i. 1 Allerlei. I r De ministerieele krisis duert immer voort, toestand is niet veranderd sedert acht dagen. Het Weekblad wil absoluet in onze kiezingen van 14 dezer eene zaek van religie zien, en daerocn vraegt hel ons of wy in de verdediging der kandi daten van de onaf hankelyken den godsdienst heb ben zoeken te verheerlyken. Wil het bladje ons op het persoonlyk terrein brengen? Wy zyn gereed het op dien terrein te volgen, ofschoon bet ons walgt erop te komen, en dan zullen wy eens aen ’t klare daglicht brengen hoe hel Weekblad den godsdienst heeft trachten te verheerlyken met zyne mannen te ondersteunen. Maer het bladje zal zich wel wachten aen dit potje te roeren. Het Weekblad dat zich niet sehaemt op de deloyaelsie wyze te werk te gaen, heeft hel vooral gemunt op den heer Ghyselen. Hel wil en Lel zal dien heer vernederen, verpletteren ouder hel ge- wigt zyner lasteringen. Omdal wy het bladje tol liet regt geroepen hebben, valt hel den heer’Ghy- selen op de onbetamelyksle wyze aen. ’T is waer dal deze heer aen de kliek Debreyne niel behoort, maer is het daerom eene reden om hem door hel modder le trekken? De welpeizende burgers heb ben alreeds regt gedaen over de smaedredenen van het Weekblad; doch dit is geene reden om dat dezienwyze te kennen gegeven te hebben van een- en-lwinlig kamersvan koophandel, die zich onledig gehouden hadden met den toestand der brouwerijen van hun ressort, M. Vandenbroeck, zeggen wy, bragt eene tabel voor, welke sedert 1850 lot 1861 Volgens bet Weekblad heeft er ten dage der kiezing geene de minste manifestatie plaels gehad welke bewees dal het volk van stad over den uit slag der kiezingen te vreden was. Enkel hebben er eenige zwymelende dronkaerds, zegt dit blad, ’s avonds onze straten doorloopen. Jammer dat liet bladje vergeet te zeggen dat die dronkaerds juist aen de kliek behoorden die op dezen dag voor goed haren kassaert gekregen heeft. Zoo be vonden wy ons op den avond der kiezing in eene herberg waer men by onze inkomst de kreet aen- hief van Leve M. l'anwoumen! Leve de Onafhanke- Onze konfrater gelykt heel wel aen de uil die het licht by klaren dage zielhel beest wordt er door in duizeling gebragt en luikt de oogen toe. Zoo ook slaet het met bet Weekblad. Sinds het zyne mannen van hun voetstuk heeft zien afwer pen, droomt het van 't luilekkerland. Wanneer, als in Jiet land van Cocagne, de druiven nu in deu mond der burgers niet vallen, moet dit geweten worden aen de onafhankelyke raedsheeren. Er is geen kwestie meer van een politio-reglement dat in overeenkomst gebragt wordt met de belangen der burgery, maer enkel van een elizeesche veld waer de burger en de werkman de góden van een aerdsch paradys moeten worden. Zie maer hier een slaeltje van den dommen praet van het bladje Van de andere domheden van het Weekblad willen wy niet gewagen. De burgery willen wy de moeite sparen den ongezouten kost van dit bladje verder onder hel oog te brengen. lyken! Een twintigtal werklieden zaten daer rustig een pintje te drinken, toen korts na onze aen- komst, een zestiental mannen de herberg binnen- siormden. Nauwelyks hadden die dronken woel geesten het Kuipje ontwaerd, of zy hadden het op ons gemunt en wilden ons aen hel lyf. Echter was hel wik het Kuipje le meê en zoo wietden die mannen weldra allen aen de deur gezel. Die mannen nu waren noch min noch meer de brykebakkers van zekeren liberalen heer, die eerst voor de estaminet ce Belle Vue ruzie gemaekt eu daerna,in de Esperance aen de deur gevlogen waren. Het Weekblad kan niel opkrygen dat wy zyn’ man van Pollincbove hebben doen kennen zoo als hy door al ecrlyk man naer weerde geschat wordt. Zoo spreekt hel van schandael, van eerrooving, van hael, van wraek en wal weet ik nog al. Dal hel bladje eens de goede hoedanigheden van zyn liefkind late kennen; dal het bewyze dat het een respectabel man is en dan zullen wy ons ongelyk als wy in T ongelyk zyn bekennen, maer doet het dit niet, wy staen geen iota van ons gezegde af, al zegt het ook dat wy wel onze uitbrakingen tegen dal treffelyk man voor hel geregt zouden kunnen te bekoopen hebben. rnedebegrepen, den stael van uitvoer meldde onzer bieren en den invoer der vreemde bieren in België. Uit deze label wierd er opgeinaekldat in 1861 de weerde van hel uitgevoerde belgisch