Wy roepen nog eens tie aendachl onzer volks vertegenwoordigers in over de pligt die zy hebben van ten ernstigsten aen te dringen by wie het be hoort, ten einde dezen beweenlyken toestand te doen ophouden. De Kamers hebben 9 of 10 tnilli- oen gestemd, tol bel reglmaken van de Macs te Luik, en de vallei van den Yzer, de schoonste en vruchtbaarste landstreek van Vlaenderen, blyft zonder de minste weermiddels, blootgesteld aen de overstroomingen. De heerClep, toen hy represen tant was, had zulks verstaenook heeft hy de dankbaerheid en den lof weggedragen van allen, voor den moed en wysheid waermede hy de be langen der bewoners van den Yzer allyd verdedigd heeft. Sedert dal M. Clep uit de Kamer is, wordt er nooit meer gesproken van middels om onze overstroomingen te voorkomen, en de representant van Dixmude zelve heelt, tot nu toe, weinig of niets geJaen om zyne commettanten der oevers van den Yzer regl te doen wedervaren. I geraedzamer dat Men leest in den Denderbode Gelyk men weet, heelt de nieuwe tuchtraed onzer burgerwacht den Denderbode- garde-civiek veroordeeld tot de hoogste straf, te wéten 96 bekomen heeft? Onze tegenstrevers meenden misschien verstandig te werk te gaen, met zich dood te gebaren inliet Weekblad, en ons maer aen te randen' in een fransch blad, hetwelk veel te ongodsdienstig is om door ons gelezen te worden, en, vervolgens, in onze handen niet zou vallenmaer, zoo men ziet, dat verstand der lafhertigen, die ons in het don ker willen slaen, wordt hun ook niet aengerekend. Wy hebben vrienden, die ons verwittigen, eiken keer dat dier- gelyke schandbladen tegen ons of de onzen eenigen uit val doen. De Dixmudsehe korrespondenten van die bladen zullen ons alzoo allyd op onzen post vinden, en indien zy ons schelden in slecht fra/isch, wy zullen in goed en ver- slaenbaer vlaemsch hunne laffe handelwyze naer behooren schandvlekken. Men meldt ons uit Noordschote, 17 April Op dit oogenblik zyn wy hier zoodanig omringd van water, dat het gezigl er van, niets dan eene ruime zee ver toont; en, ware liet niet dat men in de verte, de torens der naburige dorpen ziel opsteken, men zou waerlyk ge- looven, dat wy ons hier in eene zeehaven bevinden, vooral wanneer men ai die bootjes of kleine vaertuigen op het kerkhof ziet aenlanden. Om er maer een gedacht van te geven Men vaert van de plaets, ten westen, regtstreeks naer Reninghe; ten noorden naer de Knokke-brug, en oostwaerls (weinig heeft hel ditmael geschild), of men kon ook tot by Merckems dorpplaels varen; zoodanig dat mon hier omtrent woont als op een schier-eiland. Gelukkig dat wy nog allyd, zuidwacrls, le voel naer hel gehucht Luzerne kunnen gaen, alhoewel het een uer om is en dat de weg allerslecht is. Wat nu de bewoners van den Poczelschen- Wyk betreft, die hel derde deel der bevolking dezer ge meente uilmakenmenigmalen heb ik geweten dal, wilden zy naer hunne parochie kerk komen, zy ookverpligt waren van den walerwagen gebruik te maken, of wel zy moesten eenen omweg doen van ongeveer twee uren ver. Oordeel nu. hoe wy hier in progres zynNu wat anders, en daer ligt geheel de knoop wy aenschouwen met droefheid, al dia overstroomde meerschen, vetweiden en zaeilandeu die, in 't algemeen genomen, onder de beste dernrovinlie mogen gerangschikt worden. Wal al groote schade moet dit aen onze landbouwers niet veroorzaken Voor hel oogenblik ware dit onmogelyk uiteen te doen; daerenboven, herin-' neren wy hierby nog eens die talryke verliezen welke zy, sedert vyf-en-twintig jaren, door diergelyke overstroo- mingen(namelykdooi de zomervloeden),onderslaen hebben, en men zal er geen einde aen vinden. Dit nu zoo zyude, zouden er geene middelen bestaen om dezen ongelukkigen toestand