o VOS, 3 Dixnlude, 18 February 1864. Achttiende jaer. N° 7. Een Bonderdagsblad Aenkondigingen. voor algemeene Belangen, Tydverdryf en Dixmude Miinck, allen Maendag, I ENGST-EZliL rg den Gouden 1V wen, W n Zoon, ;en bet geëerd n VOITUREN van eenieder. Over de strekkingen der bewarende party. Beschaving en Vooruitgang. K ’T blyft dtts bewezen dat de kalholyken tan eenieder. (Hit vervolg hierna). Zone*. •e Taillie. Eiken, Beu- Meiboom, digi ier. ran Pianos. <s oo 1500 franks. aer ten kan- t binnen de ï- rp' Van dien tyd ook heelt bet meestendeel van het le 1 'rlen 1 maer ’t is juist uil die centralisatie dat volk hulde bewezen aen de vryheidslielde der voorlspruilen de minachting van den Stael voor ambten door den Hollander te koopen waren, vryheden welke hel doklrinarismus mishagen. terwyl Dotrenge en Reiphins, die zich in die kwes- tie van hunne voormalige vrienden gescheiden hadden zich door eerambten aen het vryheid- hatend ministerie hechtten, maer ook onbekend en vergeten stierven, al hadden zy, vooraleer zy hunne vryheidslielde afzwoeren, menigen blyk ge geven van toegedaenheid aen de zaek van hel volk. De toestand dien wy nu beleven, heeft onder dit opzigl nog al veel gemeens met dien van 1825-26 Hel weldenkende deel des volks dat eene wyze vryheid bemint, (zulk geene gelyk in Frankryk noch ook eene gelyk de demokraten die verslaen), verlaet het vaendel van een hatelyk en uitsluitend liberalismus en keert terug tot de ge zonde gedachten welke de kalholyke party vóór 1850 en later de groote meerderheid van ’t natio- nael Kongres bezieldenen dien stand der zaken ingezien, is het nu, meer dan ooit noodig stout weg ons vaendel te ontplooijen en de oogen der twyfelachtigen te ontsluiten over de strekkingen der party welke wy verdedigen. Liberalen en kalholyken roepen te gelyk onze voorlreffelyke Konslitulie in om hunne daden en strekkingen te steunen, in zooverre die met den Godsdienst in geen verband slaen; maer, zoohaest eene kwestie de snaer der Religie aenraekt, b. v. die der studie-beurzen, die der kerkfabrieken, der kerkhovender vryheid van den predikstoel wachten de zoogezegde liberalen zich wel hunne stelsels door de Grondwet te staven Eventwel men gelooove niet dat de Godsdienst alleen de Brussel en ader te Dixmu- inis te brengen, >nde Nieupoort- ■l, om 6 uren en uit Piieu- te komen legen Zeurne, dat om chtervelde ver- 12 Feb. 11W, Islraet, by de de visscherj *rt, altyd voor- enadigen prys, BONW vertrekt uil den Grot- Yper, en keert 1/2 ure, uit de JWALLE ver- I April, nit het rresponderende inghe, Comen, afspanning de uren, koi res- »r Lichlervelde Wanneer men eenen oogslag werpt op de be weging der parlyen in Belgie vóór en na onze roemryke omwenteling van 1850, staet men met reden verwonderd over de unie welke in 1828 tus- schen de twee Slaetsparlyen ontstond. Ware de verdrukkende ovcrheersching vau Holland niet op bel spel geweest, nimmer badde er eene vereeni- ging kunnen tot stand komen lusseben twee par tyen waervan de eene aengevoerd vvierd door de heeren baron de Sécus en baron de Gerlache, zoo gekend om bunne bewarende princiepen, en de andere door de heerén Reyphins en Dotrenge, twee anderen die de vryheid in eenen geheelen anderen zin verslonden. Immers, om slechts een enkel voorbeeld aen te halen, boe is het gekomen dat er in de belgische oppositie eene zoo beweenlyke scheuring ontstond, in het jaer 1825, ter gelegenheid der koninglyke besluiten belrekkelyk hel onderwys? Kalholyken en liberalen hebben zich verdeeld op eene kwestie van vryheid; deze laetsten, ongetrouw aen den naern liberalen welken zy zich toeeigenden, onder steunden het Slaetsbestuer dal in een der bespro ken koninglyke besluiten geschreven had Art, 2 Geene kollegien, athenea of lalynsche scholen mogen ingerigt worden zonder uildrukkelyke toestemming van het Slaetsbestuerart. 