I Dixml de, 19 Juin 4851. DIXMUDE. Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. I I Jloe onze held zyn examen ondergaet. denin handen van menschen die uit eigen belang te werk gaen, die scliryven vooi hunnen intrest, en geenszins voor de interesten van het land, welke zy zich niet aendragen. De Indépendance van Brussel, de Observateur, en bykans al de liberale gazetten van ons land, worden geschreven door vreemdelingen, door fransche rat ten, die in hun eigen land geen brood te eten hadden, die geen de minste achting genoten, en die hier by ons liet hoog woord komen voeren, en de wet voor- schtyven. Men heet ze in de wandeling broodschry vers, en dat zyn zy inderdaed. Zy verkoopen hunne pen aen de meestbiedenden. Van daeg zeggen zy zwart, omdat ereenen is die bun betaell om zwart te zeggen; en mot gen zullen zy wit zeggenindien er iemand hun wat meer wilt geven om wit te zeg gen. Ziet gy nu we], lezers, waèr dat nacrloe gaet? De heeren fcrère en Rogier, twee ministers die hel land naer den bliksem helpen, betalen de Indépendance van Brussel en den Journal de Liége van LuikEn waerom betalen zy die f Om liuune politiek te delen deren dat wil zeggen om alles wat zy doen te loven en te pryzen, al was het vyf-en-lwinlig mael legen de interesten van het land.-En de broodschryvers fransche ratten als zy zyn, geven aen hunne palroo- nen zoo veel wierook als zy maer slikken kunnen al wat de ministers doen is,, schoon en goed. Ver kwisten zy de penningen van het land, bravo roepen de broodschryvers, dat zyn mannen die goed gebruik weten te maken van het geld van den Stael. Brengen zy hel land lol over zyn ooren in de schuld bravo roepen de broodschryvers, dal heet de finanlien be slieren gelyk het behoort. Stellen zy eene verfoeie- lyke wel voor, bravo roepen de broodschryvers, dat is nu eens eene goede, eene wyze, eene onver- beleriyke wel. Willen zy hel volk nieuwe lasten op brengen bravo roepen de broodschryvers in hunne gazellen, nu hebben wy ministers die het volk ge negen zyn. En ziel daer, lezers, wat hedendaegs de politiek der de gazellen is. Die vreemde broodschryvers ver- koopen regt en waerheid voor eene handvol geld zy zouden het Ipnd zelf verkoopen, indien zy konden, om hunne beurs te vullen, en waerom? Omdat zy zich hel geluk van het land niet aentrekken, maer enkel scliryven uit eigen belang. En dat zyn nog- taus de mannen die alle dagen over ons land schry- ven, die de politiek van belgië willen bestieren, en wier verkocht geschryf alle dagen het geheel land door gelezen wordt. De Journal des Flandres van Gent heeft ook eenen langen tyd hel liberael ministerie verdedigd, omdat hy zekerlyk meende dat hel ministerie het goed voor had. Maer sedert dat hy gezien heeft dal de heeren Rogier, Frère en Tesch venyn in hunnen steert hebben; sedert dat hy gewaer is geworden dat die ministers de interesten niet van hel land maer van eene staeisparty behertigen, sedert heeft hy opge houden ministerieel te zyn, en durft hun nu de waer heid in ’t aenzigl zeggen. Hoe komt dat? Dat komt daeruit, dat de schryvers van den Journal des Flandres Vlamingen zyn, Belgen van geboorte en van afkomst, en die Belgisch bloed in hunne aderen hebben. Wanneer zy dan opgemerkt hebben dat het land slecht bestiert wordt, dat het gouvernement niet regtzinnig is, dan heeft hun vaderlandsch hért in hunnen boezem gesproken, en zy hebben de minis ters niet meer willen defenderen. Zoo zon het altyd moeten zyn, maerongelukkiglyk zoo is hit niet. Dat de schryvers van eenen journael zich bedriegen; dat zy meenen het goed voor te staen, en er neven slaen, zulks verstaet men, wmt missen is menschelyk. .Maer als men het vaderland opregt genegen is, dan ziet men vroeg of laet zyn ongelyk en men erkent dat. Zoo doet eenen jour nael