EEN DONDERDAGBLAD VOOR AENKONDIGINGEN, TYDVERDRYF EN ALGEMEENE BELANGEN. f N.o 265. Zesde Jaer. DIXMUDE, 18 December 1851. DIXMUDE. 1852. Parys! Parys! Dit geeft nog al naer eene bnlknooping snelt, die nog onbekend is. (F. Beige). Welke oversten worden nu genoemd klerikalen door de Nieuwe Politiek? Jetro, de schoonvader van Mozes, noemde dezelve al op van over 5,300 jaer: hoort dan naer mynen raed, zeide hyacn Mozes, en God zal met u zyn. Vertoont aen het volk de bevelen van God en hoe hy van hetzelve wil gediend wordenwelken weg het moet ingaen en wat het moet doen. Zoekt onder het volk eenige wakkere mannen, die de vreeze Gods hebben, die de waerheid beminnen en de gierigheid In eene der laetste zittingen der Kamer heeft M. Dumottier den voorstel gedaen van Burge meesters en Schepenen reglslreeks door ’t volk te laten kiezen gelyk het in den beginne van ons nationael bestaen geschieddeDe vreemdeling Rogier lachte met dezen voorstel en de verslaefde meerderheid der Kamer verwierp hemDit ver wondert ons niet; van eene vryheids- en volksha- tende kliek zynin plaets van volksregtenslechts afpersingen en stroopwellen te verwachten Belgenzoo lang gy, door de kiezingen de Kamer niet zuivert, zult gy als slaven behandeld worden. Door het nieuw traktaet met Holland, gaet de landbouw van België den laetsten doodklop krygen. Het vee, dat reeds aen eenen spolprys verkocht wordt, zal welhaest geen geld meer weerd zyn; de lynwaednyverheid, die kwynt, gaet geheel ver- dwynenomdat zy met Duilschland en Engeland, de eenigste natiën waertegen wy het niet konnen volhouden, op de hollandsche merkten zal moeten mededingen. Tot hiertoe had Belgie, volgens’t oud traktaet, ALLEEN tot die merkten toegang en trok er jaerlyks 11 millioenen 5G9 duizend 750 fr. uitNu zal die uitvoer verdeeld worden tusschen haven aenkomen? De hoop alleen is ons toegelaten. Maer onbetwistelyk is het, dat wy geheel vreemde dingen zullen zien. De loop der menschelyke zakenen de wet der onfaelbare redeneerkunde, die de zedelyke wereld geleidt, duiden het klaerlyk aen. Met een woord, de boog is gespannen, de pyl moet vertrekken. Aenmerkt dat de beker der dolingender dwaes- heden, der openbare ongeregt’gbeden vol is; overweegt dat er niets meer kan bygevoegd worden by het getal der zondige opstanden legen alle goed, tegen alle waerheid, tegen alle regt; overdenkt dat de openbare geest bedorven is tot in den grond. De beker dus moet overioopen, of de golven moeten terug deinzen. De volkeren zyn in de weegschael; God weegt ze Zyn wy aendachtig. haten, en stelt die over het volk. He wel, zyn het dusdanige oversten niet die klerikalen, door de Nieuwe Politiek, genoemd worden? Zyt Minister, Gouverneur, Senateur, Representant, Distrikt- komm>ssaris, Notaris, Burgemeester, Schepen, Raedsheer, Sekretaris of Veldwachter, enz.; als gy deze hoedanigheden hebt, die Jetro voorschryft, gy zyt klerikael van hoofde tot de voet, volgens die politieke; maer als er eene van die hoedanig heden in u ontbreekt, durft gy u nog klerikael r.oc.r.cr.? Verre zy van daerDit geeft nog al iels te kennen, niet waer? Ja, de boeren kenden I xlAranv* Lzxtnn z-1 r» w rl z» Knnnnri rlzk wzwYz'klo nnr| I hunne pluimen; maer nu, dat nog meeris, zy met de heeren, de leeuwen aen hunne klauwen. Niet te minHé boeren, hoedt uw’ ganzen wel; 't Politiek preekt in een schapen-vel! Een waterlanderdie vele soorten van vogelen ontmoet, en die later wat over hunne pluimen zal handelen. KRONYK. De Kamer der Representanten heeft zaturdag den budget van oorlog voor het jaer 1852 gestemd. Die budjet is slechts voorloopig, vermits eene kommissie belast is met hel onderzoek der kwestie van het leger, Daerna was er te stemmen over het wetsontwerp betrekkelyk de gedwongene onteige ning; doch de Kamer niel ,meer in getal zynde, is de zitting verschoven geweest tot dingsdag. Alsdan zullen al de achterblyvers op hunnen post zyn vermits de wet op de regtstreeksche erfenissen toen voor de tweede mael en voor goed moet gestemd worden. In zitting van vrydag zyn verzoekschriften aen- geboden geweest aen de Kamer, van wegens in woners vanCaeskerke, Lampernisse, Oudecapelleen Oostkerke, welke vragen dat het traktaet aengegaen met Holland, verworpen zoude woiden. M. Roden- bach, representant van Rousselaere, heeft dezelve ondersteund. Het spreekt van zelfs, dat de repre sentant van bet distrikt Dixmude zynen mond niet geopend