as siswsi. Achttiende iaer. TEN. A enkondigingen. algemeene Belangen, Tydverdryf Een Donderdagsblad en voor Hoe is ’t met ’t Ministerie? Dixmude, 5 Maert 1864. N° 10. IXMUDE, ip ealicot, tnieder. lellen en opt, zoo de zorge sl en het tarkt, te ;r te ma- het regt SYSTEEM enderen, als zy by re syste, e menig- acbienen Jen laten an over- ergier in aer eene Blomme, in werk- andere k, heelt te bren- blyft van or kerk- jn, stan- bloemde van alle dels van zyde en en voor in een en aftrek r de klak- Gelini- naten. wat den e eer het irys l’hnis stad komt aken van enz.. ge bedie- iiwen van ^OON, ten genoegen van eenieder, het land zouden kun nen besturen. In een volgend nnmmer zullen wy het politiek programma van La Paix uiteenzetten. Schier allen doen die vraeg, doch niemand be antwoordt ze. Het is onbegrypelyk, want ons dun- kens zouden de leden der beide Kamers elkander moeten verstaen en hunnen invloed gebruiken om te geraken uit dien twyfelachtigen toestand welken zoo veel kwaed doet in bet inwendige des lands en ons by den vreemde zoo belagchelyk maekt. Want men vraegt te regt hoe hel komt dat, onder eene bevolking van vier en half miljoen zielen en meer dan dry honderd wetgevers, men geene vyf of zes persoonen vindt om een bestuer samen te stellen? Men kan dit raedsel, volgens ons, maer oplossen met te zeggen dat België overheerscht is door eene onverdraegzame kolery die, om in hare inzigten te lukken, alom de vrees en de onrust verspreidt. Men zal ons zeggen dat de schyn-liberalen aen het hoofd kunnen blyven, dat zulks hun aenge- boden is geweest, maer dat zy halstarrig blyven weigeren. Wy verstaen dit. Zy weigeren voor den oogen- blik, om dat ze wel gevoelen dat zy niet lang aen ’t hoofd zouden kunnen blyven, en daer zy het zelfde voorzien voor de kalholyken, zouden zydeze laetsten eerst aen eenen aenslaenden val willen blootstellen, om dan later te kunnen zeggen dat de katholyken onbekwaem zyn om het land te be sturen. Nu, de kalholyken worden deze soort van hinderlaeg gewaer en weigeren op hnnne beurt hetbestuerteaenveerden. Hebben zydaeringelyk? Ziedaer eene vraeg die wy niet kortaf durven beantwoorden. Noglans zouden wy onder zekere voorwaerden durven neen zeggen, vooreerst om dat de grondwet- en vryheidschendende politiek der schyn-liberalen, om dat hunne kwelgeestery, hunne onverdraegzaemheid en hunne halelyke partyaklen, hunne dwingelandy en alleenbeersch- zucht in alle de onlangs gehoudene kiezingen plegliglyk doorliet land zyn veroordeeld geworden; en ten anderen, om dat de kalholyken, met hel politiek programma van La Paix, gemakkelyk en Dorsch- teu dien sloof-, narkt, te ilgevoerd er goede Ziehier eene korte verhandeling over genoemd komplot, welke opgeraaekt is naer de akte van '9\ A ■^0 (vertrek) (vertrek) (aenkomst) FEUILLETON VAN ’T BOTERKU1PJE. ondanks my-zelve heb ik hem bezig Lichtervelde Corlemarck Handzaeme. Zarren Eessen Dixmude. Oostkerke Avecapelle Veurne Veurne ^vecapelle Oostkerke □1XHUDE. Eessen Zarren Handzaeme Corlemarck Lichtervelde (aenkomst) 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 1)7 5 15 5 25 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 7 50 7 5" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 9 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 5 50 5 57 G 05 6 15 G 25 6 55 6 45 6 50 7 05 Wonderbare geschiedenis der vyftiende eeuw. Vrv naer ’t fhansch van M. Coomans. ABONNEMENTS-PRYS BY JARE (voorop betaelbaer) Buiten stad, Franks; met het Supplement, S Franks Men schryll in ten bureele Wilgendykslraet, N" 20. Annoncen, den drukregel, 15 eenlimen. Alle Aflichen by den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Bol. geplaetst. Daerenhoven worden er wekelyks een groot aenlal nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. 