt beter den godsdienst dan de Paus van Romen! Rogier ziel dat de Vlamingen M. Desmaisières, die zyne valsche denkwyze niet involgt, voor bunnen vertegenwoordiger verkozen hebben; zyne kiezing is ten allen opzigte wettig en regt; maer by zegt ik wil dat gy hem verwerpetEn die mannendie zich teenemael met lyf en ziel aen het ministerie overgegeven hebben, zeggen: 7 is wel! gy hebt gelyk! de Vlamingen hebben kwalyk gestemd! wy keuren hem af! Vlamingen oordeelt nu of de oude vryheid der Belgen nog bestaet!..... en t woord en voorders van de reste niemand genoemd i is niemand geblameead! Evenwel bet is gegaen in de Kamer met de kiezing van Dixmude, gelyk het dikwyls gaet met de processen en geschillen De liberale politiek, ter uitzondering van bier en daer een regtschapen man, beslist dat Dixmude moet herkiezen;en Dixmude gaet herkiezen den 12dezer. Men vat wel dat ik oordeel dat in die Kamers, waer onze liberale deputes in meerderheid zyn, regt en reden niet allyd plaets grypen gelyk voor- DE KIEZING VAN DIXMUDE. Dixmude is in rep en roer om nieuwe kiezing te doen; en geheel hel land heeft d’oog in het zeil om te zien of die kiezers herle en vaderlandsliefde hebben. Hunnen eersten keus van M. Desmaisières was wettig en goeddoch niet aengenaem aen het verzetten er zich op het hevigste tegen; maer Rogier zegt ik wil En de verslaefde meerderheid durft, uit naemvan hel land, antwoorden ja, 7 is wel!.. De denkwyze van het ministerie wordt door Let volk teenemael afgekettrd in de stemmingen die laetst plaets gehad hebben ter vernieuwing der helft van de Kamers; Rogier bemerkt dat, en niet- tegenslaende, hy roept thans, met meerdere k ragt dan ooit, aen zyne verslaefde meerderheid Ik wil dat gy het gevoelen en de klachten der verachlelyke belasting te bereiden. De ambtenaren van bunnen kant moeten de estaminets, de koify huizen en de hotels doorloopen om overal van de nieuwe belas tingen te spreken en aen het volk een verkeerd denkbeeld over dezelve te doen opvatten. Hei eerste middel welk zy daertoe gebruikt hebben is van te zeggen dat hel eene nieuwe en betere be lasting is. Deze eerste bewering is eene groote leugenen een dagblad komt zulks op eene alleiklaerste wyze aen te toonen. Deze belasting heeft van óver ACHTTIEN EEL’Wi Nbeslaenen zy is u tgevonden geweest dooi e-nen wreeden dwingeland, Octavius keizer der Romeinen, die, gezamenlyk met Antonius, het volk onder bet bedwang hield zyner soldaten- De schatkist was uilgeput ten gevolge xau de lekkeie gastmalenwelke die tweedwingelanden aen hunne soldaten en aen hunne vrienden gaven, om des te gen akkelvker over hunne gewilligheid te kunnen beschikken. kiiekske dat te Biussel is. Niet zeggen is zwygen, I nievers gaen is t’huis blyvenzegt het spreek- De minister Rogier, gewoon in alles blinde slaven te vindenschaemt zich niet van op eene onwettige manier zich tot de kiezers van het arron dissement Dixmude te wenden en hun toe te roepen ik wil dat gy myrien versheiden heer Debreyne kiezet voor uwen vertegenwoordiger! KIEZERS, ’t is op u dat het géheele land de oogen gevestigd houdt; gy zult den 12 december toekomende doen zien, dat gy, even als uwe voor ouders, geene slaven, maer vryen zyn wilt! In zitting van 19 november II. zegde M. dè minister van binnenlandsche zaken, eene dreigende bonding nemende Wy dagen, wie bet ook wezen moge, uil te bewyzen dat het gouvernement regtslreeks, of zydelings, door beloften van eereamblen of plaetsen, ooit beeft getracht invloed op de kie- zingen uit te oefenenIndien er openbare ambtenaren, in zommige plaetsen, getracht heb- ben eenigen onwettigen dwang op de kiezingen uit te oefenen, hel zy door beloften, of door bedreigingen; dat.men ze aenwyze, en aenslonds zullen zy afgesteld worden. Deze belofte, van wegens M. Rogier, schynt ons zoo onvoorzichtigdat indien die driedubbel regt- zinnige man zyn woord koude houden, hy misschien zich-zelve en al zyne ambtgenoten zoude moeten afstellen. Maer wat zal by zeggen van de beeren B. Dantri- court en N. Feys,van