GOEDEBEN INSTEL BURGERSTAND DER STAD DIXMUDE. HIEBH GEMELD DEFINITIVE TOEWYZING van artikel 1 tot en mei 6, Zalurdag 17 Mei 1856 en DEFINITIVE TOEWYZING van de overige Zalurdag 31 Mei 1856, telkens om 5 ure namiddag, in het Hutel- Estaminet den Gouden Arend, Munteplaets te Brugge, te welen 1. Een HUIS te Brugge, St.-Jacobsstraet, E 3, n’ 14. Laetst gebruikt door joufvr. Van Sleenkiste. De sleutels by den Notaris. 2. Een HUIS (drie woonst), met H. 0—24—68 C. Land, te St.-Michiels. Gebruikt door De Wulf, Serru en De Loof. 3. Eene HOFSTEDE, groot volgens ommeloo- per H. 282245 C., en by kadaster Hectaren 2646—44 C., waervan II. 14—20— 76 C op Gbistel en II. 12-26-68 C. op Moere. Gebruikt door Plets-Deman, te weten Hectaren 255514 0. zonder pacht regt, en Hectaren 0-95-50 C„ lot 1 October 1860. 4. Eene HOFSTEDE nevens de voorgaende groot II. 21 2971 C. volgens ommclooperen by kadaster H. 204708 C., waervan Hectaren i 01 90 C. tc Ghislel en het overige te Moere. Gebruikt door Jan Deman, zonder pachtregt. Deze Hofjteden, gelegen digtehy de kruiskalsyde palende aen de eigendommen van mevrouw de douairière De Man, Van Outryve, D’Hooghe, de heeren Bortier, Marleghem, Shubbe, Félix Van Caillte, baron Le Bailly de Tilleghem, Van Ocker- hout, Albert Van Zuylcn, Vandor Heyde-Serruvs, De Clerck, joufvrottw Carpentier, Louis Ock'ct, Ryelandt-Marlier en andere. 5. Eene HOI* SI EDE, groot volgens prochieboek H. 11—08—28 C., en by kadaster II. 10—80—00 0. te Ecrneghem. Gebruikt door Engclbrechl-Stacl, tot 1 October 1862. Palende aen de MM. De Knuyt, mevrouw Ra- paert, MM. De Boesinghc, Van Ryckeghem en Perlau-vander Hcyde. 6. Eenc HOFSTEDE groot II. 54—22—57 C. le Ichteghem. Palende aen mejoufvronw Le Grand, de heeren burggraef De Niculant, Hcnri De Clerck, Bracq- Bauwcns, Aibéric Du Bus, Matlhicu, joufvrouw Lauwcrs en andere. Gebruikt door Ferdinand, Louis cn Sophie Ga les, tot 1 October 1856. 7. Eenc HOFSTEDE groot II. 51—25—90 C., le Couckclacrc. Palendeaen MM. De Crombrugge, Sap, Rapaert, De Pelichy en de weduwe De Brouwer, Van Moor- sel cn andere. GebruikNoor Charles Louis Logghe, tot 1 Oc- 8. Eenc HOFSTEDE metende H. 20—53—OC. gelegen le Mcrckem, waervan 11.0—95—IOC. le Woumen. Palende aen de heeren De Trammecourt, With- nall, Siocn, De Gheus, Yscnhrandl, De Breync, Bocdt, Danniau, Vanden Peereboom, Vander Sli- chele en mevrouw Van Moorcgbem tcGenl. 1862brUikl d°01 ,'aiel Van TtlUjnc’ 1011 Oclol)er 9. H. 2-88-20 C. ZAEILAND, te Merckem. Gebruikt door Joseph Tanghe. 10 II. 5-05-54 C. ZAEILAND en bebouwde grond te Merckem. Gebruikt door De Cacstecker, zonder voor- Men verzoekt ons eenc plae.ts voor het volgende Is het waer dat een lid van de kommissie der Hospiccn de hestuerders of bestuerdsters onzer weezenscholen ver boden heeft de arme weezen voortaen nog boter en kerne- melkpap te laten eten, onder voorwendsel dal deze eet waren te duer zyn, en dat, op hol dringende verzoek der bestuerdsters, men nog toegelaten heeft de weezen 's mor gens boterhammen te geven, maer dat het ’s avonds moet droogen brood zyn? Parma zy zouden liever gehad hebben dat de hertogin de j dit aBes is opgesteld en de zaek is in handen van de procu- 1 iflg van de wanorders in haer land. Zulks is niet te verwon- Deze boerin zou ook wel,volgens de nieuwe wet tegen de doron- hot ,vn immnne .1. imvervalschingen van de eetwaren kunnen gevounist worden. Deze wet spreekt een.gevang van acht dagen lot eenjaer en eene boet van 50 tol 1000 fr.uit, legen degenen, die eetwa ren of dranken zullen vervalscht hebben. piëmontesche troepen zoude geroepen hebben ter beteuge- I reur des konings. 