DONDERSCHERMEN RRANDGEVAREN, Gevestigd te Brussel, goedgekeurd by Koninglyk besluit van den 2 juny 1850. GROOT MAGAZYS. öi Di Lit er hand te KOOPEN. CH. VAN VIANE en Zoon, in de Weststraet, te Dixmude, brengen het geëerd publhk ter kennis dal zy alle slach van VO1TUREN malm. 2; bevelen zich in de gunst van eenieder. Gebreveteerde FLOUR-DELAHA YE, Auguste Calteeuw, By M. C. Vanghiluwe, ROOD KAREELSTEEN, (BItYKEN), LET OP! Landbouw, Ovt »EKEN».tlA3AINCEN. F [J. Hoc De Uitgevers, V1ON en Zonen. 'll Hy heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat er by hem te bekomen zyn een groot getal duitsche slaghorlogien, achldage-werken, pendu- len, porceleinen ronde en vierkante kadrans in alle slach, alsook zeer schoone netwerken, cylin ders, ankers, larons en Iransche, alles aen zeer genadige pryzen. Hy gelast zich insgelyks met het knischen en vermaken van alle slach van zak-uerwerken en slaghorlogien, enz. Uy beveelt zich in de gunst van eenieder. heruit herten ei on gege pinisfse/i roti hel g pierd nc Koopman in Doornyksch-en Mechelsch Kalk, Arduin, Pannen, Tichelen, Ciment, Tras, Kolen, enz., TE DIXMUDE, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat, op den 20 February 1864, een schip met BRABAND- SCHE GOEDEREN alhier zal aenkomen en tien dagen in de Sledevaert zal verblyven. Naderhand zal zyn magazyn voorzien blyven aen voordeelige pryzen. Hy beveelt zich in de gunst van het publiek. I In onzi alkander lie der I Ier holl lopslu kk lucht do llles aen Ie korten ■ien grot len kun Indersle Irt/ïe wildi tullen u hond m IVillem c Ll levert De koi 825 be kollegie priesters pige stud pal er dt rien geet pen die i e Leuve le dat er biieslerv heid zyi Visscher, woonende in de Kasteelslraet, by de Hooge-brug, jnaekt bekend dat by, de visschery in pacht hebbende van den Yzervaerl, allyd voor zien is van schoonen PALING aen genadigen prys. Molenstraet, te DIXMUDE, by de Groote Markt. Te bekomen by de Wed. Vanderheyde, aen hare steenbakkery, by de statieplaels, te Dixmude. Gemaekt met gemalen aerde, volgens Brevet tan Jou mal uitvinding van 15 july 1861, behandigd aen J. R. Van der lleyde, door Z. M. den Koning der Belgen. L. VANDYCKE, in d’herberg Lettenburg, teJJ- Ooslkerke, laet weten aen de landbouwers dat hy eerste kwaliteit van Lynkoeken, Koolzaedkoeken en Lynmeel opgedaen beeft, welke hy aen zeer genadige pryzen zal afleveren. Hy beveelt zich in de gunst van eenieder. Dit steen heeft de lengte van 22 centimeters, Dreedle 11 cen timeters, dikte 6 centimèters, en door zyne hoedanigheid van sloffe en zyne ineengedrongen heid, overtreft alle andere slach van bryken, voor hel maken van droogeen duerzame buiten- en binnenmuren, voor waterwerken, bakovens, het digi maken van kelders, regenbakken, aelpulten, hel leggen van vloeren, enz.. Immers voor al wat metselwerk betreft. Aen den prys van fr. 14-00 per duizend. TWEE aeneenhoudende GEHOUWEN, in de Wilgendykslrael, te Dixmude; het eene uit den grond nieuw gebouwd ten jare 1862. Deze Gebouwen alleen olie «el met STOOM TUIG, ter force van 10 peerden, Maeldery met twee koppels Steenen en een koppel Cylinder- bulterien, Kuisscherien en aide noodigheden daer- (oe moetende dienen voor het maken van Blotnme en Meel. Alles is zuiver en onbelast. Zich aen te bieden by den eigenaer Mvher- Vanparys, le Dixmude. 11 50 a H 75 12 50 a 15 i 10 50 a 10 75 16 a 17 -a- 27 a 28 guld 48 42 12 Feb. -a - 19 a 21 - --a- 11 50 a 12 - 12 50 a 12 - 10 50 a 10 1’ 16 a 17 - -a—-’ 27 a 28 - ALGEMEENE TYD1NGEM. A. BLOM.ME Woumenstraet, te Dixmude. Gent. b I I f Yzerei Fei moed en zelfop- Santiago. Aldus hebben de den Kring en lae1 het Genootschap. X F.nnsE vecapetle ostkerke HXMUDE. essen arren andzaemi prlemarcl ICUTERVEl Kapitael der Ifaelschappy VIER MILLIOENEN 200 DUIZEND FRANKS. Om andere inlichtingen te bekomen, men gelieve zich te begeven by Chnrles Vanliille, byzonderen Agent der Maelschappyte Dixmude. Per hectoliter. 19 February. Witte en roode tarwe fr. --a - Tarwe Rogge N. rogge Geerste Haver Boekweit Nieuw Koolzaed Lynzaed Kooizaed-olie Lynzaed-olie I onder Eselgssehe Büaelschappy van algemeene assurantie!: tegen De Maetschappy verzekert tegen brand, het vuer des mien, alle roerende en vaste goederen, ingeoogste vruchten, beestialen, enz. Ingeval van brand wordt het beloop der veroorzaekle schace, zoohaest dezelve geregeld is, betaeld. EERSTE KWALITEIT HARD EN STERK I Op pen< bas om i rok Boni veten wa Gedi s er geen leel vern [Ier waerl [Ie eenza feel vryei I Met de: les ver Dooie st: pngs een pand h peen oor losschen -g-J-'U!”