r 1 I I I N° 6. Achttiende jaer. Dixmude, 11 February 1864. Aenkondigingen. Een Dondér dag sblad en. De Deensche kwestie. voor algemeene Delangen, Tydverdryf en Simpele vraeg. J E binder, E teder. tch van - tls zy by e syste, i menig- tchienen len lalen r zeer oorl die arkt, te r le ma- het regt in over- irgier in ler eene Blomme, n werk- ibaer te lie slach IENEN. van het oopt by eer het ys t’hnis ad komt ten van iz.. j bedie- ven van I meenlelyke bestuer, dil laet by aen de burgery over. Ziedaer dan nu het Deenscb gescb.il op het punt van vereffend te worden. De duilsche bondslioe- pen hebben Sleeswyk veroverd en geven aen des- zelfs bevolking het regt van zich in te rigten zoo ■als zy het goed vinden en voor Soeverein te nemen Hden man die hun het best aenstaet. Om dat de Holsteinets en een gedeelte van Sleeswyk duitsch spreken, moeten Holstein en Sleeswyk deel maken van den duilschen Bond. Dal is een regt, door Pruisen en Oostenryk inge- Kroepen, dat nog al gemakkelyk tegen hun zou kunnen gewend worden. Zien wy liever, zegt Beinaerl de Fos, en hy OON, Dorsck- len dien sloof-, jarkt, te Igevoerd er goede mudende ie Erve, luidevel- 'epoorter, ndewalit, je Jielas- ïrt 1864. IUIZEN Jixmude- de perso- nde geza- 12 c. vervoege )T, land- l ALLOY, van den De veldlogt in Sleeswyk is geëindigd; de Denen hebben hunne geduchte versterkingen in hel Da- nerwirekeen de slad Sleeswyk, inden nacht van vrydag op zaterdag, plotselings ontruimd, en zyn afgetrokken in de rigling van Flensburg, zonder dal een algemeene aenval hebbe plaets gehad. De Denen hebben een zestigtal stukken grof geschut achter gelaten. Daegs te voren had de achterhoede der Denen een gevecht gevoerd legen de pruisische brigade I onder bevel van generael Nostelz, in welke rigling I men een zwaer kanon-gedonder gehoord heeft. Waerschyuelyk zal hel deensche leger welhaest hel Vastland verlaten om zich le verschansen op het eiland Alsen, alwaer hel, beschermd door zyne oorlogschepen, buiten hel bereik vaa de aenvallen des vyands is. In de slad Sleeswyk hebben de inwoners aen- I stands den hertog Frederik van Auguslenburg als Soeverein uitgeroepeneene deputatie heeft zich naer Kiel begeven, om hemde buldeaen te bieden. De pruisische generael Von Gablenlz heeft ver- klaerd dal deze zaek in de bevoegdheid van den Duilschen Bond valt, en hy zich daermede niet 1 bemoeit. Wat aengaet de herinrigting van hel ge- drukt zich volgender wyze uit De Bourbons hebben erfregt op den troon van Frankryk en op dien van Mapeis; De kleine vorsten van Italië hebben respektie- velyk erfregt op Parma, Modena, enz.; DeStuarls hadden erfregt op den troon van En- geland en Schotland Het huis van Oostenryk bad erfregt op de Neder- landsche provinciën. Wat hebben al die erfregten «ebact? Zyn de Stuarts deste minder uit het Brilsche ryk en de Bourbons uit Frankryk gebannen? Zyn Napels en de klein^ vorstendommen van Italië deste minder onder het beheer van Victor- Emmanuël gevallen? Is België deste minder ee*n vry en onafhankelyk koningryk geworden? Dus hel erfregt, als het niet door genoegzame magt ondersteund wordt, is zoo goed als geen regt. De Holsteiners spreken duitsch; zy moeten diensvolgens geen deel miken van een deenscli land. Hebben de Pruisen en Oostenrykers wel nage dacht, waertoe hun zulke rede verbindt? Spreekt men overal duitsch in Pruisen? Spreekt men overal duitsch in Oostenryk? Welnu, laet ze alle bei de poolsche gewesten alstaen, en gy, Oostenryk. vertrekt uil Venetië want daer, om maervan ééne provincie te gewagen, spreekt men ook geen duitsch. Maer hel volk van Holstein en het vclk van Sleeswyk willen onafhankelykzyn van Denemarken. Bravo! Vox populi, vox Dei. Wal het volk wil, dit wil God. Als dit waer is, ontneemt dan aen Denemarken zyne belangrykste gedeelten. En als hel Sleeswyksc en Holsteinsche volk vol strekt wil deel maken van den Duilschen Bond; Welnu, lyfï hel dan maer gerust in den Duit- schen Bond in. Maer vergeet niet, wat Polen wenscht, wat Hon- garië verlangt, wal Venetië eischt. I Wie zou zynen goeden vriend willen begraven zien nevens het lyk van een man die, na een eer loos leven, zich gezelfmoord heeft? Wie zou nevens het lyk van zyne moeder eene godsdienstige en liefdevolle vrouwde stof- felyke overblyfselen willen zien leggen van een man wiens laetsle ademhaling een vloek was legen Wie zou zyn vader tusschen twee wangedrochten De stem des volks is de stem Gods. Geeft dan ook gehoor aen die stem, als ze uit de door u belieerschte gewesten galmt, zoowel als gy haer gehoor geeft, wanneer zy zich laet hooren in de gewesten, waer gy een begeerlyk oog op slaet. Naer die stemmen zult gy niet luisteren, en zult toch de hertogdommen veroveren. Zoo als hel u belieft. Maer zal het daermeê ge- daen zyn? Laet ons veronderstellen, dat Frankryk, Enge land, Rusland