1 deren; het zyn immers de Engelsclien met de liberalen van Piëmont, die de revolutionnairen en moordenaers in het hertogdom Parma ophitsen. Piëmontesche troepen vragen i ter demping der wanonders ware juist den woll in den schaepstal sluiten. Men leest in den Standaerl van Brugge Gisteren 1 heeft de politie dezer stad proces verbael opgemaekt ten laste van eenen melkverkooper die van deur lot deur ver- valschte melk rondleurde. Heden vernemen wy dat het de beurt eener melkvrouw geweest is, die hare koopwacr met de helft water gemengd 4n den nacht tusschen 14 en 15 dezer, is er eene diefte van 5 hektoliters aerdappels ten nadeele van den landbou wer C. Bulcke, te Zarren begaen. Te Brussel neemt het sluiten der winkels en roagazy- nen op de zon- en feestdagen eene groote uitbreiding; zon dag laetst bleven ze meestal geheel den dag gesloten in al de kwartieren der stad. Een fransch dagblad, de Moniteur de l'Agriculture, verhaelt een feit dat, indien het waer is, eene groote om wenteling moet te weeg brengen in eene der afdeelingen van den veekweek en een vraegstuk zou beslissen waervan men alle dagen de oplossing eischt, te weten hel vleesch aen lagen prys. Het geldt de ontdekking van een nieuw schapenras, dat uit chineesch Tartaren komt en van Shang-Haï in de Vereenigde-Staten wierd gebragt aen boord van den clipper White-Squall, in de lente van 1852. Dit ras is byzonderlyk kostbaer door zync merkweerdige vruchtbaer- heid. Dit geslacht jongt tweemael per jaer, en wat nog won- derbaer is, de moeder werpt twee, vier en zelfs zes lamme ren telkens. Om dit feit te staven, geeft het blad het volgende voorbeeld In februaryl855 wierp het schaep van D. Emerson, van Philadelphia, waer diergelyke dieren in de landbouwkundige lenloonstellingvoorkwamen, drie jon gen die hunne volle grootte bereikten en dan nog in oogst- maend twee andere lammeren in goeden stael. Het is niet al daer twee der dry lammeren, in february geboren, elk een lam wierpen, zoo was de oude moer in negen maenden grootmoeder van eene familie van 7 lam meren. Dit schaep is even groot als de onze en zeer gewil lig zyn vleesch is zeer schoon, inalsch, en vry van allen slechten smaek. Integendeel is de wol niet heel fyn, maer zy kan nogthans gebruikt worden voor het verveerdigen van lapyten en deksels. Men ziet dus van welk groot nut dit ras is, en indien dit kostclyk schaep geen canard is, die heimelyk in de kolommen van den Moniteur de V Agriculture zou geslopen zyn, dan mogen wy ons verwachten den lekkeren schapen bout zoo goedkoop te zien worden, dal de geringste beurzen er ten minste alle zondagen een in den pot zullen kunnen steken. De hoeveelheid bier gedurende de vier laelsle jaren in Parys gedronken wordt op 151,000 hectoliters geschat. Builen hel bier van Parys, Beginnen het Leuvensch bier en de brusselsche faro vele liefhebbers onder de Paryzenaren te vinden. De afkondiging van de emancipatie der Christenen in Turkyë, is met vreugde onlhaeld geweest in Syrië, te Lar- cana, te Rhodes en in al de grieksehe eilanden. Integendeel is de geheele provinlie Koniah in revolutie en er heerscht eenc groote gisting in Armenië, alwaer de oude Turken het niet begrypen kunnen hoe zy zouden verpligt zyn de chris tenen niet meer te moeten aenzien en te behandelen als hondennaer het voorbeeld van hunnen profeet Mahomet en zyne opvolgers. Dynsdag laetst is eene zware en hoogst jammerlyke misdaed begaen in hel ceptrael gevang van Vilvoorden, Een der Broeders van Bermherligheid welke de bediening van toeziener voor het cel-kwarlier in het huis vervult, broeder