B h •tt De Kamer. I L. Van den Weghe, Landbouw. Kuiperijen. i I I' D I r i t t Koopman, te Alveringhem, maekt bekend dat er by hem te bekomen is eene groote kwantiteit ZAE1-LYNZAED, genaemd Rooze-zaed. voortko mende van Puik Zaei-Lynzaed van Riga e!ke soort of partie ligt op zyn eigen ongemengeld ter inzage van eenieder. Die gelieven er van be dient te zyn kunnen zich by hem aenbieden. Dal men het voort zegge. om voor ter tien om wyt bro Vat gro BO kor ein vot me slo BB by P verze en In slrae De ui ore bn d’l Bi na B( HET GEMENGD GROEN VOEDER. Uil de diskussie welke gister in de Kamer is onlstaen, blykt dat de aenveerding van het minis terie door de kalholyke oppositie onvermydelyk is. Het nieuwe kabinet Dechamps zal de tegenwoor dige Kamer bepioeven op een echt liberael pro gramma; in geval van verweiping van dit pro gramma zal de ontbinding geschieden en hel land zal weten dat de vrygezinden legen de viyheid ge stemd hebben. Z. H. de Paus heeft Mgr. Faict, vikaris-generael van bet bisdom van Brugge, tot bisschop-coadjulor van Zyne Hoogw. Mgr. Malou benoemd. AVIS. A’oms recommandons d ceux denos lecteurs atteints de maladies chroniques, rAppareilÉIectro-Vollaïque. Cel ingénieux appareil éleclrique se porie sans fati gue, se dissimule facilement sous toutes sorles de vélements et n’empéche pas de se livrer a ses occu- tions habiluelles, son usage est sans danger el ne cause ni secousses ni douleur. Les résultals obtenus depuis 5 ans en France prouvent d'une maniére irrefutable son efficacité. ALGEtöEENE TYDINGEN. beschuldiging. Ai my 1 I BEKEXDMAEilXGEN. Da-je gyn geen gedacht Rondmaken van vlaemschen ti h s De groote verscheidenheid der gewassen, welke door gaans de goede natuerlyke meerschen uitmaken, wordt te regt als eene der hoofdoorzaken van hunne groote spy- zende waerde beschouwd. Hoe voedzaem een voedergewas ook zyn moge, hel zou niet kunnen voldoende zyu om een dier al de krachten te schenken welke hel van noode heeft om in goeden staet te blyven. Ook ziel men in de landen, welke mei den akkerbouw vooruit gegaen zyn, meermaels velden waerop vilsen, paerdenboonengeersterogge, haver, enz., al ondereen gezaeid zyn. Die teelten leveren doorgaens meer vruchten, dan indien elk gewas afzonder- lyk gekweekt wierd, en wel om de goede reden, dal elk gewas uil den grond de groeikracht Irekl, welke aen hare hyzondere naluer past. Eindelykhet is gebleken dal een ratioen van dit mengsel de beesten beter spysl en mest, dan een ralioen uit een enkel gewas samengesteld, dal dit voedsel meer gelusl is, en zich ligtelyker lael verteerenzelfs beweert men dal de uitwerpselen der dieren, mei dit mengsel gespysd, rxker zyn aen veile. Er bestaei dus een groot voordeel in het gebruik van dal stelsel van spyzing, het welk op dezelve grouds-uitgeslrektheid eene groolere hoeveelheid en een beter voeder levert. Da-je gy hel Dixmudsche Vrye waert en geen weg meer wisl mei de Vuile Kuip, ge zoudt gy zeggen dal ze niets anders schryfl dan dommigheden. (Pour plus amples renseigiiements, voir aux annonce). Da-je gy het Weekblad waert, ge zoudt gy zeggen dat de liberalen alléén de ware voorslaenders der vlaemsche be weging zyn en de kalholyken het volk tol de eeuwen van domheid en faualismus willen terug voeren. Da-je gy het Weekblad waert, ge zoudt gy al de artikels van het' Vuile Kuipje naschryven en alzoo eene tweede editie geven van het artikel over deu Inktpot. Da-je gy het Weekblad waert, ge zoudt gy zeggen dat de klerikaleu razend zyn geworden om de gentsche Meeting, maer ge zoudt u wel wachten te zeggen hoe, behalve de groote onafhankelyke vlaemsche dagbladen, de liberale Grondwet