bier op een derde gevallen is van dil in 4850 uilgevoerd, lerwyl de weerde van hel vreemd bier dat in België is inge voerd geworden in 1861, zeventien keeren grooier geweest is dan in 1830. In zyne officieele statistiek is het goevernemenl genoodzaakt geweest in de volgende bewoordingen de onlzaggelyke vermindering aen le loonei) van deze nationale industrie De productie in belastbaren inlmud is in 1861 van 109,754 hectoliters kleiner geweest dan de •productie van 1860, en van 544,055 hectoliters by deze van 1859, dat. is te zeggen dal in 1861 'l jaer na de afschaffing der octrooiregteu er negen honderd vier-en-lachtig duizend acht hon derd drie-en-tachlig tonnen bier min gebrouwd zyn geworden dan in 1859, tydslip welk de afschaffing vooraf ging. De oktrooireglen afgetrokken die de brouwers van Dixmude betaelden vóór de wet van 18july 1860, hebben zy in I860 ongeveer tien duist franks meer betaeld dan zy vóór de afschaffing van T ok- trooi betaelden; was Dixmude eene gemeente geweest zonder oklrooi, dan zoude hel 1,285-24 fr. meer betaeld hebben dan vóór de wel vanISjuly. Zoo dat nu, wanneer men in aenmerkiog neemt dat M. De Bieytie deze wel gestemd heeft, dal by allen op wie hy invloed had lol zich getrokken heelt om die wel te helpen stemmen, moet men dan niet overtuigd zyn dal ons arrondissement, welk meer dan zestig brouwers lelt, dien man als een vyand van deszelfs belangen moet aenschouwen? Wan neer men, van een anderen kant, in aenmerking neemt dat, wanneer er in de Kamer kwestie was van de twee millioen die de kolen aen het oklrooi betaelden, le vervangen door evenweenlige accyns- regten die de kool-induslrie zou betaeld hebben om de vlaeinsche nyverheden te redden, en dat die zelfde M. Debreyne, met dit amendement niet te stemmen, de Vlaenderen veroordeelt heeft om deze waelsche belasting te betalen, zou men niet een weinig genegen zyn te gelooveu dat er overdryviug beslael in de gezegden van het Weekblad, wanneer dit bladje uil roept dat het jaer 1865 een jaer van schande en rouw is die onze afstammelingen met hunne tranen zouden willen uitgewischl zien? Hordt vuorlgezel). Het Weekblad vraegt ons hoe hel komt dat na de kiezingen van koitryk, Brugge en Dixmude zoo vele beurzen van den St. Pielers-penning en van de Chinezen plal liggen. Wy hebben geene moeite om op die vraeg te antwoorden. Dal zal waerschynlyk komen omdat de afgekookle mannen van het Weekblad, sinds onze burgery ze verslooten heeft, naer de mis niet meer gaen. Vóór ze hunnen kassaert gekregen hadden, waren er geen reglzinniger kalholyken dan zy en ze gaven voor den St. Pielers-penning en voor de Chinezen dal het een plezier was om zien, maer sinds ze afgekookt zyn, hooren ze 's zondags de mis niet meer luiden. O logieke mannen die niet aerzelen onze man nen voor onkatholyken te doen doorgaen! wy onzen kollega zyn onregtveerdig handelen niet onder het oog zouden brengen en hem doen zien dal hetgeen hy schryfl enkel uit spyl wordt ge schreven omdal hel zyne mannen door de burgery heeft zien veislooten als onweerdig om langer hare belangen in den Gemeente-raed ic verdedigen. De konfrater die nu zyne pen in den galbeker gedopt heefl om den heer Ghyselen len toon te zeilen met den neus vau eenen droogen gierigaerd schreef in zyn nummer vau 6 January 1861 In zyn nummer van 22 december van het zelfde jaer schreef hy In zyn nummer vau ISjanuary van het verleden jaer schreef hy Voegt daerby dal in de laelste drie maenden ge melde heer, twee algemeene brooddeelingen ge- daen heeft van omtrent 200 fr. ieder. Wy vragen on aen allen onparlydigen burger, tot hoever hel Weekblad geloof verdicut voor wal al zyne gezegdéus beitelt, niel alleen tegen den heer Ghyselen, maer legen de kandidaten der ouafhan- kelykeu in her algemeen. M. de Senateur Van- woumen heefl hel voor een wraekzuchlige, M. Verwilghen voor een gebuisde doen doorgaen, alhoewel M. Debreyne er niel minder dan zeven gehad heelt, waervan de laelste honderd zestig meiers lelde; M. den doktor Delahaye heefl hel voor een eigenzinnige, M. den doktor Vanden- hussche voor eenen.... nietweel doen xiocrgaen Neemt daerby nog den heer Médard Vanderheyde die het gemeend heelt voor een domoor le doen uitgeven, eu daer zuil gy u een volkomen gedacht kunnen maken van de grieven die het bladje van