iV 5. Achttiende jaer. Oixniude, 51 January 1864. EN. SUPPLEMENT VAN iclang a RB I f ch va» a Zonen. lien en H, zoo j zorge en but >aer te e slach ENEN, an het opt hy Volgens den Journal de Gand, zou de Honing tol hiertoe maer’t bewind hebben aengeboden aen den heer De Brouckere. Hy is daerover in onder- handeling raet den Prins de Ligne, die de porte feuille nemen zou van’t Ministerie der buitenland- schezaken. De heer Leclercq zou minister van jus- licie worden, en men spreekt van den heer Liedls voor de financiën. Men zegt dat de Honing gunstig zou gestemd zyn voor een onpartydig onderzoek opzigtens de kwestie van Antwerpen. Toen het liberael ministerie in 1847 aen het roer kwam, beliepen de budgetten tot de ronde som van maer honderd vyflien millioen in 1863, zyn zy gekomen lot honderd vyf-en-veertig millioen dry honderd en twintig franken. mdere heelt bren- yfl van kerk- stan- oetnde an alle jls van de en t voor in een De Senaet heeft zich maendag vereenigd, onder voorzitterschap van M. Prins de Ligne. Op voorstel van M. Frère en om rede van den tegenwoordige!) ministerieler) toestand, houdt de Senaet zich enkel bezig met de door de Kamer ge stemde budjelten en het ontwerp betreffende de nummerverwisseliog in zake van milicie. Jlyne heer en, Achtbare en diep bedroefde medeleden, KMT. IT BOTERKUIPJE (vertrek) (acnkomst) (aenkomst) January. te ‘«j- a a a a I a 48 00 a 48 tO 15 50 18 44 16 50 2 18 5 10 2 27 Ministeriële Krisis. Lichterveloe Cortemarck Handzaeme. Zarren Eessen Dixmude. Oostkcrke Avecapelle Veurne A BONN EM ENTS-PR YS BY JARE (voorop betaelbaer) Buiten stad, 6 Franks; met het Supplement, ti Franks Men schryft in ten bureele yvilgendykstraet, N° 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentimeu. Alle Allichen by den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergdd in het Dot. geplaetst. Daerenhüven worden er wekelyks een groot aenlal nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. Eerste kwartier der Maen, den 16, Volle maen, den 25; Laetste kwartier, den 2;Nieuwe maen, den 9. 5 January. 25 12 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 I a i a 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 37 8 45 9 55 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 pastoor van St-Nikelaeskerk te Veurne. 7 30 7 57 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 0 a- 5 a- nuary 9 a 27 w -a- a 00 00 - a 17 50 - a 00 muary. 204 95 a- a- a 29 00 a 26 50 a 18 00 a 12 50 a 24 00 2 90 5 00 Uit Pervyse. Een bejaerde sukkelaer, die gedurig eenen onslerfelykeu naem betrachtte sprak eens tot zynen goeden ouden vriend Maer Ko, wal zegt men al van my? Ko, die niet vervrozen was, zegde Pier, kunt gy wel zwygen? Wel, zeker goed, was het antwoord. Nu ik ook, riep Ko en sprak verder geen woord meer. Ko wist niets goeds en zweeg. heel ter vrye beschikking van den heer verzoeker te stellen protesterende van alle kosten, schaden en intres ten, die zouden kunnen vcroorzaekl worden, met niet te voldoen aen den opzeg van gebruik MM. Karel Vanwoumen, senateur, Robert Vanwoumeu, Pieter Vanderheyde, Karel Rembry, Karel Vanhille, Joan nes Dekeyser, Theodoor Rembry, Adolf Doolaeghe, Robert Wullems, Bernard Moens, Pieter Dekeyser, Amalus De keyser, Pieler Desoutter, Karei Bever, Joseph Balloy, Joannes Moens, Karel Brys, Justin Wullems, Eduard Van hille, Oscar Caslelein, Benoit Blomme, Lodewyk Lambert, Karel Vanbesien, Lodewyk Vanthuyue, Eduard Vermeulen, Karel BaeckeAuguste SteverlynckGustaef Dekeyser, Pieler Vincent, Medard Moens, Alphons Vanacker, Benoit Verwilghen, Pius Vandenbussche, wed. Edmond Jansseu- ne, Henri Vandromme en Florimoud Deruysscher. Een prachtig monument zal eerlang geplaetst worden op’i graf van M. De Ruysschere-Van Severeneen ander monument zal insgelyks geplaetst worden op hel graf van Mejufvrouw Laurence Mathilde De Riddere, dochter van wylen den heer Eduardus Adolphus en van Mevrouw Sylvia Stephatna Vanzuylen van Nyevelt de