deze Meeting heeft beoordeeld. zon overvallen worden, omdat de bloedige offerande niet ten einde was gebragi. Wanneer de engelsche policie eindelyk wierd ingelicht, was hel te laet; maer de luitenaul-generael heeft de An- glo-lndiaeniche associatiewaervan al de verlichte In dianen deel maken aengewakkerd om eene meeting tegen die onmenschelyke gewoonte te beleggen. De leden dier associatie hebben de Indianen, die aen het drama van Monghyr de hand geleend hadden, geblameerd en geldsom men gestemd om de propaganda tegen hel verbranden der weduwen voort te zetten. Da-je gy jaloers waert over de volksbibliotheek diode Van Duyse's Vrienden gaen inriglen, ge zoudt gy zeggen gelyk’t Weekblad, dal in de kalholyke volksbibliotheek van de Belle Vue de werken van Voltaire en Rousseau op de eerste lyn zullen geplaetsl worden, wel wetende dal zulks den braven werkman de volks-bibliolheek in.afschuw zou doen nemen. De kompaguie der yzeren wegen van Wesl-Vlaende- ren is voornemens haer spoorwegnet te vermeerderen met twee nieuwe ünieu, welke die provincie ten hoogslen be langen. De eerste zou vertrekken uit Rousselaere om uit te ko men te Yper, langs Moorslede, Passchendaele en Zonne- beke, en zou den weg van Yper lol Brugge van zeven uren verkorten. De tweede zou vertrekken uit Poperinghe en uitkomen te Hazebrouck, hel vereenigingspunt tusschen de yzeren wegen van Duinkerke naer Ryssel, van Kales naer Ryssel, eu van Parys naer Londen langs Bethune. M. J. P. Cassiers heeft eene brochuer uitgegeven die den titel draegl van le Règne des mots par l'argenl el la loge. In juny aenstaende zullen tien duist franc-ma?ons zich vereeiiigen le Brussel; dit kongres zal het grootste zyn van deze eeuw. M. Van llollebeke, geestelyke bestuerder van bel gesticht der Broeders van Liefde te Brugge is almoesenier benoemd van hel gevang aldaer, in vervanging van deu eerw. heer Walle. Zy die jagt op duiven maken, weten niet allyd waer- aen zy zich blootstellen. Het is dus nuttig beu te doen zien door welke straffen zy kunnen getroffen worden. De genoemde Karei (Jrbain, oud 40 jaren, hoefsmid te Burinnes, is door de korrekliontiele reglbank van Charleroi verwezen lol eene maeud gevatigzelliug, om eeue duif, loebehoorende ae» een zyner buren, met een geweer doodgeschoten eu zich vervolgens toegeëigend le hebben. De mau ging legeu dit vonnis in beroep, maer het bof beeft dit vonnis bevestigd. Onder de talryke wondelaers, rytuigen en peerdryders die met het scliuone weder zondag naer St Amandsc-berg trokken, bemerkten wy eenige sclioone ekwipagiën, zegt een getilscb dagblad, eu uamelyk de prachlkoets van deu heer ridder De Coninck, volksvertegenwoordiger van hel distrikt Dixmude, welke sierlyk met vier peerden, a la Baumon, gevoerd wierd. Er zyn thans negen kardinaalshoeden beschikbaer. Paus Pius IX heeft gedurende zyne regering 45 kardinalen benoemd 65 zyu er begraven. Onder de kardinalen zyn er vier die meer dan 80 jaren oud zyu, twaelf die meer dan 70 en uegeu-en-lwiulig die meer dan 60jaren tellen. De oudste is kardioael Tosti, die 90 jareti Iteif. bereikt. In de kerkvoogdy lelt men thans 12 palriarken, 151 aertsbisschoppen, 1656 bissclioppeu, 222 bisschoppen in partibus. Men weet dal in Indie de barbaersche gewoonte nog bestael, dat de vrouwen, na de dood van hare mans, zich zelve op eenen lioitstapel laten verbranden. De beschaving is er nog niet in lunnen gelukken om dal byg-loof uil le roeijen. Wy hebben over eetiigen tyd nog gemeld, dal er eene weduwe vrywillig op den brandstapel wasgeklom- meti. en dat eeie andere weduwe van eeuen bramin, welk zulks geweigjrd had, door hare naestbestaenden met geweld