Dixmude, welke, in hunne wederzydsehe hoedanigheid van voorzitters der burgerlyke godshuizen en van het bureel van wel dadigheid,zooonbeschoftelyk den heer Vanbiervliet bedreigd hebben met hem zyn ontslag te doen geven als geneesheer van het hospitael en der armen, indien hy niet beloofde te stemmen voor M. Debreyne? Zal hy die mannen nu ook afstellen, ol ten minste zynen invloed gebruiken by de administratie!) der hospice- en armgoederenom hen te doen afstellen? wordt door dien zelfden minister voorgedragendit is, wanneer men hem, by voorbeeld, een gemoederen tot de aenveerding van die nieuwe geheel hel land, de bisschoppen, ja de Paus zélve twintigtal koeren drouke langs de grachten zoude vinden liggen2.° voor ernstige pligtverzuimenis in zaken van tiet gemeente bestuer. Zoo dal dit alles de vryheid van te stemmen voor wie men wil, niet hel minste aengael, en klaerlyk bewysl, dat de kommissaris en de minister, by hunne dreigementen, wel verlegen zouden zyn, indien zy genoodzaekt wielden bun woord te houden. nog voor hunne ouders widen werken zy weten dat, r~ 1 1- tyds; en als de kiezers nu iets zeggen dat die i diende van het gouvernement zal komen om een liberalen niet wel aenstaet, dat zy moeten beginnen met hel tweemael te zeggen eer zy gelooid worden. Wy vernemen dat alles voorspelt dat de kiezers van Dixmude mderdaed tweemael en nog meer, is net noodig, zullen zeggen dat zy M. Desmaisières gekozen hebben. Zy hebben gelyk; want een eerlyk man heeft maer een woord. Daerenboven M. Des maisières, ond-minisler van önantien, zal kunnen M. Frère-Orban, leeren beter de penningen van het land bedoelen, en daer zal zeker niet veel kwaed hy zyn. Hy zal kunnen de ministers wat beter doen verslaen wal er noodig is in België om de vette beesten en het graen aen eenen eerlvken prys te brengen, om de boeren op straet niet te helpen gelyk men bezig is met doen; want het is juist tegen M. Desmaisières en zyne confraters van hel ministerie dat de Nieuwe Politiek met alle geweld wilde de Hollandscbe beesten vry en vrank doen invoeren in België, en dat zy de vreemde granen zonder eenige regten in hel land wilden laten komen. Wat meer is, ons volk is voorstaendër van de goede trouw. Voorlyds een akkoord of eene schuld behoefde niet geschreven te zyn; niet een Vlaming was in stael van zyne trouw te loochenen. Hadden zy te doen met eenen trouwloozen, dezen mogt daerna nergens meer zyn aengezigt toonen. Wel! volgens de redevoeringen der regtvéeriligsle en verstandigste mannen van de Kamer, men mag zonder aerzelen houden staen dal de vernietiging der eerste kiezing van Dixmude eene trouwloosheid is. De dixmudsche kiezers zullen dus den aerd der Vlamingen niet laten verbasteren, maer d.e trouw loosheid ten einde jagen met M. Desimtisières andermael naerde Kamer te zenden. Wy zullen dan aen de ministers en hunne jaknikkers zeggen die zoekt, die vindt. Wy hebben reeds aen onze lezers aengekondigd dat het nieuw politiek voornemens is wederom aen de Kamer voor te dragen hel ontwerp van wet I waerby men een déél van het goed afsnoeit ’t welk De waerheid is, dat niemand te vreezen heeft de kinderen van hunne ouders erven. Het nieuw politiek heeft zoo veel geldverkwistingen gedaen i kandidaet. En dit raekt nog vooral de burgemeesters heeft de hotels der ministersen die der gouverneurs zoo ryk behangen en versierd, dat de6Omilüoenen opgeetenen verteerd zyn. Wel nn, de schatpligtigen moeten den intrestdezergëldverkwistingen opbren- Hunne opvolgers Nerva en Trajan hebben die onmensehelyke belasting afgescbalt. Plinius, die een schryver van dien tyd is, valt geweldiglyk uil tegen die belasting, en zegt dat men dezelve mag aenzienals eene ONREGTVEER- DIGIIEID, een HOON en naby als eene GODDE LOOSHEID! Inderdaed, deze belasting is bekwaem alle de banden van liefde te breken welke tiisscheo de ouders en de kinderen beslaen. Zouden de kinderen iwanneer zy weten dat, na de dood dezer laetsten een be- slecht gedrag of voor ernstige pligtverzuimenis in i die hunne bedieningensuspenderenof