Tamerlan-Deprey, kommandeur der ridderorde ran Don Quichotte de la Manche, gemiste chevalier der orde van Leopold. Over Frankryk. PUBLICUS. (I) Zic Boterkuipje van den 11 july 1850, n.° 188. genwelke aldacr plants gehad hebben den 28 Oc tober lest, en dat dezen hoogen raed, alsnu maer bestaende uit een drietal persoonen, (welveistaende van de vel lichtste koppen),met tyd zal aengroeijen; want het schynt dat men in denzelvenzalaennemen al diegene welke, door hun uitstekend vernuft en bekwaemheid, weerdig zullen geoordeeld worden er deel van te maken; zoo dat Pervyse welhaest een klein Athenen zou kunnen worden. Men zegt verders dat het driemanschapover eenigen tyd eene zitting gehouden beeft in het hotel van deszelfs voorzitter, in welke zeer ernstige en aenbelangende zaken moeten verhandeld zyn ge weest, vermits deze zitting tot zeer diep in den nacht heeft gedeurdby zoo ver dat die raedsheeren zoodanig afgemat en vermoeid waren(byzonderlyk twee onder hun, welkers woonsten een weinig van de hoofdplaets zyn afgelegen), dat men verplicht is geweest buitengewone middelen te verzinnen om die weerde mannen tot hunne rustplaetstebrengen. En zulks zoude waerlyk niemand moeten verwon derenindien, gelyk men zegt, het vermaerd brabbelschrift van den pakdrager van Vorthem hetwelk de Bode van Nieuport, in deszelfs nummer van den 27 november, aen zyne lezers heeft mede gedeeld, wel een voortbrengsel zou zyn van gemelde zitting. Aen de vruchten kent men den boom. ’K en twyfele geenzins, mynheer, of den pak drager van Vorthem zou, indien hy wilde, deswegens verdere inlichtingen kunnen geven. fllordl voortgezet). NOTA. Renseignementen uit Dcndetmonde, Gent en Aelst ontvangen, laten ons toe eene allercurieusle politieke biographic te beloven. Debrigands der socialistsche drukpers, protesteren op eenezonderlinge wyze tegen den staetsaenslag van 2 december. Om te bewyzen dal Louis Bonaparte het regt niet had de Constitutie te overlreden, zy moorden, branden, plunderen en verkrachten; met een woord, zy verbryzelen al de goddelyke en menschelyke wettenZien zy niet, die blinde voorstanders van de wetlelykheiddat zy, door hun gedrag, den aenslag van Bonaparte wettigen, op het oogenblik zelve dat zy de wetlelykheid in roepen Dienst van de fransche nationale garde. In 4848, zy dient de revolutie tot meter in 1851zy presenteert het geweer voor Louis-Napoleon, die haer doopkind in het graf stoot! (N. B. De garde nationale, in Frankryk, heeten wy, in België, garde civique. Beide deze instellingen zouden verdienen, voor honderd jaer, op den zol der te bewaren gelegd te worden.) Uit Veurnambacht, 15 december 1851 Mynheer den opsteller van het Boterkuipje. Men zegt dat er onlangs, te Pervyse, eene soort van Aréopage, in het klein, is opgerigt geworden ter gelegenheid ol ten gevolge der gemeentekiezin- Duitschland, Engeland en België.... ’T is Engeland voornameiyk met zyne mekanieken, dat onze lyn- waednyverheid voor 3/a gedood heeft; nu zal het laetste i/a volgenals wy in Holland, Engeland zullen voor mededinger hebben (Dender-Bode van Aelst). Staetkundig progres in Frankryk. In 1848 belettede het liberale en constitutionnele Frankryk den koning Lodewyk-Philips eene smulparty, welke moest gehouden worden onder den blauwen hemel. Dit wierd genoemd achteruitkruipery en superstitie! In 1851Frankryk zegent Mynheer Bonaparte, die nietmetal meer toelaet.... Frankryk wordt raisonnabel’T is waer dat, drie jaren te leven onder eene republiekeene beste les is voor de schreeuwelaers van het PROGRES. Het schoolgeld beloopt wat hoog, ’t is waer; maer, in eene maend, men leert er alzoo veel als, op de katholyke scholenia eene eeuw. Zekere lieden toonen zich hoogst verwonderd over den zoo snellen vooruitgang van Frankryk naer den afgrond. Dat zy zich minder verwonderen en er betere lessen uil trekken. Dit leert