die van Belgen geschreven wordt. Maer de jenr- nalen die in handen zyn van vreemde ratten erkennen hun ongelyk nooit, omdat zy niet willen. En waerom willen zy niet? Omdat zy voor het land of voor de waerheid niet scliryvenmaer voor hunne brood- schapraei. Zoo lang België vreemde gazetschryv'ers hebben zal, zullen wy er meé gefopt zyn, en zoo lang ook zal er verdeeldheid heerschen in he! land. Indien het volk zoo wys was van geen andere gazetten té willen lezen als die door ware Belgen geschreven' zyn, het zou er anders gaen. Der-zaken van hef htrrd" zouden beter bestierd worden hét gedrag vin" dé- ministers zou beter nagezien wordenen de natré' zou niet alle dagen bedrogen worden door leqgen- achtige gazetten, die de publieke opinie op den doolweg brengen. (Belg). Zy was dood, zegde men! Eenigen zelfs ver zekerden dat zy ze hadden zien ten grave dragen, gelyk eerlyds monsieur Malbrouck, par guatre- z-ofliciers. Men sprak alreeds van de Ivkredc, die M. Dequesne, inspekteur van het middenbare onderwys, ter dezer gelegenheid zoude uitspieken met hulp van M. Juste, Rogier’s historièschryver, VAN DE GAZETTEN. Wat is eene gazet? Een nieuwsblad, zullen onze lezers zeggenmaer zy zyn mis. Dat was zy éertyds, doch uu is eene gazet een leugenblad, een blad vol van bedrog en van misleiding. Eertyds dienden inderdaed de gazetten byna voor niets anders dan om het nieuws van het land en van vreemde landen aen het publiek bekend te maken, en de gazet die het eerste en het nauwkeurigste uieuws gaf, was dan de beste Nu is het nieuws maer eene byzaek het voor- naemste is de politiek. Eene gazet, die van geen politiek spreekt, wordt niet meer geacht; hel is de moeite niet weerd van ze te lezen. Hoe is dat zoo veranderd? Dal is veranderd sedert dat de landen constitutioneel zyn geworden. Zoo lang de koningen ten volle en alleen meester warenhielden de ga zetten zich weinig met politiek op, ten eerste omdat het volk zich met de regering van het land niel be moeide, eu ten tweede omdat het gevaerlyk was de ministers en andere slaetsmannen aen te randen Die - wat té stout dorst spreken geraekte in ’t kolen daer wierd hem den mond gestopt. Nu, in tegendeel, dal er in de meeste landen cons tituties bestaen, volgens welke de koning en de mi nisters moeten regeren; nu dat het volk zyne repre sentanten kiest om, in zynen naem, hel gedrag van de ministers na te gaen, om de wetten te maken, de lasten te betalen, enz. nu begrypt men dal bel volk zich meer met de politiek bezig houdt en beter oplet naer hetgeen er in den Stael gedaen wordt. Nu ook hebben de gazetten alle dagen slof genoeg om Over de politiekdat is over het huishouden van den Stael le redeneren, en dal doen zy. Wordt er eene wet voorgesteld, de gazetten zeg gen.er hun gedacht over; zy keuren ze af of keuren ze goedzy loonen aen wat er moet aen veranderd worden, of waerom zy niet deugt, enz. Doende ministers iels, de gazellen zeggen of zy wel of kwa- lyk doenwordt er eene plaets gegeven, zy onder zoeken of de gene die ze bekomt, verdiensten heeft of niet, en zoo met alles wat er in den Stael venigt wordt. Daer zou nu geen kwaed by zyn, indien de schry vers van de gazetten eerjyke en deftige lieden waren, die versland hadden van de politiek en die altyd en in alles het welzyn van ’tland voor oogen hadden. Maer daer zit de knoop. De grootste hoop van gazetten zyn in slechte han- ------T--- ZWÏG JOAGF.V, ALB EK GKOOTE ME1SCI1EM BY Zl\l Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaetst. Brieven en geld vrachlvry toe te zenden. Er bleef dus niets over, dan l“ gehoorzamen, én ik wierd naer de hoogeschool gezonden. Met diepen weemoed en het hert vol benauwdheid, verliet ik myne ouders; ik zag de hernieuwing te geinoel van al het verdrietigedat myne blooheid