EEN' DONDERDAGBLAD VOOR AENKONDIGINGEN, TYDVERDRYF EN ALGEMEENE BELANGEN. l¥.a 206. DIXMUDE, 25 December 1851. Zesde Jaer. DIXMUDE. De liberale party en den 2 december. E vaendel van 89 zegepralend wapperde op byna al de hoofdsteden van Emopa. Te Romen, te Geneve, te Weenen, te Parys, te Berlyn, te Turynte Brusselin al de duitsche prinsdommen en kantons van Zwitserland aenbad te verwenschen. Napels roept Leve de Honing! weg met de I van zyn parlement en beschouwt met vreugde de her- men de liberale vryheid, dochter van Voltaire, kleindochter van Maerten Luther en moeder der toekomst en van den vooruitgang. En wat was de liberale vryheid, die het volk overal zoo gelukkig zou maken De vryheid van het kwaed, van de rede en van de wellusten. De liberale vryheid bestaet in het uitbreiden van al de vryheden die het meest strydig zyn met het order en het gezag, en die regtstreeks geleiden naer de regeringsloosheidnaer den opstand en naer de bedorvendheid van het hert; en in het beslryden van die vryhedenwelke het order en het gezag kunnen staven, en de goede zeden voort zetten. Het liberalismus heeft tegen het volk gezegd, dat het de meester was van alles, en over alles kon be slissen. Het heeft de vryheid gegeven aen de liberale kongressen, aen de logien, aen de klubsen en aen al de revolutionnaire byeenkomsten. Het heeft de vryheid van denken uitgeroepen, de vryheid van het vermaek en van de baldadig heid Het heeft het volk gewapend tegen het gezag en aen eiken burger een geweer gegeven om den vorst te bevechten. Integendeelhet liberalismus heeft zich overal gesteld tegen de vryheid van bet goede’, tegen de vryheden die voordeelig zyn aen het geeslelyk en wereldlyk gezagtegen de vryheid van den godsdienst, van het onderwys en dér christelyke liefdadigheid. Er bestaen geene liberale en revolutionnaire gouvernementen die zich niet gewapend hebben KRONYK. By hel diskuteren over den budget der openbare werken heeft de verslaggever, M. Debrouwer de Hogendorp het slechte bestuer van ’s Slaels yzer- wegen deftig over den hekel gehaeld en eene menigte geld vet kwisterijen melden vinger aengewezen. Wy zullen er hier slechts eenigen van aenhalen De stoomwagen, n.° 54, in het werkbuis gevoerd in October 1849, om hersteld te worden, staet er nog en is niet voltooid, alhoewel hy reeds 25,041 fr. voor herstellingen heeft gekost. De n.° 79 heelt j by de40,000 fr. van herstellingen gekost, terwyl een nieuwe, veel krachtiger, maer 52,500 fr. moet kosten. De bevoorradingen zyn veel te aenzien- lyk, en wanneer men ze niet noodig heeft worden ze verkocht voor oud yzer. M. Vanhoorebeke heeft bekend dat M. Debrouwer op vele punten gelyk had. En ziet daer hoe het komt dat het gouvernement alle jaren meer dan 7 millioen franks te kort komt in de besturing van den yzerweg, en dit niettegenstaende, wil het ministerie denzelven niet afstaen aen byzondere Maetschappyenwelke er alle jaren al zoo vele zonden op winnen. En de reden hiervan, zult gy zeggen? De reden is om dat M. Rogier alsdan al die mannen ten dienste niet meer zonde hebben voor zyne Nieuwe Politiek. Is dat niet een vaderlyk gebruik maken van het geld dat wy zoo duer moeten winnen? ’T is ook ter gelegenheid des onderzoeks van den budget der openbare werken, dat de kwestie van de overstroomingen der vallei van den Yser te berde is gekomen M. Clep, representant "oor het distrikt Veurne, heeft de belangen der aenlanders van onze rivier talentvol verdedigd (wy deelen verder zyne redevoering mede). Op hem is gevolgd graef Demeulenaere, oud-gouverneur van Wesl- vlaenderen. M. Debreyne heeft niet willen ten achter blyven en heeft ook een diskoersje afgelezen om de aendacht van bet gouvernement in te roepen op de menigvuldige overstroomingen die ons teis teren. M. Vanreninghe zelve heeft geloofd het zyne te moeten hydragen ter verdediging van eene zaek, die bet gouvernement al gelyk zal laten gelyk zy is. Waren de Westvlaenderlingen Luikerwalen, of sterke geesten, die den spot dryven met God en zyn gebod, zy zouden wel hun deel krvgen van de HONDERD TWINTIG MILLIOEN FRANKS, die de liberale Kamer dit jaer toegestaen heeft om yzer- wegen en paleizen temaken in de statiën; maer!... Nu, patiëntie, het zal wel eens beteren :het onregt heeft geenen duer. Intusschentyd, het zy ons toe gelaten eene kleine bemerking te maken op de bemerking, welke het Weekblad van Dixmude zon dag laetst maekle over de handelwys van de heeren Clep en Demeulenaere. De eerste, volgens dat Kladje, zoude, tegen wil en dankaenleiding hebben gegeven om de uitvoering der voorhandige werken te vertragen. (Wy verstaen dit niet M. Clep is niet gelyk M. Debreyne, die moet dansen zoo als de Ministers schuifelen, en die, hierom, niet alleenlyk zich niet heeft mogen verzetten tegen den vrijen in- en doorvoer van het hollandsche vee, maer er nog daerenboven vóór heeft moeten stemmen, tot meerder eere eh profyt van de Veurn- ambachtsche boeren, zyne commeltanten!!) De schop, welken de hydrograef van het Weekblad rigt naer den