Zaek van den graef en de gra vin de Bocarmé. Algemeene Tijdingen, 1 oud kasteel van Bui^y, waer zy zich lol den avond bedreef, Hel geschil ontstaen tussclien onzen correspon dent den Vrylaet en eenen Regeerder der watering van Vlad sloo-Ambachtbeeft, ons dunkens, al nen geleekend was, terug te sturen, ten einde dezelve ten spoedigste de provinciale overheid te kunnen doen geworden. En om het Weekblad te overtuigen dat onze correspondent, de Vrylaet, niet de heer Lampe, pastoor te Cortemarcq is(hetgeen nogtbans niets ter zaek zoude doenwant bet raekt hier geene personen, maer daedzaken), wy verklaren dat de originele correspondentie by ons ter inzage ligt voor den uitgever van hel Weekblad, of zynen Regeerder der watering van Vladsloo-Ambacht. Indien hy weigert dezelve te komen nazien, wy zullen hem niet meer uitgeven voor lasteraerzoo als wy hetovereenigemaenden deden., (die man heeft dal speeltje door)maer wy zullen zoggen, dal hy de waerheid niet wil kennenom zyne dwalingen niet te moeten herroepen. Ziehier eenige inlichtingen over de geheimzin- nigegebeBrtenis,die op een kasteel, in de nabyheid van Peruwelz is voorgevallen De heer Guslaef Eougnies, oud 27 a 28 jaren, groudeigenaer te Peruwelz, bad slechts ééne zuster, die sinds vyfol zes jaren getrouwd was met den graef Hipolyte Visard de Bocarmé, groudeigenaer, woonende op een kasteel inde gemeente Bury, eeiie half uer van Peruwelz al. De beer Fougmes, hoewel hy een houten been had, stond niettemin op het punt in den echt te treden en het kasteel van Grandmelz, dat hy gekocht had, te gaen be wonen. Hy zag zeer weinig zynen schoonbroeder toe aen een onderzoek overleverden om de oorzaek der dood van den heer Guslaef Fongnies/op te sporen. Men zegt dat er voor hel geregt zeer ge- wigtige, maer levens zeer treurige ontdekkingen gedaen zyn; dal er beschuldigende stukken aengc- slagen zyn dat de lykopening de ware oorzaek der dood heeft doen blvken. Iels wat zeker is, is dat de graef en de gravin aengehonden en inde gevangenis van Doornyk opgesloten zyn geworden. Men schrvft uil Doornykbreedvoerige lydingen: De zaek van den graef en de gravin de Bocarmé wordt yverig voorlgezel. De iwee betigten en een hunner dienstboden zitten in het geheim. Op dit oogenhlik is men bezig met de ondervragingen der kasleelbewoouers van Bury. Hel schynl dat de ongelukkige Eougnies zeer verlegen was, om hy zynen schoonbroeder zyn hnwelyk te gaen aenzeggen. Hy ging er nogtbans, hoewel men hel hem afraedde. Hy wierd erop het dischmael genoodigd, waerna men zyne dood aen- kondigde. Men onderstelt, dat er in de kamer, waer de schrikkelyke vergiftiging gebeurd iseene worste ling heeft plaets gehadwant de grael de Bocarmé draegt op zyne handen de blvken dat hy geweldig gebeten is geworden; een der krukken van het slagtoffer schynl gebroken geworden te zyn en de stukken z n niet terug gevonden, men denkt dat zy, ev< n als zyn halsdoek die met bloed bevlekt is geweest, verbrand zyn. Hel hemd van den onge lukkiger) was gewasschen geworden eer de justitie te Bury kwam. Het lyk draegt de sporen van vitriool waer- mede de moord zou begaen zynde tong en de binnendeelen der keel zyn verbrandde lippen zyn zwart, en de ingewanden zyn naer Biussel ge zonden, waer de heer Slas, onderzoeken zal of er voor de vitriool geen ander vergif gebruikt is geworden. Men heeft in de eetzael bloedvlekken op den houten vloer bemerkt, welke reeds gedeeltelyk uitgewasschen waren. De justitie heeft de plank doen wegnemen. De heer de Bocarmé hield zich inderdaed bezig met scheikundige verriglingen sedert de gebeur tenis is gansch zyn laboratorium verdwenen, tot zelfs de tabbaert dien hy gedurende zyne werk- zaemheden droeg. Men doel thans yv.rige op sporingen, om de flesch te vinden, waer den vitriool is in geweest. «De verledene week heeft de lykdiensl van het slagtoffer te Peruwelz plaets gehad. Weinig volk woonde deze treurige plegligheid by. Du ze ide geruchten zyn over deze schrikke lyke zaek in omloop. do< h hetgeen hierboven staet is uil goede bron geput, meer