26 Feb. a- a 21 - a- 50 a 11 50 a 12 - 50 tj H - a 17 a a 28 - 10 a 10 a X. Hoe de gouden sleutel het geluk van Bonifacius niet uitmaekte Bonifacius was thans by eenea messenmaker, die twee zeer bevallige dochtertjes had De oudste scheen den jongeling te beminnenen deze was ook hel meisje uit ganscher herte loegedaen. De vader had alreede het buwe- lyk toegestaen en de familie maekte toebereidselen om hetzelve te vieren. Daegs na de gelukkige wandeling, terwyl Bonifacius bezig was met zynen gouden sleutel te bezigtigen. trad de jonge Amasia (zoo was de naem zyner verloofde) in z)ne kamer, en zegde I Goeden dag, mynheer! Waer hebt gy u gisteren lopgehouden De feesten zyn zeer luislerly k geweest Eerste kwartier der Jlfaen, den 15, Volle tnaen, den 25- Laetste kwartier, den 1 en 50Nieuwe maen, den 8’ Uberale vlaemsche Sleeting te Gent. Over de liberale vlaemsche Meeting, de verledene week te Gent gehouden, zegt de Nouvellisle de Gand het vol gende De meeting, zegt dit blad, is eene ydele parade ge weest van doktrinarismus, eene bespottelyke komedie, die zal gediend hebben om te beter aen allen te bewyzen dat men slechts de godsdienstige gevoelens der burgery wil aenranden, als meesters heerschen door de onverdraeg- Wie moet aen ’t hoofd zyn? Wie moet aen 't hoofd zyn, vrargt de Denderbode? En het blad antwoordt i zaemheid, de verdrukking en de verdeeldheid der Vla- t is eender wie, als men aen s lands welvaren kan be- mingen. Nooit zyn de valsche liberalen beter ontmaskerd antwoorden. Hel moeten noeh enkel liberalen noch enkel I kalholyken zyn maer mannen van de eene en andere zyde, j die gezamenderhand, naer de grondstelsels van 1850, het' land regeren, zonder het langer ie verdeden; mannen die 1 naer eisch deromsiandigheden. op hun vaendel dezegroote vraegstukken geschreven dragen Omheining van Ant werpen. benoeming der burgemeesters, herziening van hel oorlogsbudjet, inkorting der openbare uitgaven, vermin dering der lasten. Dat vraegt hel land; dat vragen beide partyen, in zoo verre derzelver leden niet geboeid gaen onder het juk van eenige kleiner dwingelanden die zelfs, konden zy het, ’s lands Opperbestierder aen hunnen wagen zouden vast klinken. Zaterdag heeft de Raed van Leuven eenen akt begaen, die velen voor onmogelyk hielden, zoo schreeuwend is hy. Zaterdag zegt la Paix, heeft de Raed dier stad den Berg in bankroet verklaerd, ten nadeele van den arme «n dat voorstel is met algemeene stemmen aengenomen. Een enkele opinie, die der linkerzyde, is in den Raed vertegenwoordigd, en dank aen de regeltucht, die ieder dag in deze party al strenger wordt, buigt en plooit zy in alles naer den wil van den meester. M. Peemans stelt niet alleen het bankroet voor, ten nadeele der hndelyke gemeenten en der bureelen van weldadigheid van den otntrek, maer ook ten nadeele der hospicen van Leuven, aen wien de Berg eene som van 56,080 fr. schuldig is. En terzelfder lyd dat hy verklaert, dat de stad de schuld der hospicen niet integrael zal betalen, vraegt M. Peemans aen diezelfde hospicen en aen liet bureel van weldadig heid, 260,000 fr. voor hei bouwen van eenen theater. Het geld van den arme zal dus nogmaels dienen voor de plezieren van den ryke en hel hoog noodzakelyke zal opgeofferd worden aen den overvloed Is dal de ware vooruitgang? geworden, dan op die vergadering. Men ziet dat de fransche onaf hankelyke dagbladen het eens zyn met de vlaemsche, om de gentsche Meeting, waer het Vlaemsch maer op het achterplan kwam, ouder het vlaemsch epzigl te veioordeeleti. en bedriegelyk is, gelyk al degene dat hy waerschynlyk gelooft dal ik te zyne vrouw te worden, was het Vieren weg van (Achtervelde op Veurne. Yerlrek-uren der treinen. 