1 lV 10. Achttiende jaer. r Dixmude, 6 Maert 1804. «ENTEN. linck, De Kamer. VAN SUPPLEMENT K- a ilOÈ eenieder. kekbinder, Joneo. fleur ze«r e soort di* herstellen en jrhoopt, zoo oor de zorge gunst en het oen. 1 L - en anders' •rlryk, heeft inis te bren- zien blyft van N voor kerk, tappen, stand in gebloemde iels, van alle vaendels van i op zyde en kanten voor en in een mi Maendag, iGST-EZEL den Gouden gemeenteraed der stad dixmude. 3 eo 50 a 8 25 a 20 25 (ve<rlrek) (aenkomst) i kil. 0 00 on 4 fr. 12-77. «TS. 15 62 18 44 17 25 00 a 49 {0 00 a 49 10 2 18 3 11 1 41 3 00 5 00 Kleinen dyk, in ontvangsten, In uitgaven, 1* De rekening van de kaeireglen In ontvangsten, In uitgaven, Lichteiivei.de Cortemarck Handzaeme Zarren Eessen Dixmude, Oostkerke Avecapelle Veurne Eerste kwartier der Maen, den 15, Volle maen, den 25; Laetste kwartier, den 1 en 50; Nieuwe maen, den 8. fr. 7 50 7 5" 7 45 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 0 15 9 50 9 55 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 50 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 50 8 57 8 45 9 55 de Ilooge-brug, 195-07. 45-61. 15-59. 0-82. 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 55 6 45 6 50 7 05 12 05 12 12 12 20 12 50 12 40 12 50 1 00 1 05 1 20 2 10 2 25 2 50 2 40 2 50 5 00 5 07 5 15 5 25 15 a- 10 a-- uwen domuien haet legen de kathoiyken? Men ziel wel dat die mannen alles behalve zeer vader landslievend zyn. Om zyneo haet bot te vieren legen de kathoiyken zou M. Rogier het land in eeue halve revolutie helpen, en MM. Kara en Orts zouden het in een soort van krisis willen brengen. De zitting van eergister heeft een minder belang opge leverd. Behalve de aenveerding van het voorstel-Orts, was er kwestie van een deel van hel Ter Kameren-bosch by de hoofdstad in te lyven. t s Dingsdag heeft de Kamer hare werkzaembeden her nomen. By het begin der zitting begon M. Rogier met te verklaren dat hel Ministerie op 14 January den koning zyn ontslag aengeboden had, om dat het zich in de onmoge- lykheid hevond langer het land te besturen, doordien het maer op twee tot drie stemmen meerderheid rekenen kon en hel zich tegenover eeue sterke oppositie bevond. De Blyft zuiver 2* De rekening van 'ebruary 00 a 00 - 1 a 32 a 00 00 2 - a 00 ABONNEMENTS-PRYS BY JARE (voorop belaclbacr) Buiten stad, Franks; met het Supplement, S Franks Men schryil in ten bureele Wilgendykstraet, N° 20. Annoncen, den drukregel, 15 eentimen. Alle AOichen by den Uitgever dezes gedrukt, worden onvergeld in het Bot. geplaetst. Boerenhoven worden er wekelyks een groot aental nummers verzonden, om des te meer publiciteit aen de bekendmakingen te geven. Zuiver 5* De rekening der region op het ruimen der privaten, in ontvangsten en uitgaven fr. 845-50. 4“f De^rekening der openbare weegschael met een deficit De openbare Zitting wordt gesloten om 11 1/2 ure ’s morgens. Wy vernemen dat alhier een korps pompiers op liet punt is ingerigt te zullen worden. Alreeds hebben een vyf-en- i twintigtal burgers, uit eigene beweging, zich lot dit einde Infon incnltrvvpna Zulke inrigting, waervan de burgery liet initiatief neemt, kan niets dan onze volle goedkeuring verwerven. Het is tyd dat hel volk, door zelve het initiatief van al zulkdanige inrigtingen te nemen, eindelyk toone dal hel de gemeente- 1 vryheden weder, als in vroegere lyden, wil zien lierbloeijen. Lang genoeg heeft het centralisatie-stelsel de gemeente- I vryheden in derzelver uitoefening belemmerd. Dat men toone dat het volk legeert. Inderdaed, aen het volk komt Vzeren weg van UchterVelde op Veurne. Vertrek-uren der treinen. 1 JULY 1865. Veurne (vertrek). Avecapelle □ostkerke Dixmude Eessen Zarren Handzaeme Cortemarck - Lichtervelde (aenkomst). Zitting van 2“ Maerl 1864. Tegenwoordig de heeren L. P. Paret, bedienende de plaels van Burgemeester, voorzitterCh. Ed. Rembry en A. Steverlynck, bedienende de plaels van schepenenB. Verwilghen, J. Ghyselen, P. Delahaye, Ch. Vanwoumen, A. Vanderheyde, R. Degroole, P. Vandenbussche, raden, en E. Woets, sekretaris. De Zitting wordt geopend en openbaer verklaerd om 10 uren voormiddag. Na het verslag geboord te hebben der derde kommissie op het herinrigten der graenmarkt, gedaen door den heer Delahaye, beslist de Raed Dat er eenen gelykvormig van vier eentimen zal ge steld worden op hel lossen en plaetsen ter markt en het wederzydig opnetnen en laden der wagens, by de vracht van eenen hectoliter tarwe, rogge, boonen, vilsen, boek weit, kool- èii lynzaed, van een 150 liters sucrioen en gerst en van 2 hectoliters haver; Dat de vrachten hier beneden gelykelyk vier eentimen per vracht zullen betalen, en deze hierboven na evenre digheid der overmaet; Dat de vrachten die by het gewipt verhandeld worden 5 centimeu per 100 kilos zullen betalen. 