N.f 217 Vyfde Jaer. 50 January 2851. DIXMUDE. HEILIGE ODILLA. Dixmlde, Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. KRONVK. DE SPELONK NOG EEN BRIEF VAN M. BORTIER. M. Bortier is een onvermoeijeiyk schryver, gelyk men ziet, en die, zoo als kapitein Barth, regt naer zyn doelwit gaet. Over zes weken deed hy ons de eer te laten weten, dat M. Debteyne wel, met der daed, vryelyk en ongedwongen lot representant was gekozen geweest door de meerderheid der kiezers, alhoewel, zegde hy, de buitenlieden wisten dat M. Debrevne voor de wet op het mid- denbaer onderwys had gestemd en dat hy zich niet vyandig toont aen den vryen graen- en veehandel. Alsdan bewezen wy duidelyk bet tegenslrydige; maer M. Bortier was doof op die oor; hetgeen hy wilde, was den hoon werpen op de catholyken en geestelyken van alle tydenen dé koopers en ver- koopers der nationale góederen verregtveerdigen. Hietby opperde hy nog een half dozyn andere vraegpunten, zoo als hetgene dér inkwisitie, der tienden, der franc-ma?onneiy, enz. slaen en hun het regt ontkent zulke gestichten op te riglen indien zy ze niet willen stellen onder het bestuer van den Staet. Die heer verwyt ons verders het konkordae* niet te aenveerden, hetwelk het bezit der nationale goede ren bekrachtigt; en eenige regelen leeger, zegt hy dat de nationale goedkoopers die bekrachtiging niet noodig hebben om wettige bezitters te zyn van goederen door de Nationale Vergadering ver kocht. Het zal waerschytielyk by vérsirooidheid zyndat deze tegenstrydigheid de pen van onzen achtbaren tegenspreker ontglipt is. Ziet hier nu wat bet art. 15 des kon’ ordatts van 15 july 1801, tusschen hetFrans"h gouvernement en Z. H. Pius VII acngegaen, wegens de geeste- lyke goederen meldt Zyne Heiligheid veiklaert, dat noch Hy, noch Zyne Opvolgers geenszins zullen stooren degenen die geestclvke goederen gekocht hebben....... f is als ol hy zeide Gy vraegt myne goedkeuring OM DAT GY WEET DEZELVE NOODIG TE HEBBEN ten einde uwe eigendommen onveranderlyk zouden kunnen blyven: ik geef u myne goedkeuring nietmaer voor het welzyn van den godsdienst in Frankrykbelove ik v, dat gy door My, noch door myne Opvolgers niet, IN REGTE, zult gestoord worden voor de goederen welke verkocht zyn tot heden 15 july 1801. Hier verder over uitweiden is van onze bevoegd heid niet; maer wy kunnen niet nalaten de omstan digheden aen te halen in welke de Vader der geloovigen zich bevond tydens het maken van het konkordaet. De openbare oefening van den katholyken gods dienst was in Frankryk verboden; hy duizende priesters waren vervolgdgebannen of Ier dood ge- bragt geweest; al de kerkelyke goederen waren aengeslagenen een gedeelte der zelve aen geld- Na dat M. Rogier in de Kamer verklaerd had, dat Z. M. de'Koning de ziike van hel leger iu zyne handen had overgegeven, wierd óe beraedslagiug over den budget van ooi log voortgezet. M. Rogier, met de zinnebeelden van den landbouw in de eene band, en het zweerd van den oorlog in de andete, even als Janus die met twee aenziclilén geschilderd wordt, heefl bewezen, gelyk twee en twee vier is, dat hy nooit 'van gevoelen heeft veranderd in zake der inrigting van het leger. Ook is het voorstel van eene kommissie te benoemen om de wet op het leger, in al hare deelen le onderzoekenspoedig door de meerderheid aenveerd geweest. Het is uu te zien wat de Senaet daer van zal zeggen. M. Louis Bonaparte heeft de wetgevende Vergadering eerie Boodschap toegezondenom te laten weten