PROTOGRAPHIE. Vosserytjes. dus niet like heer- nde aen- •even met Gustaef, rlevoering i geloofde eigen ge in dat de gedaente wedeige- overkoker der rede- eliding tc an nil te uit den he fortuin Da-je gy bet zedige en liefderyke Dixmudsehe Vrye waert, ge zoudt gy eene gebeele week lang in het woordenboek van Sleeks en Vandevelde zoeken om twaelf verschillige doch even vriende- iyke namen te geven aen het Boterkuipje. Tot bewys lees de Kuiperyen van zyn helste nummer. Konfrater, is dat geene ezelary van te zeggen dat het Smacdblad uil den Wildendyk zyne ezela- ryen goed maekt door het schieten van spek met geheele verkens? Woordensmedery van de Ware Van Duyse's vyanden, of een spreukje uit den inktkoker vol van Breyn. De ondergeteekende heeft de eer te berigten dat hy voornemens is hier eenige dagen te vertoeven, tot het vervaerdigen van Pbotographien en Por tretten in alle slach (grootte); geheel geretou cheerd naer de laelste methode, geëncadreed van 3 fr. lot 50 franks. Visietkaerljes, 12 fr. de dozyn garantie. Hy houdt zich ook bezig met bet grondig les geven der Pholographien op Glas, Zink, Toile en Papier, en werkt voor eenige Portretten ook in huis. Zyn atelier is by L. Devos Groenen Boomgaerd, te Dixmude. C. VAN DOORNIK, Praktisch Pholographe. 18G3, - 'ebreyne en eind amer de dekt du maer, u en gelyl lerpevem else vat nen, val •g, in be aordigly nwoordi :r onhei ite-raeds i’llie, Jat ibben et erd, der ehter be dt heilzame door zyn :hter het s hem in om de ie heetten mynheer is uil de itenaeye n levend m gelukt wat aen- is neêr- ghillewe, heeft met door het as. al deze beeft den de aen- ire zynen laen den mpen en lil eenen den naem het Dix- laern ont liet Dixmudsehe Vrye spreekt van eene verga dering van afgevallen liberalen en klerikale kop stukken welke te Bixschole plaets zou gehad hebben. ’T is mis, lezers, want wy weten uit goede bron dal het eene vergadering was van afgekookte raedsheeren en liberale kopstukken; en dat zy aldaer de kaert geslagen hebben om te weten of er voor ben nog hoop is om ooit weder in hunne oude zetels te geraken. diers. Zou de schryver van de tweede Kuipery in ’t Dixmudsehe Vrye van zondag laetst, geen assa fatlida ingenomen hebben? Want hel riekt naer iemand die zyn verstand in zekeren pel gelateu heeft. Men zegt dat Diablora boekenkeurder zal ge- naemd worden van de boekery welke skiet in- gerigt te worden door de Ware Van Duyse's vyandenVivat de werken van Georges Sand. Dumas, vader en zoon, en Eug. Sue en sociorum! Dixmudsehe Vrye, gy die spreekt van dompers en lichlverdoovers, wanneer gy eens de redevoe ring van M. De Goninck zult gegeven hebben, trek dan uwen domper tot over uwe schouders, opdat men uw gekneusd aenzigt niet meer zie, al ware het maer om uwe eoren te dekken. Als z’er maer in en kunnen, hoe groot de domper is! ongeduldiglyk de herziening van bel policie- reglement. Immers, zoo men zegt hebben de ver leden week in zyn atelier de mols gekraeid teeken van verandering in 't weder. I is dot 'ersche "aervj Jn hee bestaei door d lenderel deenl swonnel >cn daJ erkracll 'eest o| >eheel el r in zv weten’i er zyne de wyz alles oj gewoij Verre van in den zoon van onzen oud-burge- meester een spook te zien en Gare, Gare voor hem! te roepen, wy herkennen in hem den vurige kalholyke die van kindsgebeente een