u zullen laten betyën. Zult gy daerom geruster slapen? Wanneer Victor-Emmanuël, met de hulp van Napoleon lil, koning was geworden van Italië, Toen zei de keizer Italië is een le sterke na- buerik moet my ook wat versterken. En hy palmde Nizza en Savoyen binnen. Nu wordt de Duilsche Bond le maglig, door het inlyven van twee aen de zee gelegen en mei goede haven voorziene hertogdommen. Zal nu de keizer der Fransoozenook niet zeggen': Ik moei my in het Noorden versterken? Wal hy zal binnenpalmen, dit hoef ik aiel te zeggen. En wat deze binnenpalming voor rampen zal te weeg brengen, dit kan iedereen zonder moeite voorzien. Maer de duilsche Bondstroepen hebben Slees wyk overmeesterd. En wat nu E (vertrek) (aenkomst) (La Paix). (Wordt vervolgd). LlCHTEnVEt.DE Cortemarck Handzaeme Zarren Eersen 01XMUDE. Ooslkerke Avccapelle Veurne SYSTEEM inderen, 2 10 2 25 2 50 2 M 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 lanuary. a a 21 a >0 a 12 >0 a 42 50 a 50 a 17 50 a $0 a 2k 50 30 a 00 10 a- 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 FEUILLETON VAN 'T BOTERKUIPJE. verslagen. De slag wierd op de boorden eens weuds gele verd en er wierd zoo veel bloed vergoten, dal het woud aen een rood lapyt geleek. De zegeprael bekroond den heldenmoed van Alphansus. Byna al de Saksers snaefdeu ter plaelse en hel leger bragl zyuen overste in triomf uaer het paleis van de» ouden vorst. De vorstin kwam haren gemael te gemoet en was ten uiterste verblyd, doch zy verzocht hem dat hy de hoorn blazers zou doen zwygen, aengezien de oude vorst, haer vader, zoo slecht was en waerschynlyk ging sterven. Myne lieve goede, antwoordde Alphonsus, dat de zyn uer is gekomen hel is onze schuld niet. Toen hel leger en de inwooners zich gedurende ver- J Alphonsus wierd tot zynen opvolger benoemd; bet - -_j kanselier bragl hem de herlogclyke kroon. Aldus verwezentlyke zich de voorzegging der schoone k7.-r hem zeggen dat hy bygevolg van hem moest scheiden. Bonifacius was over deze onverwachte scheiding zeer bedroefd en weende er den gaiischen nacht om. Toen hy met zynen broeder en den kapitein by de Koopliénpoort in eene kroeg het afscheid dronk, stortte hy overvloedige tranen en riep uit Alzoo gaet het in onze eeuw Goud breekt alle vriendschap, ja scheidt zelfs broeders van elkaêr. Wonderbare geschiedenis der vyfiiende eeuw. Vry naer ’t fransch van M. Coomans. Vervolg. L Daer ben ik kapiteinzegde Alphonsus binnen ’s monds. Ik ga dit nieuws aen myn’ broeder mededcelen. I Luister eens toe, riep hem de kapitein achterna; "hebt gy geen broeder, ook zoo manhaftig als gy? I Ik heb er een, die er ten minste dezelfde bewyzen Kan gegeven heeft, zegde Alphonsus. I Zoo! eiwel, dat hy ook met ons ten stryde trekke? H Onmogelyk, hy is te wel geleerd en spreekt verschei- wle talen, waeraen wy niets verslaen. Als ’t zoo is, dal hy geene pyk hanteere. Vaerwel tot dezen avond. Hiermede vertrok de kapitein en Alphonsus ging zynen broeder kennis geven van hetgeen hem wedervaren was en 7 50 7 3" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 Tateren weg van Uchlerveltle op Veurne. Vertrek-uren der treinen. 1 JULY 1863. Veurne (vertrek). Avecapelle Ooslkerke Dixmude. K Eessen I Zarren Handzaeme Cortemarck Lichtervelde (aenkomst). ABONNEMENTS-PHYS BY JAKE (voorop betaelbaer) Buiten stad, 4» Franks; met het Supplement, S Franks Men schryil in ten bureele Wlgendylulrael, N’ 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentimen. Alle Aflichen hy den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Bot. geplaetst. Daerenboven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen le geven. Eerste kwartier der ilaen, den 16, Volle maen, den 23» Laetsle kwartier, den 2Nieuwe maen, den 9- Toen de kapitein met zyne legerbenden in de Staten van den duilschen vorst gerukt was, moest hy aenstonds met - n-- ual ae een saksiesch leger handgemeen worden. Alphonsus gaf soldaten zich maer vryelyk verheugen. Uw vader is oud, boven alle anderen blyken van dapperheid, en in een zyn uer is gekomenhel is onze schuld niet. bloedig gevecht, geleverd onder de muren van’s vorsten’s Toen het leger en de inwooners zich gedurende ver- stad, waerin de kapitein sneefde, wierd Alphonsus tot scheide dagen verlustigd hadden, overleed de oude vorst zynen vervanger aengesteld. Eenigen tyd hierna, noemde en 1-z i hem de vorst generael over zyne legers en gaf hem zyne leger enthaelde dpze benoeming mei"bly’de'kreten’én*de dochter ten huwelyke, om hem des te meer aen hem te kanselier bragl hem de herlogclyke kroon. d' zyne dochter was schoon en beminnelyk en de heeren ge- boorzaemden haren vader om haer te behagen. De Saksers altoos voor hel vechten genegen zynde, zoo verzamelde Alphonsus al zyne troepen om deze in eens te

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1