Dixmuhe, 19 December 1830. Vierde Jaer. M.«- 11 1 UDE. I Een Donder dagblad voor Aenkondigingen, Tijdverdrijf en algemeene Belangen. DIXM KROMYK. 0 I Totael der tekortschieting Maer, dit zyn af kleenighedenin de oogen der gedwongene leening van 1848. fr. 57 (100,000 Öeficit55,000,000 operateurs van de Nieuwe-Polilieken welke zeer gemakkelyk te verhelpen zyn. Een representant van Brussel, de heer Thiélïyhad in eentwee die een redmiddel gevonden.Hooi t hoe die tweede Decius den afgrond van ’s lands schulden gaet vullen Myne heeren, roepi de achtbare repre sentant van Brussel uit, ik heb in mynejongheid, hooren zeggen vele-klein maekl een groot, en dat de grootste rivieren gespysd wotden dooi tie kleinste beekjes. Nu dan, vaerl de redenaer voort, ik heb met verontweerdiging vet nomen, dat er, in hel kapittel der inkomsten van den S'aelgeene de minste melding wordt gemaekt van hel hooinoch van het nagras, hetwelk growl rond de barakken van het kamp van Beverloo. Ik ben, wel is waer, weinig doortrokken in wal de hoedanigheid van het hooi betrclt; maer ik geloot al gelyk, dat men dat hooi zoude kunnen verkoopen en den opbrengst van hetzelve in ’s ryks schatkist storten, om alzoo te helpen voorzien in het betalen der schulden van de Nieuwe-Poliliek. Hierop roepleen represen tant uit De weerde van dal hooi beloopt tol ze ventien franks 50 centimen. En de heer Thiélïy antwoordt 't is algelyk een beekje hetwelk de groote rivier van ’s ryks schulden kan helpen spyzen; 17 franks 50 centimen afgetrokken van de 72 millioen franks, the wy ten achteren gegaen zyn sedert 1848, brengt toch de Schuld op fr. 71,999,982,50, en men weel dal alle baien helpen! Hierop vaegt M. Thiélïy zynen mond af en zet zich neder in hel midden van hel handgeklap zyner medebroeders. Ons ministerie komt té -verklaren aen de middensektie, dal het van meening is den budget van oorlog op 25 millioen te brengen, iu dep lyd van drie jaren. In andere landen is er weinig merk.wety^ig nieuws. Om deze vraeg te kunnen beantwoordenmoet men maer eenen oogslag werpen op hetgeen alhier gebeurd is in de kiezing van den 12 dezer. In bet eerste kiezingsbureel, dal is hetgeen waerde kiezers der stad en omliggende gemeenten moesten stemmen, zyn er geen tien stembriefjes uitge komen, dragende den naem van M. Debreyne. welke niet aenslonds herkend wierden door den genen die ze uitgedeeld had. De naetn van den kandidaet was, op allen, voorgegaen van eene ver- schillige benaming. Dus riep men achtervolgens uit Den magtigen heer Debreyne, Den deugdzamen heer Debreyne, Den zaciitmoedigen heer Debreyne, Den godvruchtïgen heer Debreyne, Den vennaerden heer Debreyne, Den heldhaftigen heer Debreyne, Den weldadigen heer Debreyne, Den verstandigen heer Debreyne, Den tcelsprekenden heer Debreyne, enz. De aenleiders van hel Dixmudsch liberalismus waren rond hel bureel geschaerd, voorzien van legenlysten; zy beslatigden de i-.AV. «istó I ger, wee den landbouwer, al hadde hy zelfs voor ,M. Debreyne gestemd, die alleenlvk het kenwoord zoude veranderd, of zyn stembriefje zelve geschre ven hebben En aldus wordt het geheim der stemming ge schonden en de kiezingswet Verydeld, en 't is alzoo ook dal M. Debreyne de meerderheid bekomen heeft. Hy verbeeldt dus geenzins den wille der kiezers van ons distrikt, en kan 'slechts aenJen worden als eenen opgedrongen representant. Wy hebben liev< r dal de liberalen, op die wvze, den zegeprael behalen dan wy. Er zyn victorieii die onteeren, en deze van