schapulier draegt. Vraeg het liever aen die boerinne van Cortemarck. Wy, die schryven voor het publiek, hebben de redevoering van Al. De Coninck in ons blad gege ven; daer het Dixmudsehe Vrye, dat maer schryft voor zyne lezers (T is te zeggen voor zyn Komiteit van bescherming), zich wacht aen onze reglveer- dige vraeg te voldoen, immers bet mag zyne eigene mannen tegen hunnen gevel niet pi Het Dixmudsehe Vrye zegt, dal wy oos op M. Debreyne en Cie werpen, gelyk een hond op een stuk rot vleesch. Wy aenveerden voor ons de be naming van bond en laten de tweede benaming aen de patroonen van het Dixmudsehe Vrye. Tot nu toe wisten wy dat onze bedoelde tegen strevers wel gekwetst, ja dood Waren, maer wy wisten nog niet dal zy zooverre gezél waren als onze konfrater zegt. liet grootsche geschenk, wel edele heer, is voor ons Het Weekblad, pardon, het Dixmudsehe Vrye is zoo diep gevallen dat het zyne laf heftigheid belydt, daer bet reeds zeggen durft dat zyne lezers geen n >t Zbudjn kunnen trekken uit de redevoering van M. De Coninck, welke het nogthaus met zyne smadende aenvallen vereerd heelt. ALGE3SEEBE TYDINGEN. Elm. Paret. Het Dixmudsehe Vrye is op het punt vati zich te 8ÏEB4EAS4MA B4BAGEA’. Per hektoliler. Ir. II 75 8 51 <5 <>2 19 8 15 94 2 51 12 21 8 70 15 56 20 72 Wille boone» Winter koolzaed. Erwten, blauwe Vlas, de kilo 1)2 24 February. 548 zakken tarwe van 145 liters waren ter innrkl. Tarwe 26 00 a 29 19 z. Kogge 16 a 17 50 252 z. Sucr. 16 75 a 18 25 68 z. Haver 10 00 a 12 00 159 z. Boon. 15 00 a 17 75 De verkoop ging spoedig 22 February. 19 62 18 29 5150 18 98 17 February. 1010 zakken tarwe van 45 liters waren ter markt. Tarwe 25 00 a 27 50 52 zRogge 15 50 a 16 50 419z.Sucr. 12 50 a 18 96 z. Haver 10 00 a 11 25 292 z. Boon. 15 50 a 17 75 De verkoop ging spoedig. 15 54 2 57 Veurne. 19 14 18 02 5979 18 64 Bergen. 15 February. Tarwe, 1' kwaliteit, fr. id. 5' id. Getal hektoliters Tarwe (jiiddenvrïs) Rogge Sucrioen Haver Boonen i nieuwsgierigen. hadden vele leden der liberale genoot schappen den oproep van den Journal de Gand, oen Echo des Élar.dres en de Slad 1Gent beantwoord. Fabrikanten zelve hadden er hunne werklieden been gezonden. De meeste redeuaeis wilden van geene vereetiiging tus- sehen Vlamingen van verschillende denkwyze; en volgens hen, kon en mogl de Vlaemsehe z.aek slechts Itberael zyn. Hel ontbrak dan ook niet aen uitvallen legen het katho- licismus en de drukpers; men haelde onnauwkeurig de ge schiedenis aen, en viel in uitermate, partydige, uitsluiten de beschouwingen. De sprekers verklaerden zich ronduit de eenige bedee- lers van bet lichtzy alleen willen de verstandelyke en de zeddyke ontwikkeling van het volk zy alleen laten alles lezen; (zells aen hunne kinderen de werken van Diderot of Paul De Cock? zy alleen beminnen hel vaderland en zyn r-tt'innige voorstaenders tier vlaemsehe ziek. Zy zyn de I esc laving, de vryheid, de redding! 1! Onder hel vlaemsch oogpunt, zyn hunne stelsels drog- teJelyk. Men moest nun herinneren dat de Vlaemsehe zaek geeue liberale, geene kalholyke, maer eene vaderlantlsche, e«ne Volkszaek is dat het vlaemsch verbond juist voor doel heeft, alle ware Vlamingen, lol welke gezindheid ook behooreude, te verceniyen. Taelgcnooisehap <!e Vanduyse’s Vrienden. Verslag der zitting van woensdag, 17 february 1864, I 1Aenveerding van een lid. 2. Geschenk van ren groot getal boekwerken door ons achtbaer medelid den heer Ridder de Coninck, volksver tegenwoordiger. 