4. Al de voornoemde ge stichten slaen onder de bewaking van het ministerie van binnenlandsche zaken, enz. Voornoemde hee ren Dotrenge en Reyphins ondersteunden kracht- dadiglyk de aenmaligingen van het hoilandsche bestuer, terwyl de kalholyken die, alsdan gelyk nu, de vryheid voor allen en in alles wilden, zich moediglyk verzetten tegen de inkorting der vry heid van onderwys welke ons alsdan, nogmaels ge lyk nu, zoo noodig was, dacr hel Slaetsbestuer den godsdienst van hel meeslendeel der natie in T ge heel niet genegen was. of als de hevigste tegenstrever van alle bescha ving en vooruitgang. Vooruiigang, in de betrekking lot een volk, is de uitbreiding der volksbeschaving. Een volk be schaven is er burgers van maken, en men maekt die, wanneer men de grondstellingen van gezag en vryheid verdedigt. Zonder gezag heeft men de regeringloosheid zonder vryheid, de dwingelandy. Dit zyn afgezaeg- de waerheden, maer in onzen tyd moet men de klaerste waerheden aen den hoogmoed der onwe tendheid herinneren. Nu, zonder vaslen regel van pligten is er geen gezag mogelyk, en zonder vas len regel van regten, geene vryheid. Die dubbele regel, indien hy aen de vrye willekeurigheid der persoonlyke denkwyzen wordt overgelalenis slechts een uitdenksel; hy eischt een bestendig ge zag, dat hem daerstell en onderhoudt, en dit gezag bezit de Kerk alleen, die de goddelyke beloften ontvangen heeft en bewaert. Waeruit volgt, met aen deze beide enkel menschelyke grondvesten te geven, stelt hel vrydenkend liberalismus in de burgerlyke en politieke betrekkingen zoo wel als m verzekert bek izea. Ziedaer twee woorden, zegt het Land van Waes, welke in de negentiende eeuw eene groote rol gespeeld hebbenen bet katholicismus wordt meesttyds afgeschilderd als de grootste hinderpael ’T blyft dus bewezen dat de kalholyken van reden is van den tegenstand welke de liberale zoohaest zy de hoilandsche Staten-generael inge- denkwyze ontmoet en van den byval welke de treden zyn, de voorstaenders geweest zyn der vrv- tegenparty daerdoor verkrygtneen, wat de bewa- beid, terwyl de dusgenaemde liberalen van dan af rende party voornamelyk beslrydt in bare tegen- zich aen de vryheid niet gelegen lieten, wanneer strevers, is het stelsel van centralisatie welk het die met hunne manier van zien niet overeenkwam. doklrinarismus op eene zoo breedeschael zoekt in Van dien tyd ook heeft het meestendeel kalholyke gedeputeerden, die tnel goud noch eer- de godsdienstige belangen en de inkorting der (Wordt voorlgezet.) (vertrek) (vertrek). (aenkomst) (aenkomst). FEUILLETON VAN ’T BOTERKUIPJE. PEN. L1CIITERVEI.DK Cnrtemarck Handzaeme. Zarren Eessen Dixmudk. Ooslkerke Avecapelle Veurne ERE Huis A LEX AN- der Fabriek, or porten en 12 05 12 <2 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 7 40 7 55 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 9 15 9 50 9 55 9 t:> 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 7 50 7 5" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 ABONNEMENTS-PRYS BY JARE (voorop belaelkaer) Builen stad, Franks; met het Supplement, S Franks Men schryit in leu bureele iVilgendykslrael, N“ 20. Annoncen, den drukregel, 15 eenlimcn. Alle Aflichen by den Uitgever dezes gedrukt, worden onverguld in het Hot. geplaelst. Daerenhoven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. Eerste kwartier der Maen, den 16, Volle maen, den 25; Laetste kwartier, den 2; Nieuwe maen, den 9. 