dathy een tvdelyk ministerie kwam aen te stellen, buiten de Kamer genomen. Die nieuwe ministers, welker namen wy verder opgeven, zyn inderdaed meestal onderhoorige bedienden. KTe Romen hebben ze eën groot getal personen vastgezet, welke beschuldigd zyn eene zamen- zwering te hebben gesmeed tegen het pauslyk staetsbestiier. Men zegt dat Mazzini, de voorzitter der romeinsche Republiek van over twee jaren, groote sommen geld ontvangt van deAnglikaensche kerk in Engeland, welke zich alzoo wil vreken over de inrigting van katholyke bisdommen, onlangs bevolen door Pias VII. diefstalen degenen die de sterksten zyn hebben regt om te stelen? Wy zien niet wat de H. Hyeronimus, die leefde in de 4de eeuwte zien kon hebben in de goederen, welke nationael verklaerd, zyn geweest, of Montesquieu, welks werken de eerste bron zyn waeruit de ülcsofy die de fransche omwenteling van 1789 heeft te weeg gebragt, haren oorsprong heeft genomen. M. Bortier, alhoewel hy degansche katholyke geestelykheid met hebzucht beschuldigt, vindt nog- thans trelfelyke en menigvuldige uitnemingen, zegt hy, en hy buigt zich voorde deugden van verscheide geestelyken, die hospitalen en toevlugtshuizen stichten voor noodlydenden. Dit is zekerlyk edel moedig geredeneerd van zynent wegemaer waec toe kan dat alles dienen, dewyl hy den Staet het Wy geloofden niet noodig die beschuldigingen, door Voltairè en zyne aenhangers, sedert eene eeuw van hier, tegen den godsdienst ingebragt, te moeten weerleggen, en wachtten met ongeduld, dat M. Bortier de geweldenarijen en schanddaden der liberaters, vóór en na de kiezing gepleegd, zonde hebben willen verregtveerdigen of uitdrukkelyk ontkennen, om alzoo dengene, wiens kies-agent hy wel had geweerdigen te zyn, de onaengenaem- heid te besparen te moeten aenzien worden voor eenen opgedrongen representant. Maerwy wachtten te vergeefs; het inzigt van den heer Bortier schynt te zyn altyd te beschuldigen en naer geene verregt- veerdiging te willen luisteren; daerby, hy wil en zal, dat men het eens zy met hem wegens de wet- telykheid der kerk-en'kloostergoederen, door de fransche omwentelaers verkocht, en de nutteloos- regt herkent de goederen dier geestelyken aen te heid der kloosterorders. Daer het Botérkuipje niet do gewoonte heeft achteruit te wyken, eiken keer dat het gewaegt van regt en godsdienst, en ingezien de uitdrukkelyke begeerte van M. Bortier, willen wy wel ons ge voelen over de nationale goederen uiten; wy zyn zelfs bereid, indien het onzeparyschekorrespondent aengenaem kan zynlater een woordje te reppen over al de andere punten, iu zynön brief van 15 Ja nuary opgegeven. Vooi wat de vveftelykheid der kerk- en klooster goederen acngaet, helzy men dezelve onderzoeke in ’t algemeen, of in ’t byzonder, wy gelooven dat het bezit van geene wereldlyke eigendommen zoude winnen met, op eene gewetensvolle wyze, er by vergeleken te worden. Het is geschiedkundig be wezen, dat de hionikken,' in de middeneeuwen, de omploegers waren van Europa, de meesters der, landbouwkunst en van al de kunsten. T is by het oprigten der kloosters, welke de zwakken onder steunden en den roof der Grooten tegenhielden dal de dorpen en gehuchten ontslaen zyn. En ware hel niet eene vraekroepende onregtveerdigheid de lauderyen te onttrekken van dezen die ze vruchtbaer hebben gemaekt? Degenen, welke de kloosterlingen niet uil de onvruchtbaerheid hadden getrokken, hebben zy gekocht met geld dat niet gestolen was, of bekomen door vrywillige