L M? 214 Dixulde, 9 January 1851. Vvfde Jaer. DIXMUDE. Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. EEV BRIEF VAN M. BORTIER. Ziehier den brief van M. Bortier, welken wy, in ons Supplement van zondag laetsl, zegden aen onze lezers te zullen mede deelen. Wy gelooven onnoodig den franschen tekst te geven, dewyl onze (confrater, het Weekblad, denzelven alreeds afge- kondigd heeft;'en aengaende de vertaling, wy volgen degene van het Weekblad. Mynheer, de wel op het middenbaer onderwys geschreven stael, dat de priesters het regt niet hebben den godsdienst te onderwyzen in de scholen, dan voor zoo vele zy er geroepen zyn door de liberalen; een regt nogthans dat zy, over ongeveer negentien eeuwen, ontvangen hebben van Christus zelve! ’T zal zekerlyk dit zyn dat M. Border noemt de afscheiding van de Kerk met den StaeC Dus, indien het ooit mogte gebeuren (en de Hemel behoede er ons van!) dat de mannen, welker sterren M. Border in zynen wimpel voert, in minderheid wierden in de Kamers en by liet koopen het is mogelyk dat de doorscbynende verbeeldingenonder anderedegene geplaetst aen de vensters van zekere kroegeen lagchend ge zicht opleverden. En dit moet wel zyn, dewyl trcffelyke personen die kroeg binnen trokken, en er een vyffrankstuk gaven voor een glas bier, dat zy niet dronken. De tweede reden is, om te laten weten dat de liberalen niet noodig hadden bedreigingen te ge bruiken om de landbouwers te doen stemmen op M. Debreyne, dewyl de buitenlieden beginnen de oogen te openen en de polichinellen van de gees- telykheid r.iet meer willen zyn. Zy wisten dat M Debreyne de wet op het onderwys gestemd heeft, en dat, ware hy niet afwezig geweest by het beraedslagen der wet op de granenhy dezelve had mogen mede stemmen zonder de minste vrees te moeten hebben van aen den landbouw eenig nadeel te doen. Hier wordt de zake wat ernstiger en laet allen geestdrift te kant. Ook moeten wy dezelve van wat hooger opnemen. In alle landen, en op alle tyden, is het doelwit geweest, der genen die zich liberale.i noemen, den oorlog te voeren tegen de priesters en by gevolge tegen den godsdienst. Eertyds waren al die mannen voltairsch-gezind. Nu, en byzonderlyk sedert dat eene zekere terugkeer tot godsdienstige gevoelens zieh in Frankryk heeft verklaerd, hebben zy de spotternyen en grove lasteringen van hunnen pa triarch Voltaire eensdeels aen de zedelooze lagere klassen der steden overgelaten; voor hen, zy vinden het behendiger zich uit te geven voor be schermers van den catholyken godsdienst in plaets van vervolgers!’T is d’hislorie van den wolf die de schaperskazak had aengetrokken. Deze huichelary is uit de vrymetselaers-logien van Parys overgezet geweest tol de logien van Brussel. En dat men bet wel bemerke, die handelwys is in zwang overal waer de francs-mayons, onderden naem van Doelrinairen, aen het roer van den Staet zitten; ja, de Indépendance beigetolk van M. Ro gier zegde nog donderdag laetsldat het staets- bestuer in Piefnont het model is naer welk al de Staten van Italië zich zouden moeten schikken; dat minister Siccardi, met zyne bende, aldaer alleen de ware belangen van den godsdienst verstaen en ter herte nementerwyl de Paus van Romen en de aertsbisschop van Turyn reglstreeks handelen tegen den welstand der Kerk van Christus. Hoort hoe onze ministers spreken: ’T is in de Zoo dat de redens, waerom M. Bortier wel heeft willen de pen in de hand nemen om ons den boven- staenden brief te schryvennagenoeg de volgende zynte weten Dat MBortier zeer verheugd is over de kiezing van M. -Debretne, en dat het was om die vreugde ini’t ópeubaei te toonen, dat hy, in ’t gezelschap der heerén Debreyne, Deruysscher, enz.onze