-11 -1- eene Volks-boekery op zyne eigene kosten inlerigten, cn da op eene zeer liberale manier. Hy bepaelt zich by het ge schenk welk de eigendom wordt van verder alles aen de regeling over van (Zie verder ons Brugsche nieuws) Hier geeft bet genlsche dagblad eenen uittrek uil het artikel van hel Bottr kuipje, a De Volks-bibliotheek. I a 49 a 19 a 21 a -- De laetste depechen uit Chili ontvangen, melden dat de openbare aendachl uitsluitend met de ramp van Santiago wordt bezig gehouden. De Semiet heeft eene akte, gestemd, waerdoor voortaeti de verlichtingen der kerken verboden wordt. Dezelfde akte beveelt dal de bouwing der kerken zal gewyzigd worden, en dal men er voortaeu een vol doende getal deuren zal aenbrengeti. Tc Santiago is cr eene brigade pompiers gevormd. De zelve wierd met geestdrift iugerigt. Men heelt 2100 lyken boter. Hel mekauiek is geplaetsl op zulke Sociëteit gehaeld zyn. Overigens iieetl men verminkte i vallen kan. De werking is zoo gemakkelyk, dal een kind _-i i - van 10 of 12 jaren dezelve le weeg brengt. Dewyl de werking der kern dubbel is, zoo overtreft ze naluerlyk den uitslag van alle uitvindingen in dien aert gedaen. De genomen proeven hebben de voorlreffelykheid van dien uitslag bewezen. De kern Frederick bekomt dan ook een goeden aftrok by onze landbouwers. Ramp ven Santiago. Men noemt zeer lalryke trekken van offering by den ramp van f persoenen die builen waren in bel hevigste van den brand eeneu Engeisehmau of Noord-Amerikaen gezien,-die langs de Bandera-poorl in de kerk drong, zich in deti midden - Jieuk wierp en er scheen een geliefkoosd wezen te zoeken. De vlammen omringden hem, zelfs had bet vuer zyn hair in brand gesteken en niettemin zette de heldhaftige jonge ling zyne opzoekingen voort. Men zag hem eene vrouw in de armen nemen en men dacht een oogenblik dat by erin zou gelukken builen den vuerkolk te geraken doch hy wierd welhaest door eene vuerkolom aengetasl eu liy viel niet zyneil last neer, om niet meer op te slaen. Madame de weduwe Barriga, moeder van vyf jonge kinderen, en welke aen de voornaemste familien van San tiago toebelioordé, begaf zich naer de groote kerkdeur. Daer zy haer 16jarigen zoon buiten zag slaen die haer op zocht, riep zy hem dezen verschrikkelyken schreeuw toe Myn zoon red myDe jongeling sprong vooruit, nam zyne moeder in de armen en poogde zich eenen weg door den menscbelyken berg te banen doeli hel was boven zyne krachten. Twee soldaten welke zagen dal hy in gevaer was van om te komen, trokken hem met geweld builen de kerk cn dwongen hem aldus zyue moeder te verlaten. Een 60jarige man ontwaerde een jong meisje, welke om hulp smeekte. Binnen de kerk springen, hel meisje op de schouders nemen en haer buiteu brengen, was hel werk van een oogenblik; ongelukkiglyk waren de krachten van den armen grysaerd uitgeput, eu hy vond de dood in hel vervullen dier schoone zaek. 48 00 a - 49 - a By koninklyk besluit wordt de heer L. J. Despot, advokael, avoué te Veurne, is benoemd lot byvoegehke tegler by bet vredegeregl le Veurne, in vervanging van den heer Brycx. -*- Zyn benoemd tol leden der Provinciale Landbouw- kommissie In Wesl-Vlaenderen, de heeren baron Peers, te Oost- Camp. (2e dislriki)Brasseur, te Oostende, (5* distrikt) en De Graeve, le Sluyvekenskerke, (4* distrikt), alien uil- tredende leden. By koninklyk besluit van den 14" dezer, is de ge meente H.indzaeme aengewezen als de hoofdplaels van liet 11' milicie-kanlon van Wesl-Vlaenderen. Inde zitting van den Gemeente-raed van Thouroui van 5" dezer, heelt de heer Fraeys gevraegd dal de zit tingen van den raed zouden bekend gemaekt worden, niet meer met ze in hel kaske le plakken, maer door ze aen de dagbladen mede le deelen. De heer voorzitter heelt ge antwoord dal aen d?n wensch van den beer Fraeys zal voldaeu en de zittingen ruchlbaer gemaekt worden. De Raedkamer van de reglbank des lsl'“ aenlegs, te Korlryk, heeft gister besloten dal er geene redens bestaen om vervolging