giften, en meest altyd bezet meteen eeuwigdurende last. Indien er bedrog gepleegd is geweest by de eene of andere inbezitneming, bewyst hel, en na het te hebben bewezenslaet het goed aenmaer al de goederen zonder uitneming acnslaendezelve schier voor niets verkoopenende eigenaers op straet jagenin de gevangenissen werpenof naer het schavot leiden, is dat reglpen regtveerdig? En is dal niet zeggen met Proudhon De eigendom is een HET BOTERKUIPJE i O: Alle aflichen, by <1en uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld iu hel eerstkomende uiiiitnu r gi plaelsl. Brieven en geld wachlvry toe te zenden. PRYS DER INSCHRYV1NG, beuelbaer voorop Voor een jaer, in stad, i fr. 500 Builen stadvrachivry 600 VAN DE was en zoude blyven. De jonge vorstin, willende, wat het kosten mogte, hare belofte volbrengennam een hoopeloos besluit. Zy legde hare ryke kleeding, hare kostelyke juweelenhaor prachtig optooisel af, en het paleis haers vaders verlatende, stelde zy zich op weg naer de oevers van den Rhyn, te voet, met arme kleederen bedekt en zoo onkennelyk, dal de schipper, die haer over deu stroom liet over Varen geen loon ont- vangen wilde, als hebbende een werk van oeimher i ,heid iegens eene arme vrouw gepleegd. Zoohaest de graef de vlugl zyner dochter vernomen bad zond hy overal lieden uil om haer op te zoeken; hy zelve steeg op zyn en besten draver, en sloeg, by gevalle, dut weg in dien Odilla was ingëtredcn. Aen eiken reiziger, dien hy ontmoette, vroeg hy naer eene jonge dochter, wélke bier ongelWyfeld vooiby was gegaen; en torn by by dén schipper gekomen was, ant woordde dize dat hy eene zulke persoone de. rivier over- v,;uf MET EEN GRAENTJE ZOUT. ANN0NCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen, welke tevens in het zondags SUPPLEMENT moeten geplaetst wordengenieten eene merkelyke prysvermindering. Attich, graef van den Êlsas, had eene dochter Odilla genoemd, welke zich niet minder door hare godvruchtigheid als door hare schoonheid onderscheidde; Odilla had de belofte gedaen zich aen God toe te wyden, en haer leven in eene heilige eeuzaemheid over te brengen, wanneer de graef, haer vader, haer het klooster van Mayenfeld, in welk zy hare opvoeding ontving, deed verlaten, en haer verpligtte naer hel hof terug te keeren. De schitterende hoedanigheden der jonge princes be wogen hel hert van vele Elsatiescbe heeren, en daerOdilla, boven hare bevallighedennog zeer aenzienlyke schatten erven moest,is hel ligt te verstaen dat menigeen naer hare band kwam te wagen. i - Deze hulde, verre van Odilla aengenaem te zyn, fraerde haer niets anders dan misnoegen. Niels kon, in haer, hel besluit dat zy genomen had hét-eenzame leven te omhelzen, uildooven. Een duitsche prins, die ryk en magtig waskwam ten hove by den graef van Elsalië. De bekoorlykheid van Odilla verrukte hem, en hy vraegdc 's gravcn's dochter ten Lu.xlyk. Een diergelyke echt vlciddê zeer den hoogmoed en de ydefheid van den graefhy gaf zyn jawoord en beval zyne dochter zich tot den huwelyken staet te bereiden. Odilla antwoordde ootmoediglyk, dat zy de eenzaemheid en den vrede vau het kloosterleven aen al den luister en de grootheid der gansche wereld voortrok. Deze heilige roep wierd door den graef als eene styf- boofdigbeid en kinderachtigheid aenzien. Hy bleef doof voor de dringende bede zyner dochter, en, ongevoelig aen hare tranen, verklaerde hy dat zyn besluit onveranderlyk

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 1