2’ Dat het slandregt zal afgeschaft worden. 5* Dat de markt zal beginnen ’s morgens ten 9 ure. voor haver, boonen, vitsen en boekweit; ten 10 ure, voor sucriscn, gerst en olie-zaden, en leu 11 ure, voor tarwe en rogge. 4* Dal hel korps tnarktwerkers zal heringerigt worden. 5’ Dal er byzondere kommissarissen zullen aengesteld worden voor het toezigt der markt. 6“ Dat er een byzonder konvooi zal gevraegd worden hetwelk op den marktdag, ten 7 ure ’s morgeus, alhier zal loekomen. En 7“ Dat deze veranderingen zullen ruchtbaer gemaekt worden by middel van bekendmakingen. Zullen by de bestendige deputatie van den provincialen Raed ondersteund worden, de beraedslagingen van bel Bestuer der burgerlyke Godshuizen nopens 1’ Den opleg eener rente ten kapitale van fr. 2559-G8 door liet bestuer der watering van Vladsloo-ambacht. 2° De vernieuwing van eenen cheinspacht ten profyle van Petrus Jacobus Hauweelc, landgebruiker te Beerst. De Raed keurt goed, zonder beraadslaging aen fr. <t February,^ 25 50 February. 360 155 a 00 a- a 30 00 50 a 26 50 00 a 18 00 00 a 13 CO a 26 00 72 a 75 a Koning, deze noodwendigheid inziende, ontbood opvol- gentlyk de heeren H. Db Brouckere, Pinnez, Dechamps en De Theux, Prins de Ligne, Ch. Faider, oud-minister, Dubois-Thorn, goeverneur van Brabant en Nolhomb, ambassadeur by het hof van Bcrlyn, doch lukte er niet in een nieuw Ministerie te vormen. Op <le verklaringen van M. H. De Brouckere, wilde deze niet aenveerden om dat, zegde hy, hy doktrinair is tot in den grond van zyn liertehy zegde de wel gestemd te hebben op de studie-beurzen. deze welke den geesielyke in den predikstoel den mond stopt, en hy zou eveneens de wel stemmen welke aen het katholyk kerkhof ganscli zyn godsdienstig karakter moet ontnemen. M. Pinnez aenveerdde niet om dat hy, het niet ten vollen eens zyntle met de doklrinairen en de vriend niet zynde der kathoiyken, alzoode v lend van ni< mand is, en dan ook maer moeijelyk aen het liuold vau een Ministerie zoude kunnen staen hebben. MM. Dechampsen De Thctix wilden de portefeuille aen veerden, doch enkel voor een ministerie van zaken. En dit juist bestreden de doklrinairen. Welhoe! viel M. Rogier op de verklaringen van M. Dechamps uit, welhoe 1 gy hebt ons van kant gestoolen om dal gy zegdet alléén bet vertrouwen van het land te bezitten wy maken plaels voor u, en nu dat bel u vry stael aeu ’t bestuer te komen, gv deinst achteruit, ge zoudl een ministerie van zaken willen? Echter heeft M. Dechamps gemakketyk Rogierke op zyne plaels gezet. Om dat gy weet, zegde hy hem, dat wy, ka- tholykcii, evenmin als gy, doklrinairen, zonder eeue vol doende meerderheid hel land kunnen besturen, daerom juist zoudl gy willen dat wy ons aen 'l hoofd stellen vau een katholyk ministerie en daerom ook wilt gy van geen ministerie van enkele regleinenl.ttic en toezigt; ge zoudl ons willen in den nek schoppen en meteeiien den Koning in de onumgelykheid stellen van een ministerie te vormen. Maer daervoor zyl gy te laet gekomen; wy kennen uwe oude vossenslreken doch al waren uwe inzigten nog zoo boos, to< h zult gy ons niet tegen den muer zetten. Wy zouden willen de ontbinding eer Kamer vermyden, niet om dal wy vreezen dat de nieuwe kiezingen ons Biet voor- deelig zouden zyn, maer om dat wy in deze politieke om standigheden het land niet geern in ontroering zouden zien brengendaerom is ’l dal wy ons voor een ministerie van zaken verklaerden. Echter blyft gy halsslarig in uwe on vaderlandslievende inzigten volherden, welnu, ja, zie maer van’i bestuer af, wy zullen ons aen ’l hoofd stellen van een katholyk ministerie; wy zullen met een echt liberael programma optreden, en wordl het door de Kamers niet aenveerd, dan ontbinden wy ze, en met vertrouwen zulleu wy de nieuwe kiezingen te gemoel zien. Ziedafcr wat M. Dechamps in antwoord zegde aen M. Rogier, die