hen afzelten. Ziet daer de eenige gevallen voor welke een burgè- j meester afgesteld kan wordenivoor slecht gedrag, I deel te nemen op het goed T welk zy kinderen, zelf en met hunne eigene handen gewonnen heb ben? En nog, voor wal moet dit geld dienen? Om eene bende vreemde gelukzoekers te verryken Hou neen! Welkdanig de verslaefdheid van de meerderheid der Kamers zy, xvy gdooven niet dat zy hel voorbeeld zal navclgen van degenen, welke door de geschiedenis als de grootste en de bar- baerste dwingelanden der nieuwe en oude wereld beschouwd worden. (Üemerbode.) Indien bet ministerie vele middelen Weet te vinden om de Kamer in passie te stellen, en aen alles wat de regter vleugel van het parlement döël en zegt, eenë klerikale kleur te geven; indiert de jakknikkerswaerover het beschikt, het die rol vergemakkelykenneemt het daerentegeneene droevige en ellendige houding aen in al de kwestiën van zaken, in al de omstandigheden waerin dfe wel begrepene belangen van ’t land op het spel zytt. Zaterdag, by voorbeeld, was de gelegenheid nog eens daer om uitlegging te geven over zyn handels- systeem over zyne voornemens, zyne inzigten en zyne ontwerpen in hetgeen aengael de ontwikke- ling van het nationael werk. M. Ctimont kwam met bitterheid te verklaren, dat het kabinet nact zyn hert, ziglbaer verwaerloosde de vraegstukken van stoffelyk belang, en dat de beeren Ministers, te genstrevers der differentiële regten, eindelyk toch eens moesten gaen denken aen het afschaffen der wet van 21 july 1844-, om die door anderen te ver vangen. Daerop staet M. Coomans op en onder- vraegt hel kabinet over deszelfs inzigteó betrek- kelyk liet in zwang zynde handels-systeem» Wat antwoordt .M. d’Hoffsehmidt, of M. Rogier, op dietael zoo klaeren zoo juist? M. d'H ffaiimidt antwoordt daer natuerlyk niets opa ngezien hy geenen tyd gehad heeft om zyne wederantwoord voor de vuist geven. Mynheer Rogier antwoordt daer ook niets op, omdat hy niets te ant woorden heelt. Zoodat België daer nu niets meer van weel dan van te voren. De vryha ulelaers steunen op de slilzwygendheid van het kabinet om te verzekeren dat liet bewind van den free trade, of onbelaslen in-en uitvoer, naby is, de Lieschet- mingsgezinden zyn ongeruster dan ooit, en, in het liet heeft zoo veel buikvullingskens gegevenhet midden van die wreede onzekerheidvan die rtn- i neiende onbestendigheid, durven de scheepsree- i zl.» 1-mmaIi.x/lmx rlzx nrvanniA^c bfinriA kinifa-. len niet steken in zoo wal langdurige onderne mingen, en dal noemt men een driemacl opregt politieleder zes Malous; met dat wist men toch waeraen zich te houden. Wy zyn voorzeker niet van degene die de dts- aenslonds zvn al 'degene J cussiën over de godsgcleerdheid gelyk die waer- mede de Kamer zich dezer dagen bezig gehouden heeft, bewonderen; wy vermeenen dat zy.wat anders te doen heelt dan met M. Tesch de nionik- ken en de nonnekeus van de voorgaande cëtiu en der buitengemeenten, op welke de arrondissements- kommissaris zoo zeer gewogen heelt om hun te doen stemmen voor M. Debreyne; Jie mannen hebben niets te vreezen van wegens den kommis saris, of den gouverneuien zy mogen gerustelyk der gemeente wet* zegt ders, de kooplieden en de nyveraers hunne kapita- dat noemt men een driemacl opregt gen; het is aen hen de gebrokenepotten te betalen. politiek! Vvaerlyk, wy zonden liever hebben het Alles ten uitersten belast zynde, kan het land niet stemmen volgens hunne consciëntie. Het art. 56 i eenige millioenén meer opbrengen zonder dat men der gemeente wef zegt De gouverneur mag.-.,., I nieuwe belastingen uitvinde. Hét nieuw politiek den burgemeester en schepenen, voor openbaer 1 heeft er eene verzind, en aen hel schot'elke zittenvan blvdscdap opge- I sprongen. Ten einde het land dés te beter te kun- nen bedriegen, zyn er aen de broodschrvvers van het ministerie bevelen gegeven geweest van de ÜSoe dat de tyranny van zonmiige liberalen degene taa M. Kogier verre overtreft. -wit - „r .I. -1„ u

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2