heeft. Die man heeft maer woorden om tegen het klerikael te stemmen, en daer al de land bouwers van Veurnambacht, meent hy, liberael zyn met hem, zal hy het onnoodig hebben gevonden ten hunnen voordeelete spreken. M. de Montalembert komt eenen merkweer- digen brief toe te sturen aen den Univers,in welken de doorluchtige redenaer antwoordt op de vragen welke hem gedaen zynnopens de gedragslyn die de eerlvke liedenin de tegenwoordige lydsomstan- digheden moeten houden. M. de Montalembert bewyst onwederleggelykdat al de kiezers, die het socialismus willen afkeeien van Frankryk, moeten stemmen voor den President. Deze krachtdadige geloofsbelydenis heeft thans een zeef goed uit werksel te Parys Mgr. de Bisschop van Chartres heeft eenen omzendbrief gestuerd, in denzelfden zin, aen de geestelyken van zyn bisdom. De tydingen uit de departementen zyn gerust stellend. Overal is de oproer gedempt. Het jaer 1852 schynt het toonêel te zullen wezen van de ernstigste en gewigtigste gebeurtenissen. Dat de menschcn, met het begin van dit jaer, in zich-zelven gaen zy stellen den voet op den dorpel van eenen dier mysterieuse tempels, die men maer binnen treedt al beven. Gewigtige zaken, zware gebeurtenissen zyn op handen. Gelukkig de volkeren, voor wie het ryk Gods I noemen? Verre zy van daer. geen ydel woord is! i Hel is zonneklaer, dal alles in beweging is en voordozen, beter dan de heeren, de vogels aen naer eene onlknooping snelt, die nog onbekend is. hüüür. pluim - -- Zullen wy in den afgrond storten, of in behouden kennen ook, 4» HET BOTERKUIPJE O-G S PRYS DER INSCHRYV1NG, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stad. 1.. ...~- Buiten slid ,-vrachtvry 6—00 wordengemeten eene merkelyke prysvermiudering. DUVII.LERS, pastoor te Middelburgiu Vlaenderen. MET EEN GRAENTJE ZOUT. ’T Fransche volk zal’t weêral boeten. ’K zie den wreeden oproergcest Gansch Europa reeds begroeten Op een tweede satan ’s feest. ’T menschenbloed gaet weêral stroomen Rond de groene vryheidsbooiuen. In Parys, zoo las ik lest, Spreekt men weinig van guano En zoo raekt pian piano ’T versehe menschenbloed, ris mest, In gebruik door heel ’t gewest. ’K weel een liedje, een lied zoo schoon. Maer, eilaes! het hoeft gezongen, En door ouden en door jongen. Op een' allerdroefsten toon. 2 Kent gy wel Parysmyn vrienden Neen ge toch'k geloof het niet. Blinden leiden daer dezienden, Op het air van 't oorlogslied. Mag de burgery maer'dansen Achter haer kassydenSchansen Barricadenlyk het heet, Mag het volk al eens, by't kraeijen Van den haenin cirkel draeijen 'T schynt geen kogels,doen hun leed En geen vuer en is er t’heet. 'K weet een liedje een lied zoo schoon Maer, eilaes, hel hoeft gezongen, En door ouden en door jongen Op een allerdroefsten toon. 3 Ja maer ’k vrees ik voor gevolgen Al en gaet h.et my niet aen Want, is Mars zoo wat verbolgen Neen Parys blyft niet bestaen. Nicolaes met zyn kozakken Komt wel eens hel goed inpakken Van die heerkens allegaer, En hy steekt de stad in branden, Voert hel volk naer ander landen En dan droomt een uilenscbaer Op T gebied van Kanlektaer. (I) 'K weet een liedje, een lied zoo schoon Maereilaes het hoeft gezongen (IJ Zoo wordi de liane genoemd in Bcnart de Vos, en wie weel niel dat de bane prykt in Frankryk's wapenschild? Goed gekozen, waerachlig! de Franschen draeijen ook met alle winden lyk hel haenljc van den loren. Winterholer voor Boeren en Heeren. En door ouden en door jongen Op een’ allerdroefsten toon. 4 Dan eerst ademt 't oud Europa En de Belgen sukkelen voort. Dank de Vlaemsche Calliopa Niemand die onz’ ruste stoort. Geen prefect kan ons nog plnimen Geen kommis den spaerpot ruimen, Niet een garde, zonder wyf, Durft meer onze dochters schaken, En nog vloek en laster braken, Al hong hem geen kleed aen 't lyf. 'K weet een liedjeeen lied zoo schoon Maer, eilaes! het hoeft gezongen, En door ouden en door jongen Op een allerdroefsten toon. ANNONCEN. .15 Cêntiinen den drukregel. Degenen, Ecce adsumquia vocasti me. 1 'K weet een liedjeeen lied zoo schoon Maer, eilaes! hel hoefl gezongen En door ouden en door jongen Op een allerdroefsten loon. Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, fr' 5pg welke tevens in hetzondags SUPPLEMENT moeten geplaetst worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaatst. Brieven en geld vrachlvry toe te zenden.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 1