A Men denkt dat de ontscheepte troepen den 19 Brussel, 26 juny 1852. beuren, indien men blyfl handelen zoo als men tot nu toe gehandeld heeft. Men schryfl uit Weenen Ik verneme dat de Russen geen weerstand aen de landing van de verbondene troepen geboden hebben, om dal hunne magten in Krimeën maer samengesteld zyn uil 58,000 mannen, buiten hel garnizoen van Sebastopol,’t welk 12,000 mannen sterk is. Die 58,000 mannen zyn samengesteld uit 8,000 mannen kavalery tusschen Eupatoria en Simferopol, en 50,000 mannen met 48 slokken kanon op de hoogten. De Russen zullen die hoog ten tot hel uiterste verdedigen. Vakna, 30 augustus 1851. Myne lieve Peter en Meier, Ik haeste my om u teschryven dat ik my in oenen goeden staet van gezondheid bevinde en dat ik wensche dat den i tegenwoordigen brief u even welvarend zoude vinden. Ik zal u zeggen dat wy ons heden, 30 augustus, ten 8 ure L’s morgens, inschepen om Sebastopol te gaen belegeren, I schrikverwekkende belegering. Sebastopol heeft eene ver- Isterking die verdedigd is door 800 vuermonden. Maer, dit Inieltegenstaende, verhopen wynog hetzelve te kunnen ver- nieligen. De verbondene mogendheden hebben 3,000 stuk- I ken kanon25,000 malroozenhel landleger lelt omtrent Mynheer Ik zou üed geerne consulteren nopens een rhumatisme maer mede ik geplaegd ben. Alvolgens kome ik üed vrindelyk verzoeken by my te willen passeren minième straet N* 13 Brussel, den eersten dag dal gy uwe visielen in hel stad zult doen. liet zou my aengenaem zyn den dag en uer te weten, door een brieflie 21 uren voor uwe visiet, om dat ik t’huis zuti zvn. Nielalleen worden deze denkbeelden ondersteund de spekulatenrs ons een tiende minder graen toe- door de gezegde veigaderingen maer zy wor- voerden en ons onzen schoonen oogst, waeiop wy I den broederlyk ver ledigt! door de Nation, den zoo Irolsch zyn, voor ons lielen. Men vergeel u«u gC..>annv.v.. Observaleur, den .Vewigcr de Gand, den Mephisto- dat, ter oorzake van den oorlog, er ons, hel aen- de artillery. Nog voor den middag waren de voor- phólSa rlnn fmirnuf/b Mae dnn Fd/n'r/nzr dn Tri- Slaendft 1361’. ffCeO 21’360 Uil (lei! bune, en een aenlal kleinere overdrevene sleed- dragers. Wy voor ons gelooven niet, dal het geluk van België berust in de handen van die overdrevene mannen. België is hel oud land der religie, en men zal met ons bekennen, dat daer waer deze vernie tigd is, het geluk van een volk niet meer beslaen kan. Vele aanhangers zullen die overdryvers dan ook niet vinden. -s«=£>Os88D<>^- ra. VERHAEGEN EN HET NYPERISMUS. Men leest in de Emancipation Men heeft van over lang gezegd, dal er geen ligtgeloovigcr menschen zyn dan de ongeloovigen. Men heeft filosofen geweien, ongeloovigen, god loochenaars zelve die waerzeggers le rade gingen, draeijende tafels ondervraagden, verschrikt waren van spoken en doökeersen enz.alzoo wel als de eenvoudigste en onwetendste menschen van de wereld. Hel ma^onnisch manifest van MM. Verhaegen en Bourland heeft ons beweegd om een zeer kurieus stuk, waervan wy van over verschelde weken in bezit zyn, in hel licht le geven. T is een eigenhandige brief geschreven door M. Verhaegen aen den vermaerden kwakzalver Drieske Nypers, die beweerde al de ziekten te genezen door de enkele aenraking. Men zal zien dat M. Verhaegen, die de mirakels loochent, den/ spot dryft met de heiligen aen welke men mirakels toeschryft; met de catholyken die er aen gelooven, en met de Kerk die ze verzekert, zeer regtzinniglyk over tuigd is, dathy oogenblikkelyk van eene inwendige ziekte kan genezen worden door de lusschenkqpmst van eenen ongeleerden vlegelwiens gansche wetenschap bestaet in zyne liglgeloovige dupen te nypen. Op het tydstip dat Drieske Nypers, die apostel van eene nieuwe religie, eenige duizende Belgen schandiglyk fopte, zoude er zekerlyk nie mand kunnen denken hebben, dat M- Vcrhae^cn een zooieverig discipel was van hel Nyperïsmus, en dal hy, zes maenden lang, de beste kalanl geweest is van den roskammer van St-Gillis (land van Waes). Wy waerborgen de echtheid van den volgenden brief, geheel geschreven door M. Verhaegen, voor zitter van de Kamer der Representanten, groot meester der IrancmaQonneryambassadeur der logien van Zweden by den Groolen-Oosten, le Brussel, enz. De invoerregtcn op liet vreemde Wee. Men vraegl zich met verwondering de oorzaek der altoos toenemende duerte van hel vleesch; die verwondering houdt op wanneer men het tarief der