ons, dat een land, hetwelk zyne koningen slachtoffert, ge- noodzaekt is te aenveerden voor meester, den eersten waeghals die zich aenbiedt; en dit nog wel op genade. De onbezonnene, die zich in het water werpt met het inzigt van te verdrinkenheeft geen het minste regt zich te beklagen omdatdereddings- plank te kort, of niet kloek genoeg is. De omwentelingen zyn van de familie van Satur- nus, die zyne eigene kinderen verslond. M. Louis Bonaparte, zoon van de. omwenteling, gelooft het anders Die leeft zal zien. Het was wel te verwachten, dat de Constitutie, welke Louis-Napoleon, den 2 december, naer de weerlicht geschoten heefteen slecht einde zoude gehad hebben het was immers de dertiende, sedert het begin der revolutie. Het is niet ge- raedzaem met dertien aen tafel te zitten. De Franschen geven zich uit, van over zestig jaer, voor de warmste voorstanders der vryheid en vooruitgang, en nogthans zy toonen er] zich' de grootste vyanden van. Zy gelyken aen zekere onbe- drevene werklieden, die hunne onbehendigheid toeschryven aen de slechte hoedanigheid der werk tuigen] De liberale gazetten zingen op alle toonen het geluk dat de volkeren moeten genieten, zoohaest den invloed der religie uit de zamenleving geheel en gansch zal gebannen zynen tot nu toe hebben die herders nog niets anders weten in te rigten dan kudden van wolvenzoo als dezelve thans bestaen in de departementen der Neder- Alpen en van den Var! didaet te doen gelukkenenwanneer hy in zyne verwachting te leur gesteld was, wierd hy met zyne vrienden van Dixmude door Moustache zoo geestig vergeleken aux dindons de la farce!Wiste deze heer dan te voren niet dat zyne twee vrienden reeds de plaets, die hy voor zynen beschermeling beoog de, te Oostende en te Brugge eerst waren gaen aen- bieden? Zich nog sterker by het ministerie willende onderscheiden, greep Moustache de pen erf schreef aen de boereburgemeesters Het Gouvernement, een groot belang stellende in het gelukken der kandidatuer van M. Debreyne, gy zult my rekening gevenmynheer, der verrig- tingen die gy zult gedaen hebben ten voordeele van M. Debreyne, en gy zult my het getal stemmen aenwyzen die gy zult overhaeld hebben om ]de nationale zaek te doen gelukken. In fransch, met hair op le chiffre des votes que vous aurez ame nés d faire réussir la CAUSE NATIONALE! Maer ongelukkiglyk de ministers zeiden hem wanneer hy toen de beenen van zyn g.t naer Brus sel liep, om over dezen wyzen en heldhafligen trek gefeliciteerd te worden Gy'heblXdaer wat schoons uitgezet! Daer is de circulaire- man, zeide M. Rogier aen M. Tesch, die aen- stonds Moustache voor alle komplimentf door den neus wreefMen schryft in zulke omstandig heden uiet, men stygt te peerd en memgaet in persoon scripta manet, verba volant!.... Hoe stond de arme duivel te kykenhy dié meende zoo wel gedaen te hebben diglyk verkonden? Eilaes wy hebben daertoe geen talent genoeg! Ik zal voor den duivel werkenals de ministers het zeggen (sic)! Dat is zyne kenspreukzyn veld- geroep. Uit kracht van dit grondbeginselspringt hy onversaegd vooruit, bereid om vrienden en vyanden klerikalen en liberalenneder te vellen op eenen wenk der mannen die aen het bewind zyn. Wie zal de heldenstukken van Moustache in de kies worstelingen verhalen? Ach! hoe vele merk- wecidigc en wonderbare daden zullen diesaengaende by gebrek aen ruchtbaerheidin den afgrond der vergetelheid niet geraken! Eens te Couckelaere, dapper strydende voor M. Debreyne, sprong Moustache uit zyn rytuig om eenen kiezer, die pas van de mis kwamaen te vallenen de volgende tweespraekd la fagon der helden van Homerusbegon tusschen hen Moustache. Wel vriendje S..., ik ben blyde van u te zienik vraeg uwe stem tegen morgén, is ’t wel? S... Hoe wel, voor wie is ’t dat gy nu rondgaet? M. ’T is voor Bieyne, vriendje lief. S. Ten kan niet zyn dat gy nu voor Breyne