M. Debreyne is van dat slach. Maer ook, indien de wetgevende Kamers niet de noodige veranderingen aen de kieswet toebren gen om het geheim der stemmen te kunnen wacr- borgen, wy zeggen het rond uil Er moeten voortaen géetie kiézingen meer gehouden worden. De Kamer heeft zich dezer dagen onledig ge houden met het betaedslagen over den budget der openbare werken. Er is uil de debatten gebleken dat de vermindering der vervoerpryzen, op de yzerwegen van den Staet voor het jaer 1849 een millioen en vyf honderd duizend [ranks aen de schatkist heelt doen vetliezen. Nog eens al een profylje voor de kooplieden der groole sleden en meet derendeels af te dragen door de land bouwers, die er niets in te zien hebben. Nogthans, voor aleer den budget der openbare werken te diskuieren, hadden onze representanten dengene van t einde naer middels le zoeken om de kontribuabelen nog wal naerder te scheren indien het mogelyk is; wy zeggen indigo het mogelyk is; wanton hunne huid staet er al niet veel geen hair meer, en ES HET BOTERKUIFJE Dixmnde I?' I dal de Kamer het vcorslel van M. buniorlierwegcus het Is het noodig dal er voortaen nog kieiingen ge houden worden MET EEN GRAENTJE ZOUT. had hel niet al gezegdwanneer hy de kloosterlingen eu m< t de not nen den spot dreef; *t i« ANNONCEN. 15 centime»'den drukregel. Degenen, welke levens in het zondags SUPPLEMENT moeten geplaelst worden, genieten eene merkelyk*prysverminderiug. Nieuwe-Politiektegen de belangen Waeraen de uitslag der kiezing van toe te sehryven is. Nu dat het tempeest der politieke driften in onze stad, wat gestild is, gelooven wy het oogenblik gekomen op welk de uitslag der kiezing van 12 december naer waerde kan beoordeeld worden. Wanneer wy het getal der stemmen van 11 juny ver- gelyken met hetgeen der kiezitig van den 12 laelslleden, wy vinden dat, sedert zes maenden, meer dan een derde der kiezers, welke aeu de bewarende party behoorden, overgegaen zyn tot de party der omwenlelaers. Eu wanneer wy onze nasporiiigen voorlzetteuen onderzoeken aen I welke klas van kiezers de overloopers toebehooren vinden I wy, in den uitslag der stemmingdat er weinig verandering l gekomen is in het bureel alwaer de kiezers der stad hunne slem hebben gegeven en dat de verandering van party zich ontvangst en uitgaven wat doorsituflëldten -dienstige gevoelens eensklaps verloochend hebben Is hel 72,000,000 te deuken dal hel distriktwaer landbouw eu veeteelt het meest beoefend worden, door-zytie stemmen zoude goed- gekeurd hebben al de onregtveerdige maelregeleu door de van de landbouwers genomen? Neen, duizendmael neen. Onze landbouwers zouden de eersten zyn om zich te verzeilen tegen diergelyke gevolgtrekkingen welke onze ministers zouden zien in den uitslag van hunne stemming; zy zouden bevangen worden met schrik indien zy konden voorzien dal hel ministerie hunne stemmen te baet zoude nemen om nieuwe kneve larijen tegen den kalholyken godsdienst uil te deuken eu om nieuwe lasten te leggen op de landslieden. Waeraen dan moei die sehielyke verandering der buiten kiezers toegeschreven wórden Wy aerzeleu niet te antwoorden, dat hel is: aeu DEN SCHRIK. Voor iemand die ons distrikt niel doorioopeu beeft penige dagen voor de kiezing, ware het onmogelyk zich eene gedachte te vormen van al de middels welke men gebruikt heeft om de gewetensvolle kiezers den schrik op hel iyf le jagen. Wy hebben tachtigjarige ouderlingen gezien welke, zich geplaelst bevindende lusschen hunne consciëntie en de mine