van zaken le verhelpen? Zoo ja, men spreekt van merkelyke verbeteringen aen den Yzervaert le bewerkstel ligen; anderen zeggen dat dit nooit maer halve genomene maetregelen zullen zyn, om het oogwit te bereiken dal men bedoelt. Wat er van zy, hel algemeene gevoelen is hier en zoo heb ik gisteren nog een bevoegd man hooren spre ken, dat het veel beter zou zyn, een uitloozings-kanael te graven, ten minsten te beginnen aen het gewezen lort de Knok, regtstreeks naer Nieuporl; en dan zal men gemak- kelyk deze groote massa’s wateren kunnen af halen; Welligl zal men hiertegen komen opwerpen dat de uitvoe ring van zulke groote werken zeer kostelyk zullen vallen; wy hebben dit ook voorop gedacht, maer hetgene wy ook welen, is dat deze vruchtbare streek er magtig veel kan by winnen, indien wy dit eens in hel werk konden zien leggen. enkele verdediger van den onschuldigen zich in de gansche stad Jerusalem bevinde Joram Waerom zouden wy dezen regtveerdigen om zyne regtveerdigheid laten sterven? EhibcrisOfschoon hy regtveerdig is, moet hy ter dood gebragl worden, mits de menigte door zyne woorden tot oproer wordt aengezet. Nicodemus Oordeelt onze wet eenen mensch, voor aleer men gehoord en onderzocht hebbe waeraen hy plig- tig zy? Diarabias Vermits hy voor den raed beschuldigd wordt, moet hy sterven. Sereas Een oproerige brengt schade toe aen het land, daerom moet hy onder het volk niet meer gerekend worden. Rabinth Schuldig of onschuldig, mits hy zich tegen onze wetten stelt, mogen wy hem niet langer dulden. JosaphalDat men hem voor allyd in de gevangenis werpe, en met yzeren ketens hinde. Plolemeus Indien hy noch pligtig noch onpligtig is, waerom toeven wy dan zoo lang om hem ter dood te bren gen, of uit het land le verbannen. Seras Het is zonder twyfel beter en geraedzamer dat hy uit het land gedreven, of aen den keizer overgelerd worde. Mesa Is hy regtveerdig, zullen wy zelven ons tot hem bekeeren, maer is hy schuldig, verstooten wy hem dan van ons. Samech Sluiten wy de zaek in vrede, op dal hy ons niet wederspaunig zy, en wil hy dan zich volgens ons niet voe- schoonHoort wat er tegenwoordig. M. Verhacgen predikt waerlyk wel. Vooreerst, men was verwonderd hem de verachting der rykdommen le hooren prediken, en zyne politieke vrienden waren verer gerd van hem te zien eene zulke groote achting koesteren voor de woorden van Mgr. den aertsbisschop van Parys, dewelke hy, van letter tot letter aengehaeld en met eenen finantiëlen mantel omhuld heeft doch, daer hy sprak met Een sermoen van den venerabele Verliaegcn. Sedert dat de vrede verzekerd is, beginnen de exploitan ten der openbare fortuin en de bezitters van kapitalen naer middels le zoeken om hun gold te doen winste op brengen en hunne fortuin te vermeerderen. ’T is alzoo dat er het gouvernement eeneaenvraeg komt gedaen te worden tol het bekomen der toelating om eene magtige krediets-in- stelling,onder den naemvSn mobilier Krediet,en onder den vorm van eene naemlooze maetschappy, in België in te rigten. liet mobilier of roerende Krediet heeft voor doelwit hel leenen van kapitalen en hel uitgeven van aktien en obliga tion tot het ondernemen van groote werken van landbouw, koophandel, it^verheid^^rwegen, scheepsvaert, enz. De heeren Frère en Rogier hebben, tydens hun bestuer, naemlooze maatschappijen voor het grondkrediet en meer dan twintig andere welke de heer Verhaegen altemael prystlaten tot stand komenen waren zy langer aen het roer gebleven, ongetwyfeld dat het mobi lier Krediet insgelyks alreeds zou bestaenmaer ’t is juist om dat het niet onder minister Frère is, maer onder minis ter Mercier dat de aenvraeg gedaen wordt, dat ze M. Ver haegen allerslechts vindt en schadelyk naer