stralen doorwandeld heeft en/iet lag- chende gezicht der doorschynende verbeeldingen (transparants) met lust is gaen aenscliouwen. Hierop hebben wy niets te zeggen, goeste is iM. Debreyne, om dal die heer voorstander zou zyn van den vrijen graen- en veehandel. Neen, zy hebben-gestemd op M. Debreyne o/n dat'zy er. toe gedwongen waren, en M. Bortier weet -wel door wie, Dit artikel is reeds te lang, en nogthans moeten wy nog een woordje zéggen over bstgeen M. Bortier noemt onze verkleefd iieid voorden tyd der tienden, die goede tyd, volgens óns en de onzen,zegthy. Wy hadden gemeend dat M. Bortier een sterker brein, of ten minste meer rondborstigheid bezat naer geen kollegienen voor het klein getal die er gaenten is al gelyk niet in de scholen van het gouvernement, alwaer zy groot gevaer loepen het geloof en de goede zeden te vetliezen. De buiten lieden hebben dus niet op M. Debreyne gestemd om dat hy die wet heeft goedgekeurd, vermits zy er geen ander voordeel uit kunnen trekken dan noodelóoze kosten te helpen betalen. Hebben zy misschien M. Debreyne voorgetrokken voor M. Desmaisières, om dat hy geneigd is voor den vrijen invoer der granen? M. Bortier schynt zulks te gelooven en vindt den vrijen graenhandel zeer goed; want, zegt hy, de granen zyn in België gedurig van 2 tot 5 franks hooger in prys dan in Frankryk, waer er nogthans een iugangsregt bestaet vyf malen grooler dan in België. De voorstanders van het anti-nationael en on- billik gevoelen, dat de voortbrengsels van den landbouw alleen moeten uitgesloten zyn van alle bescherming by den in- en uitvoer derzelve, steu nen zich dus hierop, dat de levensmiddelen in Frankryk beterkoop zyn dan in België, alhoewel er in Frankryk hooge regten bestaen ten voordeele der inlandsche granen en beestialen; maer zy ver gelen er byte voegen, dat die lage pryzen slechts lokael zynverre van zeehavens, of groote midden punten van industriële bevolking, en dat zulks insgelyks plaets heeft by ons. En inderdaed ge durende de week van den 25 tot 28 december 11. was de middenprys der tarwe (volgens de opgave van den Moniteur) te Sinte-Nikolaes fr. 18-20; daer die prys, te Veurne maer 14,81 was, en te Arlon slechts 15,75; dus voor deze laetste stad een verschil van 4 fr. 45 c. En alware het nog andersen dat de granen inderdaed beterkoop zyn in de landen alwaer er beschermt egten bestaen; zoude dit niet een klaer bewys zyn dat de ’’erdedigers van den vrijen gracn- handel reglstreeks werken tegen de belangen welke zy willen verdedigen met eene bescherming te bc- slryden, die voor gevolg moet hebben den afslag der gianen? Nog meer, hadde er een invoerregt bestaen. by voorbeeld, van 2 fr. per 100 kilogr. tarwe in plaets van 1 fr., op de 2,514,562 kilogr. welke in de maend november II. meer in- dan uit gevoerd zyn geweest, (zie den Moniteur) zoude de openbare schatkistin een jaer, er merkelyk I y winnenen ’t ware altyd zoo veel afslag voor de betalers der kontributien. De waerheid is dat de toestand van den landbouw by gevolge der weigering van het liberale gouver- nement denzelven met beschermregten te bevoor- belangen van den godsdienstzeggen ze, dat èr ïn i deeligenzoo als al andereinlandschevoortbrengsels bevoordeeligd zyn,zoo slecht is, dateenVeuriiesch Landbouwbladzeer goed bekend by M. Borlier, in zyn jongste nummer zegt, dat de pryzen der granen zoo zeer zyn verslecht, dat er voor den ondergang der kleine, klas onzer landbouwers le duchten is. Zoo .dat het ook belagchelyk ware te houden slaendat de landbouwers gestemd hebben op Staetsbestuerwat zoude er geworden van Onzen Heiligen Godsdienst? en- wie zou denzelven nog kunnen beschermen tegen de misslagen