Gaesbeke, schoon zuster van M. Michels, ontvanger der enregislratie-reglen, alhier op 8 dezer in den jeugdigen ouderdom van 22 jaren overleden. Deze laetste gedenkzuil zal nevens deze geplaetst wor den welke ter gedachtenis is opgerigl van Mevr. De Riddere hare zuster, en in leven echtgeuoote van M. Michels. Te Wyngene is er eer.e soort van griep-valling onder de inwoonersniet een huisgezin wordt er gespaerd, het zyn vooral de oude menschen die er 'l meest aen lyden. Sedert den 14 tot den 19 dezer maend, zyn er zeven sterfgevallen aeugeteekeud. Wyze om kofly te maken. Voor eenige jaren onder zocht men de beste wyze om den koffy op te schenken, f Men sloeg voor hem ongebrand te gebruiken, zonder hem te malen, hem koud te laten weeken, hem gedurende drie kwartuers te laten zieden, enz., enz. Men heeft beurtelings al die wyzen van toebereiden be proefd -. en véle persoenen hebben de volgende voor de beste gebonden men giet opgebranden gemalen koffy in eenen porceleinen of zilveren pol ziedend water, zygt hem vervolgens en laet hel sop dan op nieuw lol scliuiniens heet worden. Op die wyze bekomt men den reinsten en welsmakeudsleu koffy. Laet men hem koken in eenen pot, dan is hy nog te slecht voor eenen kozak. Frans, zegde een vader tot zynen zoon, ik heb u reeds meermalen gezegd dat gy moet trachten allyJ goed over een te komen met uwe medematen en eventwel heb rk u gisteren weer in stokke gezien met Pol, onze gebuerjongep. Vader, 'k geloof het wel, antwoordde het kind. Pol is nauwelyks op de parochie en hy wil reeds overal den haeu van T kot zyn, en alles beter welen dan wy I Maer Frans, weet gy dan niet dat wy de gebreken van onzen medemensch moeten geduldig verdragen? Alle men schen zyn immers niet even wys en verstandig! Velen meenen dat zy zeer welsprekend zyn en bet zyn doorgaeus de zulken die er nevens slaen. Dit is juist vader Daeroin is het dal ik dagelyks aen Pol het lesje voorlees, hetwelk onze meester ons iu de school heeft aengeleerd Zyl gy onkundig en dom, leer ten minste zwygen. Frans zweeg en vader sprak geen woord meer. De heer doktor Woets kómV de volgende beeren (eden van het gild Sint Sebastiaén per deurwaerder te jOmmeren van, vóór eersten mei eerstkomende, de tent,= je «faeipers en alle verdere af hankelykheden van de hem beboerende weide te weiren en dezelve gansch en ge- schacrd om de lykstatie op te volgen van den jongeling, die gedurende, zyn leven de troost,' de steun van zyne moeder, de vriend was geweest van alwie hem kende. In den iykdienst waren ongeveer vyf’hionderd menschen aen- wezig, die door hunne treurige houding, getuigden van de achting die zy den afgestorvene toedroegen. Hel was 10 ure toen destoet naer de laetste krislene rustplaels heentrok, voorgegaen door demuziekmaetschappy Cecilia, die met eene treurmarch den droevigen logt opende. Onderwyl kwam een aenzienlyk getal burgers van allen stand de rangen der lykstatie nog vermeerderen. Op het kerkhof verdrong de menigte zich rond hel graf, aen welks voel een drietal redevoeringen wierden afgelezen, waervan twee uit naem van het taelgenootschap de Van Duyse's Vrienden. Wy falen hier deze volgen uitgesproken door den heer Edmond Parel, Voorzitter van dit Genootschap Onmeêdoogende dood! Het graf hier voor onze voeten geopend, komt in zynen school de stoffelyke overblyfselen le ontvangen van een' onzer verkleefdste vrienden I Uit eerbied en genegenheid voor hem, kom ik uil naem myncr lalryke medeleden hem eene iaelste hulde brengen. Nauwelyks trad hy de wereld in, nauwelyks lelde hy twintig jaren, of reeds legde hy zyn hoofd voor altoos neder! Opeens en builen aller verwachting, zyn onze vriendelyke en dagelyksche betrekkingen met hem door een onineelbaren grem-paelafgebroken geworden. Wy ver liezen in hem eenen trouwen eu echt rondborstige!) vriend vlylig en werkzaem, verdiende hy als burger de achting en genegenheid van eenieder; dcugdzar.m eu onderdanig, maekie hy het geluk uil zyner leer beminde