TIENDE JAER. DIXMUDE, 24 APRIL 4856. N" 495. g algemeene Behingen. Een Donderdagsblad voor Aenkondigingen, Tijdverdrijf en Pontius Pilatus A HET DOODSOORDEEL VAN JESÜS-CHR1STUS. H’t/ herinneren eenigen onzer geabonneerden dat de inschrijvingen op de dagbladen vooraf betaelbaer zyn. Degenen die ons hunnen abonnementsprijs per mandaet op den Post, of anderszins, doen geworden, mogen er de verzendingskosten van afhouden. Voor de anderen zullen wy de vrijheid nemen, binnen kort het beloop van hel abonnement, tegen kwylantie, met den Post te doen afhalen. van den Sultan en in zyne begeerte onderzaten, zonder onderscheid. I zullen kunnen uitgevoerd worden zonder de zede- lyke medewerking der christene mogendheden die misschien zelfs verpligt zullen zyn er voor eenigen tyd hunne troepen te laten, om er de eer en het leven der christenen te beschermen tegen de dweepzucht der oude discipels van Mahomet. Men verzekert, overigens, dat Omer-Pacha gelast is met, aen het hoofd van mobiele troepen, zich overal te begeven tol het doen uilvoeren van bet halti- humaïoun. Het hertogdom Parma, in Italic,. blyft voort lyden aen de Mazzinische leerstellingen. Afgryse- lyke politieke moorden worden er gepleegd. Da- gelyks ontvangen er nog ryke familien brieven van moordbedreiging. Verscheidene vlugten het ryk uit. De Oostenrykers, die er binnengerukt zyn, ten einde die moorddadige poogingen te dempen, houden de strengste maetrogels. Alwie eenigzins verdacht voorkomt wordt gevangen genomen. De kerkers zyn opgevuld met burgerlyke gevan genen. Schrik heersebt in gansch het her togdom. Wy zullen ditmael onze 'politieke overwegingen sluiten met een gedacht te geven van dèn slaat van de katholyke Kerk in Engeland en Schotland, welke staet zoo nauw met de politiek verbonden is dat, ware het dat de godsdienst in Engeland geenc politieke kwestie meer ware, deAnglikaenschekerk al lang niet meer zoude bestaen hebben; immers hel is in Engeland de Kroon, en niet de overtui ging des volks, noch die der geleerden, die het protestantendom aldaer in wezen houdt. Van daer die menigvuldige bekeuringen, die er onder de geleerdste hoofden van Engeland plaets heb ben. Zy kunnen, met hun gezond versland, geene geloofspunten aenkleven, zonder overtuiging, al- ieenlyk omdat zy door koningin Victoria voorge schreven zyn. Wy vinden in het Catholic Directory, voor het jaer 1856, eenige merkweerslige byzonderheden opzigtens den toestand der katholyke Kerk in ALGEMEEN OVERZIGT. AVy hebben niets nieuws te melden nopens het Kongres van Parys. De ratification van het vrede- traktaet door Rusland, Oostenryk, Pruisen en Tuikyë, zyn waerschynelyk reeds te Parys ont vangen. In Engeland moest gisteren, 25 dezer, een nalionael feest plaets hebben; de Koningin ging eene groole zee-wapensebouwing houden te Spilhead. De Engelschen vinden er smaek in, hunne houten muren, op welke de magt en de rust van hun land gesteund zyn, ten loon te spreiden. Ook beeft de Kamer der gemeenten hare zittingen opgeschorst lot heden donderdag, op dal al hare leden de gelegenheid zouden hebben te kunnen gaen kyken naer Spilhead. De Conslilulionnel deelt eene tyding mede, by welke de Keizer van Rusland zyne legers op voet van vrede hersteld heeft; de troepen van Crimeë zullen voortaen twee legers uitmaken, bet eene onder het bevel van den generael Gorlschakoff, en het andere onder dat van den generael Luders. Het bevestigt zich dat M. de Kisseleff, die