my op de kostschool had over den bals ge trokken. Doch hierin wierd myne vrees gelukkigerwyze niet verwezenlykt. Het leven aldaer vond ik geheel iets anders, dan hetgene ik tol hiertoe gewoon was. Daer beslaet eene volkomene grenzelooze vryheid voor den student by woont de koersen naer welgevallen by, toekent er op wal hy niet geernezou vergelen, en verders is hy geheel meester van z.ynen lyd; hy kan zich met zyne medestudenten verbinden, of, indien hy zulks verkiest, op eene gansch afgezonderde wyze leven, Myn karakter deed my natuerlyk aen deze laetste levens- wyze den voorkeur geven. Ik huerde eene kamer, verre v’an de wyk waer zich de meeste studenten bevinden ,-en daer leverde ik my geheel aen de studie over. Zoo bragt ik hel geheelejaer in eenzaeniheid door, en myn voortgang in kennissen, dit wierd ik zeer goed gewaer, was snelja sneller dan dien van de overgroote meerderheid der andere jongelieden, die de universiieit bezochten. Indien ik maer half zoo veel moed als kunde had bezeten, zoo zou ik voor zeker myn aenstaende examenmaxima cum lande onder- ET BOTEBKUIFJE MET EEN GRAENTJE ZOUT. gaen hebben. Maer hier moest myne ongelukkige bedeesd heid my weder geheel in een valsch licht stellen. Wat'angst ik heb uitgestaen, de dagen die myn eerste examen voorafgingen, is onbeschryvelyk. Om inyeenigeu moed in te boezemen begaf ik my dagelyks naer de zael, waer de examina plaels hadden; zoo trachtte ik niy..aen hét voorkomen der professors, die met het ondervragen belast waren, te gewennen. Dit had ik vele herhaelde malen ge- daen.en had eindelyk de overtuiging gekregendal ik zoo niet geheel onbevreesd, ten minste met geene al te groole belemmering, de beproeving zoude onderstam.'In’ dit sireelend gedacht, zag ik met minder angst liet ontzag- chelyk oogenblik- te gernoet. De tol het ex'amen be’paelde dag kwam eindelyk aen. Zeer vroeg was ik’ des-morgens opgestaen, want den gejjeehm nacht had ik geen óog kunnen toedoen. Ik wilde geengn kofly drinken uit vrees dal deze drank myne zenuwen te zeer zoude aen den gang gezet hebben. De lyd kroop als eene siek zoo langzaen:voorby. Eene halve uer vóór hel oogenblik wanneer ik my moest op de universiieit bevinden, begaf ik my, voor den eersten keer van myn levenin een kotïyl uis. Ik heb nooit naderhand kunnen begrypen hoe ik onbevreesd genoeg kon zyn mil er in te in den en den jur.on een «las water met suiker té; DERDE KAPITTEL. Myn vader had het in zyn hoofd vastgesteld dat ik een advekaelzoude worden. Welnu, van alle mogelyke beroepen waeronder men had kunnen kiezenwas dit zeker het gene allerminst met myn karakter en neigingen overeenkwam. Wat! ik, die zelfsmyne stem,"in het byzyn vaneene enkele vreemde persoon, niet dorste verheffen, zoude in het aen- Schyn van eene. talryke menigtewaervan elke byzondere persoon zyne oogen op my zoude gevestigd hebben.de verdediging van eenen beschuldigden moeten opnemen! Neen, nooit zou my dit mogelyk zyn en het gedacht alleen d'ed my sidderen en beven. Maer myn vader had het aldus uitgesprokenen wal hy eens had gezegd, was onweder- roepelyk. Ik ging by myne moeder klagendoch de goede vróuw, die zich hei verhevenste denkbeeld van de door-r acht haers echtgenoots vormde., was overtuigd, dat hy myne ware beslemming doorgrond had. Zy beptelde zich derhalve, my op eenen zachtmoedigen loon te antwoorden: Mimi liefvuiler moet dit het bést weten. ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen, welke tevens in hetzondagsSÜPPLEMENT moeten geplaetst worden, genieten eene merkelyke prysvermindering. r - - --sj - HOE DE NIEUWE POLITIEK VERREZEN IS. PRYS DÉR INSCIIRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer; in stad. fr. 500 - Buiten stad, vrachtvryA 6d)0

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 1