is er op dit oogen blik niet te weten. Men verzekert dat ai degenenwelke zich meer of min vcrpligl vinden te stemmen voor M. Debreyne, eene half uer, of een uer vóór den aenvang der stemming zich ten huize van dien heeren van anderen, zullen moeten begeven; dat men hun aldaer een groet stembriefje zal behandigen, hel welk zy, ziénlyk; in de hand zullen moeten houden, en dat men ze alzoo, gelyk eene kudde schapen, zal geleiden naer de kieszael. ---- Nietlegenstaende de Proclamatie van M. den burgemeester aen zyne medeburgers, om hen te verzoeken dat zy zich tegen alle aenstokingen van VB EEMDEN zouden verzetten,stellen zekere inboor lingen, operateurs van de party der goede orde, zoo als Mynheer de gouverneur van Brugge de oproer makers noemt, hunne loyale voorbereidingen legen de kiezing van morgen voort. Zondag avond heeft een goed gekende tribun, nog ééns den eslaminet de Casino in rep en roer gesteld éu de treffelykste lieden gedwongen het gezelschap te verlaten, wilden zy zich aen geene mishandelingen bloot stellen. Ten zelfden lyde hebben andere mannen, door de revehiiioonairen «eer waerscbynlyk ook o.pgcliilsl, de ruiten van den Casino wederom met KLERIKALE* EN LIBERALEN. De volgende cyfers, door den Penseur borain opgegeven, zyn van groot belang. Zelve, in het verspillen van hel geld der conlribualen behalen de Doclrinairen den eerepalm. Van 1842 tol 1830, hebben de uitgaven van den Staet beloopen tot desomme van 1,07,3,297,114 fr.; hetgeen eene jaerlyksche, middelmatig ge nomen, uilgaef maekt van 119,407,337 fr. Gedurende de zes eerste van die jarenwas de katholyke party alleen, of gemengd met liberalen aen het roer van den Staet, en hare uitgaven hebben beloopen lot 119.208,004 fr. ’s jaers. In de drie laelsle jaren, had de liberale party alleen de landszaken in handen, en hare uitgaven hebben beloopen tót 119,986,304 fr. ’s jaers; hetgeen 778,560 li. ’s jaers mtbreiigt, dat de liberalen meer noodig he.^eti dan de katliolyken. Gelyk men ziel, indien tie miuisterien gelyken aen de holleblokken, van welke de duersle de beste zyn, is een liberael ministerie veel beter dan een catholyk gemengd met liberalen, want hel kosl 778,568 fr. ’s jaers meer. Te Nyvel is eene ysselyke misdaed gepleegd Een bewooner van die stad heelt zyne wouw en twee zyner kinderen gedoodwaerna hy zyn huis heeft in brand gesteken. De vrouw ademde nog; zy is naer het gasthuis gebragt. De vermoedelyke dader heet Bomal; het is een vyftigjarige manbeambte der accysen te Genappc. Voor dat hy het schelmstuk bad Ly met zyne familie verrukt is dal bet kabinetzoo gezwind om zyne meening te zeggen over de moniken en de nonnen, dezelve zoo i handelszaken. Zal hel de dtlierentiéle nglen af schaffer)? Zal het eene liandelsmaetschappyzal het kantoren opriglen? Zal het ons consulaire stelsel zeggen dal zekere liberalen van Dixmude zich met hervortpen? Wy weten er mets van. Dal alles zyn i alzoo stil houden als muizen. Die. korrespondent maer beuzelingen 1 De groote zaek is' van hiidop belooft den Impartial een spolliedeken op den heer aen het land te verklaren, dal erin België zyn 622 dokloor Vandenbussche, enz. Wat al rnstinin- kloosters vervuld met 9,WO en zoo verf ledigloo- I nende lieden vindt men toch in de party der liberale pers! M. de Perceval juicht daerop toe met i goede orde! M. Dequcsne. Maer de belgisc’ie natie, welker gezond oordeel tot een spreekwoord geworden is juicht die ook toe op zoo ellendige werkingen van den partygeest? (Journal du commerce o.’Anvers.) steenen ingesmeten. Maendag heeft men een spot lied rond verspreid, hetwelk schynl te komen uil de drukkery van bet Weekblad, ter eere van MM. Desmaisières en Lampe. Den zelfden dag zyn de ramen voor eene SPOTPRINT MONS IRE, welke zal verbeelden, langs den eenen kant M. Desmaisières en langs den anderen, M. den se- nateur Gassiers, naer Ypere vervoerd geweest. - Het Weekblad zegt zeer verheugd te zyn om dal zyne twee konfraters, De Bolerkooper en De Post hoorn, de kandidaten? van M. Debreyne aenbe- velen, en het veegt hy Eendracht maekt magt, wy zullen en moeten zegepralen! He! Weekblad zoude regtzinniger gehandeld hebben iegens zyne twee konfraters, hadde het gezegd met den fa bulist Amis, qui vous savait la? lang genoeg geduerd om meer dan eenen lezer te I --!