invoerregten raedpleegt. In Duitschland wordt voor ieder stuk zwacr vee een thaler invoerregt betaeld; in Holland 2 francs. Welnu in ons voorbeeldelyk België belaelt men 50 tot 55 fr. voor eene koe, en 40 lol 45 voor eenen os. Hel is ligt le begrypen dal de vreemde veevettcrs zich niet haestenzulke overmatige regten te komen betalen, maer hunne vette koeijen en ossen elders dan naer onze markten le brengen. Hoe ongerymd is hel niet alle andere eetwaren vry en onbetaeld in en uit het land te laten gaen, en het vreemd vee met zulk een zwaer iokomregl te treffen? Wat meer is, toen hel belgische gouvernement den vrijen invoer der eetwaren afkondigde, kon dit besluit geenen onmiddelyken invloed op den prys vau het vee hebben, .want het nooit by het etntHgen des winters tusschen de slaglers en de veevettcrs gehandeld wordt; onze groote grondeigenaers alleen hebben deze gelegenheid waargenomen om het magere vee dal vry inkwam, aen matigen prys le koopen; nu de invoer zoo schrikkelyk belast is, doen zy by hel verkoopen hun ner vette dieren, meer dan eene dubbele winst. By het zien op welke wyzehet houden der boter- 1 markt^ sedert eenigen lyd, alhier geschiedt, vraegl men zich of het jle politie niet mogelyk ware de markt zoodanig te regelen dal iedereen zich zoude kunnen voorzien van de boter die hy in zyn huis-1 houden noodig heelt. Maendag laelsl kochten de kulsers byna al de boter op aen de ingangen der stad en in de straten, en het was de burgery, met haer geld in de hand, onmogelyk zich te kunnen gerieven. Volgens den franschen Moniteur van den 25, is de ontscheping niet geschied te Eupatoria, maer op een punt genoemd le Vieux-Fort (de Oude-Vesting). Dit punt, welk niet op al de kaerlen aengewezên is, ligt tusschen twee kleine rivieren genoemd Boul- ganak en Toki, op 7 uren van Sebastopol. - Zekere Leo Berthe, geboortig van Yper, kapo- rael in de 5° kompagnie van hel 1" halaillon van het 19e Hrrielroepen, deel makende van het fransch leger in den Oosten, heelt den volgenden brief ge schreven op het oogenblik dal hy zich ging insche- pen voor Sebastopol maer zy wor- i ïedigd door de Nation, den zoo irolsch zyn, lielen. Men vergeel Wov. rer ons, hel aen- phélès, den Journal de Liége, den Eclaircur, de Tri- slaendejaer, geen graen uil den Oosten zal kunnen 1,1 -J- 1 loekomen om het le kort, dat wy zouden hebben,) aen te vullen, en dal de oogst in de.'Vereenigde- Staten van Amerika niet gehikt is; men vergeel nog, dat Frankryk en Engeland zich in denzelfden toestand bevinden als wy, en dal zy, indien er niet spoedig maetregelen genomen worden, in twee maenden van hier, een goed gedeelte van onzen schoonen oogst uil het land zullen weggevoerd hebben, om dat zy zich niet zullen kunnen bevoor- raden, noch in Noord-Amerika noch in de Zwarle- zee. Dat men dus, zonder uitstel, den uilvoer der I Eupatoria heeft maer een klein garnizoen, hetwelk levensmiddelen verbiede en den vrijen invoerder zich waerscbynelyk niet zal kunnen verdedigen. ^-1 - <- -0-1——.1 zien aenkomen, en de werkman zal brood hebben, voor Sebastopol zullen kunnne aenkomen, om dat oplogt niet zullen kunnen tegenhouden. Men zal er alleenlyk troepen laten om ze in le sluiten. Al de hulptroepen, die nog uit Frankryk en Engeland maer regtslreekt gesluerd worden op Crimeë, alwaerde het voetvolk en de btilgaersche weiklieden, ruim den onrniddelyk al de hinderpalen uit den weg en maeklen den optogl gemakkelyk voor de ruilery en posten, op twee kolonnen, alreeds op weg naer Sebastopol langs Sympheropol en Baltsenishari. 1 Om 4 ure was de ontscheping geëindigd. De Bussen schynen stand genomen le hebben in de bergach tige streek wel Sympheropol omringt. De ontscheping heeft plaels gehad aen de kaep Baba, by hel stadje Eupatoria, door de Russen genoemd Kosloff. Eupatoria is 18 uren van Sebas- topoi in eene vlakke en heiachtige landstreek. De bevolking der omliggende dorpen is komen loe- geloopen by de kaep Baba; zy beloonde vele ver- j wondering, doch geene de minste vyandlykheid. I Eupatoria heeft maer een klein garnizoen, hetwelk invoerder zich waerscbynelyk niet zal kunnen verdedigen. zelve toelate, en België zal den winter geruslelyk terwyl het tegenstrydige wel zoude kunnen ge- de sterkten, door de Russen verdedigd, hunnen alleenlyk troepen laten komen, zullen niet meer naer Varna gaen, kaep Baba tot statie zal dienen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1854 | | pagina 2