oud-gouverneur, den besten administrateur van België, volgens de getuigenis van zyne vrienden en vyanden, is tastelyker Men verwyt M. De meulenaere ons niet indachtig te zyn geweest dienden er hun voordeel in vinden te sparen en oplettend te zyn; terwyl op de wegen van den Staet, alleman maer onbevreesd door het geld loopt, om dat niemand eenig voordeel vindt in ge- spaerzaem te handelen. Daerna is de budget in zyn geheel aengenomen geweest door 75aenwezige leden. Er waren maer 53 representanten te kort. Den pré-dag zullen zy allen op hunnen'post zyn’, en uitroepen met Titus Dit is evenwel geen ver loren dag! De tweede Kamer der Algemeene Staten, in Holland heeft, na drie dagen te hebben beraed- slaegdhet koophandeltraktaet aengegaen met België, aenveerd met 54 stemmen tegen 21. Men kan van nt|,al\verzekei endat Louis Napoleon byna al de sieipmen zal bekomen. Wan neer men ziet dat steden,zoo als Ryssel, Rouanen, alwaer men sedert vier jaer de werklieden het socialismus aengepredikt hadde vier vyfden van hunne stemmen aen den President geven, alle oppositien hebben gedaen en moeten zich buigen voor eene dietgelyke eenparigheid. Maendag na middag beliepen de gekende stemmen der depar tementen tot 2,450,000 voor en 589,000 tegen. wanneer hy Minister, Gouverneur en almogende was, en men duidt liet hem ten kwade nu de hand uit té reiken om ons te helpen! Hoe, Weekblad! de Ministers, uwe patroonen, krygen honderd-twintig millioen [ranks op eenen keer om openbare werken te doen verrigten, en gy, die hen alle dagen op beide uwe kniën aenbidl, kunt nauwelyks een klein gedeelte voor ons bekomen van de 600,000 fr. die toegestaen zyn ter verbetering van de Senne, der beide Nethen en den Yser! YVelaen, thans dat gy almogende zyt, stel u aen het werktoon dat gy meer kunt dan M. Demeulenaere; het geld is daer; maekt dal wy er ons regtvëerdig deel van krygen, of houdt op uit te bazuinen, dat M. Rogier de vlaemsche boeren geern zieten dat hy Vlaenderen gered heeft of wil redden. Zalurdag heeft de Kamer, schier te loope, al de artikelen van den budget der openbare werken gestemd; het onderzoeken van het koophandel- traktaet met Holland gesteld zynde op eergisteren dingsdag. Eene aerdige, doch zeer merkweerdige vooistel is gedaen geweest door den verdienstelyk- sten onzer representantenM. Dumortier. Ziende dat het land zich ruïneert by het exploiteren der yzerwegen door den Staet, heeft hy den voorstel gedaendat er aen de bedienden der spoorbaen een tiende van de profyten zoude gegeven worden. Een tiende van deprofyten, riep men van alle kantenMaer den yzerweg gaet alle jaren meer dan zeven millioen ten achteren’ Ik weet bet wel, antwoordde M. Dumortier; maer ’t is om profyten te kunnen verwezenlykendat ik er wil beloven aen de geëmployeerden; de yzerwegen, die bestuerd zyn door byzondere maetschappyen, kosten maer I 2o,000 frper myle s jaers, daer de yzerwegen <,ivn u&uucu van den Staet er 67,000 kosten. En de oorzaek i tegen deze drie vryhedenen daer waer de Staet de hiervan is dat, op de byzondere yzerwegen, de be- i Kerk niet beheerscht, den alleenhandel van het onderwys en der liefdadigheid niet heelt (zoo als in België), daer voert deStaet eenen gedurigen oorlog tegen de Kerk, en spant alle middels in om de vryheid van het onderwys onmogelyk te maken. En hoe zyn al die gouvernementen tot stand ge komen? In Frankryk, met de Kerk te berooven en tot slaverny te brengen. In Spanje op dezelfde wyze. Portugael, ZwitserlandItalië en vooral Piëmont hebben Frankryk nagevolgd; en in België verlangt men maer naer het oogenblik op welk men de Kerk zal kunnen overheerschen. En welke zyn de gevolgen geweest van dat liberalismus Overal de gruwelykste wanorders de revolutie staet niet meer stil; al de klassen der zamenleving zyn opgeruid tegen elkander, haten elkander en doen elkander den oorlog aen. Aen het roer van den Staet heeft eene minderheid de talenten, de deugd en de ware verdiensten weten te veivangen door de logentael, den laster en de stoutmoedig heid;en dat gouvernement valt onder de slagen van het verleide gepeupelte. Maer de baldadigheden van het liberalismus zyn ten hoogste gekomenen de volkerenvermoeid van al die sefmone en ydele beloften beginnen de liberale vryheid, die ben zoo lang bedrogen heeft. Het is nog niet lang geleden dat het liberale 1 Kamers! Duitschland juicht toe aen den val stelling van hel gezag zyner vorsten. En Pans dan! Parys, Frankryk, di? defonteine en den o< r- sprong is van het valsche liberalismus, Frankryk buigt gedwee den nek onder den sab elwetsih 1 ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen welke tevens in lietzondags SUPPLEMENT moeten geplaelst worden, genieten eene merkelyke prysvermindering. PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stadfr. 500 Buiten stadvrachtvry 600 Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaelst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. MET EEN GRAENTJE ZOUT. ET BOTEBKUIFJE.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 1