xos, fc I t I lx j-saa® SUPPLEMENT VAN Nieuwe kerkhofschen ding. oopen. eneenhoudende legaende Erve, unen Huidevel- ncis Depoorter, ve Vandewalle, loven de belas- alf maerl 1864. GOKHUIZEN, Ie te Dixmude- ischeide perso- n gevende geza- 255 Ir. 12 c. uwen, te Brussel en Oorlog in Denemarken. Zy zyn niet goddeloosde schyn-liberale dagbladen 2 72 a 5 00 a 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 van Pianos. iTEN. I, de 50 kil. kil. 5 50 5 57 G 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 7 50 7 5" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 Overeen tiental dagen heeft eene kerkhofscben- ding te Voltem, naby Luik, plaets gehad. Thans nu heelt eene nieuwe kerkbolschending plaets gehad te Gembloers. Er was namelyk kwes- lie van zekeren Willem Martin, die aen de afschu- velyke sekte der Solidairen behoorde. Een blad ■an Namen schryft hierover hetgene volgt Onze eerbiedweerdige deken heelt zich vyf nael ten zynent aengeboden om hem de vertroos- men vervoege ÏTANDT, land- ÏPH BALLOY, intoore van den l 1500 franks. t Huis Alexan- n der Fabriek, mor porten en v j De/ourna? de Liège meldt dat de Kamers rond den 1“ maert zullen byeenkomen. Het onlslaggevend ministerie zou dus weêr voor de Kamers verschynen om de drie nog niet gestemde budgets van dit diensljaer binnen- llandsche zaken, justicte en openbare werken te verdedigen. __Hiugen des godsdieusls aeu te bieden en in zyne SBiel de gevoelens zyner kindschheid en jeugd te ^oen herleven; M. de deken heeft nooit den zieke oogen zien. De solidairen van Namen en elders, ie menigmael dit slagtoffer hunner goddelooze Men moet zich niet verwachten spoedige belang- ryke tydingen van het oorlogs-tooneel te ver nemen. Al wat tot hiertoe kan gedaen worden, is verrigt. Hel voorspel is geëindigdmen gaet thans in het hert van het drama treden. Daer ligt de moeije- lykheid. Zoo lang de beide parlyen zullen volher- WERPING den in hare eischen, blyfl er geen ander middel over dan het geweld om de moeijelykheden op le lossen. Welnu, het gebruik des gewelds moet voor gevolg hebben de dood van duizende menschen en dan nog blyft de uitslag onzeker, ondanks de nieuwszenders die reeds berekend hebben dal, mits de opoffering van 5000 menschenlevens, de Auslto-Pruisen zich van de hoogten van Duppel zullen meester maken. Wie kan zeggen dat het I verlies zich by 5000 menschen zal bepalen, en dat j de onlknooping le Duppel zal plaets hebben en niet le Istedt, zoo als in 1849, wanneer de Denen hunne vyanden, de Pruisen, ganscli versloegen. lëuwigc verhopingendie dood zonder God, 5 liBer het kruis van den goddelvken Verlosser 2 -r De Wesl-Vlaming, van Brugge, hoopt weldra een schoon schouwspel hy le woonenin de Kamers, aengezien, roept dit blad verin tigend uil, EENE ALGEMEENE OPSTAND TEGEN DE ONDER- .J AEN DE BISSCHOPPEN REEDS BESTAET. En zulke VOLKS-OPRUIJE?<DE, REVOLUTI- ONNAIRE dagbladen zouden de achting van tref- feiyke lieden verwerven? -Jekle kwamen bezoeken, hielden zich by hem op lunne hoede tegen de betoogingen die men deed '■n hem lot den godsdienst terug te brengen. Die ^■ood, zonder de godsdienstige vertroostingen en de 2 tfleuwige verhopingendie dood zonder God, zon voor eun en behoedmiddel, heeft gansch onze bevol- ing in verslagenheid gedompeld. By de begraving op bet kalholyk kerkhof was et lyk gevolgd van 15 solidairen, met hunne ken- ekensaen! En de katholyken zouden zulke stoute onthei- ging van hunne laetste rustplaelszwygend moeten .«EEN, NOOIT! on en Zonen. -- -i. (vertrek) (aenkomsl) (aenkomst). UfcS 8 25 0 (JI »e 15 50 18 44 16 50 ieverige leden zyn jenonlheiligen?... De gezonde reden roept uitj Lichtervelde Corlemarek Hu mizaeme. Zarreu Eessen Dixmude. Oosikerke Avecapelle Veurne Wy verhopen dat deze verklaringen van het Kuipje vol doende zullen zyn om zynen korrespondent en alle anderen le overtuigen dal de Van Duyse’s Vrienden van het Bolcr- kuipje niets le vreezen hebben, zy o ze hel niets verschuldigd. 