nu niet wist wat te zeggen. Zoo dal men met reden mag gelooven dal die man, die zoo liglelyk ge reed is om zyne legenparty op een woordengevecht uil te dagen, nogmaels de komedie speelt. Inderdaed, waerom zegde dan M. Rogier aen M. Dechamps niet, dat deze zich aen T hoofd van een katholyk ministerie zou gesteld hebben, dat bet kabinet Rogier-Frère zich voor goed terug trok, gezien M. Deehamps niet achteruit week voor de samenstelling van een katholyk ministerie?... In d« volgende zitting was hel nu niet M. Rogier maer M. Orts. de verdediger der goede morael, dal is die der echtscheidingen, die te peerd sprong en zegde dat de be- raedslaging over de te stemmen budjetlen titans geen plaels kon grypen en hy het voorstel deed om maer eenige provisoire kredieten te stemmen. Hierin wierd hy onder steund door Lowieken Hymans, die over eenige dagen schreef que Ie mariage est une chainc élernelle; la sujé- tion d’un étre a la domination d’un aulre; l’abandon de laten fnschryven. la voionté et du libre arbitre devant l'irrévocable destin i qui impose a 1’honirae ou i la femme l’apprentissage de l'inconnu, en door den jongen godsdiensthater Bara, die uitriep dat er moest gemaekt worden dat de kathoiyken, indien ze aen ’t hoofd kwamen, geen voordeel konden trekken uit hetgeen het ontslaggevend ministerie thans te doen had. En bel land, M. Bara, moet hel land er door lyden om Qui esl-ce qui a lort Deux mots a propos de la crise ministcrielle. Ziedaer de tytel van een vlugschrift dat ons dezer dagen in handen is gevallen en welk wy ter lezing aenbevelen. Wat houdt die brochuer in, wat zegt ze? Na het historiek, gemaekt te hebben van de kiezingen van Brugge, de groots oorzaek waerom hel ministerie zyne demissie gegeven heeft, maekt ze het historiek van de groote voordeelen die het kabinet Rogier-Frère aen het land heeft bewezen ge durende den tyd dal het ons lattdeke bestuerd heeft. Heeft dat ministerie Rogier de openbare lasten verminderd? Heeft het ons de sympathie onzer geburen verworven? Heeft het bestuerd in voordeele van T land of in voordeele der schyn-liberale party? Heeft het eenige slechte wellen hervormd? En hierop antwoordt de brochuer Zonder oude koeijen te willet) uit den gracht halen, als de wet op dc erfenissen in regie lyn, zullen wy de versterkingen van Antwerpen aenhalen, de belasting op het bier, de wet op de studie beurzen, de anti-liberale geest die bet aen de herziening geeft van het strafwetboek. Wat de hervorming betreft van onze wetten op de militie, daervan niets I Niels om het kiesbedrog te voorkomen, niets voor den landbouw. By zyne aenkomst wierd het ministerie het kassei-ministerie geheeten, nu dat hel er van dóórtrekt, mag het T tninis- slerie van geldvcrkwisling geheeten worden. Hel heeft zich in de armen van Eugeleud geworpen, Frankryk verbitterd, zich met Holland verzoend, de roovery der Pauzelyke Staten en van het koningryk Napels erkend en Victor- Emmauuel koning van Piernont uitgeroepen. Ziedaer alles. Hel schrift treed verder in breede beschouwingen over de middels die aengewend zyn tol het vormen van een ministerie in vervanging van hel ministerie Rogier-Frèro en eindigt met de volgende regelen Ja, mannen der bewarende gezindheid, komt aen het gezag, het land verlangt u komt er met een vrygevig en edelmoedig programma laet de ellendige party-twisten varen en bekommert u enkel met de ware belangen des lands. Het land zal er u rekening van houden het zal u zegenen het is hel geweld uwer tegenstrevers moede. Wal vreest gy? De ontbinding der Kamer? Maer zy zal ti voordeelig zyn. Stelt u vrank en vry aen het land voor zegt dat gy aen de princiepen houdt van 1830, dat gy de grootste vryheid wilt voor al de burgers, dal gy wilt dat elkeen zyn deel hebbe aen het licht der zon. Zegt eindelyk dat gy ware vaderlanders zyl en geene mannen die u door I party-belangen laet vastketenen. Het land zal u eene meer- derheid zenden die u zal helpen uw programma in bewerk stelling brengen, en aen u zal de eer toekomen onze oude kenspreuk Eendragt maekt magt, te hebben doen her leven. fr. 149-46. de kaeiregten langs den Grooten ébrusry. i9 a 19 99 1 5 3 12 59 0 3 8 28 4 a 12 24 1 2 a 6 a 7 a 58. February. a 13 50 25 a 12 75 a 11 75 00 a r.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1864 | | pagina 1