-■-- vervelen. Wy stellen dus een einde aen hetzelve, met de lezers te doen opmerken dat bel water voort blyft staen op de landen over welke de heeren der wateringen het toezigt hebben. Daerenboven, j indien de petitie, tot den gouverneur gestueid, opgesleld is geweest in de vergadering der Maet- I st happy van landbouw, den 2 dezer zoo als het Weekblad zulks verzekert; het is niet min zeker dat dezelve, op dienzelfden 2 dezer, alreeds opgezon- den was naer Brugge. De waerheid is, dat die petitie haren oorsprong heeft genomen te Schoore; zyis geschreven geweest ten huize van den heer Kesteloot-Deman, te Nieu- port; T is de schepen, doende dc fonctie van bur gemeester, te Schoore, die den kruisband beeft onderteekend, om dezelve alzoo vrachlvry, naer de andere gemeenten, ter onderteekening'te kun- loezenden en met veizoek die,, zoohaesl zy j ofzynezusler, wier vermogen, alhoewel zeer schoon in de oogen van veel lieden, te gering was, om de eenvoudige rede, dat zy zich te veel noodwendig heden hadden geschapen. Ook zegt men, dat zy met veel misnoegen liet hnwelyk zagen van den heer Guslaef, van wien de gravin, vrouw van ver nuft en verspilling, de eenige erfgename was; het schynl zelfs dat zy alles gedaen hadden oin den jongeling van zyn voornemen te doen afzien maer deze wilde er niet van hooren. Het kontrakt zou den 25 gemaekl en den 24 zouden de geboden uitgeroepen worden. De heerGuslaefging nogthans van lyd tot tyd naer hét kasteel van Bury, maer hy was gestalig door eene soort van argwaen gefolterd, zelfs zegt men, dal hy verscheidene malen de vrees heeft te kennen gegeven dat hy daer hel leven zou 1 verliezen; hy wilde er nooit eten. In weeiwil van dit somber voorgevoel, ging hy echter in den morgen van den 29 november by zyne rosier een bezoek afleggen; sommigen zegden dal hy uitge- uoodigd was, anderen dal by ’s morgens zyne komst had doen afkondigen; maer de waerheid is dat hy er in gezelschap van zynen schoonbroeder i en zyne schoonzuster het middagmael nam. Hel dischmael duerde voort tot inden avond, en het schynl dal alles lot dit oogenblik kalm bleef; maer toen het volop duister wierdhoorde men eensklaps om hulp roepende heer Guslaef had iets ge kregende heer Gustaef stierf, en een uer na deze schreeuwen lag de heer Gustaei dood op den vloer der kamer, waer het dischmael plaets bad gehad. Hel was eene schielyke gerackiheiddit was de éerste meenig van de lieden van het kasteel. Hel gerucht dezer dood wierd met bliksem snelheid verspreid en wekte de openbare denkwvze tegen de bewoners van hel kasteel opeene gewel dige dood was hel eenigste waer^en men gelooven wilde. Dit g< nicht kwam ter oore van de geregterlyke overheid van Doornyk. Ook, in den morgen van den 22, begaf zich de heer regter van instructie Heughebaerl, vergezeld door den heer Substituet de Ryckman, en door de geneesheeren, naer het van den tegenwoordigen tyd op te tellen.-Maer hetgeen ons van verwondering opgetogen maekt is van te zien met wat een vermaek de heeren Mi nisters en hunne strydmakkers het geladen hebben op de zwarte rokken, om de vergadering en de clubs te doen lagchen met de ledigloopers van religieuzen die hun leven doorbrengen met de zieken op te passen, en welke M, Rogier van tvd tot tyd gedwongen is hel een of ander eerelceken voor rekening van de bazin eener kroeg uitbet toe te deelen. Hetgeen ons nog van verwondering konynoustraelje, om aldaer opgeschilderd te I worden; de schilders van Dixmude te eerlyk zynde /„L.om zulke werken te aenveerden. De Dixmudsche zorgvuldig verbergt belrekkelyk de I korrespondentie van den Impartial van Brugge -- zegt, in dat blad van maendag, dat de klerikatün lasteraers en zelve de uitdagers zynwanneer zy muizen. Die korrespondent 23S

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3