moeder; be- dienstig eu bekwaem, verwaerloosde hy niets van al het geen tot den bloei en voorspoed ónzer vlaemsche Mael- sehappy van welke hy geheimsclrryver was kou strekken. En thans!... thans is hy'iiiel meer! Gisteren nog schitterde de bloem, en heden is zy verwelkt!... Vaerwel, Eugeen, vaerwel! Gy zyl ons slechts eenige stappen in de eeuwigheid vooruit gegaeu dal uwe ziel in vrederuste. Vaerwel! Eene andere redevoering wierd uitgesproken door Aug. Pil, uil naem der maelschappy Heilig Kruis scherp d’uer. Wy laten die hier insgelyks volgen De doodklok roept ons heden op dit somber verblyf der dooden, op die plaels welke door ieder sterveling met eerbied wordt genaderd eu iu wier schoot de stoffelyke overblyfsels onzer voorvaderen iu vrede rusten. Heden ook worden deze van ons jong en verdienstelyk medelid ter eeuwige rust gelegd, van dien jongeling wiens afscheid onze Maelschappy iu rouw komt le dompelen. Want wy bezitten hem niet meer wie de uatuer zoo mildelyk had begunstigd, om op hel looneel de gevolgen van hel kwade en de voor lieden van hel goede voor le stellen, dien jongeling die met zoo veel iever en muzikael talent de plaels van orkest meester hy onze Maelschappy vervulde. Hy is ons voer altoos ontnomen van Eugeen bezitten wy niels meer dan de nagedachtenis; hy die door de gansebe stad om zyn regtsc.hapen en lieftallig karakter zoo diep wordt betreurd, is ons voor immer ontrukt. Hy was ons een voorbeeld vau goede opvoeding; geen jongeling kende men die zoo veel liefde voor zyne moeder gevoelde dan hy, en zynen haudel met zooveel zorg en iever dreef. Oh ja! zyne moeder is de hoop van haer huis ontnomen, by, die haer troost, liaer eenige steun was geworden. Vaerwel dan Eugeenin u ontrukt de onverbiddelyke scheiding een der trouwste en ieverigste leden onzer Maelschappy; dal de Heer uwe ziel in genade onlvange; gy zyt ons eenen stap vooruit gegaen, daer waer wy allen, in zaliger oorden, deu eeuwigen vrede zullen genieten Zoo als wy donderdag meldden, heeft dingsdag alhier de begravenis plaels gehad van M. Eugeen Vanackere, na eene kortstondige ziekte in 22jarigen ouderdom overled’en. Zelden hebben wy eene meer algemeene droefheid ge nen dan by deze treurige plegligheid. Vóór negen ure bad «ene talryke menigte zich rondom het sterfhuis ge- Yieren weg van Lichters elde op Veurne. Verlr«k-uren der treinen. 1 JULY 1865. Veurne (vertrek) Avecapelie Oostkerke Dixmude. Eessen Zarren Handzaeme. Cortemarck Lichtervelde Prieslerlyke Ikenoemingen. De heer De Maesschalk, onderpastoor te Sysseele, is be noemd tot onderpastoor te Si.-Gillis, te Brugge, in ver vanging des beeren Alex. Berghman, die in de kongregatie van de Verlosser is getredenhy wordt vervangen le Sysseele door den Lootens, thans coadjutor aldaer. De heer Van Walleghem, onderpastoor te Eegem, gaet over naer Sle-Anua te Brugge, eu wordt te Eegem opge volgd door den heer Bierre, te YVestkerkc, die op zyue beurt vervangen wordt door den heer Peel, priester uil bel Seminarie. De heer De Wilde, professor in het kollegie van St.-Lo- an HCl nuitc^ic vuil Ol.-laU- dewyk te'Brugge, is benoemd lot onderpastoor te Piiihetn. Ter Sle-Walburgakerk te Brugge, de heer Vanhove, onderpastoor in St-Janskerk te Poperinge. Ter Sl-Pielerskerk te Oostende, de heer Sieuw, onder pastoor ter Sl-Nikolaeskerk, le Yperen. Ter St-Nikalaeskerk te Yperen, de heer Markey, onder- Te Waeregem, de heer Verrou, onderpastoor te Thou- rout. Te Thouroul, de heer Hubreglit, onderpastoor te Den- tergem. Te Dentergem, de heer Dillies, onderpastoor te Isen- berge. Te HoQgstade.de heer Cailliau, onderpastoor te Sl-Baefs- Te Isenberge, de heer Vanderzippe, onderpastoor te Hoogstade. Te St-Baefs-Vyve, de heer Balanck, onderpastoor Gheluwelt. r TeGheluwelt, de heer Laumosnier, priester in T Se minarie. nuary. a 11 75 a 90 00 a 00 8 18 50 11 25 0 DO ;4 a 18 62 1 i6 a 12 24 14 a 8 28 15 a 12 41 a-- 11 a 50 a a ,56.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1