Sebaslianus, is door eenen der gevangenen op eene gevaerlyke wyze mishandeld geworden. Op het oogenblik dat deze broeder de cel opende van den genaemden Franciscus Seghers, oud 26 jaer, en wegens diefstal met hervalling, verwezen tot dry jaren gevangenis, bragt deze, gewapend met een zwaer stuk hout, eenen ge weldigen slag langs achter toe op het hoofd van den broe der opziener. Alhoewel verdwelmd door dezen schielyken aenval, en niet tegenstaende de zware kneuzing welke hy ontvangen had en waeruit het bloed stroomde, keerde broeder Sebaslianus. snel als de bliksem zich om, en deed zyne uiterste poogingen om den misdadiger te ontwa penen. Hier begon eene wreede worsteling; gelukkiglyk snelde een gevangene, welke zickelyk was en in den gang wan delde, het eerst den broeder ter hulp. Eenige oogenblikken later kwamen de wachters insgclyks ter plaets geloopen. Seghers, overmeesterd, bevond zich in eenen onbesehryf- lyken toestand van woede Ik zal hem dooden! riep hy; hy beweerde dal hy zich wilde wreken over eene overdiende straf welke de broeder hem had doen opleggen. Een regts-onderzoek is’begonnen. Men heeft den gekwet sten alle noodige zorgen toegediend, en zyn staet zegt men, is heden voldoende. De invoer der engelsche steenkolen in België neemt sedert eenigen tyd meer en meer toe. Reeds zyn verscheide schepen geladen met deze koslelyk brandstof te Gent aen- gekomen; gisteren nog melde een brief uit Antwerpen de aenkomst van verschillige schepen thet houillie geladen in de haven van Antwerpen. Deze kolen, welke van de eerste kwaliteit schynen te zyn, worden tegen gematigde pryzen geleverd. Verscheidene steenbakkers uil de omstreken van Antwerpen bezigen dezelve reeds in groote hoeveelheid. Op de merkt van Kortryk heeft men deze week al de boter aengeslagen, welke eene boerin van Vichtenaerdc merkt had gebragt. Van buiten was de stul zeer schoon en versch en had de boter een allerbeslen smaek maer van binnen was de stul opgevuld met zeer slechte en bedorven boter en met andere zelfstandigheden. Proces-verbael van tot 5 dagen gevang, 15 franks boete en de proceskosten, uit hoofde van een artikel afgekondigd in ons blad den 7 October lest en getiteld het groot soldaeljesspel. Wy zullen al wederom die sententie nemen van waer zy komt en gelyk zy is; zy verwondert ons des te min, om dat wy dezelve voorzien hadden, vermits er voor ons geene genade noch bermherligheid te hopen wasEene zaek nogthans moet ons verheugen, te welen dal den tuchlraed de magt niet had ons tot den kogel te veroordeelen, want dan ware hel voorzeker te vreezet) geweest dat men aen den Dender- bodc zou toegepast hebben het zoo algemeen onder de hinders bekend spreekwoord van Adieu mynen muizclaer met draeiken en alDoch, de sententie is niet onweder- roepelyk, er moeten nog eerst regters met verstand over oordeelen.en het fameus vonnis van het aelstersch geregts- hof bekrachtigen vooraleer de Denderbode in ’t prison van Jan De Lichte eens zal opgesteld worden, wel te ver- staen, als men hem de vyzen op duimen en vingers niet draeit, al zaken waeraen degazetlierszich moeten verwach ten, vermits zy in een land van kwikzilver wonen waer ge durige aerdbevingen zyn, en waer de winden van alle zyden stormen ÜVF.RI.YDENS. 11 April. Demaziere, Petrus Albertus, jongman, yzer- smidsgast, oud 25 jaren, geboren te l.oo en wonende te Dixmude. 