ma kelt, daer gy lest tegen hem zoo smadelyk uitvielt. M. Jamaer, dat is nu al vergeten; ik ging alsdan voor de papen rondmaer nu werk ik tegen de papen. S. Ik versta dit niet wel. M. Als de papen wel doen daei is niemand die ze liever ziet als ik; maer als zy kwalyk doen, ik zeg, gelyk Breyne Pastoor, moeit u in uwe kerk. 5. Wat komt dit te pas? M. Dat is te zeggen als de papen doen gelyk over twee jaren, als zy ons meester laten en zich met geene stemmingen bemoeijen, alles is wel, maer S. Waerom worden zy als kiezeis op de lyst gebragt? M. Indien ik meester ware, ik zoude al de papen uit de lyst schrabben.... (1) En M. Debreyne, de ondankbare Debreyne, durfde toen nog, ter gelegenheid derzelfde kiezin- gen, opentlyk zeggen dal al het loopen en ryden van den kommissaris meer kwaed als goed aen zyne kandidatuer gedaen had!Oü l’ingratitude va-t-elle done se nicher? Maer dit gezegde viel in ’t water ook niet, en M. Debreyne ondervond het later genoeg, wanneer Moustache en Vandevelde hem te Brussel de rol van Bertrand tirant les marrons du feu deden spelen! In de hoop dat zy wederzydiglyk ten voordeele van zynen gunsteling, den heef Leplae zouden gewrocht (vervolg) ERRATUM. In de laetsle reken der levensbeschry- ving van Moustache is er een misslag geslopen; in plaets van (de leden van den gemeenteraed der stad Veurne) Ces Messieurs qui s'occupent de leurs intérétslees opdragen Leur zéle (der leden van den gemeenteraed der stad Veurne),si bien connu pour la defense de leurs intérétsnous prédit d’avan- ce(77° feil tegen de tael- en spraekkunst) hun i iever, zoo wel bekend voor de verdediging van hunne belangenvoorzegt ons van te vooren openbare gezegden, nog onlangs niet aerzelde te zeggen, zynen spyt uitdrukkendedat er geen kan- didaet tegen M. Pecsteen gesteld wierde In de kiezingen zyn wy in ons element. Wy zullen ons dezen keer niet kuunen distinguerenOok met welke blydschap, met welke vreugde, met welke handenwryving ontving hy de goede tyding dat M. Van Mooreghem zich op rang voor het Senaet stelde! 'T is nu, riep hy in zyne verrukking uit, op den omslag van zynen kazak slaende, 't is nu dat wy chevalier de ïordre de Leopold zullen benoemd worden!Maer, o wisselvalligheid der menschelyke zaken, o grillen der Fortuin, in plaets van een eerkruis, kreeg de ongelukkige eene achtenvyfligere blikken buize! en, tot overmaet van tegenspoed durfde het Boterkuipje, dat snoode en eerlooze Boterkuipjemet hem den gek scheren en hemo schande der schanden! hem Moustache-Tamerlan- Deprey! hem, de vervaerlyke sacripant der twee gevechten! lot kommandeur der ridderorde van Don Quichotte, spotsgewyze te benoemen!.... Maer laet ons glerieryker gedachtenissen aen- halen. Laet ons zyne bewonderaers terug in het geheugen brengen zyne roemruchtige bedryven nu voor M. Morel tegen M. Debreyne, dan voor M. Debreyne tegen M. Desmaizières, en, by de eerste verandering van ministerie, tegen M. De breyne voor M....; nu tegexi M. Vanwoumen, dien hy alsdan zoo sierlyk den stier van Veurnambacht noemdedan voor M. Vanwoumen om, zoohaest als het zyne belangen zullen vereischen.dat hy nog eens tuimelaertje speelt, tegen M. Vanwoumen zynen grooten kiezingsabel uit te trekken. Wie zal den roem van dezen nieuwen Proteus, de voor- treffelykheid van dezen politieken kameleon, weer- En de kiezingen dan Wy waren op het punt de schoonste perel van de kroone, de belangrykste -j-—..w. bladzydeder biographic van Moustache, te vergeten! hebben, bragt hy al het zyne by, om hunnen kan- Het ware regt jammer geweest; want’t is in dit k" vak dal de man eenen ryken oogst van politieke en liberale verdiensten heeft opgedaen, dat hy inder- daed het kruis van eere verdiend heeft. Dit is zoo danig waer, dat de groote Moustache, volgens de •2 ►*-&O u-iLgfrfflwSSawgKE1

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 2