5. Beslis ing om dit geschenk, benevens andere te voe gen aen de reeds bestaende boekery om aldus eene volks bibliotheek op eenen voldoenden voel te kunnen opregleu. 4. Geschenk, door d’heer Th. Remhry, van een boek deel De zwarte hoeve, door vrouw Courlmans geboren Berchnians. 5. Besluit waerby liet intrede-geld in de maetschappy gebragt wordt op zes franks. 6. Lezing van den volgenden brief, aen den heer Ridder de Coninck toe te sturen, in antwoord op zyn geschenk We] edele heer en geacht medelid, Het bestuur van het taelgennotschap de Vanduyse's Vrienden heelt de eer LED. kennis te geven, dat, in alge meens vergadering van 17 dezer, met geestdrift het be sluit genomen is geworden, de gelegenheid, door uw mild geschenk aengeboden, te baet te nemen om het zoolang bedoelde doelwit uil te voeren eene volksbibliotheek daer te stellen. De Gthcimschryver, Theup. Heughebaert. De beer Dubbels, professor in het kollegie van Veurne is onderpastoor v.m St-Nikolaeskerk benoemd. De heer Billiaii, professor in hel kollegie van Veurne, is onderpastoor te Oostdiiinkerke benoemd, in vervanging van den heer Mahieu, overleden. De heer Van Belleghem, onderpastoor te Thonrout, is benoemd tol onderpastoor van Sl. Jorisparochie te Po- peringhe. Zaterdag is te Lapschcure overleden de heer Joannes Beyaert, gewezen burgemeester dezer gemeente, in den ouderdom van 67 jaren. Hy wierd in 1854 lid van den raed gekozen, was gedurende 6 jaren schepene en bekleed de de plaets van burgemeester met eenen voorbeeldigen iever gedurende 18 jaren, van welke plaetsMiy over vier jaren door hel ministerie brutaellyk wierd afgesteld. De heer Beyaert wierd te Lapschcure algemeen geacht en be mind, en zyne dood zal lang betreurd worden. tn de eerste dagen van January laetst wierd te Lich- tervelde, een klein pachthof door den brand vernield, ge durende den nacht. Deze ramp wierd toegesehrKven acn de kwaedw illigheid, en er vielen verdenkingen op eene oude landbouwster, die sedert eenigen tyd de gemeente bad verlaten en naer Wervick was gaen wonen. Deze vrouw, eene weduwe, had in den tyd eene levendige spyt betoond tegen haten gewezen minnaer, den zoon van den huraer der verbrande hoeve. Geene enkele omstandigheid kon in den eerste deze verdenkingen bevestigen, maer bet toéval kwam de justicie in hare opzoekingen wonderlyk ter hulp d.aegs na den brand wierd onder de puinen eene kloef gevonden, welkers vorm en snee me» te Lichter- velde niet kende. Na vlytige opzoekingen bevond men dat de kloef bad toebehoord aen gemelde vrouw. Ten aenzien dezer bewyzen is Rosalia Callewaert aengehouden, en zy heeft eindelyk bare schuld bekend. KSegterlyke Zironyk. De dagbladen van Bergen behelzen de veroordeeling tot 2 jaren gevang en 200 fr. boel, uitgesproken tegen Guslaef Delremmeries, molder te Qnaregnon, overtuigdzyne meel vervalschl te hebben by middel van kalk. Wy moeten er by voegen, zegt de Organe de Bons, dat de beer Philip pas Dehon, die aen Detrénimerirs het kalk ter hand deed, dienende voór de vervalsching, tot dezelfde straf veroor deeld is. Hel iribunael heeft tlacrby nog bevolen de intrek king der p itent van Delremmeries. de aenplakking der ver oordeeling te Bergen, te St.