in de vlann.en was geworpen; de engelsche regt- banken hebben die wandaed streng gestraft. Thans bevaltei de dagbladen van Bengalen, nogmaels zulk schr.kverwelkend drama, dal te Monghyr isvoorge- vallen. Eene vrotw had haren man verloren en zy ver- klaerde op den b andstapel te zullen klimmen. Alles wierd voor die barbaersche plegtighie.d gereed gemaekt en toen het aengeduid uir sloeg, klom hel slagtoffer moedig op de brandstapel, <ie door de vrienden en bloedverwanten der weduwe wasomringdachterben stond eene groote menigte Indianet, begeerig om hel yselyk schouwspel le zien. Hel vuer wierl ontsteken maer zoohaest de vlammen de rampzalige /rouw bereikten, was de smerl sterker dan haren wil en zy sprong onder het volk, om aen hel vuer te ontsnapten. Men sloot haer in eenen kring en dwong haer omterug op den houtstapel le klimmen. Dit rnael onderstom zy de marteling; maer terwyl zy door de smerten van ten schrikwekkendste^ doodstryd ineen kromp, rolde her half verbrand ligchaem uit bet vuer op den grond. De adianen sprongen verschrikt achteruit, en niemand dttrfc': hel slagtoffer acnraken. Zy verwyderdeu stiel eu grammatica, ge zoudt gy het verslag te rade gaen zich in de bygeoovige vrees, dal het land door ongelukken Tusschen deze zaek en degene van Orsini, is er geen verschil, dan dat de aenslag op hel punt was plaets le en hebben en dat de andere plaets heeft gehad. De middelen zyn dezelfdehier gelyk vroeger zyn het bommen die I onder hel rytuig van den Keizer moesten geworpen wor- den en by hel springen een verschrikkelyk uitwerksel moesten hebben De kracht van die bommen is door experten beproefd, die er twee hebben doen ontploffen. Het is niet al ieder beschuldigde droeg op zich twee revolvers en een vergiftigden ponjaerd, waervan zy zich moesten bedienen, indien de bommen het gewenschte uitwerksel niet hadden. Grceco had daerenboven nog een zeer gevaerlyk wa pen by zich, een wiudgeweer, dal niet eene verschrik- kelyke juistheid schiet. Wat vooral gewigt aen deze zaek geeft, is de mede- pligtigbeid van Mazzini, die door de beschuldigingsakte, niettegenstaende de duidelyke afloocheling van den ilali- aeuschen woelmatt, wordt staeude gehouden. Hel dossier beval eene ongeleekende nota van zyne handin de voering des broeks van Groeco gevonden, waer de noodige inlichtingen voor het plegen der misdaed worden inge geven. Men zou de echtheid van het geschrift hebben vastgesteld, door hel le vergelyken met zyn handteeken, dal op zyne phoiograftën staet en met een dokument door h«m geschreven, dat zich in de archieven van hel minis terie van builenlandsche zaken bevindt. Men zou nog een ander bewys hebben gevonden in eenen wisselbrief van 500 fr. aen Grceco gezonden en die maer den dag na de aenhouding der vier beschuldigden, te Parys is aengekomen. De zender van dien brief zou niemand anders zyn dan de zoon vau eenen persoon met wie Mazzini te Lugano openbare betrekkingen bad. Het is aen de waekzaemheid van den polilie-kommis- saris van St-Louis, dal men de ontdekking van het kom- piol le danken heeft. Hy herinnerde zich by hel lezen van de pasporten der vier Italianen, acn de grenzen, dat Tra- bucco door de polilie was aengeduid als eeu gevaerlyke samenzweerder. Hy haeslle zich by depeche hel inidden- bureel van polilie te verwittigen. Aen de oost statie, uiet- tegenstaende al huune voorzorgenherkend door de agenten, die gelast waren hen te bewaken, wierden zy van slap tot stap gevolgd, sedert den 25 december, den dag hunner aenkomst le Parys, tot op den 5 jauuary, als zy zyn aengehouden. De officier van het vredegeregl Lagrange, die voor- namelyk met de bewaking van