in le spannen legen de persootien beligl van stemmen gekocht en verkocht te hebben by de ge- ineente-kiezingen van 27 ociober 1865. Eklips van 1865—64. Het is nog altyd eklips aen het ministerie. Dit is de schoonste die wy ooit beleefd hebben. In juny 1865, oru 10 ure 44 min. des morgends begonnen, was hare totale verduistering op 12 jatiuary 1864, om 2 ure 10 min. Het wil nog by lange niet klaer worden aen den ministerieelen hemel. In hel paleis te Brussel worden reeds toebereidselen gemaekt voor de bevalling der hertogin van Braband; hoewel die gelukkige gebeurtenis eersl tegen de maeud april wordt te gemoet gezien. Naer men verneemt verlangt Koning Leopold dal het kind der hertogin den naem van Albert of Albertina zou ontvangen, ais eene buide aeu de nagedachtenis van wyien Prius Albert, den gemael van Koningin Victoria. Als hel een zoon is, zal hel den igedachlenis Hei bëkomen van Prins van Luik.-I hemels d.aer onder begrepen, en dit aen zeer geringe pre- Hel blad La France chorale zegt, dat de volksliedjes- dichter Pieter Dupoul, in hel klooster der Trappisten is getreden. In een dorp by Leuven is er een pachter die, sedert hy schepen genoemd is, vriend der herberg is geworden, Tgeen hy te voren niet was. Maer hel gebeurde nu dal hy een plat kalf kreeg dat niet wilde drinken. T is toch aerdig vrouw, zei de boer, hel kalf wil niet drinken, hoe men hel ook den vinger geelt; de moeder dronk zoo gre tig. Wy zullen hem schepen maken, antwoordde de pachteres, dan zal hel wel drinken, die verandering zal hem deugd doen, pachter. De boer begreep zyue vrouw; maer hy of hel kalf veranderen niet. Wy lezen in de Slem der Vlaemsche Landbouwers Men verneemt uil goede bron dal de heer Benoot, pro vincialen draiueur, den voorstel gedaen heelt de «tad Oostende van goed drinkbaer water le voorzien, door middel van hel afleiden of daerstellen van waterbronnen. De inwooners dezer stad welen beter dan wy van welke aengelegeuheid de goede uitval van zulk een groot werk voor hen zou wezen. Heeds zyn groote sommen geld be steed geweest in hel maken van eenen artesiaerischen borrelput, die aeu de verwachting niet voldaeu heelt. Wy wenschen dat de Oostendenaers gelukkiger moglen wezen in het uitvoereti van andere voorstellen van dezen aerd. Men leest in het Bandclsblad, van Antwerpen Alwie een natuer-wonder zien wil, dat inderdaed de moeite weerd is om gezien le worden, mag niet nalaten de beruchte reuzin Elsbeth Murphy te gaen bewonderen, in den Gouden Leeuw, Hoogstrael. Deze vrouw is niet minder dan 2 meiers 10 centimei. lang; de grootste manspersoon reikt haer nauwelyks tot aeu de schouders. Mej. Elsbeth is zeer schoon van gelael, welgemeekl eu pas 20 jaren oud. Zy is te Weenen geboren en de jongste van negen kinderen. Hare broeders en zusters hebben allen slechts eene gewoone lengte bereikt; ook zy beeft maer in de drie laetste jaren zoo inerkelyk in wasdom toegenomen en thans dudrl haer groei nog voort. Ze weegt 155 kilos en met hel grootste gemak hell zy gewiglsteenen van 85 kilos met de 'eene hand van den grond op. Ook spreekt zy verscheidene talen en rigt vriendelyk eu bevallig het woord tot de bezoekers. -- Men schryfl uil Capryek, 5 february Jan Frederick, kuiper hintten deze gemeente, op hel Plein, is voor eene vernuftige uitvinding gebreveteerd geworden. De uitvinding bestaet in twee kernen, door een tuig bewogen, hetzy eene hetzy beiden te gelyk. In de eene kern wordt de melk gestampt en in de andere geroerd. In elke kern wordt eene hoeveelheid van 255 liters melk ge slagen, eu op 45 minuten tyds verkrygl men 16 kilos wyze dat de begraven, welke er van onder der puitien van de kerk der sleet der vaste en der draeijende werken nooit in de melk lyken, afzouderlyke lidmaten eu een zeker getal gekwet- 1 stén gevonden. Hel algemeen getal der slagloffers wordt op 25ü0 geschal. Den 51 december was de San-Isidore kerk byna hel toorreel van een dergelyken brand. Eene keers van liet altacr deed brand aen eenen tuil gemaekte bloemen oul- staen. Het vuer wierd onmiddelyk uitgedoold; doch de volksmenigte verdroog zich met eene oubeschryvelyke verwarring naer de deuren om builen de kerk te geraken. De goddelyke dienst wierd niet voorlgezel.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2