12 id. Bigghe, Theophila Justint), jonge dochter, kantwerk ster, oud 21 jaren, geboren en wonende ie Dixtuude. Algemcene Tydingen. M. De Kenkelaere, pastoor te Wardamme, is in dezelfde hoedanigheid te Zantvoorde by Yper benoemd; hy wordt te Wardamme door M. Van Quaethem, pastoor te Lapscheure, vervangen. liet hei leggen van onze koemarkt, met de levering van 25,000 kalsiesleenen, is aengonomen geworden door den heer Meulepas, mits 2690 franks; bet maken van eenen muer aen hel kerkhof door A- Flour en P. Declercq, mits Ir. 1992,21 c.het leveren van 52 slaken, voor de koe markt, door Menu,steenhouwer te Ypcre, mitsfr. 966,28e. eu de herstellingswerken aen het huis, bewoond door L. Vanghillewe, door R. Zants, mits 595 franks. Onze gemeenteraed heeft besloten het volgende stads- regt te doen betalen voor alle materialen die zullen ver nachten op de kaeijen en landingen palende aen den Yser, aen de Sledevaerl en aen het Bertegat twee centimen voor eiken vierkanten meter, wanneer de goederen in den kring vyf meters zyn, en een centiem den meter, wanneer ze boven dien afstand geplaetsl worden. Zondag aenstaendc, ten 5 ure namiddag, gaen de leerlingen van stads armeschool een concert geven in de regeringzacl op het stadhuis. De heer Ch. Vanderheyde, van Dixmude, leerling by de universiteit te Gent, komt zyn examen voor de kandida- leur in genees- heel- eu vroedkunde, op eene voldoende wyze tc ondergacn. Graef Buol, ooslenryksche gcvolmatigde hy bet Kon- gresvan Parys, is zaterdag te Brussel aengekomen. Na hei middagmael te hebben genomen met Z. M. den Koning, is de graef Buol vertrokken naer Weenen. —De daling dcrgraenpryz.cn gaet voort op al de markten van ons land. Zy is, door een genomen, van 2 tol 5 franks den hectoliter op de tarwe, en 2 fr. tot 2,50 op de rogge, is te voorzien dat, vóór veertien dagen van hier, de tarwe zal gedaeld zyn lot 22 fr., en de rogge lot 15 fr. den hec toliter. Men hoort geen enkel woord meer spreken van den yzerweg van Dixmude, welken men ons, den 26 november 1855, op het Stadhuis, olïiciëlyk acnkondigde te zullen gelegd worden door de verzoekers en bekomers der con cessie, de heeren Green en Carton. Zelfs de Britgsche korrespondent van hel Weekblad blyft zoo stom als een ezel. Welke mag hier van de oorzaek zyn? Sedert eenigen tyd klaegl men sterk over de slechte hoedanigheid der melk, welke alhier verkocht wordt. Eertyds was de melk overal WIT, en nu, by sommige uit- verkoopers, is zy zoo BLAUW als eene schalie, doorliet DOOPWATER die er by gegoten wordt. Dit is een bedrog waerover wy de byzondere aendacht der stedelyke politie inroepen. Immers, als men melk koopt, dan geeft men zyn geld voor MELK alleen en niet voor MELK en WATER: indien de kooper het goed vindt, kan hy in zvne gekochte waer zoo veel WATER gieten als hel hem belieft, hy is er meester van, maerde uilverkooper moet hem PURE MELK zonder water, leveren. Wy verhopen dat onze stedelyke politie de noodige maelregels zal nemen om een einde aen dit sch.indelyk bedrog te stellen de nieuwe wel over hel vervalschen der eetwaren geeft haer volle magt om die bedriegeryen en die vervalschingen te beteugelen. Wy voegen hierby dat de nieuwe wet op hel vervalschen der dranken en'der eet waren, eene gevangenis van ACHT DAGEN TOT EEN JAER en eene boete van 50 lol 1000 FRANKS uilspreekl tegen degene die zullen vervalscht of doen vervalschen hebben, hel zy eetwaren, het zy dranken. De persoonen, die deze ver- val.sch.le waren zullen verkocht of te koop aengeboden hebben zullen, aen dezelve straf onderworpen zyn. Bezigt aen wie het aengael. (Landbouwer van Thienen). De engelsche dagbladen verzetten zich hevig tegen de legering der ooslenryksche soldaten op de grenzen van VAN DE Zalurdag, 3' Mei 1S5G,

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1856 | | pagina 3