de samenzweerders gelast was, dacht zekeren dag hen op heeler daed le zullen kun nen betrappen. Men had hen rond hel opera zien slenteren eu al de omtrekken, voornamelyk deu voorbehouden in gang van den Keizer, nauwkeurig opnemeu. Ook was hel niet zonder onrust, dal men hen den 28 december, op bet oogenblik dal de Keizer zich uaer de vertooniug van Moise moest begeven, op den weg zag slaen langs waer Z. M. moest voorby ryden. Acht poliüe-agenten wierden nevens hen geplaetsl, en op de eerste beweging die zy zagen, moesten zy er zich opwerpen. Maer de samenzweerders waren niel gereedzy hadden de bommen niet mede- gebragl, die eerst den dag voor hunue aenhouding ge laden wierden. a Da-je gy het bladje van de Visehmarkt waert en niel wist wat uitkramen tegen het taalgenootschap de Van Duyse's Vrienden, ge zoudt gy zeggen dal het Kuipje by hel Dixmudsche Vrye ter school zal moeien gaen om de ver buiging der naemvallen aen te leeren en le leeren schry- ven Men ze«l dat den opsteller van het vlaemsch Kuipje het briefje beefl opgesleld door de Vanduyse's Vrienden aen M. De Goninck gezonden dat onsen konlraier chinesche boeken in de Volks-bibliolheek wil toeiateu dal den edeldom mei de geestelykheid te samen spant; dat dien inktkoker op de maeg ligt der heilige schry- vers, en dal het Dixmudsche Vrye niet wisl dal onsen konfraler zulk eeu feniks was. Burgerstand der stad Dixmude. OVERLYDEN. 17 February. Alfons Joannes Cornelis, oud 4 jaer 11 maeuden en 11 d., zoo» van Ivo Eduardus en van Con- siancia Van Biesbrouck (Kleinen dyk). 20 id. Carolus Michiel Duireeuw, timmerman, oud 85 jaren 9 tn. en 24 d., van Dixmude, zoon van wylen Ni- kolaes en van wylen Maria-Theresia Dexramaul, eerst weduwaer met kinders van Joanna Clara Kyon, thans echlgen. met kinders van Amelia Duyver (Gastbuisstr.). 22 id. Antonins Augustus Vanackere, goudsmidskneebt, end 70 jaren, geboren le Rousselaere en wonende te Dixmude, zoon van wylen Constantinus en van wylen Maria Vanderpeere, weduw. zonder kinders van Coleta Hutlghe (Hospitael). 22 id. Hieronymus Leopoldus Dekeyrel, oud 15 jaren, van Dixmude, zoon van Edmondus Franciscus en van Virginia Roose (Grauwbroederstrael). 22 id. Irma Ludovica Mortier, oud 2 inaendeu en 27 d., van Dixmude, dochter van Carolus Ludovicus en van Juliana Victoria Coemelek (Konynestraei). 24 id. Eduardus Bolle, oud 1 j. 7 m. en 27 d., geboren te Yperen en wonende te Dixmude, zoon van Eduardus Leopoldus en van Maria Catharina Dewulf (Drooghof). 27 id. Isidorus Petrus Putman, oud 1 maend 1 d., van Dixmude, zoon van Guillclmus en van Juslina Van- steenkiste (Kleinen dyk). 28 id. Joannes Franciscus Treve, oud 5 jaren 5 m. 9 d. geboren te Antwerpen en wonende le Yperen, zoon van Leopoldus en van Maria Beullens (St Jans hospitael). 29 id. Anna Theresia Witvoet, zonder beroep, oud 84 jaren, geboren le Slype en wonende le Dixmude, onge huwde dochter van wylen Franeiscus en van wylea Anna Theresia Candaele (St. Jans hospitael). 1 Maert. Sophia Josephina Theresia Debuysere, kant werkster, oud 67 jaren 10 m. 9 d., van Dixmude, on gehuwde dochter van wylen Josephus en van wylen Maria Joanna Brys (Wilgendyk). Sedert 9 February 19 geboorten, begrepen 5 levenlooze. van de IVarc Van Duyse's Vrienden om ervan een specimen le vinden in hel volgende De spreker drukt zyne voldoe- ding uil over de oprigting van ons liberael genootschap - ziel daerin eene gelukkige gebeurtenis, en tevens een schoon bewys van de ware vlaemsche gevoelens zyner j vryzinnige stadgenoten en hy sluit als volgt zyne rede- 1 s voering, welke ieders goedkeuring verkreeg.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 2