47 00 a 48 00 a 6 February' 25,12 9 15 9 50. 9 5a 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 AERE I I 15 February. 12 a 12 50 11 25 a 12 50 00 a 00 - 7 50 a 17 a 19 50l 10 75 a 11 25 0 00 a fr. Hel is spytig dat de zoo vooruitziende en ware libe- rael zynen naem niet gezel heeft van onder in zynen brief, opdat wy ten minsten den waenztnnige die zoo zeer van clericomanie aengedaen is zouden kunnen kennen nogtans, al is zyn brief ongeteekend, toch willen wy een woord antwoorden tot onderrigting van alwie in des schryvers bekrouipene gedachten mogt deelen. De waerheid is dat het Boterkuipje het boog officieel, ol in andere woorden het verslaefd orgaen, van geetie maet- schappy is noch ooit zyn zal, zoo min van de Van Duyse's Vrienden als van welke andere tnaetschappy. Het Kuipje wil zyne vryheid tegenover eenieder behouden, en daerotn wil hel zich aen niemand verslaven noch wil ook niet dal iemand aen hem verslaefd zy. Het ziet in de Van Duyse's Vrienden een genootschap ter bevordering van tael en geestbeschaving, en als vriend des vooruilgangs, wenscht hel dat elk lid, in ’t byzonder, eenen grooten iever aen den dag legge tot hel bekomen van dit doelwit. En die _i nu kalholyk ofliberael, zy zyn jood of protestant, om hel even hebben zy de sympathie van het Kuipje. Hel Kuipje zal zelfs nooil de kwestie opwerpen of die liberael, die jood, die protestant, het inzicht heeft zyne vrienden te verraden of le verkoopen, om dat het zich 8 February 00 00 a 00 - -a-- 27 a 29 - 25 a 24 00 17 - a- 25 a 25 - Eerste kwartier der Maen, den 16, Volle maen, den 25; Laetste kwartier, den 2;Nieuwe maen, den 9. Een Er.etut» van een nieuw slaeli. Wy hebben eene briefwisseling ontvangen uit stad, I waerin de korrespondent verkiaerl mei emeu uiterst groo- ten spyl vernomen le hebben dal de Van Duyse's Vrienden KLERIKAEL zullen worden. Daer had hy iu bel eersl geen geloei kunnen aen geven, ina»r hel ai?.ikel Over de Volks bibliotheek welk in hel laetste mimiiirr van het Boterkuipje verschenen is, heelt hem ten vollen in dit gedacht beves tigd; en te meer betreurt by nude miskenning van hel aengenomen grondslelsel by welk eene vlaemsche mael- schappy zich aen geene party mag verslaven, daer hy weel met welke zuivere liberale gevoelens de meeste leden der Van Duys'es Vrienden bezield zyn. Hierna volgt eene heele jeremiade, waerin de korres pondent het aeiistaende verval voorspelt van hel vlaemsch Genootschap, doordien, zegl hy, de Bolerkuip, bel orgaen van de klertkalen en van M. De Couiuck, de Van Duyse's Vrienden op aenzoekiiig van eemge invloedryke kleri- kaleu by hare medeburgers eu andere lezers als een voorireffelyk genootschap aenbeveelt, en dit een feil daer- slelt welk bewyst dal deze maelsebappy voorzeker veroor deeld is om iu handen le vallen van liet klerikale spook. En dan verder zegt nog de korrespondent, dat, alhoewel hy, by de kiezingen van Juny laelstleden zyne tem gegeven heeft aen ?.l. De Coninck, iu de hoop dat de zege- prael van M. De Coninck op M. Debreyue, de kotery- Debreyne zoude kunnen omverwerpen hebben, hy event- wel M. De Coninck niet genegen is en hy hem verdenkt van, even als de Boterkuip, zich aen de klerikalen le laten verkoopen. Waerna de brief eindigt en geteekend is Een ware liberael, vriend der Van Duyse’s Vrienden. ABONNEMENTS-^RYS BY JARE (voorop belaelbaer) Buiten stad, 4» Franks; met bet Supplement, S Franks Men schryft in ten bureele iVilgendykslraet, N* 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentimen. Alle Aflichen hy den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Bot. gephetst. Daerènboven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen le geven. 