van hunne kinders, wenscblen dat hel graf van overlang hunne verblyfplaets zoude geweest zyn y hebben molenaers liooren verhalendat men ze bedreigd bad eeuen kring te trekken rond hunne molens, eu al de gebureu te verbieden nog by hen te laten malen. En gansch België heeft eeue kreet van vtrouiweei diging aengeheven, op hel vernemen van het gedrag der beide voorzitters vauhetarmbestueren der hospiceuiegeus een onderscheiden geneesheer van Dixmude. De moed ontbreekt my om al de schandalen aeu te slippen, welke placls hebben gehad voor eu na de kiezing. Uwe meerderheid, myuhecreu, is gegrond op de gewelde- uary, op den schrik; uwe leeringen zyn ontkennende lee- riugen..,. Hebt gyin den trouweloozen oorlog, werken gy legen ons voert, wel eeuen enkelen van ónze grond regels doen wankelen, of wederiegd? Neen. Aen ons PRYS DER LN’SCHliYVING, belaelbaer voorop Voor een jaer, in stad. fr. 500 Buiten stad vrachlvry ti00 - n-ITT»-1- tt'aeroin liberalen zich overal aen het hoohl der armrestiehlcn willen stellen. Tol op den hui ïtgén dag, hadden wy oprcgtèlyk geloofd dal de besiuerders der hospicc-gocdereiien de aruunecs- ters voor niets anders aeugeshld waren als om te zorgen voor de belangen van het lydende menschendom; maer wat waren wy onnoozelNeen, neen; de eerste behoeftige welke dieal in acht genomen le wordenis de Nieuwe- Poliliek; de liefdadigheid is wereldlyk, gelyk de Nieuwe- Poliliek, en hare eerste zorg moet zyn invloed le krygen op de kiezers. De voorzitters der bureeleu van weldadigheid en van de kommissie der hospicen zyu niel belast met het onderzoek der voorsclu ilïcn van de geneesheefeiider ge neesmiddelen toegediend door de apothekers, der eetwaren afgeleverd door de leveranciersen van den opbrengst, der pachtsommen; neen, neen, dit is slechts een togmaelje een tydrerdryf1d/groote zaek der armbesturen isliünne onderhoorigeu te dwingen om le stemmen voor de jaknik- dan dé toekomst; wy hebbeu de grondregel», de waerheid kers van M. Rogier! Men zy du-, niet meer verwonderd, voof öïis; eir gy steunt slechts op toomlooze driften; da dal de Kamer het voorstel van M. Dumortierwegens het toekomst behoort ons toe uw ryk zoude zich niet kunnen vrymaken der liet latiighcid, heeft vcrw'Orpem’M^Tckcli voortzetten zonder deu ondergang der zamenleviug na zich I te slepen. J luijaerds noemde Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaelst. Brieven en geld vrachlvry toe te zenden. Nieuwe-Politiek tot in het levende vleesch door- i ik’ dal °',2e represeniatii zich bevindt aeu hei gesneden. -Nu er is gebleken door dit onder zoek, dat de tekortschieting, sedert de aenkomsl der Nieuwe-Politiekbeloopt tol - Vërmeërftèrin'g van^’sTands sciiuineti, <ioor He .’.bewoners vim net’p.a” r. »»nn<vut hebben onderscheiden door hunne aengekleefdheia den godsdienst van onze voorvaderen, hunne gods- uilsluiteiyk heeft doen gevoelen in de stemming der buiten lieden. Nu, indien het waer is (iets dat geenen den minsten twyfel meer lydtingezien de kanibaclsche tooneelen van I donderdag laetst en de slem door M. Debreyne, voorde op vele piaetsen zelfs heeft het scheermes der wel °P htl '“iddenbaer ondrrwy,, g-geveir) iudien het waer .T i SL .L2L. hoofd der party vyandig aen den godsdienst, eu dat die representant ten allen tyde de interesten van-deu landbouw I geslaglollerd heelt aeu zynen sliundleu opzigle van hel Veriheerdèrtog vine’s farids scinvhien<ióor Öe bewoners zeer aen

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1