te Romen aengekomen is, gelast is met de onderhan- deling vaneen konkordaet tusschen Rusland en den Heiligen-Stoel. Ook in Piemont tracht men zich te verzoenen met Romen. Er is gpraek van het ministerie te wyzigen en de Kamers te onbinden. Piemont zou, conslilulionneel blyven, macr ophouden godloos en revolulionnair te zyn. Op verscheide punten van turksch Azia zyn nieuwe onlusten uitgeborsten, ter gelegenheid der ingevoerde hervormingen; wy hebben, ongetwy- feld, een voile vertrouwen in de goede inzigten om al zyne Engeland en Schotland. Uit deze eenigzins officiële vuikis.<iicii, iuudci vuiiviou4«JJ, te beschermen; opgaven, kan men duidelyk zien dat het katho- maer het is klaer te zien dat zyne bevelen niet licismus in deze landen veel voortgang doet, 1 J‘ byzonderlyk in de hooge klas en in de geleerde standen der zamcnleving. Dit baert ons geene verwondering, zelfs als wy de zaek aenschouwen onder een gansch naluerlyk oogpunt. Hel protes tantendom, dat met geweld over drie eeuwen in onze streken wierd ingevoerd, is tegenwoordig tot eenen staet van ontbinding gekomen die hel vol strekt magteloos maekt. Deze ontbinding is een natuerlyk gevolg van het grondprinciep van ’t pro- testantismus, het vrije onderzoek. Het protestan tendom bestaet nergens meer als godsdienstig leerstelsel, als een zamenhangsei van geloofspun ten die innerlyk onder malkaer verbonden zyn en die van iedereen moeten geloofd worden; het is niets anders meer dan eene civiele instelling, die nog iets of wat van den vorm van het oorspronke- lyke protestanlismus behoudennieéft. De eigenlyke leeringen van Luther en Calvyn hebben zoo veel veranderingen ondergaen in hare wezenlyke pun ten, dat zy niet meer kennelyk zyn. Deze veran deringen zullen voortduren, want zy. zyn het nood- zakelyk gevolg van de vryheid van onderzoek, welke Lel gezag loochent en in alles naer hun goed dunken te werke gaet. Een punt alleen is by de protestanten onveranderlyk gebleven en helis thans de eenige band die ben onder elkaer vereenigt, te weten, een onverzoenbare haet tegen de katholyke Kerk; maer die haet is e n gevoelen en niet een leerstelsel. JI Eendragt mackt ningf, door de kommissie der kunsten gemaekt. Denon liet zich eene dusdanige plael verveerdigen. By de verkooping zyner ryke verzameling van oudheden, wierd zy door lord Hawcrd aeiigekocht voor 2890 franken. By zekere schryvers vinden wy verdere byzonderheden over dit uitgesproken vonnis, welke gewis meer twyfel lyden, maer nogthans zeer merkweerdig voorkomen. Hier onder dienen byzonderlyk in aendacht genomen te worden ter dier gelegenheid door de byzittende regters van den joodschen raed uitgesproken, en ons medegedeeld door Fabricius, in zyn Cod. apocr., III, 487 sq.; wy zien er klaer in dat het woord schuldig met 15 stemmen tegen 9 uitge sproken wierd. Simon Lepras zegde Hoe oordeelt men eenen verleider? Rabam Ik weet'nict waerom de wetten bestaen als men ze niet uitvoert. Achias Men moet vooreerst zekere getuigenissen hebben om eenen aengeklaegden ter dood te brengen. Suebath Volgens de goddelyke en menschclyke regten mag men niemand veroordeclen, lenzy wettig schuldig ge kend, doch wal heeft deze rnensch gedaeu? Rosnophil herhaell de woorden van Rabam. Phuta,fares Een bedrieger, door welken een oploop onder het volk onlstaen kan, moet verbannen worden. RypharDe wetten straffen niemand, uitgenomen den schuldigen, daerom, indien hy een overtreder is, lae.t