-Ghislain, Boussu, Quaregnon, Jemmapes en Slrépy, en de inlyving derzelve in twee brusselsche dagbladen. Daerenboven zyn <Ie by Delreinme- ries gevondene meel, aengeslagen en vernietigd. Het vonnis der korreklionnele reglbank van Bergen is slreng, en toch door het publiek wel.ontvangen geweest wanneer men overdenkt aen welke gevaren de klanten van den oneerlykeu mulder blootgesteld waren, kan men voor bem hel minste medelyden niet opvallen men kan zelfs slechts het vonnis loejntdten. Het ware te wenschen dat er van goevernemenlswege in alle steden en dorpen, strenge maetregclen bevolen wier- den aen de overheden, en d »t huri de middels zonden ter hand gesteld waren om, de verscheidene vcrvalschingen van eet- en drinkwaren te onderscheiden, en vooral die van brood, Ijieren, azvn enz., ties te meer omdat men ver zekerd is dat er vervalsching beslael. IleLmeel, dat het meeste deel der bakkers verbruiken, komt by voorkuer van vreemde kooplieden in blomme, voor den goedkoop fin plaets van zuivere tarwe ter markt te knopen) dit meel, zoo niet met kalk of beenen gemengd, beeft meermalen een ander tripotage ondergaen met peer- denbnomen. eikels enz. enz., en zon is bel dat men hy weinig bakkers zuiver tarwe brood vindt, en aeugezien het brood voor onvervalschl, gebakken van zuiver tarwe meel, verkocht en betaeld wordt, zoude het moeten van zuiver tarwe meel gebakken zyti, op straffe van wie het behoort en door de wet bepaeld. Zoo zoude men hel grootste gedeelte des menschdoms, vryslellen aen maegzieklen, en andere ongeneesbare en onbekende plagen welke, liet- gevolg zyn, door het ver bruiken der vervalschte eet- en drinkwaren die men met volle trouw koopt, denkende dat hel gezonde en verkloe kende voedsels zyn maer integendeel den ntensch geeft zyn geld, dikmaels met zenren arbeid gewonnen, om zyn ge zondheid en leven zelfs ten pande gesteld te zyn door eenen ongelukkige!) vervalschcr en bedrieger, aen wie bet weinig schild dal hy u en uwe kinderen de doodsteek geeft als hy maer uw geld heeft en men noemt dal speculatie voorzitter, met algemeene stemmen beslist dal ganseb de boekery, den eigendom van liet laelgenoolschap uilina- kende, zoo wel als do boeken door byzonderen met dit doei geschonken, ter beschikking van het genieentelyk publiek zullen gestel)! worden deze vergunning zat volgens een beboutlyk reglement gewaerborgd zyn, en het bekomen van bulpsommeti bewerkstelligd wordeneen omzendbrief riopeus bel besluit zal aen <le vlaemsehe imig- lingeu alsook aen de besluerlyke overheden loegezonden worden. Wy zullen de eer bobben, ÜED. zooltaesl mogelyk deze verschillige stuks te laten geworden. zkeuveerd, enz. Namens de Maetschappy geteekend De Voorzitter, ATaemsche meeting te Gent. Zondag lacts heeft de aengekondigde vlaemsehe mee ting op hel gestelde uer in het oud schouwburgplaets ge had. Dezelve was voorgezeten door de heer K. Vervier, allen eene des te aengenamere verrassing, daer wy, niet tegenslaende den steeds aeiigroeijendeii bloei van het ge nootschap, nog zoo spoedig aen hel uilvoereu van dit plan nisl moglen denken. provin»iael raedslid, en andere leden der liberale Associa tie, vreemd aen het vlaemsch Verbond, zaten in hel bu reel. Zoo als by de vlaemsehe meeting van over een drietal

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 3