ziel en lig- chaem.’T is nogthans jammer dat eene diergelyke dryfveer den venerabele prediker geleid heeft, zyn sermoen was zoo er de Emancipatie van zegt, die was eene zoo groote zalving en diepe overtuiging, kon men niet langer meer twyfelen of de maledictie, welke hy uitsprak legen hel gulden kalf, was regtzintiig. Eetiige leden der Kamer waren beweegd lot krysschens toe, en men zegt zelfs, doch wy hebben het niet gezien, dal er vurige tongen zweefden boven zyn hoofd wanneer hy de verzaking aen de vergankelyke goederen dezer aerde predikte, en dat eene kroon van licht zyn vcnerabel hoofd omstraelde. Wy zouden niet verwonderd zyn le hooren zeggen dat de achtbare representant, de eerste bekeerd door zyn sermoen en waerlyk getroffen door de gratie, by hel uitgaen der Kamer, al zyne goederen is gaen uitdeden aen de armen. Welk een voorbeeld, indien hy hel geeft! Indien hy hel geeft, al zyne Br.-, zuilen hem navolgen, en de hedendaegsche zamcnleving verlossen van de aen- bidding van het gulden kalfindien hy weigert, men zal nog eens kwaed van hem spreken, en hem valschelyk uit geven voor eenen hypokriet en eenen aertslogenaer. De wereld, trouwens, is zoo boos gwnn I Iiifii.111— lyks al hunne, gezegden zoo blykbaer wederlegde, dat men die onafhankelyk is door zyn personeel karakter en zynen oveial, in verstacnbaer vlaemsch, vertelde hoe zy, slag op maetschappelyken stand, en die onbetwiste kennissen bezit slag, plat geslagen ivoren. Zy durfden zelfs hunne kandi- in hel geen de wettenen de administratie betreft, zyn niet daten voorde buitengewone gemeenle-stemming van 12 april j minder onverstandig en onbetamelyk. Zy schelden hem, niet kenbaer maken in hunnen stomgeslagemMomteur. Met alleen om dat zy hem vermoeden van oppositie te kunnen alzoo in tyds te z.wygen, loonden zy ten minste dat er I nog een weinigje verstand overbleef; waerom toch zyn ie dat restje gaen verspelen naer Brugge? 'L'j schryven dan, onder het nameloos onderschrift Un abound, eenen franschen brief aen den Journal de Bruges; maer of het fransch is met hair op!’ De brief bestaet slechts uit vier zinsnedenmaer zy hebben in lengte hetgeen ont breekt in welluidendheid ludien wy te schryven hadden voor lezers die met den eigenaerdigen franschen schryflrant goed bekend zyn, wy zouden hen, door eene letterkundige ontleding van twee dezer zinsneden, hertelyk doen lag- chen; maer dewyl wy in het vlaemsch schryven, voor Vla- hebben, hadde hy zich op rang gesteld, 69 stemmen tegen mingen die hel best hunne eigene lael kennen, -het zy ons genoeg te doen bemerken dat die zinsneden, volgens een fransch spreekwoord, lang en plat zyn gelyk de sabel van Karel-den-Groote. W’ie, immers, die in hel fransch een weinig ervaren is, zou niet grimlagchcnd zyne schouders optrekken, by hel lezen van de volgende woorden, die wy hier lelterlyk uilschryven? Depuis la cküte de la memo rable congregation des trepasses, de défunle mémoire, oil its ont laisseleursplumes....Hy,die versland heeft, zal misschien kunnen navorschen wal die Mósieurs willen zeggen; maer hy zal zekerlyk veel gemakkelyker verstaen, dat zy geen verstand genoeg hebben om te schryven ’t geen zy schryven willen. Is deze laelste bemerking wat hard, het is onze schuld niet dat zy verdient aengehaeld te worden. W’aerom ook schryven zy in eene tael welke zy maer onvolmaeklelyk kennen? Kennen zy misschien beter bet lalyn? Dat men oordeele. In hunnen brief halen zy eene latynsche spreuk op, die bestaet uil zeven woorden, en, hoe weinig lalyn wy kunnen, wy weten er genoeg om te vinden dat zy drie taelfouten bedryven. Zy willen schryven non dignus intrare in dodo corpore, en zy schryven non digNVM intrare in docTE cor- PEre. Dne