47 00 a 47 05 48 00 a 48 051 Yzeren weg van Eichtervelde op Veurne. Verlrek-uren der treinen. 1 JULY 1865. Veurne. (verlrek). Avecapelle 3osikerke □1XMUDE. Eessen Zarren Handzaeme. Corlemarek Licutervelde 9 February. 119 75 -a- 00 a- 27 50 a 29 00 25 50 a 26 50 17 00 a 17 50 12 00 a 15 00 22 a 24 W 5 09 0 00 17 24 a 18 79| -a 10 69 a 11 99 6 90 a 11 58 a 12 41 -a- 1 65 a 2 55 a 1 72 a 0,57. vertrouwt op bet woord van een eerlyk man, welke ge voelens hy ook belyden mogt. Het Kuipje is het orgaen en de verlichter van de open bare opinie, en als zulks regelt het zyne handelingen. Zoo is’t dat, wanneer, by de wete van het Kuipje, hel publiek den wensch uit dat het genootschap de Van Duyse's Vrien den eeue Volks-bibliolheek zoude inrigten, het Kuipje zich de weèrgalm maekt van dien wensch, by zyne mede burgers en andere lezers; zoo is’l dal, wanneer het pu bliek zyn genoegen uitdrukt over een geschenk van twaelf tol dertien honderd boekdeelen welk M. De Coninck zich voorstek le doen aen een genootschap van stad, betzy dit genootschap hel genootschap is van de Van Duyse's Vrien den, of dit der Scherp d'uers, of datgene van Cecilia, zoo is ’t, zeggen wy, dat het Kuipje zich gelukkig acht dit blyde nieuws aen zyne lezers te kunnen mededeelen. Maer de briefschryver beschuldigt in zyn factum bet Kuipje van, zonder vooreerst het visa der Van Duyse's Vrienden bekomen te hebben, zich by zyne lezers de weêr- galm gemaekt te hebben van een nieuws dat reeds VIEB dagen de stad rondliep Maer de briefschryver roept het Kuipje voor de geregts- baer, om dat bet, nogmaels zonder eerst het visa der Van Duyse's Vrienden gevraegd en bekomen te hebben, zich by zyne lezers de weèrgalm gemaekt heeft van eenen wensch die IN 'T PUBLIEK door al de leden van 'l ge nootschap de Van Duyse’s Vrienden wasgeuil geweest?... En hetgeen de verstandige briefschryver hieruit op- maekt, ’l is, wy herhalen het, dal hel Kuipje voorzeker bezig is met bet vlaemsch genootschap in handen te leveren van hel klerikale spook. Arme sukkei! die in uwe. ingebeelde hersenschimmen eene noodlottige wezentlykheid meent te zien, en die om de uitzonderlyke vryheid van bet journalismus niet te kennen, alles met eenen vooringenomen geest door de glazen van bel microskoop ziet!.... Van Buyse’s Vrienden en hunne Volks bibliotheek. Sommige kiezingen, die in den loop van verleden jaer in ons land hebben plaets gehad, zegt de Bcurzen-Courant, wierden door zoo genaemde liberale gazetten aengeduid, als moetende bydragen tot het onherstelbaar ongeluk van ons land. Tot deze kiezingen behoorde ook die van Ant werpen, die eeue nieuwe stads-regering medebragt, en die van Dixmude, welke den heer ridder De Coninck van Merckem op den zetel der Wetgevende Kamer bragt. Wy hebben reeds de achteruitkruipende en de hoogst be- treurlyke maelregelen doen kennen, welke de nieuwe re- gencie van Antwerpen beeft genomen; thans mogen wy ook een feil vermelden van den nieuwen afgeveerdigde van Dixmude, dat klaer laet zien dat hy, zoo als de schyn- liberale gazetjes beweeren, aen het bisdom is verkocht, de duisternis weder wil invoeren met de brandstapels en diergelyken; in’t kort iels wat maer alle uuidelyk aen- toont, hoe diep ongelukkig heiland in hel algemeen, en hetdislrikt Dixmude in hel byzonder, is geworden door de kieziog van ridder De Coninck tot Volksvertegenwoor diger. Hy heeft namelyk aen eenen lelterlievenden Kring van de sud Dixmude, acn de FanFriendm voorgesteld. 15 February. 7 95 -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1