de Vischmaikt legen onze kandidaten inbrengt, om zich eenigzins le troosten over de schroome- lyke buis die hel in drie opvolgende kiezingen gekregen heelt. O tempora, mores! gelukkig dat er aen den redakteirr van het Weekblad nog wat geest en on dervinding ontbreekt om deze woorden le verslaen. I V ««—■—Ml i mil Min m—g—m»— zelfde magi als deze die liet bewoont. Hewel, fluisterde my de selmone vrouw in bel oor, binst het jaer zal owe weitsch vervuld wezen; men zal u .als prins herkennen, en hiermede verdween zy. Heines hel zal zeker slechts eenen droom wazenwant zie, wy liggen nog op het zelfde strooi 'T is waer, deed Bonifacius, het zyn niets dan droo- merycn, en droomen is immers bedrog; maer ik weel niet, thans ben ik niel meer zoo naergeestig als gisteren avond. De deur van het gevang opende zich onderwyl, en er traden soldaten binnen om de broeders voor het hooge gereglshof te brengen. Onderwege herkendeBonifacius eenen persoon, onder de menigte nieuwsgierigen die hen volgden, voor den sluertnan van zyn schip en riep dozen toe dal men hem weldra als moordenaer ging vonnissen. Deze liep in alleryl by de kennissen welke de broeders, gedurende hun verblyf te Genua, gemaekt hadden, eu kwam met hen naer hel verhoor vau het krimineel ge- regtshof. Op de goede getuigenissen dezer laetsten, wier- den zy weder in vryheid gesteld en er wierd bevolen hun hunne peerden en reisbehoeften ter hand te stellen. Voor wal de geldbeurs van Alphonsus betreft, er was niemand die wist waer dezelve gevaren was. (La Paix). (Hel vervolg hierna). --,d Benoemingen van Burgemeesters en Schepenen. Beerst, schep., C. Vandewatlyue. Bovekerke, schep., J. Deboutte. Caeskerke,' burgm., A. Troost, schep. E. Cam'jtcr. Clercken, schep. D. Parmenlier. Couckelaere, schep. C. Perdu en H. Vanpraet. Eesten, schep. L. Vanparys en J. Vanmiddelefit. Handzaetnc, schep. J. Van Hossebrouck. Keyetn, burgm. J. Vileyn, schep. J. Monteynei. Lamperuisse, schep. C. Pieters en J.-B. Daijid. Lake, schep. F. Inghelbrecht. - r Hoe zal hel volk in onze stad, by een half jaer staen kyken. dal de processen nog voortduren; dal de honden nog moeten betalendat de patenten niet verminderd zyn dal de kramen op de markt nog by den vierkanten meier worden getakseerd; dal de appels eu peeren en ajuins nog standgeld zullen moeten betalen; dal de wy- ven van Lombardien nog voor groensals en patatten mosten blyveu betalen dat boter- en eijennarkten nog door de policie geregeld worden; dat de policieklok in den zomer 's avonds len 11 ure zal tuiden en 's winters ten 10 1/2 ure, en dat er nog geen hairken verandering is gekomen in dal gelukkig Diiuiude welk van zyne ver- lossers zooveel gouden bergen was beloofd. En hoezul- len de Bolermannen onder den duim lachen tpei het volk dal door ai die schooae beloften naer de stembus is geleid geweest, om voor de klubsmannen te stemmen Ecu voorbeeld ter navolging. De heer Ghyselen heeft aeu liet bureel vau Wfitlacd eene som van 100 fr. behandigd, om in brood aen de noodlydeaue behoeftige» dezer stad uitgedeeld le worde». Een naeolgenswccrdig voorbeeld. Toen wy over acht dagen ons artikel liet is lyd I nuirsclirevei), wan- hoopten wy niet van' de milddadigheid onzer iugoze- lenen edoch bekend met de onlbeeruigen der belioef- ligeu dachten wy liet medelydeu der welhebbende» le n meeleu inroepen. He len keeren wy nog eens op dil punt terug er> dil mael om een n.ivolgingsweerdig voorbeeld aen le halen wy verheugen ons aeu stads armen te mogen melden dal hun Lyden reeds eemger male, zal gelenigd worden door de gilt van M. JGhyselen. Deze heer beeft by brieve, uil Brussel, aen hel bureel van vveldaed eene somuie van it)ó Irs. geschonken, bestemd voor eene algemeene brooddeeliug aen de behoefligeu, welke dingsdag uaesl zal plaels hebben. Liefdadig zyn is zeo schoon!.. Heden heefl er door de zorgen van het bureel van weldaed, eene brooddee- lieg aen al de behoeftige huisgezinnen onzer stad plants gehad; de kusten van dil liefdadig werk, bedragende de somme van 200 Ir. worden afgedragen door onzen stad- genonl, den heer Jan Ghyselen, gromleigenaer, legeu- woordig le l’arys verblyveudo. Dat is ecu schoon voor- beeld, M. Ghyselen, welke wy hopen niet zonder naval- i> ging zal blyveu.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2