1 JULY 1865. 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 de keizer heeft, door eenen sch il teren len stoet omringd, onze strael dóórtrekken. Ik heb wae|-lyk onrustig over u geweest. Is ’t waer, myne freule? antwoordde Bonifacius Ach! gy alleen kunt myn geluk uitingen; herbael my dal gy my lief hebt, en dat gy met ijiydschap den dag te gemoel ziet op welken wy ons voo- het altaer Gods zullen vereeuigen. Kunt gy hier aen twyfelen, Bonifacjus? Ik bemin u geenszins om uw geld ol' goed, maer wil omdat gy hoe danigheden bezit, waerdoor gy eene koningin bekoren zoudt. Wees dus verzekerd, vriend, al'verloost gy alles wat gy bezit, dal ik u niet te min getrouw zal blyven. De gouden sleutel, dien Bonifacius h de hand hield, raekte by geval ’s meisjes kleed aon a aenstonds ver volgde zy in dezer voege Domoor, als gy zyt! gelooft gy da ik u bemin? Als ik met u trouw, het zal zyn omdat gy ry zyt en omdat ik alsdan onder niemands gebied meer zal loeten bukken. Geheel verstomd over hare woorden ging Amasia de kamer uit, Bonifacius in eene onthutste gesteltenis latende, i De Vlaming alsdan zyn sleutel op de labl werpende riep uil ach! wee my! Als Amasia valsch is',waer zal ik dau nog regtzinnigheid aentreffen? De wanhoop een weinig gestild zynde, nam Bonifacius zyuen sleutel op, riep zynen knecht en bevool hem spoedige toebereidselen te maken om Konslanlitiopei te verlaten. De messen-fahriekant wist niet wat hy uil bet vreemd® gedrag van Bonifacius opmaken zou. Hy wendde zich ten dien einde lot zyne dochter en vroeg haer waeroui ver trekt de vreemdeling zoo spoedig? Omdat hy valsch van zyn geslacht, en klein van staet ben om antwoord van Amasia. Bonifacius vertrok. In het heêngaen gaf hy een stootje met zynen sleutel tegen den schouder der jongvrouw, eu aenstonds hervatte deze Ik verlies myne verloofde door myne schuld. Ik heb hem willen bedriegen, eu ondanks my ’zelve heb ik heul zulks opentlyk bekend. 'S meisjes vader en zuster stonden als verstomd by deze woorden, en zegden tegen elkander Bouifacius en Amasia worden beiden uitzinnig. (La Paix) (Het vervolg hierna). Oorlog in Denemarken. Van het oorlngs-toonCel in Denemarken zyn sinds een paer dagen geene andere belangryke tydingen vernomen; men bereid: zich van weerskanten voor op eene kracht dadige herneming der vyandelykheden. Hel door Engeland voergestelde plan van konferentie verliest veel van zyne kansen op goeden uitslag. Dene marken zelf weigert stellig daervau te hooren, alvorens Sleeswyk en Holstein geheel en al door de duitsche troe- pon ontruimd zyn geworden; terwyl Pruisen maer deel aen eene konferentie wil nemen op voorwaerde dat in Sleeswyk niet één deensche soldaet meer te vinden zy. --- Komplot der Italjauen. Acnslag op het leven des Keizers. L'itspraek van het vonnis. Greece Pascale, oud 28 jaren, professor van muziek, geboren te Pisa (Italië), en Trabucca Rafaêle, oud 40 jaer, geboren te Cilla d’Aversa (Italië) zyn veroordeeld tot de deportatie; Scaglionie Angelo, oud 22 jaren, student, ge boren te San-Giuseppe (Italië), in wiens voordeel verzach tende omstandigheden aengenomen wierden, en Imperator! Natale Augusliuo, oud 57 jaren. boekbinder, geboren to Lugano (Zwitserland), voor l^wie men de verzwarende omstandigheid van deel te hebben genomen in hel voor bereiden van t misdryf heeft afgeweerd, zyn veroordeeld geworden lol twintig jaren opsluiting. Mazzini, beschouwd als medepligtige, zal by verstek in eenen anderen zittyd veroordeeld worden.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1