1 19 - a 21 - 3 H 50 a 12- 12 50 a 12- 10 50 a 10 16 a 17- - a 27 a 28 - 48 00 a 49 a Wondcriznre geschiedenis der vyfliende eeuw. Vry naer ’t fransch van M. Coomans. myn schip hier aen goeden prys te verkoopen. De jood gaf er hem 1,200 sequienen voor en vertrok er mede naer Genua, geladen met kruideryen, zyde en druiven. Bonifacius huerde een huis naby’s keizers paleis en zette zyne diepgrondige studiën voort. De hoofdstad vau Griekenland was ten dien tyde de schoonste stad der wereld men leefde er prachtig in het midden vau ryken en geleerden. Het hof was de ver- gaderplaets der wyzen, die er gedurig redetwisten over de waerheden en leerstelselen door Jesus-Christus veropen- baerd. Deze stad heeft sedert eenigen tyd veel van haren vorigen bloei en luister verloren. Thans is zy in de han den der barbaren, die er allerlei gruweldaden en schrik- looneelen plegen. Helaes! dal Gods wille geschiede op der aerde als in den hemel! Bonifacius vergenoegde er zich wel met de schoonheden en merkweerdigheden van Konslanlinopel le gaen bezig- tigen, en de gewoonten en de manier van leven dezer iuwooners stonden hem zeer wel aen. Doch thans begon hy zich meer dan ooit met de voorzegging der schoone vrouw bezig te houden; het scheen hem toe dat dezelve eerlang zou vervuld wezen. (La Pais). VIII. Hoe Bonifacius naer Konslanlinopel vaerl. Bonifacius had wegens de lotgevallen zyns broeders niets vernomen, hy had te Genua een huisje belrukken, terwyl hy zyn schip naer Brugge had gezonden, ten einde zyne familie te onderrigten van alles wal hem tot dan toe voorgevallen was. Onderwyl legde hy zich vlytig toe op de wetenschappen en de verholendheden der natuerhy leefde zeer matig en werkte onverpoosd; ook wierd zyn bleek en mager gelaet door elkeen opgeinerkt en liet ge brek of ziekte vermoede#. Het schip keerde van Brugge weder met tydingen van het land; jan en Mathilde waren no» immer kooplieden in laken. Toen Bonifacius vernam dal het met zyne naeste bloedverwanten wel ging stelde hy zich een grootsch ontwerp ter uitvoering voor; hy had van eenen zeer ge leerden jood gehoord dat er te Konslanlinopel veel groote wysgeeren en geleerden woonden, en dat er in deze stad de kostelykste boekwerken te bekomen waren, daerom sprak hy lot hem in dezer voegen Gy zyl koopman in Indiaensche tapylen, en er behoeft u een schip «m met groote winst uwe goederen in vreemde en verafgelegen landen te kunnen verkoopenwat my betreft, ik ben ook zeer genegen om eene reis naer Konslanlinopel te onder nemen, maer daer ik gebrek aen geld heb, zoudet gy voor het gebruik van myn schip my gedurende dezeu logt niet willen onderhouden? -r Waerom niet? vroeg de jood. Wy hebben juist elkaêr van doen. Dus, als gy wilt, myne koopmanschappen zyn in gereedheid en myn» beurs is goed van geld voorzien. Als het oogenblik u gunstig schynen moge, is myn schip zoo wel bereid als gy, antwoorde Bouifacius. Eenige dagen later vertrok het schip uit de haven van Genua'met‘eenen voorspoedigen wind; het leed geene schipbreuk en kwam in T midden van het schoone jaer- getyde le Konslanlinopel aen. De jood verkocht aldaer zyne kooinanschappen en vroeg aen Bonifacius hoe hoog hy zyn schip wel ten gelde stelde? Myn schip is goed, dacht Bonifacius, maer als ik naer Vlaenderen wederkeer, hoop ik van wel ergens een ander le vinden. En dewyl ik behoefte aen geld heb, daer alles by de Grieken zeer düer is, zoo zou ik wel doen met Yzeren weg vnn Lichtervelde op Veurne. Vertrek uren der treinen. 1 JULY 1865. Veurne Avecapelle Ooslkerke 01X.MUDE. Eessen Zarren ftandzaeme. Cortemarck Licutervelde

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1