en dom heden van den Paus van Romen en de Bisschoppen? Maer wy zouden wel vergeten te vragen welk voordeel hoegenoemd de buitenHedén moeten trekken uit de wet, door M. Debreyne gestemdop hel middenbaer onderwys? Hunne kinderen gaen I ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen, welke levens in hetzondagsSUPPLEMENT moeien geplaetst wordengenieten eene merkel) ke prysvermiuderiug. Alle aftichen, by den uitgever van'dit blad gedrukt, worden onvergeld in bel eerstkomende nummer geplaetst. Brieven en geld vrachlvry toe te zenden. PRYS DER INSCHRYV1NG, belaelbaer voorop Voor een jaer, in stad. fr. 500 Buiten stad vrachtvry 600 HET BOTERKUIPJE MET EEN GRAENTJE ZOUT. Op 28 december j. 1. te Parys aenkotnende vind ik ten myneii huize het Supplement van uw blad gedagteekend van den 15. Gy schynt dolzinnig te zyn over den uitslag van de Dix- mudsche 'kiezing; ’lis heel natuerlyk, de mandie zyn proces verliest heeft 2t uren om zyue regters te verwen- sclien. Maer ik, Mynheer, ik ben van diegenen die zich verheugen in het voorwerp dal uw spyt en uw nyd ver* wekt. Ziedaer waerom men my in de algemeene verblyding deel heeft zien nemenen waerom men my in goed zeer goed gezelschap heeft zien de straten doorwaudelen om hel lachend gezicht der verlichtingen, der triumfbogenen doorsehyuende verbeeldingen met lust te aenscliouwen. Waer vindt gyMynheer, in dit alles reden om myn naem zoo wal arglistig met een etc. vergezeld in een artikel van uw blad te schryvenartikel genaemd Geweldenaryen der Liberalen. Geweideuaers? en waerom zouden wy ge weldig zyn op het oogenbiik van een zegeprad die er ons nog belooft, ja, mynheer, die er nog belooftneem er uw nul uil; want 'de buitenlieden beginnen de oogen te openen en willen de polichinellen niet meer wezen van de geeslelykheidzy begrypen dal de stael van de kerke moet afgescheiden zyn. Het was dus niet noodig dat wy bedreigingen gebruikten zoo als gy en de uwen hel heel christelyk zegt am de land bouwers te doen huuue stem aen den heer De Breyue geven; zy weten hel tegenwoordig dat die eerbiedweerdige volksvertegenwoordiger de wel op hel onderwys gestemd heelt omdat die wet de goedkeuriug had van alle de kom- muuaie raden en van byna alle vaders van familie. Zy weten dat M. De Breyne afwezig was, toen de wel op de granen gestemd wierden dal indien hy er tegenwoordig ware geweesthy die mede had mogen stemmen zonder de minsle vrees van aen den landbouw eenig kwaed te doen inderdaed, zien wy niet sedert de nieuwe engclsche wetge ving dal de granen in België gedurig van 2 lol 5 franks den hectoliter hooger zyn dan in Frankryk, waer er nogthans een ingangregi beslaet dal iu dezen oogenblik vyf malen grooler is dan in België. Deze douaen bescherming is dus geene meer voor den landbouwer sedert den vryen invoer der granen in Engeland. Het grootste .deel der kiezers weet ook dat er voor hei belang van den landbouw niets te winnen is met oude gouverneurs der- provinciën te benoemen, of oude minis ters, die in de Kamer met bitsigheid hunne opvolgers aenranden om dal zy de grootmoedigheid hebben van met den openbaren volksgeest vooruitte gaen. Uwe. kleine klauwslagen en degene van uwe brugsche makkers hebben my de pen doen opnemen minder om my te verdedigen dap om u te raden van in het vervolg wal zachter te werk te gaen wanneer gy den stryd legen de liberale gedachten wilt ondernemen, voor welke de Dix- mudenaren eene zoo levendige verkleefdheid gevoelen als uw blad voor den lyd der tienden, de goede lyd genoemd dobr zékere lieden die gy kennen moet. Aenveerd Mynheer, myne groete. 1». BORTIER. Parys, 29 December1850.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 1