fouteu op zeven woorden!! Geeft alsdan geld uit om droeve jongens jaren op jaren lalyn te laten leeren en van de party van het progres te doen zyn Hebben zyer hun latyn by verloren, zy hebben er waer lyk ook niet by gewonnen, noch in scherpzinnigheid, noch in welvoegelykheid, zoo als het zal blyken uit het volgende: Het Boterkuipje is nooit maer in liet strydperk getreden, wanneer een kandidaet zich aenbood, welks princiepen, of Moorgaeiide, handelwyze, geene genoegzame paerbqrg waren, datfiy in alle omstandigheden, onafhankelyk, on- partydig en gematigd zou zyn. Daer het Weekblad, zoo als wy het alreeds gezegd hebben, geene kandidaten noemde, zelfs zes dagen vóór de kiezing, wy hadden niemands poli tiek leven le beoordeelen, goed te keuren of tcbeslryden, en wy hebben derhalve, gelyk hel redelyk was, geen enkel woord over de kiezingen gerept. Ouzc stilzwygendheid was een nieuw bewys dal wy niet stryden om le stryden, maer alleenlyk als het er op aenkomt van den godsdienst, de zedelykheid en de conslilutionncle vryheden onzer mede burgers te verdedigen. Die verstand heeft, begrypt dat ge- makkelyk; doch is niet scherpzinnig die wil. Onze tegen strevers bewaerheden dit laelste gezegde zeer wel, als zy in 'hunnen brief doen zien dat zy niet vatten, hetgeen voor een ieder tastelyk is, en dat zy maer juist verstand genoeg hebben, om, tegen alle welvoegelykheid en in slecht fransch, scheldwoorden te werpen naer.het hoofd van den opstel ler van het Boterkuipje, die geenen enkelen voet in hunnen weg gesteld heeft. Hunne schandige uitvallen tegen eenen achtbaren heer> gen, zal hy zyne straf dragen. Caiphas Gy weel allen niet wat gy zegt het is beter dal een enkele mensch gedood worde als dat een gansche volk verdelgd worde. (Joannes. 18. 14. De volksmenigte riep Pilatus legen ludien gy dezen mensch los laet, zyt gy den vriend van Ccsar niet. (Joannes 19. 12. Hierna spreekt Fabricius van de koperen plael welke men te Aquila, zegt hy, in eene rots van marmersteen ontdekt heeft, en welke luidt als volgtVonnis, gespro ken door Pontius Pilatus, stadhouder van Neder-Galiloee, luidende, dat Jesus van Nazareth de kruisdood sterven zal. In het zeventiende jaer der regering van Tiberius Gesar, den 25* dag der maeud maerl; dan volgt, met uit zondering van hel vierde beschuldigingspunt, het oordeel, omtrent woord voor woord, zoo als wy het boven neder- sehreven. Wy eindigen met de woorden van den duitschen schryver Thesmar, aen welken wy deze byzonderheden ontleeuen, met de volgende beweegrede Indien het waer is dat, by de bekentenis der goddelyke leering, het weinig hier op aenkomt of deze oorkonde echt of vaisch zy, worden zy ten minste belangryk voor de christenen, aen wie hel Evangelie eene kracht Gods is, bokwaem allen zalig te maken, die daeracn gelooven, en welke zich niet schamen hel te be kennen, onbekommerd over den lof of de spotternv der menigte. slag, plat geslagen waren. Zy durfden zelfs hunne kandi- 12 april minder onverstandig hun doen, en zy weien niet dat alle wettelyke administratie uit t verscheidene leden moet bestaen, op dat er zou oppositie, en vervolgens wederlegging en beredeneerde beraedslaging zyn; met een woord, op dat de waerheid zou spruiten uil de wryving der denkwijzen. Is hel scherpzinnig voor onze .M<5- sieurs zulks niet le verstaen, en te loonen dal zy zelfs niet weten in welke eeuw en onder welke grondwet zy leven? Is het verstandig en welvoegelyk eenen achtbaren heer le schelden, die zoo veel byval gevonden heeft onder zyne medeburgers, dalhy, zonder moeite, in onze afwezigheid en in de afwezigheid van velen die voor hem zouden gestemd

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1856 | | pagina 2