hebt zyne eigene daed bekennen, zoo niet, wilt hem niet te haestig veroordeclen. Joseph ran Arimathia O hoe sehandig is hel, dat geen 35e &5ixnu:cische korrespostdent van den JOL'R- AUL IkE GÏBSOiES. Iedereen weel hier, dal zekere Dixmudsche Mösieurs toch eerste fynaerdszynmaermen wist misschien niet algemeen dat ze nogthans niet fyn genoeg zyn om behoorlyk tezwy- gen, en geene nieuwe staeltjes van hunne onkunde uit te kramen in een versleten fransch liberae! blad, dat naem draegt Journal de Bruges. '/y durven, sederteenige raaenden, in hun Weekblad geen toeken van leven meer geven, o.n dat hel Bolcrkuipje weke- 4. Hy noemt zich valschelyk zoon Gods. 5. Hy noemt zich valschelyk koning can Israel. 6. Hy is in den tempel getreden, gevolgd van eene groole menigte, palmtakken in de handen dragende. Beveelt den eersten Cenlurio (hoofdman) hem tot de regt- plaets te brengen. Verbiedt aen alle arme of ryke personen de dood van Jesus te beletten. De getuigen welke het vonnis tegen Jesus geteekend hebben, zyn: 1. Daniel Robani, Pharizëer. 2. Joannes Zorobatel. 5. Raphael Robani. 4. Cabet, schriftgeleerde. Jesus zal uit de stad Jerusalem door de poort Slrucnka gevoerd worden. Dit oordeel is in de hebreeuwsche tael op eene koperen plael geprintterzyde staen de volgende woorden Eene gelykvormige plael is aen iederen stam gezonden. Ziehier nu in weinige regels de geschiedenis van dit merkweerdig stuk Hetzelve wierd gevonden in hel jaer 1280 hy eene op graving in de stad Aquila, in hel koningryk van Napels, later, toen hel fransche leger zich in Italië bevond, kwam het in bezit der Commissie van schoone kunsten van Frankryk; ten tyde van den veldtogt in Zuider-Italie, be- waerde men het in de kapel van het Karthuizersklooster in de nabyheid van Napels. Sedert dien tyd bevindt het zich in de kapel van Caserta. Als berkentenis der opoffe ringen welke de kloosterlingen voor het fransche leger deden, verkregen zy dat hun de plaet niet zou ontnomen worden. De fransche overzetting wierd woord voor woord Prys der insebryving, BETAELBAER VOOROP Buiten stad, vrachlvry, 6 franks. Voor die de Zondagschc Uitgave bcgecrcn, 8 franks. ANNONCEN 15 ccnlimen dm drukregel.Alle affichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onverguld iir.be zelve geplactst. Brieven en geld vrachlvry toe te zenden. Het belaugrykste vonnis, hier op aerde uitgesproken, is, zonder twyfel, dat oordeel hetwelk over achttien honderd jaren, Jesus-Christus der dood pligtig verklaerde. Over eenige jaren wierd het medegedeeld door het fransche tyd- schrift le Droil, en zoo als te deuken was, van velen be knibbeld en als onecht verworpen; wat er ook van zy, schynt hel ous gewigtig genoeg, om het hier letterlyk, zoo als hel ontdekt wierd, te laten volgen Oordeel, gesproken door Pontius-Pilatus, landvoogd van Neder-Galiloea, luidende, dal Jesus van Nazareth, de kruisdood sterven zal. In het zeventiende jaer der regering van keizer Tiberius, op den vyf en twintigslcn dag der maend maerl, in de heilige stad Jerusalem. Annas en Caïphas priesters en opperpriesters Gods waren. Landvoogd van Neder-Galiloea, op den voorzilterstroon zittende, Veroordeelt Jesus van Nazareth aen het kruis tusschen twee móordena- ren te sterven, lerwyl de groole en openbare getuigenissen des volks zeggen 1Jesus is een verleider. 2. Hy is een oproermaker 5. Hy is een vyand der wet.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1856 | | pagina 1